Keressen minket

Vadászat

Terítéken a három magyar ragadozó

Print Friendly, PDF & Email

Mihály Pál három ragadozót hozott terítékre Kunhegyesen

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Állok a búzatarló közepén, a lőboton a kiürített puska és a kalapom pihen. Pár perccel ezelőtt még az izgalmak hatása alatt voltam, most pedig a tanácstalanság ül ki az arcomra. Bal kezemmel a fejem vakarom, míg a jobb kezemmel a bálára fektetett vadat simogatom. Sorban. A kistankot, a csalavért és a csikaszt. Felnézek az égre, onnan várom a választ, ilyen szerencsében hogyan lehet részem? Nem értem, hogy miért jutalmaz most ennyire Diana. Válasz azonban nem érkezik onnan sem, így a gondolataimban keresem a magyarázatot. Természetes viszont, hogy ez a történet sem a terítékkel kezdődött.

Fotó: Mihály Pál – Agro Jager News

Tegnap egész nap nyűgös és fáradt voltam, és ezzel a családom agyára is mentem már kissé. Mostanában ez előfordul, mert van olyan dolog is, amire nem tudok, illetve nemes egyszerűséggel nem kapok választ. Oldalbordám megértő ezen a téren, mert Ő pontosan tudja, ismeri a helyzetet. Estefelé azonban finom célzásokat kapok. Jó lenne, ha kiszellőztetném a fejem, kicsit eltűnhetnék a portáról.

A kombinált ragadozó sípot a fényképre kattintva lehet megrendelni!

Veszem az adást, így a beírókönyv irányába teszem az első lépést. Kedvencem, a “papucsos” körzet lesz a cél a Kunsági Dózsa Vadásztársaság területén, amely megközelítőleg 16 ezer hektár nagyságú. Kunhegyest, Tiszagyendát, és Tiszabő településeket öleli körbe ez a hatalmas terület, ahol 53-an vadászunk. A tipikus alföldi területen jelentős az apróvad és az őz állománya. Talán ennek és a vendéglátásnak is köszönhető, hogy előszeretettel járnak ide vendégvadászok.A területrészt azért hívom “Papucsosnak”, mert a kiskapumtól pontosan 200 méter a körzet széle, a vadászterület. Gyalog, erős szürkületben indulok.

Vadkan módjára töröm át magam az útba eső kukoricán, és pár perc után a körzet szélén tárazom is a Mausert. Elindulok lassan az úton, és folyamatosan nézelődöm. Ismerek itt minden bokrot, fűcsomót, és a mezőgazdasági kultúrákkal is tisztában vagyok. A nyulak, őzek is felismernek már, elismerően bólintanak, tudják, hogy az ő védelmükben vagyok itt. Akár becsukott szemmel is oda találnék, ahová szeretnék. Úgy 500 méterre van egy kis emelkedő az útban, az az elsődleges célom. Ott szeretek álldogálni, sok élményt gyűjtöttem be arról a pontról. Már sötétben érem el a helyet, és lőbotra kerül a puska, várakozó álláspontra helyezkedem. Előttem lucerna, búzatarló, és egy gazos tanyahely, ahol egy kotorék is található. Ikonikus hely, több meglőtt borz is elveszett már ebben a kotorékban. Kicsit odébb golyófogónak megfelelő kukorica és szotyi föld. Mögöttem szinte ugyanez a felhozatal, de hátrafelé azért nem lövök, még a végén innen kopogtatok be hozzánk vagy valamelyik szomszédhoz. Talán negyed órát tudok leskelődni, gondolataimban elmerülni, amikor mozgást látok a bokros részen. Borzot azonosítok a mozgásból, és el is indul felém, kicsit bohókásan. Igen jó tempóval jön keresztül a tarlón, félek, hogy a végén még felborít. 50 méter környékén aztán gondol egyet, és ugyanazzal a tempóval irányt vált, és visszafelé tart. Gondolatban pont elengedem, amikor a kotoréknál irányt vált, és a másik tarlóra, a bálázott földre tart. Minél messzebb kerül az otthonától, annál kisebb az esélye, hogy visszagurul lövés után, így a nyomába eredek. Majdnem futnom kell utána, márpedig olyat én nem teszek. Bárki, aki engem futni lát, fusson azonnal! A kis medve végül a bálák között megáll szöszmötölni, így beérem. Két bála között jár, amikor 70 méterről rávillantok a lámpával, mire megáll, és kereszbe fordul. A dörrenésre csak elborul, egyszer még felemeli a fejét, majd távozik belőle az élet. Érte sétálok, és közelebb hozom. Egy kan zselétestűt sikerült elejtenem. Két kézzel tudom csak feltenni egy bála tetejére, és most mellőle nézelődöm, miközben néha megsimítom a csíkos fejét. Ebben az évben megint különleges a kapcsolatom a borzokkal, a jelek szerint újra imádnak. Természetesen ez fordítva is fennáll.

Fél óra után az út felől látok most mozgást, szintén egyenesen felém tart. Csak benne egy rókát ismerek fel. Megvárom, mi lesz az úti célja, inkább nem cincogok rá szájjal. Attól valószínűleg csak elborulna, de csupán könnyei fojtanák el a nevetéstől. Nagyon óvatosan felveszem a fegyvert és nagyjából felé fordítom a veszélyes végét. Nem vett észre semmit a ravasz, határozottan jön, mintha pont itt lenne halaszthatatlan dolga. Ötven méterről rávilágítok, amire azonnal elugrik. Jobbra-balra kocog, én pedig követem a fénnyel, közben rákiáltok. Nem igazán hatja meg, tovább kocog, még csak vissza sem néz. 120 méter környékén viszont úgy érzi, biztonságban van, megáll. Sőt! Teljes fordulatot tesz, és keresztben állva visszanéz a fénybe. A dörrenést egy pukkanós becsapódás követi, és a tyúktolvaj mozdulatlanul elfekszik.

Érte sétálok, egy kanrókát ejtettem el, és mellé fektetem a borzot. Továbbra is a bála mellett maradok, és úgy nézelődöm, míg gondolataim kicsit visszakalandoznak a múltba. Három nagy álmomból kettő már nem valósulhat meg, így egy maradt: a három hegyesfogút terítékre fektetni egy vadászat alkalmával. Ez egy héten belül már sikerült, valamint egy este alatt az elejtésük is teljesült, de ott akkor a borz visszacsúszott a kotorékba. Így a három ragadozót még nem sikerült terítékre fektetnem.

Most “csak” egy sakál kellene hozzá, ami azért itt a város közelében csoda lenne. Kintebb, 2 kilométernyire már esélyesebb, és az gyalog is járható távolság. Egy mondás jut eszembe: “a szerencse melléáll, aki tesz is érte”.

Az igazság az, hogy majdnem napra pontosan 2 hónapja vagyok szerencsés, szinte minden összejön, mindenben.

Keresőtávcsövek és hőkamerák széles választéka, a budapesti FROMMER Fegyverboltban. Kattints a képre!

Ezért aztán titkon most is bízom a sikerben. Fél óra után rászánom magam, vállra veszem a puskát. Mielőtt a lőbotot összecsukom, még körbenézek. Jobbra a halastó irányában veszek észre egy rókát, ami a tarlón a szotyi előtt mocorog. Egyszercsak keresztbe fordul, és látom, vaskosabb, mint egy róka, és rövidebb is a farka. Az erő kimegy a lábamból, amikor leesik a tantusz: itt a sakál! Helybe jött a csoda! Az első gondolatom az, hogy “a könnyűvérű férfi isten nemiszervét, az oroszok a spájzban vannak”, a többi már az elejtésére történő terv. A távolságot nagynak ítélem most, ami 200 méter környékén van. Különös képességem, hogy 25 és 230 méter között bárhonnan tudok sakit hibázni, mindenféle erőlködés nélkül.

Most próbálok biztosra menni. Közeledni azonban nem merek, hangos a tarló. Odafent közben eldöntik, megérdemlem ma este a lehetőséget. A vad elindul a növényzet szélében sürögve-forogva felém. Nézem a kamerán, és számomra ezek a legszebb pillanatok. Sokáig azért nem várhatok, így a Mauser a bálára kerül. Elég stabil a feltámasztás, bár kicsit mintha fázna, remeg a cső. 150 méteren jár, amikor nappali fényt varázsolok, és látom, amint lent a feje, eszik valamit. Egy pár másodperc telik el, amíg felemeli és belenéz a fénybe. Kellett is ez a pici idő, mert a szálkereszt bejárta az orrától a farka végéig. Amikor azonban rámnéz, a kereszt is az oldalán pihen, így csattan a lövés. Csattanós a becsapódás is, és látom, amint ugrik egyet, elborul, és vonaglik egy kicsit. Felfogom, mi történt. Megvan a “three hungarian predators!”

Le kell hogy üljek, mert állni egyszerűen nem tudok. Igazából lerogyok a bála tövére. Egy percet így üldögélek, és ami ebben a 60 másodpercben történt, az nem publikus. Összeszedem magam, és Őt is elhozom. Éppen csak meglett, kis híján fölé lőttem. Cserében viszont toportyánból is kant sikerült elejtenem. Kiürítem a 243-ast, és a botra teszem a kalapommal együtt. Magasra van hagyva a tarló, ezért a bála tetején készítek terítéket, így adva meg az elejtett vadnak kijáró végtisztességet.

Megállok előttük, és vakarom a fejem, közben simogatom őket, majd felnézek az égre. Nincs válasz onnan sem, miért vagyok ilyen szerencsés. Amint viszont ott csendben gondolkozom, eszembe jutnak az elmúlt év és a közelmúlt történései. Igen, azt hiszem, értem. Segítettem nem keveset pár embernek, különösen egy személynek, egy barátnak. Sok, nagyon sok mindenről lemondtam, vagy átengedtem neki a barátságunk kedvéért. Sajnos nem mondhatom, hogy végül megfelelően értékelte.

A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Diana viszont látta, látja, és tudja, miken mentem keresztül, így ezért pakol a vállamra élményeket, kudarcok helyett. Szokták mondani, hogy a sors azt adja mindenkinek, ami jár, tiszta lelkiismerettel állok hát elébe. Lefényképezem a terítéket, és nyúlok a kalapomért, amikor egy újabb idézet jut eszembe: “a jó dolgok visszatalálnak ahhoz, aki adja őket”. Fejembe nyomom a kalapot, vállra a puskát, a lőbotot csak úgy a hónom alá csapom. Remegő térdekkel indulok haza, hiszen egy ilyen élménynek súlya van, alig bírom cipelni. Útközben az eddigi vadászéletem élményei közé próbálom az újat beilleszteni. Eléggé előkelő hely jut neki, éppen csak lecsúszva az első helynek járó dobogóról. Otthon áttörlöm, és a szekrénybe helyezem a mausert, a 9,3-as pedig huncutul kacsintgat felém, régen levegőzött. Meg is ígértem neki ott helyben, most már Ő következik. Reggel viszont visszamentem a koponyákért, és bár nem vagyok “csontvadász”, ez a három koponya lefőzésre és egy alátétre kerül. Tisztelet a vadnak!! Kan borz, kan róka és kan sakál a terítéken!

Írta és fényképezte: Mihály Pál

A Kunsági Dózsa Vadásztársaságról további információkért kattints ide

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is. Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Vadászat

Társasági rekordbak Ibrányban

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ibrányi székhelyű Nimród ’96 Vadásztársaságnál rendkívüli élményben volt része Czina Ferenc vendégnek és kísérőjének, Vigh Sándor vadászmesternek. Az idei vadászati idény kezdetén, néhány órányi sikertelen bakra történő cserkelés után, a vendég már javasolta, hogy térjenek vissza a vadászházhoz és a nap második felében kíséreljenek meg elejteni egy 500 gramm fölötti őzbakot. 

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

Végül megegyeztek, hogy tesznek még egy utolsó reggeli próbát, mindkettőjük által jól ismert területrészen. Sándor az idény előtti megfigyelései alapján tudta, hogy a kiszemelt területrészen két szép bak is található, amelyek jól tartják helyüket. A két bak közül az egyiket kiemelkedő agancsúnak tartotta, amely már látszott a téli etetéskori felrakásból is, de ekkor még nem tudta, mennyire igaza lesz.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A területre érve, a gépkocsiból kiszálltak majd egy domboldalon cserkeltek és óvatosan, éppen csak a fejüket kidugva várták, hogy a szokásos búzatáblában meglássák a kiszemelt bakot. Aznap reggel kivételesen egy őzet sem láttak a búzatáblában. A rutinos vadászmesterben elkezdődött keringeni a csalódottság érzése. Egyszer csak a búzatáblából felállt egy suta, egy gida, egy barkás bak, még egy barkás bak, mégy egy suta gida és még egy suta. Sándor már ekkor tudta, hogy nem lesz itt a bak.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

A kis rudli lassan elvonult, majd a vadászmester és vendége épp menni akartak, amikor Ferenc elnézett jobbra, egy 4-500 méterre lévő lucernatábla irányába, amiben  meglátott egy őzet. A vadászmester a spektívjével  megállapította, hogy egy suta. Ez bizalommal töltötte el, mert korábban a megfigyelt bak, mindig egy sutával mutatkozott, feltételezte, hogy ott lesz a bak is, de azt nem látták. Egyszer csak észrevették, ahogy a tavaszi napfény megcsillan a nagy bak agancsának a végén. Beültek a terepjáróba, hogy közelebb érjenek, de ekkor elindult a suta, majd felállt bak és követte a sutát. Szerencsére nem elfelé mentek, hanem a vadászokhoz közelítettek, a szokásos búzatáblájuk felé. Mindössze 40-50 méterre az őzek felé, volt egy fasor, ami mellett a vadászok már takarásból tudtak közelíteni. Megállt a suta és megállt a bak is. A vendég kiszállt és gyalog folytatta az útját, míg a vadászmester gépkocsival gurult lassan tovább mellette, amíg elértek egy nyiladékot, aminél a vendég jelezte, hogy megfelelő lesz a biztonságos lövéshez.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

A vendég a lőzsákot felhelyezte a géptetőre. Az útközben Sándor végig követte a bakot, hol szabad szemmel, hol távcsővel, így tudta, hogy megtalálták a vágyott bakot, amely végig követte a sutát. Azonban a fasori fák takarása miatt a vadászmester nem látta a bakot, csak a sutát, így annak jelzéseire figyelt. Évek óta visszatérő, jó lövő vendége eleresztette a lövést, a becsapódás jól hallható volt. A suta elugrott balra, majd kis idő múlva visszafordult és lefelé nézett. Ekkor már Sándor biztos volt benne, hogy sikerrel jártak. A vendég elindult a nyiladékon keresztül a rálövés helyére, a vadászmester pedig a fasort megkerülve indult el. A kísérő már a fasort elhagyva egyből meglátta, hogy a bak a tarlón fekszik, a nagy kő leesett a szívéről. Amikor odaértek, hogy birtokba vegyék az elejtett vadat, mindkettőjük szeméből kicsordult egy-egy könnycsepp és egy kis ideig megszólalni sem tudtak. Ott feküdt előttük egy csodálatos bak. Ferenc élete bakjának nevezte, de Sándor kijavította, hogy egy gyönyörű, csodálatos bak, nem tudhatja, mit hoz még az élet. Ez amiatt volt, mert a vadászmester egy korábbi, szintén évekig visszajáró vendége, egy ilyen kijelentetés után, sajnálatos módon rövid időn belül elhunyt. De most Ferenc és Sándor nem búslakodtak, közösen élték meg az örömüket.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Az elejtés után közvetlenül 550-600 grammra becsülte Sándor a bakot, amit elsőfokon 692 gramm tömegűre, 6 éves érettre és 174,1 CIC pontra bíráltak. A végleges trófea bírálatot másodfokon, az Országos Trófeabíráló Testület fogja meghatározni. Ez a bak a társaság történetének legnagyobbika, amellyel a nyugdíjba vonuló Vigh Sándor megkoronázta az elmúlt 17 éves vadászmesteri karrierjét, amely során több, mint 500 bak sikeres elejtésében működött közre, az általa kísért vendégek nagy örömére. „Életem egyik legszebb vadászélménye volt.”, zárta beszámolóját a vadászmester.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

Vadászmesterünk a tagság felé tartott szakmai értékelésében kihangsúlyozta, hogy véleménye szerint a bakok tömegét három fő dolog befolyásolja. Az első a genetika. A második a változatos növény kultúra, pillangós- és kalászos növények valamint kukorica és napraforgó is található az adott terület részen. A harmadik pedig a vadnak biztosított nyugalom, amelyet a lehető legkisebb mértékben történő vadásztatással lehet biztosítani egy-egy ilyen kiemelkedő területrészen. Biztos abban, hogy a suta aznap reggel megérezte, hogy bakja a kiszemelt és emiatt nem volt a kiskora óta tartott búzatáblában. Vadászmesterünk érvelését mi sem bizonyítja jobban, hogy  a tavalyi évben ugyanezen a területen, ugyanígy Czina Ferenc, egy 547 grammos bakot hozott terítékre.

Üdv a vadásznak és tisztelet a vadnak.

 

Az ibrányi Nimród ’96 Vadásztársaság rövid bemutatása:

Vadásztársaságunk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, Nyíregyházától északra található, a Tisza partján. Társaságunk 11.835 hektár területen folytat vadgazdálkodást, amely a Tiszamenti Vadgazdálkodási Tájegységhez tartozik. A terület jellegzetes alföldi, erdő foltokkal tarkított mezőgazdasági terület, amely esetünkben kiegészül a Tisza parti ártéri erdősávval, kifejezetten apróvadas és őzes tájnak tekinthető. A  megfelelő élőhely kialakítására nagy gondot fordítunk, a területen több magaslest, őz és fácán etetőt és itatókat hoztunk létre, amelyeket folyamatosan karbantartunk, fejlesztünk és nagy hangsúlyt fektetünk a téli etetésre is. Ennek a munkának köszönhetően fejlődik az őz állományunk is, a legutóbbi vadászati idényben az elejtett bakok közül 3 arany, 6 ezüst és 13 bronz érmes lett. A bakok selejtezésére kiemelten figyelünk, ennek köszönhető, hogy az elejtett bakok 30%-a 300 gramm alatti selejtbak, ami mellé párosul 20%-nyi 400 gramm fölötti trófea tömegű és évi 3 darab 500 gramm fölötti, kiemelkedő bak is. Az elmúlt 5 évben (2019-2023) 432 őz bak került elejtésre tagjaink, valamint belföldi és külföldi vendégeink által.

Társaságunk egy nagyon szép állapotú, kényelmes, jól felszerelt, csendes helyen elhelyezkedő vadászházzal rendelkezik, amelynek vendégszobáiban 6 vendéget tudunk elszállásolni, a nagyterme pedig lehetőséget biztosít különböző (önkormányzati, társasági és családi) rendezvények megtartására.

Társaságunk minden évben nevel 1000-1200 darab fácánt is, a vadászházunk mellett kialakított volierben, amelyek 75%-a visszavadászásra kerül, 25%-ával pedig az apróvad állományt erősítjük.

 

Írta és fényképezte: Bárány Péter, a Nimród ’96 Vadásztársaság titkára

 

Az ibrányi székhelyű Nimród ’96 Vadásztársaságról további információ itt érhető el

Tovább olvasom

Kiemelt cikk

FEGYVERMESTER: Mire figyeljünk, ha menetet vágatunk a fegyverünkre

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A hangtompítók vadászat során való engedélyezése, hirtelen számos kérdést vetett fel a vadászok körében. Mi legyen a régi, kedves fegyverekkel? Nem változik-e meg a jól bevált puska működése? Vegyünk-e újat? Egy olyan fegyverre, ami jól bevált, amin nem található menet, arra csakis szakemberrel vágassunk menetet, hiszen hangtompítót csak így tudjuk megfelelően rögzíteni és biztonságosan használni. Ma már az új fegyvereket menettel hozzák forgalomba, de mit lehet kezdeni a régebbi típusokkal és egyáltalán milyen lehetőségeink vannak? Megannyi kérdés! Ezzel kapcsolatosan a FROMMER Fegyverbolt budapesti, Szenes Iván téri üzletében működő, állandó fegyverműhelyét kerestük fel, ahol Tibori Ádám fegyverműves készségesen válaszolt is a kérdéseinkre.

Menetvágás egy Mauser márkájú golyós fegyverre.

Mitől függ, hogy vágathatunk-e menetet egy fegyver csövére?

Elsőként függ a cső állapotától, mennyire használt a cső, mert, amennyiben a végét járja, nem érdemes ezt a műveletet elvégezni. Látni kell, hogy a csőnek mekkora a falvastagsága és meg kell mérni, hogy melyik menetet bírja el biztonságosan. Meg kell vizsgálni, milyen hangtompítót szeretne a vadász, ezért azt javaslom, hogy olyan szakemberhez forduljon, aki teljesen tisztában van azzal, milyen menetekkel hozzák forgalomba a hangtompítókat és a vágyott típust milyen menettel gyártják.

Fontos, hogy a mentet szakember tervezze meg és vágja rá a csőre.

Mit vizsgáltok?

Legelső az, hogy milyen kaliberű a fegyver, azután jöhet csak szóba a hangtompító. Itt a FROMMER-ben széles választékot tudnak a kollégák bemutatni. Ebben nagyon szerencsések is vagyunk, mert az értékesítőkkel szemben található a műhely, tehát csak át kell lépjek az üzletben a polcokig és máris be tudom mutatni a termékeinket. A menetválaszték egyébként széles, de a csőfal vastagsága mellett az anyagminőség is fontos. A fegyvergyártók az új fegyverek esetében a közkedvelt meneteket vágják a csövekre, de a kérdés a régi fegyverek esetében a legkényesebb, hiszen egy hibás menetmetszést a legritkább esetben tudunk javítani. Gyakorlatilag nem is lehet, mert sok esetben már annyira elvékonyodik az anyag, hogy le kell vágni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Ilyen is előfordul?

Fontos kiemelni, hogy fegyverhez csak vadászpuskaműves vagy fegyvermester nyúlhat és megdöbbentő, de nagyon sok elkeseredett vadász érkezik hozzánk. A legnagyobb és leggyakoribb probléma a ferdén metszett menet, ezzel találkozunk a legtöbbet, majd jön az irányzék előkészítés. Egyszerűen arra vágják rá a menetet. Ezzel gyengül a menet is és mit ne mondjak, a műszaki hiányosságai mellett esztétikai kívánnivalókat is hagy maga után.

Mi történik, ha elvékonyodik a csőfal?

Nagyon egyszerű. Lövéskor expanzió lép fel, amely a elvékonyított cső esetében csőtágulást okoz. Az elvékonyított csőre tekert hangtompítót ilyenkor többet nem tudjuk letekerni, mert beledagad a menet. Magyarul kitágul a puskacső és le kell vágni. Mindezeken túl rendkívül balesetveszélyes is.

Az esztergálás alatt a cső.

Említetted, hogy megvizsgáljátok a fegyvert. Műszeresen is?

Korábbi, a FEGYVERMESTER rovatban foglalkoztunk már a csövek vizsgálatával. Ha jól emlékszem, a fegyvervásárlások kapcsán. Korábbi cikkünk itt érhető elFEGYVERMESTER: Majd a következő lövés kiviszi c. korábbi ckkünk idekattitnva érhető el! ) Megjegyeztük azt is, ha valaki fegyvert szeretne vásárolni, lehetőség van a fegyver átvizsgálására is. A metszés előtt ugyanilyen endoszkópos kamerát engedünk a csőbe és megvizsgáljuk a cső állapotát belülről is. Ha rossz a cső, nem javasoljuk, de amennyiben a fegyver jó állapotban van, akkor azért azt tanácsoljuk, hogy fődarab cserével szerelünk fel egy vadonatúj csövet. Vastag csővel érkeznek a csövek, 30-as átmérővel, amelyeket azután kontúrozunk és profilra esztergálunk. Akkor már úgy készül minden, hogy a hangtompítót is fel tudjuk szerelni.

 

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Alapesetben mennyi időt igényel egy esztergálás?

Beérkezik a fegyver, átnézzük, átvesszük, a megrendelő elmondja az igényeit és már keressük is a megoldást. A bontás, előkészítés nem szokott sok időt igényelni, alig egy óra alatt készen vagyunk. Mindent leszerelünk, csak a csupasz cső marad. Tehát, ha hétfőn leadják, akkor általában szerdán már a barnítást is elvégeztük. Visszaszereltünk mindent és nincs más dolga a vadászoknak, mint feltekerni a hangtompítót és elindulni a lőtérre.

Digitális programozású automata esztergagépekkel dolgoznak.

Tudsz adni néhány tippet a használatához?

Durván 5-6 lövésből be tudja lőni egy rutinos vadász. Régóta forgalmazzák már a ballisztikai tornyos céltávcsöveket. Mielőtt eltekernénk a távcsöveinket, jelöljük be milyen pozícióban állt, ilyen céltávcsövek például KONUS LZ30-as modelljei, amelyek közkedveltek a vadászok körében is. A Hikmicro termékei pedig már elektronikusan is mentik a beállított adatokat, ugyanis ballisztikai programozásúak, amik lehetővé teszik több beállítás elmentését. Ezek a korszerű céltávcsövek fejlett technológiával kerültek piacra. Már elérhető a hőkamerás céltávcsövünk is, szóval olyan kor előtt állunk, amely leginkább a dúvadvadászat reneszánszát vetíti előre. Hívjanak fel bennünket, álljanak meg itt a Szenes Iván téren. Nézzenek be hozzánk! Látogassanak el a honlapunkra. Címünk

Frommer Fegyverbolt

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
Fényképezte: Tibori Ádám fegyverműves – FROMMER Fegyverbolt

Agro Jager News

Tovább olvasom

Természetvédelem

Újra medve tűnt fel az Északi-középhegységben

Print Friendly, PDF & Email

Hunter vadkamerák rögzítették a szlovák-magyar államhatártól 30 kilométerre, Magyarország területén, az Északi-középhegységben, a fényképen látható barnamedvét – tájékoztatta az Agro Jager Newst Dr. Fekésházy Szabolcs.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hunter vadkamerák rögzítették a szlovák-magyar államhatártól 30 kilométerre, Magyarország területén, az Északi-középhegységben, a fényképen látható barnamedvét – tájékoztatta az Agro Jager Newst Dr. Fekésházy Szabolcs.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

Az Agro Jager News olvasója számos alkalommal szerepelt már lapunk hasábjain és most egy rendkívüli képsorozatot juttatott el szerkesztőségünkbe. Amikor ellenőriztem a képeket, a szóróra kihelyezett kamera képeit, még nem gondoltam, hogy ilyen meglepetés ér.

Semmi különöset nem lehetett észrevenni a szórón. Szárazság van és nem is akartam összejárni a területet. Nem szokásunk és akkor minek is helyeztünk ki vadkamerát, ha ugyanúgy viselkedünk, mintha nem lenne éjjel-nappali szeme az embernek.

Ezek a vadkamerák, amelyet a Hunter Vadkamerák forgalmaznak, sok érdekességet megmutattak már nekünk, de most különös élményben volt részünk. Erre igazán nem számítottunk – mesélte a vadász.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

Azt pontosan jól tudtuk, hogy járja a medve a területet, de most, hogy májusban is feltűnik és látszólag nyugodtan járkál, pihen, mindenképpen fontos tudatni, nemcsak a vadgazdálkodókkal, hanem mindenkivel, aki az erdőn jár.

Kövesse a Hunter vadkamerák oldalát a Facebookon is. Kattintson a képre!

A medve kiszámíthatatlan. Fokozott figyelemmel túrázzunk, szedjünk gombát, vadgyümölcsöt. Az eddig megszokott módon ma már nem járhatjuk a hegyeink sűrűségeit s ha voltak is, akik szabadon sétáltatták házi kedvenceiket, arra kérik őket a szakemberek, hogy a medve és a farkas miatt ezt ne tegyék.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

A területre most még több kamerát helyeznek ki, amelyet Hunter Vadkamera támogat. A medve jelenlétére az Északi-középhegységben folyamatosan számíthatunk, ezért érdemes az erdőben kirándulóknak, túrázóknak arról is tájékozódni, hogy miként kell viselkedni, ha medvével találkoznak. Fontos hangsúlyozni, ha véletlenül bocsot, vagy bocsot vezető medvét látunk, semmiféleképpen ne próbáljuk megközelíteni az állatokat. Ez a szabály továbbra is igaz a malacokat vezető kocára és esetlegesen a farkasra is – tájékoztatott Dr. Fekésházy Szabolcs az Északi-középhegységből.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs

Tovább olvasom