Vadászat
Me…-, me…- medve! – Az életéért küzdött a medvével
SZÉKELYFÖLD | Medve támadt egy székelykáli lakosra június 9-én. Felkerestük az áldozatot, hogy állapotáról tájékoztassunk, s végre legpontosabb forrásból, tőle magától tudjuk meg, miként történt a medvetámadás és hogyan alakult a sorsa azóta.
Pénteken – pontosan három héttel a támadás után – otthonában kerestük fel Máté Józsefet, a székelykáli Bordás utca 51. szám alatti lakásban. Nem sokkal korábban érkezett haza a vásárhelyi kórházból, ahol kötözésen volt. Arra a kérdésre, hogy mint szolgál az egészsége, nem túl lelkesen válaszolta: Megvagyok.
Istennek hála élve megúsztam ezt a találkozást a medvével. Gyógyszereket szedek, péntekenként bejárok a városba kötözésre – úgy mondták, ha a jövő pénteki röntgenvizsgálat azt mutatja, hogy megforrt a csont, a kezemről leveszik a gipszet. Közben járok kezelésre a helyi rendelőbe is.
Egy heti kórházi bennfekvés után saját felelősségére kérte, hogy engedjék haza. „Előbb nem akart elengedni az orvos, aztán belátta, hogy jobb környezet lehet nekem az itthoni, saját felelősségemre kiengedett, azzal, hogy visszajárok kötözésre, kezelésre, felülvizsgálatra” – mondta el Máté.
Van mit felülvizsgálni. A férfi feje közepéről hiányzik a haj, hosszú heg van a helyén, bal szemgolyója most is véres, alatta jókora szakított seb nyoma, jobb keze alkarközépig gipszben a hüvelykujjtörés miatt, felkarján egy három irányba elágazó szakított sebhely, innen izomszövetet is kitéptek a medvekarmok, a mellkasa bal oldalán hosszú vörös forradás, bal alkarján újabb sebek. Mint mondja, a lábain is sok a sebhely.
Nagy csend a hatóságok részéről A támadás megtörténte után még aznap elözönlötték az utcát a hivatalosságok autói, tele volt az egész Bordás utca velük – ezt az áldozat édesanyja mondta el – aztán kimentek „medve-nézni”. A küzdelemben elvesztettem a sapkámat és a bicskámat, azokat megtalálták a helyszínen, s hazahozták – mutat a fején levő sapkára József.
Az édesanyja mondja el, hogy amikor a „szemléről” visszajöttek a hivatalosságok, elmondták, hogy a fű le volt taposva, s az egész „küzdőtér” csupa vér volt. Arra a kérdésre, hogy a kórházban, vagy hazaérkezése után a hivatalosságok közül felkereste-e valaki, hogy a hogylétéről érdeklődjön, vagy valamiféle kárpótlást, fájdalomdíjat, költségtérítést felajánljanak, megdöbbentő természetességgel válaszolt – az égvilágon senki.
Úgy kezdődött, hogy kaptam egy pofont
Hogy végre tisztázódjon a támadás hogyanja, hogy voltak-e bocsok, hogy látta-e a medvét korábban, megkértem, mesélje el a történetet.
– Elmentem a Poklos-völgybe, az erdőnkbe, a lóval és a szekérrel, hogy hozzak két rudat a másik szekérhez. Máskor is voltam, mindig szóltam az itteni erdésznek, de most két vékony karóért nem volt értelme – kezdi a történetet, de közbeszúrok egy kérdést: tudott-e arról hogy a közeli esztenán előtte való éjszaka a medve három birkát tépett szét? „Nem hallottam. Ha hallottam volna, nem megyek fáért, az biztos. Az ember nem keresi készakarva a bajt.
– Szóval: kiértem, találtam is egy alkalmas rudat, kicsaptam a fejszével, aztán bennebb mentem az erdőbe másikat keresni. A lovat előtte megkötöttem lánccal egy fához. Már találtam is egyet, készültem kicsapni, amikor hátulról kaptam egy nagy pofont – mondja a támadás kezdetéről. A ló is csak a harc alatt horkantott, ha előbb teszi, talán észrevette volna a medvét József is.
Mint mondja, bocsokat nem látott, bár nem is figyelt semmire, igyekezett védeni magát. Természetes, hogy megijedt – aki hasonló helyzetben azt állítja, hogy nem, az hazudik – azon igyekezett, hogy a fejszét ki ne ejtse a kezéből. A szerencse az volt, mint mondja, hogy elég sűrű az erdőrész, a medvének nem volt lehetősége nekifutni, ráugrani, csak kapkodott, csapdosott (ennek az csapdosásnak az eredményei jól látszanak az áldozat testén). Amolyan életért folytatott adok-kapok volt ez a harc.
– Próbáltam a fejszével ütni minél nagyobbakat, hogy elriasszam, mert az, hogy megölni nem tudom, világos volt. Hogy ő meg tudna – az is. Egyszer sikerült egy nagyot ütni rá a fejszével, akkor lekushadt a földre, morgott, s elkezdett visszahúzódni az erdőbe. Vártam, amíg olyan tizenöt méternyire eltávolodott, akkor én is lassan elindultam a ló felé Szerencsém, hogy megkötöttem, mert másképp otthagyott volna. Bedobtam a korábban kivágott rudat a szekérbe, felültem, s elindultam haza. A többit már tudja… – zárja rövidre a történetet.
Útközben megállt vízért egy falu végi házban, onnan hívni akarták a mentőt, amikor meglátták, hogy tetőtől talpig merő vér, de tiltakozott – előbb hazamegy átöltözni.
A medve köszöni szépen, jól van
A támadás napjának délutánján rendőrök, csendőrök, természetvédelmiek, erdészek, vadászok fésülték át a támadás helyszínét – felfegyverkezve. Egyikükkel sikerült beszélgetnem. Láttuk a medvét. Nem is volt messze tőlünk, menekült. Természetesen senki nem lőtt rá, mert nem szabad. Senki sem kockáztatja a börtönt még egy ilyen vérmedvéért sem.
Tény, hogy oda jutottunk, hogy a nagyvad értékesebb, mint egy emberélet. Én csak a magam nevében beszélek – ez a medve ma is ott van a Kál és Vadad közötti erdőben. És nem is fog elmenni onnan. Mert a medve olyan – ahol könnyen jut táplálékhoz, vízhez, ott megmarad. És itt mindkettőhöz könnyen hozzájut, birka van bőven és forrás is. És azóta szinte naponta látom – ott leselkedik a juhok körül. Riasztják tűzzel, petárdákkal. Csak idő kérdése, hogy mikor fog újra emberre támadni – mondta el az állami alkalmazott szemtanú.
A környező falvakban hasonló a helyzet. Az emberek már nem mernek egyedül a határba menni. Egy székelytompai személy mesélte szombaton. A családi birtokán egy romos épület bozótos udvarára nemrégiben beköltözött egy medvecsalád. Megpróbálták kutyákkal, zajkeltéssel, kiabálással elzavarni őket onnan. Nem sikerült. Akkor petárdákkal, Molotov-koktélokkal támadtak rájuk. Így sikerült megszabadulni a kényszer-kvártélyosoktól.
Az a medve, amelyik háziállatokat ölt, emberre támadt nem fog javító-nevelő munkával megváltozni, ha eltávolítják, akkor sem. Az ilyen vadállatot – tetszik vagy nem a természetvédőknek, etológusoknak, állatvédőknek – ki kell lőni, állítják a téma szakavatott ismerői. Különben igazuk lesz azoknak a pesszimistáknak, akik úgy teszik fel a kérdést: hány embert kell még megöljenek, megnyomorítsanak, tönkretegyenek a medvék, hogy a törvényhozás végre normális intézkedést hozzon?
szekelyhon.ro
A JÁNOSHALMI VT trófeás vad, vaddisznó és tarvad bérvadásztatását ajánlja a kül- és a belföldi vadászoknak egyaránt. A vadásztársaság Bács-Kiskun megye déli részén, Felső-Bácskában található, jelentősebb vadgazdálkodást folytató szomszédai: GEMENC Zrt. Hajósszentgyörgyi Erdészete, KEFAG Rt. Császártöltési Erdészete. Tel.: (06-30)-757-7013, Ságodi László vadászmester
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31