Keressen minket

Vadászat

Vármegyei vadászbál Szolnokon – GALÉRIA + Videó

Közzétéve:

 A XV. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei vadászbált rendezték meg a szolnoki Hozam Wellnes és Apartmanban, a város szívében, a Mária utcában. Ismert, patinás, csigalépcsője alatt kis tóval, kanyargós folyosóival s a pincében medencéjével, wellnes részlegével sokan fel is keresik. Bár a város szívében van, mégis a vadászok kedvenc szálláshelye is, hiszen nem titok, a tulajdonos, Ondrék Róbert maga is vadászik. Talán ezért is különleges a menü, amelyet idén – XV. alkalommal – saját maga állított össze s mi több a feltálalt ételeket, kivétel nélkül, saját maga is hozta terítékre. Szolnokon járunk, a Tisza partján…

Ondrék Róbert megnyitja a XV. Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Vadászbált Szolnokon, a Mária utcai Hozam Wellnes és Apartmanban. Fotó: Agro Jager

Ha visszaröpülünk az időben, sok évtizeddel korábbra, úgy az 1990-es évekbe, akkor érthetjük meg, hogy a Hozamot már akkor úgy tervezték meg, hogy egy társasági élet központja lehessen, benne, amolyan igazi angolos, klubhangulattal. Homlokzata sem olvad bele az utcafrontba, de mégsem kirívó, s teraszairól, erkélyeiről a szolnoki éjszakai égbolt, egy pohár pezsgő mellett, a kiszüremkedő zenét hallgatva, elvarázsolja az idelátogatókat.

A XV. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei vadászbált az Abonyi Vadászkürt Együttes nyitotta meg.

Az aulában eközben már a Hatvani Vadászkürtös csapat hangolt. Előkerültek a vadászkürtök s régi mérnökök munkáit dicséri, hogy a megálmodott épület akusztikája legalább olyan időtálló, mint a klubélet, ami miatt megépítették a szállodát. Különös dolog az előbbi, mert, ha biztosak is vagyunk benne, hogy sikerül, akkor is csak az élő zene tudja körbefutni a termek minden zegzugát. Jól emlékszem, amikor Szegeden, a ferences rendi, középkori Mátyás templomban egy métert előrébb kellett álljon a kórus, mert akkor szólt igazán szépen az énekszó. Szép emlékek, ahogyan régi időkre emlékezett vissza Ondrék Róbert is, aki a Tiszaparti Gimnázium igazgatójával, Dr. Pataki Mihállyal anekdotázott arról, hogyan is indították útjára a Hozam vadászbálját. Valóban, sok víz lefolyt azóta a Tiszán, de a vadászat, a kulturális értékek és a vadászbarátságok nem változtak.

A salgótarjáni vendégek különleges sompálinkával érkeztek.

Ondrék Róbert, a Hozam Wellnes és Appartann tulajdonosának köszöntője után sokáig már nem váratta a vendégeket és belevágott a 2024-es vadászbáli menübe. A Hotel konyhája mindig híres volt és aki hétköznap erre jár, nap mint nap élvezheti is. Minden év más és más. A Hozam azonban külön törekszik is arra, hogy ez a menüben is tükröződjön. Előételként vadnyúlpástétomot szolgáltak fel, rukkolás salátával, fafülgombával, karamellizált gesztenyével, pesztóval, amelyet friss, forró pirítóssal kínáltak. Meglepő volt és az este folyamán meg is beszéltük, hogy a legkiválóbb, első osztályú mezei nyulakat válogatták össze, ahogy Ondrék Róbert fogalmazott: éppen csak pár szem sörét érhette, s az is csak az „elejében” lehetett.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Nem volt apelláta, aki vastagabban szerette a pirítóst, annak hamar elfogyott, de egy-két gourmet, már az első falatoknál tudta, ha sokáig szeretné élvezni az ízkavalkádot, akkor csak szerényen. Mivel a vadászbál egyben borkóstolóval is egybekötött, így az első poharak is összecsendültek és a Thummerer pince Egri Fehér Terra cuvéejét kínálták. Mit ne mondjak, illett is a nyúlhoz.

Balról Ondrék Róbert vezérigazgató, Dr. Pataki Mihály, a szolnoki Tiszaparti Gimnázium nyugalmazott igazgatója köszönti az abonyi kürtösöket.

Mondhatnák úgy is, hogy a megszokott színvonalon tálalták a gyöngyöző fácánlevest, de így nem tükrözné azt, hogy a tűzről levett igazán aranysárga leves, hogy elcsendesítette a báli szezon vendégeit,  fásgaluskával, zöldségekkel, csigatésztával gazdagon került az asztalra – osztatlan sikert aratott.

Vadnyúlpástétomot rukkolás salátával, fafül gombával, karamellizált gesztenyével, pesztóval, amelyet friss, forró pirítóssal kínáltak.

Jómagam tisztában vagyok azzal, hogy mire képes a Hozam. Történt egyszer, hogy úgy 2010. egyik estéjén, egy régi főnökömmel vadászni indultunk s megálltunk itt a Hozamban. Messziről jöttünk és még sok kilométer állt előttünk. Vallotta enni és inni kell, mert csak úgy tud igazán jól dolgozni az ember. Üdvözlésünkre megjelent Ondrék Róbert, aki sertésszüzet ajánlott, mert éppen abból pácoltak és érdemes lenne megkóstolnunk. Ha jól emlékszem, nem is kellett bennünket sokáig győzködni. Aztán sem az ajánlatban, sem pedig az ételben nem csalódtunk. Akkor tudtam meg, hogy vadászik és a vadételek szerelmese – különösen a vadhúspácolás terén.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Idén vörösborban párolt szarvasgerincet álmodott meg, amit áfonyamártással, mandulás polentával, krokettel kellett a séfnek elkészítenie. Annyit elárult, hogy napokon keresztül pácolták, majd hat órán át sütötték. A Hozam menüjében nagyon gyakran feltűnnek a környező országok nemzeti ételei is. Gyakorta Szlovákia, Felvidék ételkülönlegességei, mint a gőzön főtt kenyér, amit, aki itt megkóstol, sosem felejti el.

Kikapcsolódna vagy vadászni indul Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében? Akkor folglaljon szállást a Hozam Wellnes és apartmanban. Kattintson a képre!

Azonban így jártam én a polentával is, ami hagyományosan kukoricalisztből készül, de kukoricadarából is megfőzhető. Magas rosttartalmú és tulajdonképpen mindegy, hogy puliszkának vagy polentának hívjuk, ugyanaz az étel. Mandulával hintve azonban teljesen más s hogy szarvasgerinc mellé tálalták, teljesen elvarázsolta vendégeket.

Kellemes asztaltársaságban indult az este.

Azoknak, akik pedig esetleg nem szerették volna a szarvast, számukra jércemell steaket hoztak a pincérek, amely mellé vajon párolt zöldségekkel, suprême mártással. Ahogy a francia mondja: sauce supreme! Kétségtelen, hogy a francia konyha egyik klasszikus, úgynevezett kis mártása, amely egy alapszószból készül. Ennek a mártásnak az alapja valójában a velouté mártás, amelyet, tejszínnel, gombakivonattal, és szárnyasalaplével tesznek még tartalmasabbá s ahogy lenni szokott, el is gondolkozott rajta a vendég, hogy vajon jól választottam-e?

Szépen sorban érkeztek a tombola nyeremények.

Végül Fekete erdő szelet érkezett, amelyet konyakos meggytükörre helyeztek s mire végére ért az ember a menünek, addigra lassan a zenészek is hangoltak. A Thummerer borok széles sikert arattak s közülük is talán a méltatlanul háttérbe szorult Kadarkáról beszéltek a legtöbbet, hiszen a Közel-Keletről idekerült fajta újkori felfedezése előtt állunk – mondta Szombathy Csaba, a Hozamvin Borklub oszlopos tagja.

Vendégek a XV. Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Vadászbálon, Szolnokon.

Termése bizonytalan, a fajta érzékeny s talán nem igazán értettük meg ezt a fajtát, ami gondos kezek között egy igazán különleges borunkat adja. Ebben és a Thummerer pince mögött álló sok évtized az, ami megmutatta, érdemes foglalkozni egy olyan fajtával is, amit egy-egy kor esetlegesen megbélyegzett. S látható, hogy a Grand Superior Kadarka nemcsak régi időkbe röpít vissza, hanem ízvilágában is merően más, mint amit megszoktunk ettől a fajtától. Több asztal felől hallani lehetett, hogy a Rebus cuvée különleges, de Battonage Chardonnay, Cabernet Dorsa Rosé, Tréfli cuvée éppen olyan sikert aratott.

Feketeerdő szelet konyakos meggytükrön.

A Tisza partján, Szolnokon, ha nem is éreztük, de repült az idő s ahogyan a teraszról a reszkető csillagokat nézte az ember, csak arra lett figyelmes, hogy megfordult a feje felett a Gönczöl szekér és arra keleten már talán pitymallik. Értékes tombolanyeremények, vadászbarátságok, tervek és persze régi történetekkel teli beszélgetéseknek adott otthon ismét a Szolnoki Vármegyei Vadászbál.

A fődíj is megtalálta a gazdáját. Gratulálunk!

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
Fotó: Agro Jager és Ondrék Róbert vezérigazgató

Agro Jager News

***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

Vadászat

Szebenye-pusztán találkoztak a bélusvölgyi vadászok

Published

on

Észak-Csereháton, a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában szervezte meg az ide trófeamustráját, amelyen mintegy 36 gímbika trófeáját lehetett megtekinteni, illetve ekkor vehették át ünnepélyes keretek között az elejtők. Kövér János, a vadásztársaság elnöke kiemelte, hogy amellett, hogy ismét egy forró, csapadékszegény, aszályos nyár után köszöntött be a szeptemberi szarvasvadászat, egy meglehetősen eredményes bőgést zárhattak. Eredményeikre büszke, az elért sikerek mögött pedig pontos és tapasztalt, gondos vadgazdálkodást láthatott minden vendég a területen. A munka tovább folytatódik, amelybe, a vadásztársaságon túl, a térség vadgazdálkodóinak összefogása is ott rejlik – tájékoztatta az Agro Jagert Oravecz Attila.

Megnyitó. Forrás: Oravecz Attila / Agro Jager

Egy vadásztársaság életében a trófeamustra mérföldkő. Egy-egy ilyen szemlén, nemcsak a társaság, aktuális helyzetét, lehetőségeit láthatjuk, hanem a hivatásos vadász, a vadőr is mérlegre kerül. Míg a múlt héten a Drávamentén tapasztalhattuk meg, hogy a társaság kitárta a kapuit, addig most itt Észak-Csereháton tekinthetünk körbe, hogy valójában mire képes a szarvas és körülötte az ember.

A minden agancs mellé az elejtő megkapja a grandlikat is, ízlésesen csomagolva. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A Bélusvölgye vadásztársaság ezen a napon megmutatta és akinek kedve tartotta, kilátogathatott Szebenye-pusztára, hogy milyen gímbikák estek 2024-ben. Oravecz Attila kiemelte: örömmel fogadták, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vadászati szakigazgatásában dolgozó felügyelők elfogadták a meghívásukat, ami visszajelzés számukra, hogy a kormányhivatalban is fontos, mi történik, nemcsak itt, hanem a környező társaságok területén.

A Bélsuvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászháza. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A szarvas kettős életet él. Napjainkban számokban, íróasztalok felett is megjelennek, de igazán csak a terepen, egy-egy társaság, egy-egy térség egészében lehet megérteni, hogy mit jelent egy-egy populációval gazdálkodni, őrizni. Egy állományt nem lehet pár ezer hektárra beszorítani, azzal integráltan, egységesen kell gondolkodni. Ha jó is a kapcsolat, ha 20 éves barátságok kötik össze az itt dolgozó vadőröket, hivatásos vadászokat és működik az együttgondolkodás, azonban a jogszabályi előírásoknak meg kell felelni. Ez azonban akkor működik igazán jól, ha egy-egy térség lehetőségeire, szaknyelven fogalmazva, a vadeltartó képességére illesztik és nem egy egységes, országos direktívának kell megfelelni.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Trófeák a Bélusvölgye Vadásztársaság bemutatóján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Úgy gondolom, hogy ehhez időszerű lesz bevezetni egy új fogalmat is, amely a földtulajdonosok irányába mutat, miszerint mire képes, mit képes megtenni a szarvasért, a vadért a gazdaember? Szerencsés együttállás, ha vadászik, de még szerencsésebb eset, ha az agrárszektor stabil lábakon és kiszámíthatóan működik – nyugodtabb gazdasági helyzetben minden szereplő nyugodtabban reagál.

Bélusvölgye Vadásztársaság, Szebenye-puszta. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A gazdákkal, a földtulajdonosokkal való kommunikációban a Bélusvölgye vadásztársaság vonatkozásában kétoldalú kapcsolat rajzolódik ki, melyet mi sem példáz jobban, hogy egy terület bokros, elhagyatott részeit kitisztítva, Oravecz Attila megkereste a földtulajdonost, hogy ha lehetne és a tervezett munkában nem hátráltatná, akkor mentsék meg a régi almafákat. Személyes sikere Oravecz Attilának, de amellett, hogy régi almák maradtak meg a gyümölcsnemesítőknek, az erdőjáró embernek, de ott maradtak az öreg fák, amelyeket minden évben felkeres a vad is. Ez a terület kitakarítása után sem változott meg. Sőt!

A Bélusvölgye Vadásztársaság vendégét köszöntik a Szebenye-pusztai bemutatón. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Oravecz Attila kiemelte, hogy mire beköszöntött az ősz, a leseket kijavítgatták, a sózókat feltöltötték és a vadföldeket előkészítették. Ez utóbbi kapcsán sok-sok éves gyakorlat, hogy a vadföldekbe őszi árpát vetnek, amit nem takarítanak be, hanem lábon hagynak. Azon úgy bagózik a szarvas, a vaddisznó és minden vadja az erdőnek, ahogyan csak szeretné, mikor már tejesen érik. Mikor aztán odakerül a sor, hogy aratni kellene, sem vágják le. Aki ismeri az árpát, tudhatja, hogy érés után csakhamar összetörik, összeborul. Nyár közepén aztán nehéz tárcsával leforgatják, bekeverik azokat a szemeket, amit a vad elhagy, ami kipergett. Vetésre, több, mint elég. Az első augusztusi esők hatására aztán kicsírázik és őszre nemcsak bokáig érő, hanem már szárba szökkent árpa várja a szarvasokat, de jó legelője minden vadnak.

Agro Jager NewsHirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

A szarvas az elmúlt években jobban helyben maradt az Észak-Cserehátban – folytatja Oravecz Attila és a kollégákkal, vadőr barátokkal egyre kevesebbszer állunk meg egy-egy trófea előtt: Na, ezt láttam én is! Sokat beszélgettünk erről – teszi hozzá, de arra jutottunk, hogy a tarvadnak kedvezve, az sem mozdul ki messzire s a rudlikat a bikák sem keresik. Ilyen megfigyeléseket szűrtünk le, amelyet érdemes lenne itt is tudományos eredményekkel igazolni, mert tapasztalataink erre mutatnak.

Ravatalon a Bélusvölgye Vadásztársaság 36. gímbikája a társaság Szebenye-pusztai trófeamustráján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A 2024-es bőgés nagyon jól indult és sem a meleg, sem a száraz idő nem vetette vissza a bikákat – meg is szólaltak! Szeptember 2-án terítékre került az első gímbikánk és azután sorban szólt a vadászkürt a szarvasok felett. Az összes kolléga is dolgozott a szomszédban, néha-néha tudtunk beszélni, s ha már nem hallottunk egymásról, akkor fogtuk a telefont és összecsörögtünk. Persze az utánkeresések megadták a közös hangot, mert mi is, a szomszédok is át-átmentünk a szomszéd területére. Akkor már hívtuk is a kollégát, hogy szükségünk van a segítségükre, mert nagyon úgy tűnik, hogy „vendégvadászatra” érkezünk. Ez megszokott, mindennapos – együttműködés nélkül nem tudnánk ilyen eredményeket elérni.

Pontos, precízen tervezett vadgazdálkodás az alapja a szarvasgzdálkodásnak. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Sokan kérdezik, hogy a bőgőhelyeket, hogyan gondozzuk? Mi azt látjuk, hogy az a legjobb, ha az ősi beállóhelyekre mi egyáltalán nem megyünk be – semmilyen eszközzel. Azt a birodalmat meghagyjuk a szarvasnak. Ha azt választotta, akkor mi tiszteletben tartjuk s ha a királynak megfelel, akkor mi nem akarjuk, hogy jobb legyen. Viszont körülötte, azért kedveskedünk neki. Aztán meg: mindig örülünk, ha augusztusban újra és ugyanott megszólalnak a bikák, hiszen jelzés, hogy valamit csak „eltaláltunk” idén is…

Trófeák díszítették a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházát. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A trófeamustra idei legjobb gímbikáját 12 évesre bírálták és 9,37 kilogrammot nyomott. Remélem nem gondolja senki, hogy nagyképűség a társaságunk részéről, de ez a bika „csak” egy mellékbikája volt egy csapatbikának, „akit” lehetőségeink miatt nem hoztunk terítékre. Talán ilyet még a társaság soha nem tett, de meghagytuk. Elnök úrral sikerült egyeztetni és megmaradt nekünk jövőre, megmaradt a teheneknek. Mondhatom, lehet, hogy a valaha lőtt legjobb gímbikánk lesz. Keveset láttuk, de annál többet hallottuk. Úgy gondoltam, ha ez a bika maradhatna még egy évet, akkor olyan erős genetikával fordulhatunk rá a következő évtizedre, ami meghatározó lehet a gazdálkodásunkban.

Vendégek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Hogy találkozunk-e ezzel a bikával? Hogy jövőre ide fog-e beállni? Senki sem tudja. Egy viszont biztos: jó pár csatát megnyert ezen az őszön és láttuk, ahogy terelgeti a teheneit. Kell egy ilyen új dolog és nem szeretnénk ezekből az elképzeléseinkből engedni. Újat, változást szeretnénk s legyen ennek a szarvasnak az erdő az otthona, legyen még a mienk. Neveljen az erdő, neveljen az Észak-Cserehát még szarvast: sokkal jobbat! Mi, amit tudunk, megadjuk a szarvasnak. Sokkal többet már nem tehetünk hozzá, maradt hát az önmérséklet.

Díszvendégek Szebenye-pusztán: Hrabovszki János, az OMVK Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnöke és kedves felesége. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

vendégekkel, tagtársakkal, a kollégákkal jól telt a Szebenye-pusztai napunk. Szükségünk is volt erre, mert a nap, nap utáni vadászatok elfárasztottak mindannyiunkat. Korai kelések, késői fekvések és napközben a rengeteg munka, nemcsak a vadászházban, hanem területen is. Trófeakikészítések, út a kormányhivatalba, a kamarához. Krotália igénylések, dokumentációk, papírmunka, megannyi feladat, amit nem görgethetünk napról napra, azt el kell végeznünk minden nap. S arról még nem is beszéltem, hogy a tacskókopóinkkal is foglalkozni kell, mert hát a napi tréning mindenkinek kell, embernek, állatnak egyaránt.

Oravecz Attila, a Bélusvölgye Vadásztársaság hviatásos vadásza, vadőre a 2024-ben megrendezett Szebenye-pusztai trófeabemutatón. Fotó: Bélusvölgye Vadásztársaság

Panaszra egyáltalán nincs okunk, itt, a Bélusvölgye vadásztársaság területén, feladat viszont bőven terem. Hozzá kell tenni, hogy az érmes arányunk 40%-os, az érmes bikák átlagsúlya 7 kilogrammot ért el. A korosítás és a minőségi szelekció felé mozdultunk el és a fiatal, már láthatóan gyenge adottságú szarvast is vadásztuk a bőgésben – új vonulat, de nem engedtük el, ha találkoztunk. Meglátjuk, milyen eredmények jönnek, ami persze egy, két év alatt biztosan nem fog látszódni, mint ahogy az az eredmény sem, hogy a trófeamustrán annyi gyerek játszott a Szebenye-pusztán, hogy sokszor keresni kellett, kinek, merre van a sráca. S ha meg is mosolyogtuk a gyerekricsajt, azért tudni kell, hogy belőlük lesznek a következő generáció hajtói és apukájuk, a nagyapjuk, a nagybácsijuk mellett válnak olyan vadásszá, akik mellett majd mi is leállunk egy-egy standra vagy beülünk melléjük majd az autóba, mikor megállnak a házunk előtt, hogy gyerünk ki a hegyre, oda, ahová régen mi vittük őket – mesélt Oravecz Attila az Agro Jagernek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában…

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fényképezte: Oravecz Attila és Szabó Róbert

Agro Jager News
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Célkeresztben az orvvadászat

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett

Published

on

A Készenléti Rendőrség Rendőrmúzeumának kiállítása is része volt az október 26-án, Vásárosnaményban megrendezett Vadásznap és Trófeamustra rendezvénynek.

Fotó: Rendőrség

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett, melynek célja, a természet iránt érdeklődők részére betekintést nyújtani a vadászat világába, illetve különböző bűnügyek ismertetésével felhívni a figyelmet az orvvadászat jogellenességére és a vadászat veszélyeire. A kiállítás 2024 szeptemberében az Európai Unió vadászati főigazgatóinak informális ülése keretében debütált, melynek a Vásárosnaményban megtekinthető Hunor Vadászati és Természeti kiállítás adott otthont.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

A kiállítás 2024. október 26-án, a megyei Vadásznap és Trófeamustra rendezvény keretében nyílt meg a nagyközönség előtt. Ezen a napon az érdeklődők a múzeum könyvtárának vadászati tematikájú könyveibe is belelapozhattak, továbbá a vitrinekben – orvvadász bűncselekmények elkövetésénél használt, a rendőrség által lefoglalt – házi készítésű, átalakított fegyvereket is megtekinthették. Látható volt egy olyan különleges szarvasagancs is, amibe szinte „belenőtt” egy dróthuzal, ezzel jól szemléltetve a hurkolás pusztítását.

Fotó: Rendőrség

A tárlatot a Rendőrmúzeum vezetője, Kékiné Rozsnyai Éva nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy egy új típusú kiállítás megvalósítása volt a cél, amely a vadászati szakma és a vadászok számára is hasznos információkat nyújt, ugyanakkor a laikus látogatóknak is érdekes lehet. Emellett rávilágít arra, hogy a vadászat messze túlmutat a trófea megszerzésén, hiszen a törvények által szabályozott, fenntartható vadászat szerves része a vadgazdálkodásnak és a vadvédelemnek.

Fotó: Rendőrség

A vadászatra jogosult szervezetek – zömében vadásztársaságok – által végzett és az állami szervek által felügyelt vadászat segít megőrizni a fauna természeti egyensúlyát és biológiai sokféleségét, megelőzve egyes fajok túlszaporodását, vagy más fajok eltűnésétA délután folyamán a vadásznaphoz kötődően több nyilvános kerekasztal beszélgetésre is sor került, amelyen többek között a vadászati bűncselekményekről is szó esett.

Kreitz Zsuzsanna r. alezredes asszony a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Műveleti Szolgálat Bűnügyi Technikai Főosztály vezetője gyakorlati tapasztalatokkal látta el a hallgatóságot, az áldozattá vagy elkövetővé válás megelőzése érdekében.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Vadászat

Továbbképzést tartottak vármegyénk szakembereinek

A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Published

on

2024. október 28-án Hatvanban a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Fotó: OMVK

Szűcs Iván hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően Kovács István János tirkár ismertette a napi programot. Elsőként Dr. Kovács Imre a 310. Mátra-alja-Dél-hevesi Vadgazdálkodási Tájegység tájegységi fővadásza tartott előadást A vadkár térítési eljárás szabályai és gyakorlata címmel.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Őt követte a Magyar Madártani Egyesülettől Deák Gábor, aki az új Kerecsen Life programot mutatta be, és ismertette a már lezárult Helikon Life program eredményeit. A harmadik előadásban a Kite Zrt. képviselője, Nagy Gábor mutatta be a Mavic 3 Thermal hőkamerás drónt és ismertette a használati lehetőségei a vadgazdálkodásban.

Fotó: OMVK

Az előadásokat követően Lakatos Anna igazgatóhelyettes és Kőmíves-Rab Barbara tárlatvezető kalauzolta körbe a hivatásos vadászokat a múzeumban. A program egy közös ebéddel zárult a hatvani Svéd Korona Étteremben.

Fotó: OMVK

 

Forrás: Kovács István János s.k. titkár – OMVK

Tovább olvasom