Vadászat
Téli mozaik
Hó, hó, mindenütt. Gyönyörű szűz hó, lágy és bársonyos, puhán süppedő. Mintha a tél ezer nyáj bárányfelhőt nyírt volna meg s annak a gyapját hintette volna szét erdőn-mezőn.
*
Ember, rabember, aki robotmunkád mellett folyton szabadságért esengsz s korláttalanságot sóvárogsz: most nézz szét idekint. Előtted az egész szabad világ, fagyosan, megdermedve. Lásd meg most a szabad természet fiainak a szenvedését, amivel a korláttalanság gyönyörét meg kell fizetniök!
*
Négy hosszú téli hónap, aminek hossza-vége nincsen, ez következik most odakint. Teljes négy hónapja a hazátlan bolyongásnak, a sivár bizonytalanságnak, a máról-holnapra tengődésnek — a folytonos nyomornak. S íme, esik a hó!…
*
Valami megmozdul a hóban a ballagó ember lába előtt. — Nyúl ugrik fel a vackából s ijedten rúgtat el, toronyiránt. Most legjobb az egyenes. Bújni se’ itt nem lehet, se’ ott. Hisz’ még a hó se’ volt elég jó!… Az ember megáll s megnézi a hóba mélyedő lyukat, ahol a hosszú fülű elszállásolta magát. Ez bizony egyszerű. — Egyszerűbb már alig is lehetne. Semmi egyéb, csak egy hosszúkás lyuk, amelynek az oldalfala is hó, a feneke is hó. — Meleg hó. Hogyne volna meleg, mikor sem a vetést nem engedi megfagyni, sem a nyulat!
*
Egy pár vajú károg a bús fákon, s a varjúkárogás messzire elhallatszik; messzebbre, mint amennyiről ezt a gyászos madarat meglátni. Nem itt kell megnézni ilyenkor a varjút, hanem a tanyák táján. Ahol százával gunnyaszt.Egyik a földön, a másik a háztetőn, a harmadik a kazlak valamelyikén, a negyedik a házra hajló akácfa ágán. Hol egyenkint, hol sokan együtt. És mind olyan püffedt, felfújt, mintha fekete gombóc volna. Olyan halálra vált, kiéhezett, elsanyarodott. Azt is alig tudja már mondani: kár! kár!… Így elhagyni magát csak a fekete varjú tudja. A szürke nem. Az szemtelenebb is, szívósabb is.
*
Itt a nagy hó. És hideg az éjszaka. Ezt sejteti a hold is, amint kétségbeejtő fényességgel kezdi kidugni kísértetarcát a keleti ég alján. A tél csudálatos halottarcú holdja!… Nem igaz, hogy a hold nyáron is csak ilyen. Nyáron szelíd, jókedvű, ábrándos, szinte pajkos. A bárányfelhőkkel milyen bohó játékot játszik néha. Reszketve bújkál köztök, mintha félne, hogy elfogják, könyű palástjokkal leborítják, rabbá teszik, többé szabadon nem engedik. A hold ilyenkor csupa kívánatosság, csupa szépség. De télen egészen más. Télen a hold halott. Mozdulatlan, fagyos. Valaki, aki láthatatlan, felfelé tolja az égen; előre-előre! De azt ő nem tudja, nem is akarja; nem is bánja.
*
Tessék ezt elképzelni ott, ahol farkas van. Farkas már sok helyütt nincs, ahol nagy erdők kínálkoznának neki. De Máramaros még a farkasok igazi hazája; és a legszebb szarvasok is onnan valók. Tessék elképzelni a máramarosi telet, négy-öt hónapon keresztül, egyvégben, súlyosbítva a farkasok hadával. Amelyik szarvas ezt túléli és túléli mindaddig, amíg az erdők királyának méltó dísze nem ékesíti fejét: az megérdemel egy — golyót.
*
Ott kint, a síkon, sötét árnyék lapul a hóhoz, úgy csúszik rajt, hasmánt, hogy ahhoz a fekete folthoz közelítsen, amely a hómezőn mozdulatlanul várja az éj múlását. A lopódzó árnyék egy vadászó róka, s a fekete folt egy falka fogoly, amely fejjel befelé fordulva, sűrűn egymáshoz simulva melegszik, annyi helyen, hogy egy jókora szakajtókosárral az egészet be lehetne födni.
A rókát finom szaglása csalja erre a sima-puha havon, amelyen a legcsekélyebb zaj nélkül közeledhet. Csakhogy van Isten, aki az ártatlanokat védi. A vörösbundás hóhér elől egy megriadt nyúl vágtat egyenesen neki a gyanútalan fogolyfalkának s rémült ugrással úgy toppan közéje, hogy ahány, annyifelé kap szárnyra, s ijedt csirregéssel rebben széjjel.
*
A fák közt valami csillog messziről. Mintha a Szent János bogarak közt is akadna már kísértetutat járó. Fénylik valami, meg eltűnik a gyenge csillanás. Azután megint jobban, mind közelebbről látszik. Egyszer csak megvakkan egy éber házőrző, az erdő közepén.
— Itthon vagyunk — mondja a határjáró vadőr, és füttyent a kutyájának. Bizalmasan enyelegve egymással közelednek. Az ajtó nyitva; a tűzhelyen hatalmas hasábfa ég, ropog. Az asszony ott áll az ajtóban s erős, szálas, szinte férfias alakjának sötét körvonala látszik ahogy nekitámaszkodik a falnak. Az arcából semmit se’ látni, minthogy háttal van a tűznek. De a hangja fiatal és meleg, amikor köszönti az urát.
*
Odabent nemsokára virágos tavasz, meleg nyár van.
Részlet Bársony István: Az én világom című könyvéből (1925)
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login