Keressen minket

Vadászat

A legszebb ajándék

Közzétéve:

+1

Péter Barnabás őzbakot hozott terítékre. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Idén tavasszal nem csak az őzbakvadászati idény, hanem sokak számára az érettségi időszak is kezdetét vette. Április, május környékén már javában olvashatóak voltak a különböző élménybeszámolók az elejtett őzbakokról, ám az én szemeim előtt még mindig csak a sikeres vizsga letételéhez szükséges kemény munka tudata lebegett. Vadászatra így vajmi kevés időm és lehetőségem jutott. Ennek ellenére mindig próbáltam időt  szakítani egy kis természetben töltött kikapcsolódásra.  Miután elérkezett a ballagás napja, a megszokott érettségi ajándékok helyett – mint karóra, telefon, nyaklánc stb. – egy igazán életre szóló emléket kaptam szüleimtől, ugyanis lehetőségem nyílt elejteni egy őzbakot üzekedés idején.

Fotó: Péter Barnabás – AJN

Mondanom sem kell, hogy egy igaz vadásznak nehéz lenne ennél jobb „ajándékot” találni. El is érkezett a várva várt nap, a reggeli 3:00 órás ébresztő után indultam is a megbeszélt találkozóhelyre, egy kis baranyai városka széléhez, ahol kísérőmmel összeismerkedve, nem is volt kétség számomra, hogy az aznapi vadászat – eredménytől függetlenül – biztosan jó kedvvel fog telni. Ami így is történt, hiszen az első kimenetel még nem hozott eredményt, amely talán betudható annak, hogy amolyan vihar előtti csendként, az igazi üzekedés előtt még nem volt túl aktív a vad. Ezt követte még egy próbálkozás, hasonló „sikerrel”. Július 28-én este már igazán nagy reményekkel indultunk neki az aznapi vadászatnak. Láttunk több jó bakot is, de egyik sem hagyott kellő időt a biztonságos lövés leadásához. Mígnem egy, – a kísérőm által jónak vélt területrészre érkezve – egy koros, hosszú szárú bak állt szemben a terepjáróval.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az autóból kiszállva, a bak elé kerülve reménykedtünk, hogy kivált elénk az őz. Pár perc várakozás után meg is láttuk a bakot, de amint ráhelyeztem a lapockájára a szálkeresztet, beváltott a közeli bokrok közé. Másnap reggel ismét útra keltünk, de a hajnali órák ezúttal sem hozták meg a várva várt sikert. Már jócskán reggel volt, 7:30 körül járhatott az idő, amikor kísérőmmel megegyeztünk, hogy megnézzük azt a helyet, ahol a tegnapi bakot láttuk. Személy szerint már nem fűztem túl sok reményt ehhez a naphoz sem, de bízva a szerencsében, ismét felállítottuk a lőbotot a jónak vélt helyen, és kísérőm elkezdett sípolni.

Fotó: Péter Barnabás – AJN

A második gidahang hallatása után, egyszer csak egy bak állt szembe velünk a réten. Mintha a semmiből tűnt volna elő. A gyors bírálat után az „Ott a bak, lőheted!!!” mondat, melyet kísérőm intézett felém, az égig emelte a már egyébként is egyre erősebben lüktető vadászlázamat. Nem tétováztam sokat, a száz méter feletti távolság ellenére biztos kézzel engedtem útjára a lövést. A 243. win. tette a dolgát, a becsapódás jól hallatszott, a bak, a lövést jól láthatóan jelezve, beugrott az erdőbe. A lövés után szinte megállt az idő, minden perc egy örökkévalóságnak tűnt. Kb. 5 perc várakozás után elindultunk a rálövés helyéhez. „Nincs vér” – állapítottuk meg. Kezdtem aggódni, annak ellenére, hogy jónak éreztem a lövést. Pár perc keresés után a kísérőm megtalálta a bakot, kb. 30 méterre a rálövés helyétől.

Fotó: Péter Barnabás – AJN

Nagy kő esett le a szívemről. „Jó bak” – állítottuk egybehangzóan a bak felett állva. Mint kiderült, egy koros, visszarakott bakot sikerült terítékre hozni, amely még inkább értékessé tette számomra a trófeát. Jobb bakot nem is kívánhattam volna.  A reggeli napsugarak már bőven rásütöttek a Zselic lankái közt megbúvó rét zöld növényzetére – amikor megadtuk a baknak a végtisztességet – ezzel végképp bearanyozva ezt a felejthetetlen reggelt.  Mint kiderült, kicsit srégen érte a lövés a bakot, de így is sikerült kíméletesen terítékre hozni.

Fotó: Péter Barnabás – AJN

A trófea nagykoponyás tömege hivatalos bírálás után 418 gramm, kiskoponyás tömege 323 gramm, valamint a bak korát tekintve 8. felrakást állapítottak meg.  Még egyszer köszönöm ezt a fantasztikus élményt szüleimnek, valamint kísérőmnek! Az elejtés pontos helyszíne pedig – amolyan balladai homályként – megmarad csakis nekem, hogy az élmény egyediessége ne veszítsen értékéből! Tisztelet a vadnak, üdv a vadásznak!

 

Írta és fényképezte: Péter Barnabás

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

+1

Mezőgazdaság

Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása

+1

Befejeződött a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása

+1

Published

on

+1

A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat saját jól felfogott érdekükben. 

Fotó: Google

A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.

A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Ezidáig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek. A kedvező eredmények ellenére most a legfontosabb, hogy továbbra se lankadjon a figyelem, közös erővel tegyünk azért, hogy a vírus ne jelenjen meg újra. A fertőzött telepeken zajlik a fertőtlenítés. Az országos mintavétel szintén folytatódik és a hatósági intézkedések is élnek. Ezekről a Nébih portálon tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jar…

Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. Hatóságunk országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.

A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!

Forrás: AM

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Ferencz Károly emléke előtt tisztelegtek a koronglövészet hazai képviselői

+1

Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői

+1

Published

on

+1

A Pilisi Parkerdő Gödöllői Erdészetének egykori kerületvezető erdésze és kiváló sportlövője, Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői április 12-én, a galgamácsai sportlőtéren. Az idei évben minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezte az emlékversenyt – közel 100 résztvevőt regisztráltak az eseményre a szervezők az ország minden részéből.

Fotó: Parkerdő

A 12. alkalommal megrendezett emlékversenyt alapvetően a tiszteletadás szándéka hívta életre, de a szervezők célként tűzték ki a sportbarátságok erősítését, a biztonságos lövészet készségének fejlesztését, valamint a koronglövő sportág népszerűsítését is. Az esemény megnyitóján Ocsovai Zoltán, a Gödöllői Erdészet vezetője köszöntötte a megjelenteket, majd a résztvevők egy emlékkoszorú elhelyezésével és egy perces néma főhajtással tisztelegtek egykori kollégájuk emléke előtt.

A verseny lebonyolítása a gyorsított korongvadászat (compak sporting) szabályai szerint, négy pályán párhuzamosan zajlott, a  FITASC nemzetközi versenyszabályzat alapján. A sportlövők hét egyéni kategóriában (felnőtt, amatőr, kezdő, senior, junior, női, veterán), valamint egy háromfős csapatkategóriában nevezhettek.

Fotó: Parkerdő

Az eredményhirdetés során minden kategóriában az első három helyezettet jutalmazták. A legjobb eredmény 100-ból 96 korong volt, amelyet több versenyző is elért, így a mezőny élén rendkívül szoros eredmények születtek. A hivatalos eredményeket a szervezők www.fitascsporting.hu weboldalon tették közzé.

Forrás: Parkerdő

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Hivatásos vadászok kötelező továbbképzése

+1

Az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Vármegyei Területi Szervezete 2025. április 2-án tartotta a hivatásos vadászok éves kötelező képzését

+1

Published

on

+1

Csákvár – Az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Vármegyei Területi Szervezete 2025. április 2-án tartotta a hivatásos vadászok éves kötelező képzését. A hivatásos vadász alelnök, Haas Béla nevével jegyzett meghívóban szereplő témákra érkező jelentős számú résztvevővel megtelt a Publo Panzió konferencia nagyterme. A rendezvény elején az alelnök megköszönte a több mint negyedszázaddal ezelőtt alakult jelenlegi vadászkamarai rendszer alapító-megyei titkárának, a nyugdíjba vonuló Pechtol Lajosnak, 28 év szolgálati ideje alatt végzett munkáját.

Fotó: OMVK

Élénk érdeklődés kísérte az Országos Magyar Vadászati Védegylet Országos Drón Szakbizottságának (ODSZB) tagja, dr. Bleier Norbert tájegységi hivatásos vadász előadását, aki a szakbizottság feladatai közül kiemelte a korszerű technika széleskörű megismertetését, oktatásának megszervezését, információs rendszerének kidolgozását.

Fotó: OMVK

A drónoknak a vadgazdálkodás szolgálatába állítása mellett érvelt. A módszer mellett szól a technika könnyű kezelhetősége, a vizsgálati terep zavarásmentessége, a munkafolyamat pontossága, gyorsasága, dokumentálhatósága. Alkalmas vadállomány megfigyelésére, létszámbecslésre, vagyonvédelemre, őzgida- és fészekalj mentésre, vadkárfelmérésre, mezőgazdasági területek monitorozására, agrártechnológiai problémák feltárására, állandó és időszakos kerítések ellenőrzésére. Becsült adatok egyike szerint, Magyarországon évente 3000-3500 őzgidát kaszálnak el, megszámlálhatatlan, hogy hány földön fészkelő madár és fészekalj pusztul el, ugyanis a jelenlegi agrotechnikai eszközök alkalmatlanok a megelőzésre. Svájcban, Németországban és Ausztriában már megfelelő jogszabályi háttérrel történik a mentés – a civilekkel közösen. Ez előrelépést jelentene idehaza is a vadász/vadászatellenes társadalmi légkör változásában.

Fotó: OMVK

A NÉBIH ASP tanácsadója, Právetz András az afrikai sertéspesti járvány aktuális hazai helyzetét ismertette. Romániában, Szerbiában és Horvátországban a vírus mind a házi sertés, mind pedig a vaddisznó állományokban jelen van. A Börzsöny-hegységben történt idei (2025. január 23-i) kitörés határon átnyúló fertőzésgóchoz tartozik. Minden vármegyében az egy éven belüli pozitív esetek korrelációt mutatnak a határon túli esetekkel, ez alól kivétel az ÉK-Dunántúli Régió, a 2024-25-ös vadászati év, 757 esetszámával. Komárom- Esztergom vármegyében ötszörös növekedést, Pest vármegyében háromszoros emelkedést mutatnak a statisztikák az előző vadászati idényre. Az idei első negyedéves számok további növekedést jeleznek.

Fotó: OMVK

Az ASP járvány lehetséges földrajzi továbbterjedése Fejér vármegyét kiemelten érinti. A kockázati tényezők között találjuk az M1-es autópályán történő átjutást, a dunai terjedést és a behurcolást: a Duna és az M1-es autópálya által határolt területen belül a vírus terjedésének nincs természetes vagy mesterséges akadálya. Kedvezőtlen forgatókönyv esetén felkészülhetünk rá, hogy a járvány átterjed és változó intenzitással, illetve változó földrajzi elterjedéssel, hosszú ideig a térségben marad.

A szakmai nap megkerülhetetlen témájául szolgált a Magyarországra több, mint ötven esztendő elteltével, múlt hónapban megjelent, ragadós száj- és körömfájás betegség.

Fotó: OMVK

Az előadások után feltett kérdésekre nem maradtak el a válaszok, a résztvevők javaslatokat fogalmaztak meg a drónos szolgáltatási jegyzékre, továbbá az állategészségügyi kockázatok mérséklésére.  A korábbi és új vármegyei vadászkamarai titkár, Pechtol Lajos és Weidinger István pályázati tájékoztatójával és a 2025. esztendő esemény naptárának ismertetésével ért véget a hivatásos vadászok képzése.

Forrás: Sz. T. – OMVK

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom