Vadászat
Újságírók ismerkedtek a vadászattal
FEJÉR MEGYE | Tizennyolcezer lépés a terepen egy komoly, jó kiállású férfiember számára, fegyverrel a vállán a csípős, hideg szélben, minden szükséges dologra alaposan koncentrálva, négy órán belül. Ezt azért egy sportteljesítménynek mondhatjuk. A Bölcskei Tátorjános Vadászegylet meghívására ismerkedtünk ezzel a különleges tevékenységgel, a vadászattal.
Az emberek meglehetősen megosztott módon gondolnak az általuk csak hírből ismert vadászokra. A gyakorlati tapasztalatok szerint ezek a sportemberek (hiszen egy ősi sportról van szó) nem valami vérengző csoportosulás tagjai, hanem olyan emberek, akik a természetet alaposan ismerve segítenek a biológiai harmóniát fönntartani a saját területükön.
Tomolik János, a Bölcskei Tátorjános Vadászegylet elnöke erről és az esemény részleteiről is tájékoztatott:
– Minden évben vásárolunk előnevelt madarakat és felneveljük őket, hogy a törzsállomány megmaradjon a területünkön. Természetesen a téli időszakban etetjük is ezeket.
– A túlszaporodás esetén egymás életterét csökkentenék?
– Úgy van. A mi területünkön viszont nem beszélhetünk erről, hiszen folyamatosan vívunk a dúvadakkal, hogy ne pusztítsák el a madarainkat. Ez nagyon fontos feladat, hiszen sok madár, nyúl, őzgida esik áldozatukká. A hivatásos vadászok segítségével mindent elkövetünk azért, hogy megvédjük az állományt.
– Kell-e félni a fegyvertelen természetjáróknak, a sportolóknak az efféle vadászatoktól?
– Semmiképpen, hiszen a vadászati törvény egyik alapszabálya az, hogy vélt vadra nem lövünk. Mindig meghirdetjük azokat a vadászatokat, amelyek a golyós fegyvereket érintik, például a vaddisznóhajtást. Kitáblázzuk a területet, és felhívjuk a környékbeli lakosok figyelmét az eseményre. A lesvadászatnál pedig a vadászok figyelmét hívjuk fel arra, hogy ha természetjárókkal, futókkal találkoznak, szakítsák félbe a tevékenységüket, amíg a sportemberek biztonságos irányba és távolságba nem kerülnek.
A természetet alaposan ismerve segítenek a biológiai harmóniát fönntartani
– A természet szépsége mindenkié…
– Így igaz. Ezért az említett módon biztosítjuk, hogy hódolhassanak a szenvedélyüknek. Mivel ők szeretik a természetet, esetükben nem két, szemben álló félről beszélünk. A vadászat mellett és közben mi is hasonlóan viszonyulunk a környezetünkhöz. Vigyázunk a szépségeire, az adottságaira.
– A tavalyi nyár vadászati szenzációjaként keringtek a hírek az újból megjelent különleges dúvadakról.
– Az aranysakálról van szó, amelyek egyre inkább elszaporodnak egész Magyarországon. Sajnos már a mi területünkön is nagyon sok található ezekből. Annak ellenére, hogy igyekszünk minél többet elejteni. Teljes mértékben nem sikerül kiirtani a fajt, ami sajnos az apróvadak gyérülését okozza.
– Kell-e tőlük félniük a természetjáró, nem fegyveres kirándulóknak?
– Nem kell félve közlekedniük a területükön, mert általában azok jobban félnek az emberektől, mint mi tőlük. A támadásra csak a bármilyen okból szerzett sérülésük és ezzel együtt a bekerítettségük, vagy a menekülési útvonaluk elvesztése esetén szánják rá magukat. A kirándulók pedig aligha fogják körbe ezeket.
– Talán még félelmetesebbek a vaddisznók!
– Valóban, hiszen jóval nagyobb testű állatok. Általában azok is éjszaka mozognak, napközben viszont a sűrű növényzet álcája alatt pihennek, ezért tőlük egyáltalán nem kell tartani.
– Barátságos, jó hangulatban telt a mostani vadászat is…
– Pedig nem válogattuk össze ezt a társaságot. Nekünk, a vezetőiknek az is feladatunk, hogy olyan légkört próbáljunk kialakítani közöttük, ami egy fegyveres sportnál elengedhetetlen. A barátság, az együttgondolkodás és jókedv domináljon közöttük. Ezek mindegyike nélkülözhetetlen a mi közös tevékenységünkhöz.
Sűrű János, aki vadászmesterként a hajtást szervezte, erre az alkalomra egy nagyon kemény, katonás szerepet vállalt magára. Elmondta:
– Ma apróvadhajtást végeztünk egy viszonylag egyszerű terepen, aminek volt egy fedett, nádassal borított része is. Ott nagyon fegyelmezetten, az irányt jól tartva kellett haladnunk. A legfontosabb a biztonság. Meg kellett határozni a lőirányokat és a terepen való közös, gyalogos mozgásunkét, s mellette az elálló vonalakat is. A cél, hogy ne veszélyeztessük senki biztonságát. Az elállás azért szükséges, mert egy nagy területet hajtunk le, ahol dúvadak is lehetnek, és ezek indulnak meg elsőként ilyen esetekben. Az elállók feladata, hogy a terület szélén állva, nem engedik a vadat oldalirányba, és ezzel terítékre hozzák azt. Így lehet a leghatékonyabban vadászni. A lőpályán a felröppenő madárra célzunk, negyvenöt fokos szöget tartva, lejjebb nem lőhetünk, ezért emberre nem lehetünk veszélyesek. Huszonkilenc fővel vadásztunk. Ők valamennyien fegyveresek voltak, rajtuk kívül tizenöt hajtónk is volt.
– Nekik mi a dolguk?
– A hajtók a vadászok között haladnak és nagy segítségükre vannak azzal, hogy mozgatják a növényzetet, aminek a hatására a madár felrebben.
– A kutyák feladata?
– Kutyák nélkül nincs eredményes vadászat. Fontos, hogy felkeltsék a madarat, de még ennél is fontosabb, hogy megtalálják, mondjuk, egy sűrű nádasban. Emberi érzékszervekkel egy sebzett madarat olyan környezetben képtelenség meglelni. Nagyon jó, hogy a tavalyi évhez képest több eb áll a rendelkezésünkre, és általuk hatékonyabbak lettünk. A tehetősebbek iskolába adják a kutyájukat, de mi szerencsésebbnek tartjuk, ha a gazdája mellett tanulja ki a szakmát.
Pálfi István, a vadászegylet tagja hozzátette:
– A mai napon fácánkakasra és a nem tiltott dúvadakra vadásztunk az úgynevezett bölcskei réten. Egy nagyon szép vadásznapot töltöttünk el. A szél miatt az időjárás nem volt a legkedvezőbb, de azért ennek ellenére negyven darab fácánt sikerült a terítékre hoznunk. Teljes mértékben elégedett vagyok ezzel az eseménnyel.
duol.hu

Ifjú Berek Mihály a kutyákkal – nélkülük nincs eredményes vadászat
Mezőgazdaság
Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
Befejeződött a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat saját jól felfogott érdekükben.

Fotó: Google
A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Ezidáig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek. A kedvező eredmények ellenére most a legfontosabb, hogy továbbra se lankadjon a figyelem, közös erővel tegyünk azért, hogy a vírus ne jelenjen meg újra. A fertőzött telepeken zajlik a fertőtlenítés. Az országos mintavétel szintén folytatódik és a hatósági intézkedések is élnek. Ezekről a Nébih portálon tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jar…
Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. Hatóságunk országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.
A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!
Forrás: AM
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Ferencz Károly emléke előtt tisztelegtek a koronglövészet hazai képviselői
Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői
A Pilisi Parkerdő Gödöllői Erdészetének egykori kerületvezető erdésze és kiváló sportlövője, Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői április 12-én, a galgamácsai sportlőtéren. Az idei évben minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezte az emlékversenyt – közel 100 résztvevőt regisztráltak az eseményre a szervezők az ország minden részéből.

Fotó: Parkerdő
A 12. alkalommal megrendezett emlékversenyt alapvetően a tiszteletadás szándéka hívta életre, de a szervezők célként tűzték ki a sportbarátságok erősítését, a biztonságos lövészet készségének fejlesztését, valamint a koronglövő sportág népszerűsítését is. Az esemény megnyitóján Ocsovai Zoltán, a Gödöllői Erdészet vezetője köszöntötte a megjelenteket, majd a résztvevők egy emlékkoszorú elhelyezésével és egy perces néma főhajtással tisztelegtek egykori kollégájuk emléke előtt.
A verseny lebonyolítása a gyorsított korongvadászat (compak sporting) szabályai szerint, négy pályán párhuzamosan zajlott, a FITASC nemzetközi versenyszabályzat alapján. A sportlövők hét egyéni kategóriában (felnőtt, amatőr, kezdő, senior, junior, női, veterán), valamint egy háromfős csapatkategóriában nevezhettek.

Fotó: Parkerdő
Az eredményhirdetés során minden kategóriában az első három helyezettet jutalmazták. A legjobb eredmény 100-ból 96 korong volt, amelyet több versenyző is elért, így a mezőny élén rendkívül szoros eredmények születtek. A hivatalos eredményeket a szervezők www.fitascsporting.hu weboldalon tették közzé.
Forrás: Parkerdő
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Hivatásos vadászok kötelező továbbképzése
Az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Vármegyei Területi Szervezete 2025. április 2-án tartotta a hivatásos vadászok éves kötelező képzését
Csákvár – Az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Vármegyei Területi Szervezete 2025. április 2-án tartotta a hivatásos vadászok éves kötelező képzését. A hivatásos vadász alelnök, Haas Béla nevével jegyzett meghívóban szereplő témákra érkező jelentős számú résztvevővel megtelt a Publo Panzió konferencia nagyterme. A rendezvény elején az alelnök megköszönte a több mint negyedszázaddal ezelőtt alakult jelenlegi vadászkamarai rendszer alapító-megyei titkárának, a nyugdíjba vonuló Pechtol Lajosnak, 28 év szolgálati ideje alatt végzett munkáját.

Fotó: OMVK
Élénk érdeklődés kísérte az Országos Magyar Vadászati Védegylet Országos Drón Szakbizottságának (ODSZB) tagja, dr. Bleier Norbert tájegységi hivatásos vadász előadását, aki a szakbizottság feladatai közül kiemelte a korszerű technika széleskörű megismertetését, oktatásának megszervezését, információs rendszerének kidolgozását.

Fotó: OMVK
A drónoknak a vadgazdálkodás szolgálatába állítása mellett érvelt. A módszer mellett szól a technika könnyű kezelhetősége, a vizsgálati terep zavarásmentessége, a munkafolyamat pontossága, gyorsasága, dokumentálhatósága. Alkalmas vadállomány megfigyelésére, létszámbecslésre, vagyonvédelemre, őzgida- és fészekalj mentésre, vadkárfelmérésre, mezőgazdasági területek monitorozására, agrártechnológiai problémák feltárására, állandó és időszakos kerítések ellenőrzésére. Becsült adatok egyike szerint, Magyarországon évente 3000-3500 őzgidát kaszálnak el, megszámlálhatatlan, hogy hány földön fészkelő madár és fészekalj pusztul el, ugyanis a jelenlegi agrotechnikai eszközök alkalmatlanok a megelőzésre. Svájcban, Németországban és Ausztriában már megfelelő jogszabályi háttérrel történik a mentés – a civilekkel közösen. Ez előrelépést jelentene idehaza is a vadász/vadászatellenes társadalmi légkör változásában.

Fotó: OMVK
A NÉBIH ASP tanácsadója, Právetz András az afrikai sertéspesti járvány aktuális hazai helyzetét ismertette. Romániában, Szerbiában és Horvátországban a vírus mind a házi sertés, mind pedig a vaddisznó állományokban jelen van. A Börzsöny-hegységben történt idei (2025. január 23-i) kitörés határon átnyúló fertőzésgóchoz tartozik. Minden vármegyében az egy éven belüli pozitív esetek korrelációt mutatnak a határon túli esetekkel, ez alól kivétel az ÉK-Dunántúli Régió, a 2024-25-ös vadászati év, 757 esetszámával. Komárom- Esztergom vármegyében ötszörös növekedést, Pest vármegyében háromszoros emelkedést mutatnak a statisztikák az előző vadászati idényre. Az idei első negyedéves számok további növekedést jeleznek.

Fotó: OMVK
Az ASP járvány lehetséges földrajzi továbbterjedése Fejér vármegyét kiemelten érinti. A kockázati tényezők között találjuk az M1-es autópályán történő átjutást, a dunai terjedést és a behurcolást: a Duna és az M1-es autópálya által határolt területen belül a vírus terjedésének nincs természetes vagy mesterséges akadálya. Kedvezőtlen forgatókönyv esetén felkészülhetünk rá, hogy a járvány átterjed és változó intenzitással, illetve változó földrajzi elterjedéssel, hosszú ideig a térségben marad.
A szakmai nap megkerülhetetlen témájául szolgált a Magyarországra több, mint ötven esztendő elteltével, múlt hónapban megjelent, ragadós száj- és körömfájás betegség.

Fotó: OMVK
Az előadások után feltett kérdésekre nem maradtak el a válaszok, a résztvevők javaslatokat fogalmaztak meg a drónos szolgáltatási jegyzékre, továbbá az állategészségügyi kockázatok mérséklésére. A korábbi és új vármegyei vadászkamarai titkár, Pechtol Lajos és Weidinger István pályázati tájékoztatójával és a 2025. esztendő esemény naptárának ismertetésével ért véget a hivatásos vadászok képzése.
Forrás: Sz. T. – OMVK