Vadászat
Ecsed mentette meg a magyar agárt
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE | A szombati agarásznapra érkeztek vendégek az ország minden részéből. A megyei vadászkutyák napjára ellátogató vendégek a tiszadobi Andrássy-kastély melletti réten láthatták a Nagyecsedről érkezett Némedi Gyula magyar agarait is.
– Mióta foglalkozik ezzel a kutyafajtával? – kérdeztük a fiatal tenyésztőtől.
– Én ebben a közegben nőttem fel, számomra mindez természetes volt. Nagyecseden ugyanis nagyon nagy kultúrája volt az agarászatnak, még abban az időben is, amikor az agarászat tiltott volt. Most már engedélyezett vadászati mód, de a vadászati törvény végrehajtási rendelete még nem szabályozta ennek a vadászati módnak a részleteit. Bár nekünk nem volt ilyen fajtájú kutyánk, de a szomszédok tenyésztették, s én sokat voltam náluk. Az első országos agarásznapot 2009-ben tartottuk Nagyecseden az Országos Agarász Egyesület közreműködésével, s a jól sikerült rendezvény inspirált arra, hogy komolyabban is elkezdjek foglalkozni a magyar agarakkal.
A Károlyi-uradalom dolgozói
– Onnantól kezdve van saját tenyészetünk, a Szatmár Szépe magyar agár kennel, amit az egyik barátommal, Danka Istvánnal együtt vezetünk. Mind a ketten vadászok is vagyunk. Szeretnénk, ha agarászni is ugyanúgy lehetne, mint hajdanán, tehát azokkal a szigorú szabályokkal és lehetőségekkel – magyarázta Némedi Gyula.
– Vajon hogy lehet az, hogy Nagyecsednek köszönhetjük a magyar agár fennmaradását?
– Sokat kutakodtam én is a történelemben, de igazán megmondani nem tudom. Tény, hogy az ország többi részén kipusztult a II. Világháború után, azonban az ecsedi Károlyi-uradalomhoz tartozó parasztemberek annyira ragaszkodtak ehhez a fajtához, hogy apáról fiúra örökítették ezt a hagyományt.
– Talán ez lehet az oka, hogy Nagyecseden fennmaradt a magyar agár az egész magyar vadásztársadalom nagy örömére – tette hozzá Némedi Gyula.
szon.hu
Mezőgazdaság
Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán
Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:
Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.
Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM
A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.
Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.
A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.
Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.
Forrás: AM
Vadászat
Nagy György nyerte a NYÍRERDŐ erdészversenyét
A Nyírerdő Zrt. háziversenyt szervezett
A NYÍRERDŐ Zrt. Baktalórántházi Erdészete adott otthont pénteken az „Év Erdésze” megmérettetés háziversenyének. A szakmai feladatokban az erdészeti társaság nyolc erdésze mérte össze tudását. A versenyzőknek elméleti kérdésekből összeállított teszt kitöltésével, erdei növény és állatfajok felismerésével, lövészettel, választékolással, gyérítési munka kijelölésével és más szakmai feladatok elvégzésével kellett bizonyítani felkészültségüket.

Fotó: Nyírerdő Zrt.
A győzelmet végül Nagy György, a Hajdúhadházi Erdészet kerületvezető erdésze szerezte meg. A második Som Árpád, a Debreceni Erdészet munkatársa, a harmadik Simkó Milán, a Nyíregyházi Erdészet erdésze lett.
Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett „Év Erdésze” verseny országos döntőjének a Szombathelyi Erdészeti Zrt. lesz a házigazdája. A 2024. április 24-én és 25-én, a Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központban megrendezésre kerülő döntőn Nagy György képviseli majd a NYÍRERDŐ Zrt.-t.
Forrás: Nyírerdő Zrt.
Mezőgazdaság
Felhívás! A ragadós száj- és körömfájás járvány megelőzésére
Az elrendelt hatósági intézkedések köre folyamatosan bővül
Tisztelt Erdőlátogatók!
A Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány kapcsán elrendelt hatósági intézkedések köre, amely területi érvényét tekintve a védő- és megfigyelési körzetekre is érvényes, egyelőre folyamatosan bővül. Naprakész információ a portal.nebih.gov.hu oldalon érhető el. Győr-Moson-Sopron Vármegye egész területe a “korlátozás alatt álló körzet” területi kategóriába esik, ahol az erdészeti és vadgazdálkodási szakszemélyzet tevékenyen hozzájárul a monitorozási és megelőzési munkához. A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat érinti, beleértve a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét. A vadon élő párosujjú patások (szarvasfélék és vaddisznó) is fogékonyak a vírusra, ezért járványügyi szempontból fontos a vadállomány megfigyelése.

Fotó: NÉBIH
A vírus képes tartósan fennmaradni a környezetben, és átkerül ragályfogó tárgyakra, például járművekre, az emberek ruhájára, cipőjére. A kirándulók is tehetnek a betegség megállítása érdekében, azzal, hogy elkerülik az állattartó telepeket és a legelő állatokat, illetve túrázás előtt és után fertőtlenítik a ruházatukat és cipőjüket.
A fentiek alapján az erdőgazdaság határozatlan időre – a korlátozások feloldásáig – a következő intézkedéseket hozza a vadállomány védelmében és az RSzKF terjedésének megakadályozása miatt:
– Az Erdő Háza Ökoturisztikai Látogatóközpont és vadaspark zárva tart.
– A TAEG Zrt. a Soproni Parkerdő területére meghirdetett programjait felfüggeszti.
Ne adjunk lehetőséget se az RSzKF védő-, és megfigyelési körzet területéről származó esetleges további fertőzésnek! Ezért a következő felhívással fordulunk az erdőlátogatók felé:
– Minimalizáljuk az autós közlekedést! Ne hajtsunk földes erdei útra! Ne parkoljunk erdőterületen személygépkocsival, csak szilárd burkolatú utat, illetve parkolóhelyet használjunk!
– Kerékpárral csak a közlekedésre kijelölt szilárd burkolatú utakat használjuk!
– Ne szervezzünk nagy létszámú rendezvényeket az erdőterületre!
– Kérjük az erdei területre érkezés előtt vagy fertőtlenítsük, vagy használjunk külön lábbelit, öltözetet és egyéb felszerelést, amelyet nem használunk máshol!
– Kutyát csak pórázon sétáltassunk! Ne térjünk le a kijelölt utakról!
– Ne helyezzünk el semmi nemű biológiai hulladékot erdőterületen, se kiskertből származó talajt!
Mindannyiunk közös érdeke, hogy ennek az erősen fertőző, nagy gazdasági kárt okozó betegségnek a terjedését megelőzzük, ezért kiemelt jelenőséggel bír az elrendelt szigorú hatósági intézkedések és a vadállományért felelős gazdálkodó kéréseinek betartása.
Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a hatósági tájékoztatást és betartani az előírásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a vírus terjedésének kockázatát, védve ezzel a vadállományt és a háziállatokat. A bevezetett tiltások enyhítése fokozatosan történik majd, a járványügyi helyzet kedvező alakulásának függvényében.
Kérjük az erdőlátogatók türelmét, amint a korlátozások fokozatosan enyhülnek, saját csatornáinkon is értesítést fogunk adni!
Forrás: TAEG