Vadászat
Változnak a vadászatot és vadgazdálkodást szabályozó törvények
KÁRPÁTALJA | Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot, ha kijelentem, hogy a vadászat törvényi szabályozása Ukrajnában rossz. Mi több, nagyon rossz. Olyannyira rossz, hogy végre szeretett honatyáink is felfogták: valamit tenni kell a kérdésben. Elhatározták, hogy sort kerítenek a vadászatot és a vadgazdálkodást szabályozó törvénycsomag megvitatására. A környezetvédelmi miniszter egyenest ötéves moratóriumot szeretett volna a vadászatra kihirdetni, ami szerencsére csak terv maradt.
A részletekről Ági László, a Nagyszőlősi Járási Állami Erdőgazdaság igazgatója, Kárpátalja egyik legképzettebb vad- és erdőgazdálkodási szakembere mesélt lapunk olvasóinak.
– Tudod, az egészben az a legfájóbb, hogy ez az új vadászati szabályozás messziről bűzlik a pénzéhes „setétzöldek” acsargásától és az üzleti lobbitevékenységtől. Elismerem, a régi vadászati törvény elavult, bürokratikus és sok aspektusában betarthatatlan volt, de az új tervek kapcsán végül csak az jutott eszünkbe, hogy mi bizony nem ilyen lovat akartunk.
Elsőként ott van az ökológiai megfontolásokból született fegyvertörvény, mely
Ukrajna teljes területén megtiltja az ólomsörét használatát és forgalmazását.
Vadászemberként nyilván tudod, hogy a lágyvas sörét csak modern és méregdrága fegyverekből lőhető. Az ukrán vadásztársadalom kilencven százaléka által használt szovjet és orosz Izsek meg Tulák csöveit néhány száz acélsöréttel leadott lövés tönkreteszi. A régi német és belga sörétesek – amelyek amúgy kiváló fegyverek – még ennyit sem bírnak majd. Szóval kezdheted azzal, hogy lecseréled a nagypapától rád maradt öreg mordályt egy drága, modern puskára. Ezenkívül Ukrajnában nincs vassörét előállítására alkalmas üzem, tehát a lőszergyárak csak importból tudják majd megoldani a termelést. A fegyver- és sörétimport monopóliumáért pedig már megindult az öldöklő harc, hiszen aki ebből győztesen kerül ki, az nagyot fog kaszálni.
Vadgazda üzemmérnökként itt szeretném megjegyezni, hogy az ólomsörét használatát bizonyos körülmények között kell és lehet korlátozni, hiszen a vizes élőhelyeken a kacsák-libák által „zúzakőnek” felszedegetett sörétszemek tényleg mérgezést okozhatnak, de a teljes tiltás a lehető legnagyobb ostobaság, hiszen Ukrajnában az átlagos mezei apróvadvadászatokon nem esik annyi lövés, ami valós környezeti terhelést jelentene.
A másik – számomra legfájóbb – része a törvénytervezetnek a vadászkutyák munkájának betiltása. Az új törvény szerint ugyanis
a hajtó és kotorékkutyák munkája ezek után tiltott állatviadalnak minősül majd, hiszen mind az eb, mind a vad fokozott sérülésveszélynek van kitéve.
Vadászat
Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében
Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.
2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.
A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.
A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.
Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.
Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:
Helyszínek:
- elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
- gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
- lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely
A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft
Érdeklődni:
telefonon: 06-30/239-4635
emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com
személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)
Jelentkezés: a megadott e-mail címen
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A születésnapi dámbikám
Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától. Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.
Élményeiről beszámolt lapunknak:
Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.
Írta és fényképezte: Gerho Balázs
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.
A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.
Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.
Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.
A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.
A Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.
Forrás: TAEG Zrt.