Természetvédelem
MME: Országos vadlúd szinkronfelmérés – Csatlakozz!
Az MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya a hóközepi vízimadár szinkronfelmérések novemberi számlálása során a vadludakra helyezi a fókuszt! A hazánkon átvonuló vadlibacsapatok közé ugyanis jelentős számban vegyülnek védett- és fokozottan védett lúdfajok is, melyekkel rendszerint a novemberi időszakban lehet legnagyobb eséllyel találkozni. Ezért szeretnénk külön felhívni a soron következő hétvégén a vizes élőhelyeket látogató felmérőink figyelmét, hogy a környező táplálkozóterületek átvizsgálására is fektessenek hangsúlyt – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Vízimadár-védelmi Szakosztálya.
Más szinkronfelmérésekhez hasonlóan az adatközlés legegyszerűbb módja, ha a felmérők a Madáratlasz Programba (MAP) töltik fel megfigyeléseiket a Turdus mobiltelefonos applikáción vagy a MAP weboldalán (map.mme.hu) keresztül. Amennyiben valaki nem rendelkezik hozzáféréssel e felületekhez, e-mailen keresztül (vvsz@mme.hu) is eljuttathatja adatait az MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya számára. Ebben az esetben az egyes lúdfajok példányszáma mellett kérjük a megfigyelés pontos helyét (GPS koordináta) és idejét is tüntessék fel! Nyakgyűrűs ludak megfigyelése a Tringa weboldalán (tringa.mme.hu) rögzíthető, de a szükséges adatokat e-mailben is küldhetik felmérőink a Madárgyűrűzési Központ címére (ringers@mme.hu).
Szeretnénk megjegyezni, hogy a hétvégén zajlik egyúttal a sirály éjszakázóhelyek szinkronszámlálása is! Aki adataival szeretne hozzájárulni az országos felméréshez, kérjük a fent leírt módokon rögzítse a vizes élőhelyekre éjszakázni behúzó sirályfajok példányszámát is!
Az adataikat közvetlenül a MAP rendszerébe rögzítő felmérők számára hamarosan egy új kihívás is elérhetővé válik a Madáratlasz Programban! A novemberi, decemberi és januári hóközepi vízimadár szinkronfelmérésekben egyaránt résztvevő felmérőink így a kihíváshoz csatlakozva szakosztályunk nyereményjátékában is részt vehetnek!
MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya
Fotó: Szász Előd
Természetvédelem
Ökológiai védekezés mezei pocok ellen a Pilisi Parkerdőnél
A mezei pockok komoly károkat okoztak a csemetékben a tél folyamán
A Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészete az Újszülöttek erdeje program keretében 2023 őszén 1,5 hektár nagyságú területen telepített cser elegyes kocsánytalan tölgyes erdőt Pilismarót határában. A telepítés sikeres volt, és az elvetett, közel 800 kilogramm makkból rengeteg csemete indult fejlődésnek. A területen megjelent mezei pockok azonban a tél folyamán komoly károkat okoztak a csemetékben, melyre ökológiai védekezéssel reagáltak az erdészek.
Az erdősítést még a tavalyi ősz folyamán a szakemberek további elegyfa fajokkal, többek között házi berkenyével, madárcseresznyével és vadkörtével gazdagították. Az ültetési munkák során lettek figyelmesek arra, hogy a területen nagyszámú mezei pocok járat jelent meg. A makkból kelt csemeték vizsgálata során bizonyságot nyert, hogy a rágcsálók az erdősítésben jelentős mértékű kárt okoztak. A csemetéket a földből kihúzva szembetűnő volt, hogy az elszaporodott pockok a gyökérzet feletti gyökfőt elrágták, tönkretéve ezzel az erdészek eddigi munkájának nagy részét.
A mezei pocok amilyen kicsi, olyan falánk és olyan szapora állat. Egy évben akár tízszer is fial, alkalmanként 8-12 utódot hoz a világra. Tömeges elszaporodásának kedveznek a klímaváltozás negatív hatásai, mint az enyhe telek és a csapadékban szegény időjárás. A túlszaporodott rágcsálók ellen hatósági engedéllyel lehetőség lenne méreggel védekezni, azonban az erdészek inkább a pockok természetes ellenségeit, a környéken szép számban jelen lévő ragadozó madarakat hívják segítségül.
A helyszínen kihelyezett T-alakú ülőfákkal támogatják a környék egerészölyveit, vörös vércséit és különböző bagolyféléit a pockok elleni küzdelemben. Az ülőfákon megpihenő ragadozók közelről figyelhetik a rágcsálók mozgását, növelve ezzel táplálékszerzési esélyeiket. A pocokkár-elhárítási akcióban a szakemberek a légi vadászok mellett a szőrmés ragadozók, köztük a menyétek, görények, rókák és borzok segítségére is számítanak.
Az erdészek az elpusztult csemetéket ősszel tervezik pótolni, bízva abban, hogy a környék ragadozói addigra elvégzik pocokirtási feladataikat.
Forrás: Pilisi Parkerdő
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Természetvédelem
„Tisztítsuk meg az Országot!”
Illegális hulladéklerakót számoltak fel a VERGA Zrt. területén
Egy korábbi országos pályázatot követően ismét sikeresen pályázott a VERGA Zrt. illegális hulladéklerakó felszámolására. A Veszprém-Gyulafirátót határában található honvédségi területről 800 köbméter szennyezőanyagot szállítanak el.
A 30 millió forintos projekt keretében szelektálják a hulladékot, majd elszállítják. A NATURA 2000 védelem alatt álló ingatlanon további szennyezett területek megtisztítását tervezi az erdőgazdaság.
Természetvédelem
Rétisasok is időznek a kardoskúti Fehér-tónál
Hetek óta szokatlanul sok rétisas időzik a Körös-Maros Nemzeti Park
Hetek óta szokatlanul sok rétisas időzik a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A tavon tartózkodó többezres daru-, vadlúd- és récecsapatok ugyanis kitűnő táplálékforrást jelentenek számukra.
A kardoskúti Fehér-tó és a környező szikes puszták területén nem költenek ugyan rétisasok, de az őszi-téli és a tavaszi vonuláskor mégis gyakran találkozhatunk velük. Az utóbbi hetekben az enyhe időjárásnak és a nagy vízfelületnek köszönhetően igen sok itt a vízimadár. Nyomukban megérkeztek a rétisasok is, akik könnyen megragadják a vadludak, récék, sőt még a darvak gyengébb példányait is.
Igazgatóságunk munkatársai gyakorlatilag minden nap látnak a területen rétisast. Előfordult, hogy egy megfigyelés alkalmával hét példány is felbukkant. Több tíz kilométeres távolságból is érkeznek ide kóborló példányok, melyek aztán addig maradnak, amíg a tömeges mennyiségű vízimadár jelen van.
A rétisasok főleg Kelet- és Észak-Európában elterjedtek, de az egész kontinensen találkozhatunk velük. Hazánkban ez a legnagyobb ragadozó madár, szárnyfesztávolsága 190-240 cm közötti. A tojók lényegesen nagyobbak, mint a hímek. A fiatalok sötétbarna színűek, farkuk és csőrük sötét színű. Az idősebb példányok csőre citromsárga, a farkuk fehér és sokkal világosabb a tollruhájuk. Elsősorban halakat, madarakat, de kisebb emlősöket is fogyasztanak.
Mivel Magyarországon a rétisas a legkorábban költő madárfaj, így már januárban megfigyelhetjük a párok jellegzetes nászrepülését. Január végétől már költésbe kezdenek.
Az utóbbi napokban a Fehér-tó környékén több alkalommal figyeltünk meg egy helyen kettő vagy akár három rétisast is, tehát napközben kisebb csoportokba verődnek. Az éjszakákat is a területen költik.
Forrás: KMNP