Vadászat
Vizslák hétvégéje Martonfán
BARANYA MEGYE | Szombaton és vasárnap igazi nyári hőség tette próbára a vizslásokat Martonfán, ahol a nemrégiben átadott Vadász- és Ifjúsági Központ két vadászkutyás rendezvénynek is otthont adott.
Június 27-én az OMVK Baranya megyei Területi Szervezete szervezésében, a néhány hete indult felkészítő tanfolyam záróeseményeként, apróvadas VAV vizsga zajlott, amelyen tizenhat vizsla bizonyíthatta rátermettségét. A vadászati alkalmassági vizsga célja annak megállapítása, hogy a kutya az apróvadvadászatokon hasznos segítője tud-e lenni a vadásznak az élő és a lőtt, sebzett vad felkutatásában, alapvető szempont a fegyelmezettség ellenőrzése. Magyarországon a törvény írja elő, hogy csak vadászati alkalmassági vizsgát tett kutya vehet részt vadászaton. A nagy meleg ellenére a vizslák és vezetőik is helytálltak.
Június 28-án, a Magyarországi Drótszőrű Magyarvizsla Tenyésztők Egyesülete, a kamara támogatásával alapvizsgát, tenyésszemlét és vízi-mezei vizsgát tartott harminc vadászeb részvételével. A vizslavezetőket Agyaki Gábor, az OMVK Baranya megyei Területi Szervezetének elnöke, megyei kinológus, és Konyecsni Károly vezetőbíró köszöntötte. Bemutatták az egyes vizsgafeladatok bíróit, ismertették a feladatokat. A megnyitót ezúttal is a Baranya Vadászkürt Együttes szignáljai kísérték.
A hazai kinológus szakma kiemelt feladatként tekint a vizslák küllemi és munka szempontok alapján történő minősítésére, célja a minőségi tenyészállomány kiválogatása vadászati adottságok figyelembevételével. A bírálat során vizsgálják a fajtára jellemző vadászati adottságok, illetve a szükséges kiképzettség és fegyelmezettség meglétét.
Az alapvizsga célja, hogy megállapítsa az alapvető vadászati adottságok fajtaleírásnak megfelelő meglétét a vizslában, a veleszületett tulajdonságok vizsgálata alapján.
A vízi-mezei vizsga során elvárás, hogy a kutya magas szinten mutassa a vizslától elvárható munkatulajdonságokat és megfelelően fegyelmezetten viselkedjen. A vizsga lövés előtti és utáni munkából tevődik össze, a feladatok a mezei és a vízi vadászat teljes körét felölelik. A bírók értékelik a kutya viselkedését lőálláson és hajtás közben, a mezei keresést és vadmegállást, viselkedést lövésre és vadkelésre, valamint az elveszett tollas és szőrmés vad megkeresését vonszalékon és légszimattal, kajtatást, illetve a szőrmés, tollas apróvad elhozását, mélyvízi elhozást.
Látva a vizslák teljesítményét a különböző feladatoknál kijelenthetjük, hogy az a kutya, amelyik teljesítette a vízi-mezei vizsgát, biztosan hasznos segítőtárs lesz a vadászatokon. A több helyszínen zajló, kimerítő vizsga végeztével a Vadász- és Ifjúsági Központban találkoztak újra a bírók és kutyavezetők, ahol a hazaút előtt egy ízletes vaddisznópörkölt elfogyasztása mellett lehetőség nyílt az aznapi tapasztalatok megbeszélésére is.
omvk.hu/baranya
Mezőgazdaság
Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán
Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:
Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.
Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM
A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.
Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.
A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.
Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.
Forrás: AM
Vadászat
Nagy György nyerte a NYÍRERDŐ erdészversenyét
A Nyírerdő Zrt. háziversenyt szervezett
A NYÍRERDŐ Zrt. Baktalórántházi Erdészete adott otthont pénteken az „Év Erdésze” megmérettetés háziversenyének. A szakmai feladatokban az erdészeti társaság nyolc erdésze mérte össze tudását. A versenyzőknek elméleti kérdésekből összeállított teszt kitöltésével, erdei növény és állatfajok felismerésével, lövészettel, választékolással, gyérítési munka kijelölésével és más szakmai feladatok elvégzésével kellett bizonyítani felkészültségüket.

Fotó: Nyírerdő Zrt.
A győzelmet végül Nagy György, a Hajdúhadházi Erdészet kerületvezető erdésze szerezte meg. A második Som Árpád, a Debreceni Erdészet munkatársa, a harmadik Simkó Milán, a Nyíregyházi Erdészet erdésze lett.
Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett „Év Erdésze” verseny országos döntőjének a Szombathelyi Erdészeti Zrt. lesz a házigazdája. A 2024. április 24-én és 25-én, a Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központban megrendezésre kerülő döntőn Nagy György képviseli majd a NYÍRERDŐ Zrt.-t.
Forrás: Nyírerdő Zrt.
Mezőgazdaság
Felhívás! A ragadós száj- és körömfájás járvány megelőzésére
Az elrendelt hatósági intézkedések köre folyamatosan bővül
Tisztelt Erdőlátogatók!
A Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány kapcsán elrendelt hatósági intézkedések köre, amely területi érvényét tekintve a védő- és megfigyelési körzetekre is érvényes, egyelőre folyamatosan bővül. Naprakész információ a portal.nebih.gov.hu oldalon érhető el. Győr-Moson-Sopron Vármegye egész területe a “korlátozás alatt álló körzet” területi kategóriába esik, ahol az erdészeti és vadgazdálkodási szakszemélyzet tevékenyen hozzájárul a monitorozási és megelőzési munkához. A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat érinti, beleértve a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét. A vadon élő párosujjú patások (szarvasfélék és vaddisznó) is fogékonyak a vírusra, ezért járványügyi szempontból fontos a vadállomány megfigyelése.

Fotó: NÉBIH
A vírus képes tartósan fennmaradni a környezetben, és átkerül ragályfogó tárgyakra, például járművekre, az emberek ruhájára, cipőjére. A kirándulók is tehetnek a betegség megállítása érdekében, azzal, hogy elkerülik az állattartó telepeket és a legelő állatokat, illetve túrázás előtt és után fertőtlenítik a ruházatukat és cipőjüket.
A fentiek alapján az erdőgazdaság határozatlan időre – a korlátozások feloldásáig – a következő intézkedéseket hozza a vadállomány védelmében és az RSzKF terjedésének megakadályozása miatt:
– Az Erdő Háza Ökoturisztikai Látogatóközpont és vadaspark zárva tart.
– A TAEG Zrt. a Soproni Parkerdő területére meghirdetett programjait felfüggeszti.
Ne adjunk lehetőséget se az RSzKF védő-, és megfigyelési körzet területéről származó esetleges további fertőzésnek! Ezért a következő felhívással fordulunk az erdőlátogatók felé:
– Minimalizáljuk az autós közlekedést! Ne hajtsunk földes erdei útra! Ne parkoljunk erdőterületen személygépkocsival, csak szilárd burkolatú utat, illetve parkolóhelyet használjunk!
– Kerékpárral csak a közlekedésre kijelölt szilárd burkolatú utakat használjuk!
– Ne szervezzünk nagy létszámú rendezvényeket az erdőterületre!
– Kérjük az erdei területre érkezés előtt vagy fertőtlenítsük, vagy használjunk külön lábbelit, öltözetet és egyéb felszerelést, amelyet nem használunk máshol!
– Kutyát csak pórázon sétáltassunk! Ne térjünk le a kijelölt utakról!
– Ne helyezzünk el semmi nemű biológiai hulladékot erdőterületen, se kiskertből származó talajt!
Mindannyiunk közös érdeke, hogy ennek az erősen fertőző, nagy gazdasági kárt okozó betegségnek a terjedését megelőzzük, ezért kiemelt jelenőséggel bír az elrendelt szigorú hatósági intézkedések és a vadállományért felelős gazdálkodó kéréseinek betartása.
Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a hatósági tájékoztatást és betartani az előírásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a vírus terjedésének kockázatát, védve ezzel a vadállományt és a háziállatokat. A bevezetett tiltások enyhítése fokozatosan történik majd, a járványügyi helyzet kedvező alakulásának függvényében.
Kérjük az erdőlátogatók türelmét, amint a korlátozások fokozatosan enyhülnek, saját csatornáinkon is értesítést fogunk adni!
Forrás: TAEG