Keressen minket

Vadászat

Magunk közt

Közzétéve:

Feltöltő:

A kilométerórára pillantok… 162-őt mutat… Alig észrevehetően, de jobban betámasztok az anyósülésen és rövid imát mormolok – csak érjünk ki időben! Bizony, késésben voltunk, tehát barátom ráállt a kisautó torkára és két kézre fogta a kormányt. Amikor izzó motorral a gyülekezőhelyhez értünk, már tudtuk, nem lesz baj.

Szinte senkit sem ismertem. A kézfogások alatt óvatosan figyeltem őket, hiszen velük kell töltenem egy hétvégét az erdőn… A hajtás azonban folytatódik, csikorgó gumik, arccal a vadászház felé!

A standokra tulajdonképpen kiestünk. Szétszóródtunk a völgyben, és végre körülnézhettem. Kapkodó pulzusom magához tért, ráncos homlokom kisimult és ellazítottam magam.

Micsoda hely! Előttem a bokrok, fenyők takarásában a vadászház –– ha van száz méterre –, felettem három hatalmas nyír –– a madarak forgását elősegítendő ––, fiatal telepítés, szálas erdő, meredek oldal…. Mi kell még? Kell még langyos avarszag, lila-kék ibolya a szálfa tövében, énekes- és feketerigó-duett békakísérettel, macskabagoly-vokállal… Teljes döbbenetemre ez mind adott volt. Gyanús… Azért az ennyire idillikus, ennyire klappoló este gyanakvóvá tett.

Aha! Akkor biztos valami emberi zajt, autót, repülőt kell halljak, harangszót, vagy „valamit”… és elkezdtem fülelni.

Semmi….

…És szép lassan rájöttem, hogy olyan csodálatos alkonyatban van részem, amiben idén még nem volt. Kalapom karimáját fel-, a puskát pedig összepattintottam. Egész este kábultan bambultam, szívtam magamba ezt a hamisítatlan tavaszi zsongást, ami nyugtatóbb volt, mint valaha… Éreztem, ahogy hömpölyög felénk az éjszaka, és már jóval a vacsoracsillag után elkezdem tervezgetni, hogy honnan jöjjön majd a szalonka… Mert így szoktam.

Egy elfúló kettőzés dobott vissza a valóságba. Na-na! Majd mellettem reccsen egy dupla… Néma csend, csak a kabát neszezik rajtam a forgolódástól, az agyból pedig szinte vizet fakasztok. De minden hiába, a csend még nagyobb lett, én pedig óvatosan beballagtam házhoz.

* * *

A vacsora alatt nem volt nehéz a többiek közé csiszolódnom. Közvetlenek voltak, érdeklődőek és Vadászok. Ahogy mélyült az éjszaka harsányabbak lettek a nevetések. Összeállt ismét a csapat, és jó volt látni, ahogy a hajtós hétköznapokat feledve mulatnak a régi tréfák könnypotyogtató csattanóin. Én is velük hahotáztam … ismeretlenül is.

Hajnalban egy hatalmas vágás szélén léptem ki a kocsiból, magas hagyásfák alá, egy lábaserdő mellé. A sötétben először a magas erdő felé pislogtam, háttal a völgynek. Jó nagy sűrűben álltam, még disznókat is szívesen láttam volna, amikor – a harsány reggeli madárkoncertbe – egy kettőzés robban mögülem. Lepillantok a völgybe, ahonnan a lövések jöttek. A teknő alján vastagon gomolyog a pára-köd, valahol ott, ahol a többiek állhatnak… Ott forognak a madarak! – gondoltam, és úgy néztem a kavargó, fehér leplet, mint egy ajtót, ami mögött tudod, hogy nagy dolgok történnek éppen, de nem láthatod.

Kivilágosodott.

Ballagni kezdtem lefele az oldalban és nem akartam, hogy odaérjek a többiekhez. Egyedül szerettem volna lenni ezzel a hajnallal, a kelő nappal, de az oldalamat nagyon fúrta a lövés, szóval rövidre fogva, szinte ügetve értem hozzájuk. Madár sehol – kalapok a fejen –, de már messziről hallani az egymás szavába vágó beszámolókat. El lett hibázva a cvikk….

* * *

Napközben teljes rehabilitáció. Fény, illat, madarak, levegő, pihenés. Telefonomra pillantottam – keresett-e valaki –, de térerő egy leheletnyi sem mutatkozott. Remek! Nekem nem hiányzik. Nagyon élveztem, hogy végre megint én vezetem magam és nem a tempó sodor, lehetek kényelmes és tunya, és ha úgy tartja kedvem, bátran dőlhetek le egyet hunyni a hátsó szobába. Ment az adomázás, és jólesett, hogy kacagva, a válasz, a nagyobbat mondás kényszere nélkül hallgathattam a nem is oly’ régi emlékeket. Így telt a nap… lassan, ahogy kell, és szerintem senki, de senki nem gondolt azokra a problémákra, amiket otthon hagyott.

A pörkölt után kiszaladtunk az oldalba vadászni. A magasra nőtt sűrű közepére álltam, kis kilövéssel, nagy reményekkel. Nem volt nagy mozgás, csak egy kimért dupla durrant felettem, de olyat, hogy a sötét völgy még másodpercekig játszott vele. Hiba volt, állítólag elég komoly….

Mindezek közben arra lettem figyelmes, hogy egyáltalán nem bánt, nem nyomaszt, hogy madarat még csak nem is látok. Persze fura volt, de kezdtem megérteni. Oly’ sok mindennel kárpótolt ez a csendes, változatos terület, hogy szinte feledtette velem a sóvárgást a madár után. Nyugodt voltam, bár éreztem, hogy azonnal kapkodóssá válnék, ahogy megjelenne egy szalonka… – Mindegy.

* * *

Az este folytatódott a tréfa. Nagyokat nevettünk, és én ebben a hangulatban egy időre elhagytam a szobát –– lélekben… Kirepültem a házból és lassan távolodva, magasról néztem a kis kunyhót, mely csendben húzódott a hatalmas fenyők alatt a sötétben, nevetős-világos ablakszemeivel. Egy kis csapat volt benne… együtt….

* * *

Hajnalban szinte késve érünk ki. Fújtatva állok meg az esti standon, fent az oldalban. Ma el kell mennünk, vissza oda, ahonnan jó volt eljönni, elszakadni. Itt minden magától értetődő és világos, itt minden fekete, vagy fehér, itt nincsen kiskapu, itt….

Durr!
Hoppá….
Durr!

Na, ennek a fele sem tréfa! –– gondolom, és már pattognak is a puskák mindenfelé. Felém csak a visszahulló sörétek jönnek, szalonka nem. Virradattal erős kocogással kaptatok a többiek felé. Legalább kettő, óvatos becsléseim szerint három madár kellet, hogy essen. Annyi lövésnek volt olyan íze… Kapkodó pillantásom végigszalad a fejeken – kalap mindegyiken. Puff!

Egymás szavába vágva, csillogó szemekkel részletezik a hajnalt. Nem dühösek, nem szidják a madarat… vadásztak! Nem titkolóznak, nem szégyenkeznek egymás előtt, nincs is miért. A házhoz menet elutasítottuk a fuvart, inkább gyalog mentünk, pedig alig hallottuk egymás szavát a madaraktól.

Búcsúztam….

Szememmel végigsimogattam még a gyertyánok törzsét, szippantottam még egy utolsót a medvehagyma-szagú levegőből, gondolatban végigcserkeltem még az oldalban húzódó fiatalos szélét, és visszanézve mélyre véstem emlékezetemben a barátok gyalogúton közeledő sziluettjét.

Az idő azonban nem állt meg, és órák múlva ezt a szép képet dühös dudálásával és szirénáival, hanyag mozdulattal rombolta le az arc nélküli, nagyvárosi „civilizáció”.

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom