Kiemelt cikk
Pótfelvételit hirdet földmérő és erdész képzésben a szegedi erdészeti
Pótfelvételi eljárás keretében Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus és erdész technikus képzéseikben felvételit hirdetnek Szegeden, amelyet nemcsak nappali, – hanem a felnőttképzés számára – levelező képzésben is elindítanak. Ez utóbbi iránt ugyanis olyan érdeklődés mutatkozik, hogy úgy döntöttek, hogy augusztus 31-ig lehetőséget adnak a jelentkezőknek – tájékoztatta Máhig József, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikumának igazgatója az Agro Jager Newst.
Az elmúlt évtizedek nagy arányú erdősítései, még a lassan növő fafajok esetében is beérni látszanak, miközben a kormány európai uniós vállalásai között szerepel, hogy 2030-ra a mintegy 27%-os erdősültséget eléri hazánk. A meglévő és újonnan telepített erdők mellett azonban az úthálózat, a különféle nyomvonalak, a víz-, és csatornahálózat jelentette kihívások, a lakott területeken jelentkező fakitermelési munkák, olyan mennyiségű feladatot jelentenek, amelyek irányításához szükséges a középfokú végzettség.
Az erdők tervezése, kitűzése mellett a beruházások, az agrárium számára kötelezően előírt földmérési munkák pedig fokozzák azt a munkaerőhiányt, amelyet az agrárszektor nap, mint nap érzékel. Emiatt döntött úgy az iskola vezetése, hogy az erdész technikus képzés mellett a földmérőképzést is beindítják, amely az elmúlt évben rajtolt el. Az első évfolyam már félidőben, azaz a két éves képzésből már egyet maga mögött tudhat.
A földmérő, a földügyi és a térinformatikai képzés annyira új és annyira innovatív, hogy a hallgatók 100%-a már tudja, hogy a várható 2025-ös technikusi vizsga után, merre és milyen területen kíván elhelyezkedni.
Máhig József kiemelte, hogy nemcsak a felnőttképzés, hanem a nappali tagozatos képzés is elstartolt, amely azért is igen érdekes, mert a földmérő, földügyi és térinformatikai végzettséggel digitális-térkép kezelő, ingatlannyilvántartási ügyintéző, térinformatikai ügyintéző munkakörök betöltése lehetséges.
Az elmúlt években a technikum azt tapasztalta, hogy azok a hallgatók, akik nem szerettek volna, vagy éppen nem volt lehetőségük arra, hogy a felsőoktatásban továbbtanuljanak, a megváltozott gazdasági környezetben ezekkel a képesítésekkel versenyképes jövedelemhez jutottak a szakmában.
Látni kell, hogy a kormány az Európai Unió felé tett vállalásai ezt a szektort helyzetbe hozták, de ahhoz, hogy sikeres legyen hazánk, a szakemberképzést meg kellett erősíteni és ezeknek az elképzelések mentén sikerült az iskola nemcsak oktató csapatát megerősíteni, hanem nagyon fontos elemként, a technikai felszereltségét is hozzáilleszteni. Ahhoz azonban, hogy a hallgatók versenyképes tudást kaphassanak, az iskola oktatóinak is folyamatosan képzeniük kell magukat.
Az elmúlt években egy nagy horderejű és egyedülálló erdészeti fakitermelő szimulátort sikerült beüzemelniük, amelyekkel az erdészeti forwarderek működtetéséhez szükséges technikai ügyességüket tudják fejleszteni – tanórák keretében – a diákok.
Az ágazat felől érkezett igényre reagáltak, így, a végzés után a diákok, az esetenként a 150-200 millió forintos gépekbe úgy ülhetnek be, hogy jóformán a szimulátorban már mindent kipróbálhattak és a tudásukat készségszintre emelve hagyhatták el az iskolát.
A földmérő képzés hátterét ma már az informatika adja, ami nem jelentett nagy nehézséget az iskolának, mert az első számítógépek érkezésekor, már az 1990-es évek elején, az akkor legkiválóbb, matematikát oktató tanárokat átképezték, akik elindították egy olyan informatikai úton az iskolát, amely ma is töretlenül tart. Igaz, önkéntes alapon lehet ECDL vizsgát letenni a diákoknak, de a földmérő műszerek üzemeltetésének elsajátítása mellett, rendkívül hasznos kiegészítő tudást kaphatnak.
A földmérő képzés után a következő munkaköröket lehet betölteni:
- Birtokrendező földmérő
- Fotogrammetriai szakember
- Föld-/területhasznosítási szakember
- Földmérő
- Földrendező
- Geográfus
- Kataszteri földmérő
- Kutató térképész földmérő
- Mezőgazdasági földmérő
- Térinformatikus
- Térképész
- Vízgazdálkodási földmérő
Jelentkezési határidő: 2024. augusztus 30.
Értesítés a felvételről legkésőbb: 2024. augusztus 30.
További részletek a képzésről ITT érhetőek el.
A Kiss Ferenc Erdészeti Technikum azonban mindig is kiemelkedett a képző intézmények sorából, mert a gyakorlati képzésre nagy hangsúlyt fektettek, amely az iskola képzéseire ma is igaz.
Fontos kiemelni azt is, hogy az erdész technikus képesítéssel vadászati állásokat is betölthetnek a hallgatók s mi sem bizonyítja jobban, hogy az oktatás színvonala kiemelkedő, hogy sok éven át az országos ifjúsági vadász vetélkedőn voltak olyan esztendők, hogy dobogóról, dobogóra állhattak/állhatnak a szegedi diákok.
Máhig József hozzátette, hogy olyan szabadidős, önképző, kulturális programokat, szakköröket, vadászkürtös képzéseket, gyakorlatokat tartanak, amelyek megalapozzák a diákok a Kiss Ferenc Erdészeti Technikumban töltött éveit. Életre szóló barátságok, kapcsolatok, sokszor szerelmek szövődnek az iskola falai között.
Az iskola 1955-ös szegedi indításának 70. évfordulója közeleg. Akármerre járunk az országban, bármelyik erdészeti társaságnál, magánerdészetnél, kormányhivatalban, mindenütt feltűnik egy-egy nálunk végzett diák, miközben kerültek innen az orvosi egyetemre, jogászi pályára is diákok. A szakmai elismerés, a más tudományterületeken tovább tanuló diákok is mind azt mutatják, hogy jó és erős képzést ad iskolánk. A pótfelvételi, úgy gondolom, jó lehetőség mindazoknak, akik ezt a pályát szeretnék választani vagy szakmájukban tovább szeretnének fejlődni – tájékoztatta lapunkat, az Agro Jager Newst Máhig József, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikumának igazgatója.
Kiemelt cikk
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
A nagyvárosok mellett egyre többen választják a vidéki, a faluhoz közel eső területeket lakhatásra és befektetésre, ezért az alföldi kisvárosokat, kistérségi központokat folyamatosan fejlesztik. Iskolákat építenek, egészségügyi intézményeket fejlesztenek, ahogy teszik ezt a Hajdú-Bihar vármegyei Komádiban is – meséli Tóth Ferenc a város polgármestere. Érkezik az M47-es, az M4-es autópálya és ezzel nemcsak Debrecen, hanem közelebb kerül Békéscsaba, Szeged és Kecskemét is. S ha valóban megépül az új közlekedési folyosó, az M47 is, akkor Komádi hirtelen a Baltikumot a Balkánnal összekötő folyosó mellett találja magát. Sok lehetőség előtt áll a kisváros és nagy várakozással tekintünk a jövőnk elé, ezért közel 32 hektáron készítettük elő ipari területet, amely nagyságában, elhelyezkedésében no és ár/érték arányában jelenleg verhetetlen a Tiszántúlon. Nagy összefogással sikerült ezt kialakítani, amely az egyik pillére lehet a városnak – tájékoztatta az Agro Jagert Tóth Ferenc, Komádi város polgármestere.
A Komádi Ipari Park műszaki leírása itt érhető el!
Angol nyelvű ajánlója itt érhető el!
Román nyelvű ajánlója itt érhető el!
Magyar nyelvű ajánlója itt érhető el!
Kérdése van?
Keresse Tóth Ferenc polgármestert telefonon: + 36/30 970 10 31 vagy érdeklődjön e-mailben: phkomadi@t-online.hu
A Bihari-síkon járunk. Vadászni már jártunk erre az Agro Jagerrel, most azonban egy ipari területet nézünk meg a városban. Komádi „lába” alatt folyik a Sebes-Körös és a városban található egy TV torony, amely 180,5 méter magasságával Magyarország egyik legnagyobb TV-tornya, amelyet mind nappal, mind éjjel is igen messziről lehet látni, s amely Kelet-Magyarország digitális TV adásáért is felel.
A város reményteljes várakozással tekint a jövő elé – vág bele Tóth Ferenc – egyetértek azzal, ahogy Bulcsu László, a Hajdú-Bihar vármegyei közgyűlés alelnöke fogalmazott: itt a komádiaknak nemcsak a városért kell tenni, hanem a környező településeket is támogatni kell, hiszen kormányablak, bankfiókok, három háziorvos, egy gyermek- és egy fogorvos, továbbá két védőnő is dolgozik a városban.
Mentőállomással, rendőrőrssel, szociális intézményekkel és minden olyan lehetőséggel bír, amely más kisvárosokra jellemző. Mindez itt a Kis-Sárréten, a Bihari-síkon elérhető, ami kicsit szokatlan egy ilyen kicsi, de városi rangú településtől.
Több mint 12 000 ember, ennyien vagyunk itt, – folytatja a polgármester – a környező településekkel és Komádival együtt, ehhez a földrajzi térséghez ennyien tartozunk s ha itt is húzódik Békés és Hajdú-Bihar vármegye határa szinte nem jelent semmit az itt élőknek, mert ha más miatt nem is, de a szolgáltatások és a kereskedelem, a nagypiac miatt biztosan megfordulnak várasunkban a környékbeliek.
Ezért is döntöttünk úgy, hogy a város belterületi részén kialakítunk egy ipari parkot. Sok buktatója volt a pályázatnak– teszi hozzá Tóth Ferenc- de sikerült kialakítani, rendbe tenni és így ma már rendelkezésünkre áll egy hat+hat hektáros terület, amely további 20 hektárral bővíthető. A területen infrastruktúrafejlesztés is folyt.
Ez azt jelenti, hogy jelenleg 350 m3/óra gázt tud vételezni aki itt befektet. Az elektromos áram kapacitása 550 kW. Ivóvizet 432 m3/nap mennyiségben tudunk jelenleg biztosítani, a csatornázás jelenleg 400 m3/nap szennyvizet képes elvezetni, miközben a tűzivízből percenként 4000 litert lehet lekötni – mutatja be Tóth Ferenc polgármester a területet.
Bár városunk Budapesttől 250 km-re található, de például a romániai Nagyvárad csupán 47 km-re van tőlünk. Az ott kiépült fejlett infrastruktúra, a repülőtér, a körgyűrű, az autópályák közelsége és Románia schengeni egyezményhez való csatlakozása lerövidíti a településeink közötti menetidőt. A bővülő nagyváradi lakosságszám mellett Komádi számára további előny lehet az is, hogy az ottani egyetemek jól képzett szakembereket bocsájtanak a munkaerőpiacra. Nagyvárad a Partium – az egyik legdinamikusabban fejlődő régió – fővárosa, amihez mi is csatlakozhatunk.
Miközben Nagyvárad 47 kilométerre fekszik Komáditól, addig Berettyóújfalu 30 kilométerre található, ahol a nemzetközi vasútvonal az egyik legforgalmasabb kereskedelmi ütőerét adja a térségnek, mely kelet-nyugati irányban, Erdély felől bonyolít le jelentős forgalmat.
Debrecen, az épülő berettyóújfalui nyugati elkerülővel már 30-35 perc alatt elérhető lesz, de így is 45 perc alatt megközelíthetjük Magyarország legnagyobb vidéki városát, amelybe Berettyóújfalutól már most is az M35-ös autópályán juthatunk be.
Érkezik Szolnok felől az M4-es autópálya s mi több az M47-es is valahol a közelben fut majd. Információnk szerint hamarosan napirendre kerülhet az építkezés indítása is, amely már Kelet-Európa észak-déli folyosójaként nemcsak a magyar lakosságnak, de a Baltikumtól a Balkánig a legjelentősebb gazdasági közútja lesz. A tervezés részéről érthető is, hogy a Szegednél, az M5-ös autópályába csatlakozva, egyben Európa leghosszabb főútvonalát elérve, az E75-ös főúttal köti majd össze az unió keleti régióit. Kétségtelen, hogy meghatározó úttá fog válni, amelyet nem lehet egyszerűen csak egy szélesített, kibővített úttá alakítani.
Tóth Ferenc kiemelte, hogy a város az ipari területtel kapcsolatban első sorban hosszútávú bérletben gondolkodik, de nem zárkózik el a Komádiban található ipari területek értékesítésétől sem. A terület értékét első sorban az adja, hogy régészeti érintettsége nem releváns, nincs sem természetvédelmi, sem NATURA 2000-es területek közelségében, továbbá ökológiai hálózat és erdők övezete által sem érintett. Nem kell mezőgazdasági ágazatból kivonni és mivel teljesen új minősítésű ipari terület, ezért kármentesíteni sem kell. Vízfolyás sem nehezíti a beruházást és a helyben és a környező településeken lakó munkaerő mellett Nagyvárad közelsége biztosíthatja a munkaerőt is.
A Komádi Ipari Park műszaki leírása itt érhető el!
Angol nyelvű ajánlója itt érhető el!
Román nyelvű ajánlója itt érhető el!
Magyar nyelvű ajánlója itt érhető el!
Kérdése van?
Keresse Tóth Ferenc polgármestert telefonon: + 36/30 970 10 31 vagy érdeklődjön e-mailben: phkomadi@t-online.hu
Kiemelt cikk
Ülésezett a Mezőgazdasági és Halászati Tanács Brüsszelben – GALÉRIA
A magyar elnökség alatt megtartott második formális Mezőgazdasági és Halászati Tanács (MHT) a Közös Agrárpolitika jövőjéről szóló tanácsi következtetések előkészítő munkáinak következő lépéseként elsősorban a KAP stratégiai terveinek végrehajtási tapasztalataira összpontosított.
A rendkívül zsúfolt napirenden szerepelt emellett többek között az agrárpiacok helyzete, a halászati lehetőségek, valamint a tagállamok által felvetett további 14 egyéb téma.
Az egyszerűbb, rugalmasabb és könnyebben végrehajtható stratégiai tervek kulcsfontosságúak a tagállamoknak és a gazdálkodóknak egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a mai vitán elhangzottakat fel tudjuk majd használni a Közös Agrárpolitika jövőjéről elfogadni tervezett tanácsi következtetésekben.
A KAP-stratégiai tervek végrehajtásáról szóló eszmecsere kiváló lehetőséget teremtett arra, hogy a tagállami agrárminiszterek véleménye becsatornázásra kerüljön az ősz folyamán elfogadni tervezett tanácsi következtetésekbe. A magyar elnökség célja továbbra is az, hogy az intézményi átmeneti időszakot kihasználva a Tanács következtetések formájában adjon iránymutatást az új Európai Bizottságnak a 100 napon belül kidolgozásra kerülő mezőgazdasági vízióhoz, valamint a 2027 utáni KAP-ra vonatkozó jogszabályi javaslatok kidolgozásához.
A mezőgazdasági miniszterek emellett eszmecserét folytattak az agárpiacok helyzetről is, mely ismétlődő téma a Tanács napirendjén. Megvitatták a jelenlegi és jövőbeli kihívásokat és lehetséges megoldásokat, figyelembe véve a jelenlegi geopolitikai környezetet, illetve olyan kérdéseket is, mint a kedvezőtlen időjárási viszonyok, a vásárlóerő globális csökkenése és az állatbetegségek terjedése.
A miniszterek vitát folytattak az Egyesült Királysággal, Norvégiával és a part menti államokkal a 2025. évi halászati lehetőségekről folytatott közelgő konzultációkról. Ezenkívül megvitatták a Bizottság javaslatát is, amely a 2024. és 2025. évi halászati lehetőségek módosítására irányul bizonyos halállományok tekintetében. Az Atlanti-óceán ibériai vizein a szardellára vonatkozó rendelkezések továbbra is kiemelt kérdést képeznek.
Az informális ebéd során Peter Strohschneider professzor bemutatta a minisztereknek az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd eredményeiről készült jelentését.
A rendkívül intenzív tanácsi ülés agendájának „Egyéb kérdések” pontja alatt a magyar elnökség tájékoztatást adott a Tanácsnak többek között a 2024. szeptember 11-én Budapesten megtartott EU–Nyugat-Balkán állat-egészségügyi csúcstalálkozóról, emellett tagállami kérésre erdészeti, állatbetegségekkel kapcsolatos, növényegészségügyi, valamint az agárpiacok helyzetéhez kapcsolódó napirendi pontok is megvitatásra kerültek.
Magyar Elnökség
Kiemelt cikk
Budapesten találkoztak az EU agrárminiszterei – Galériával
A magyar elnökség szervezésében 2024. szeptember 8-10. között Budapesten és Budapest környékén került sor a mezőgazdasági miniszterek informális találkozójára. A Magyarországra érkező minisztereket és delegációjukat szeptember 8-án dunai sétahajózással, majd a Magyar Zene Házában nyitó vacsorával fogadták. Szeptember 9-én a delegációk a magyar lovas hagyományokkal ismerkedtek meg egy egész napos program keretében a Domonyvölgyben található Lázár Lovasparkban, majd este a Pesti Vigadóban kerül sor a kulturális programmal egybekötött gálavacsorára. A találkozó zárásaként szeptember 10-én a miniszterek a Várkert Bazárban megtartandó informális ülésükön megkezdték az eszmecserét a 2027 utáni Közös Agrárpolitikáról annak érdekében, hogy a jövő mezőgazdasága versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdabarát és tudásalapú legyen, a gazdák érdekeivel a középpontban – tájékoztatta az Agro Jager Newst, az Európai Unió Tanácsa Magyar Elnöksége.
Dr. Nagy István agrárminiszter köszöntötte a Budapestre érkező agrárminisztereket. Fotó: © Hungarian presidency
A mezőgazdasági miniszterek szeptember 10-i budapesti informális ülésén szakpolitikai vitával kezdtek és a 2027 utáni Közös Agrárpolitikáról tárgyaltak. Az ülés témája a magyar EU elnökségi prioritásokkal összhangban a „Gazdaközpontú uniós mezőgazdaság: úton egy versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdabarát és tudásalapú jövőbeli Közös Agrárpolitika felé” volt.
Dr. Nagy István agrárminiszter vezette az ülést. Fotó: © Hungarian presidency
Az európai gazdáknak számos kihívással kellett megküzdeniük az elmúlt időszakban, így az éghajlatváltozás okozta rendkívüli időjárási eseményekkel, a magas input költségekkel, a háború negatív hatásaival, vagy a harmadik országokból érkező növekvő import okozta piaci zavarokkal.
Ezzel párhuzamosan egyre szigorúbb termelési előírásoknak kell megfelelniük és megnövekedett adminisztratív terhekkel kell megbirkózniuk.
A gazdálkodóknak ezekre a kihívásokra európai szintű válaszokra van szüksége.
Ezért a magyar elnökség célja, hogy vitát kezdeményezzen a Tanácsban a 2027 utáni Közös Agrárpolitikáról, és az agrárminiszterek elvárásait következtetésekben rögzítse, ezzel irányt mutatva a várhatóan ősszel felálló új Bizottságnak a 2027 utáni KAP-ra vonatkozó jogszabályi javaslatok kidolgozásához.
A miniszteri véleménycsere három kérdés köré csoportosult:
- Ennek keretében egyrészt vitát kezdeményeztünk az agrártámogatások kifizetésének egyszerűbbé tételéről és a főbb támogatástípusokról.
- Másrészt vizsgáltuk, hogy hogyan növelhető a mezőgazdasági ágazat zöld célok teljesítéséhez való hozzájárulása a gazdák versenyképességének veszélyeztetése nélkül.
- Végül át kellett tekinteni a válságkezelési eszközök rendszerét is, hogy az egyre gyakoribb krízishelyzetekben lehetőség legyen a gazdák támogatására.
Forrás: Az Európai Unió Tanácsa Magyar Elnöksége