Vadászat
A születésnapi süldő
Az alábbi történetben nem különösen nagy bikáról vagy hatalmas kanról lesz szó, hanem egy kis süldőcskéről, amely kaland azonban minden bizonnyal életem egyik legemlékezetesebb disznós élménye lesz.
A történethez mindenképpen kapcsolódik, hogy szórómon ez év február 2-án lőttem már egy 35 kilós zsigerelt súlyú emsesüldőt, így igazából különösen a terület zavarását, erdőállományát illetően nagy reményeim nem voltak, hogy ismételten szerencsés leszek.
A másik fontos esemény, hogy feleségemet 2005. február 8-án bevittem a kórházba, mivel első gyermekünkkel volt áldott állapotban, és a doktor úr aznap délután befekvést rendelt el feleségemnek. Azon az estén tehát egyedül jöttem haza, de másnap hajnalban már rohannom kellett vissza Szegedre, mert jött a telefon: Megindult !
Nos szerdán, tehát február 9-én 11 óra 58-kor meg is született első gyermekem, aki egyébiránt a Hunor nevet viseli immáron. A következő két napom igazából az elfogyasztott különféle bódító nedűk kipihenésével telt el, így vadászatra nem igazán voltam alkalmas állapotban.
Február 11-én azonban mivel feleségem még a kórházban volt rávettem magam a kimozdulásra, és Kiss Pityu vadászcimborámmal kiültünk ismételten. Az én lesemre kiült velem frissen vadászvizsgázott barátom Holub Pityu is. Mivel aznap még etettünk is, így kissé megcsúsztunk az idővel, ezért pontosan 17 óra 24-kor foglaltuk el a lest, ahol kilenc nappal ezelőtt lőttem egy süldőt.
Amikor a leshez mentünk, a fagyos hótól ropogó lépteink az őzeket már elriasztották a szóróról, azonban miután elfoglaltuk helyünket, az őzek egyből megindultak ismét. Szántó Misi bátyám szokta ilyenkor azt mondani, hogy agresszív a vad, így ilyenkor jók az esélyek. Nos, mi is ebben bíztunk, de igazából jómagam abban sokkal jobban, hogy a másik lesen ülő Pityu barátomnak szaladnak meg a disznók
Szóval az őzek nagyon jöttek a szóróra, mohón falták a szórón lévő különféle takarmányt, egyikük a napraforgó ocsút kaparászta és szemezgetett, míg másikuk a szemes és törtszem kukoricát ropogtatta. Összesen nyolc őz tisztelt meg minket fél óra alatt. Egyszer aztán látom, hogy egy kis sutagida átkocog a szóró másik végébe és a közeli sűrű felé tekinget nem riasztott csak érdekesen figyelt. A következő pillanatban azonban már hallottam ahogyan ropognak az ágak, és a hóban tipikusan disznóra jellemző kocogó konda zaja érkezett felénk.
Szóltam Pityu barátomnak, hogy figyeljen, mert mindjárt megjönnek a feketecsuhás ördögök
Érdekes volt azt tapasztalni, hogy az őzek nem szaladtak el eszeveszett riasztással, hanem az utolsó pillanatig kivártak, és amikor a disznók már szinte kiértek a szóróra, csak akkor ugrottak el, de akkor sem riasztottak érdekes volt, hogy ilyen közel engedték magukhoz a disznókat és egy hang sem hagyta el a torkukat hiába no, az éhség nagy úr
Az szintén furcsa volt, hogy a körülbelül hetvenkilós koca ugyanolyan vehemensen rontott ki a szóróra, mint négy süldője. Ilyen esetekben az az én tapasztalatom a mi területünkön, hogy a koca a sűrű szélén megáll, és csak a süldők után kis idővel jön ki. Sőt gyakran tapasztaltam, hogy a koca esetenként veri malacait vagy süldőit, és nem engedi ki őket sem, amíg jól alaposan körbe nem járja a szórót. Hozzáteszem a mi területünkön a bent fekvő disznó ritka, a szomszédos erdészettől ballagnak át, és igen óvatosak főként a kocák.
Tehát a koca és a süldők mint egy harckocsiszázad, úgy rontottak rá a szóróra, és hihetetlen étvággyal estek neki a szemes kukoricának. Csámcsogásuk igen nagy zajjal járt, így volt időm előkészülni a lövésre. Mivel a szórón lévő ocsú és egyéb takarmány a hónapok folyamán hőt termel, így arról bizony leolvadt a hó, és én csak azt láttam, hogy néha a havas háttérben itt-ott kivillan egy-egy disznó háta. Várni kellett tehát, amíg valamelyik süldőt ki nem veri idősebb társa a havas részre.
A koca gyönyörűen kint állt a havon, és onnan figyelt árgus szemekkel. Emelgette az orrát, majd miután nem érzett semmi gyanúsat, ő is belépett a koromfekete szóróra és csak a csámcsogást hallottuk. Az északnyugati szél a disznók szagát terítette szét a lesen
Este hat óra volt, a lővilág határán voltunk. A konda nyugodtan viselkedett, így nem kockáztattam egy rossz lövés lehetőségét. Teltek a percek, majd kb. tíz perc múlva az egyik süldő társait megkerülve kilépett a szóró jobb felére és elejét már tökéletesen láttam a céltávcsőben. Nem vártam tovább, hanem lapocka mögé célozva lőttem. A kis 30-06-os stucni tompán megtaszította vállamat, a dörrenésre a koca és három süldő balra, míg a megcélzott egyedül jobbra vágódott be a sűrűbe.
Szokásos szünet következett, mialatt előkészítettem lámpámat, megszabadultam az utánkereséshez felesleges és nehéz ruházatomtól. Lementünk a lesről, és a szóró melletti bokor aljában, a rálövéstől 2,5 méterre már meg is találtam az első vérnyomot, abban az irányban, amerre a disznó szaladt. Ezután már folyamatos, kétoldali és fújt vérzésen mentünk a sűrűben. A sapkám szétszakadt, a pulóveremet is megtépte a tüske, de ez a legkevésbé sem érdekelt, amikor harminc méter után ráleltünk a már kimúlt disznóra.
Kihúztuk a sűrűből a süldőcskét, majd kizsigereltem. A 11,7-es Siroki töltény immáron sokadjára megint kiválóan vizsgázott, a kissé rézsút álló disznóban kiválóan dolgozott, bőséges vért adott, és gyors halált okozott. A kis kansüldő a mérlegen 36 kilót nyomott és nagyon szép sötét csuhát viselt.
Ekkor gondolkodtam el tulajdonképpen, hogy micsoda szerencsém volt, hiszen kilenc nap alatt ugyanazon a lesen két disznót lőttem, a másodikat pedig fiam születése után. Talán az ő ajándéka volt ez nekem, talán ezúton köszönték meg nekem a vadászat égi urai, hogy fiamat Hunornak neveztük el, így gyarapítva a vadászok vadászjelöltek táborát.
Akárhogyan is történt, engedtessék meg nekem, hogy ebben az esetben önző legyek, és fiam ajándékának tudjam be ezt a süldőt, bízva abban, hogy 18-20 év múlva majd ő is ilyen örömmel és vad iránti tisztelettel fogja kezébe puskáját, és járja az erdőt-mezőt.
(Március 2-án a szerencse ismét mellém állt, és egy 38 kilós süldőt sikerült elejtenem.)
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login