Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

AZ ELSŐ

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Valami volt abban a délutánban. Megfoghatatlan, apró rezdülések, de főleg az az illat.

Nem, nem a barka, a hangosan cippanó cinke, csizmánk alatt cuppanó sár, a barátok hallgató gondolatai…. Nem. Az illat! Az első tavaszi illat volt aznap délután. Az első balzsamos, meleg, föld- és vízszagú –– szalonkás.

Nagyokat szippantottam. Persze azért beszélgettünk. Nőről, munkáról, vadászatról, jövőről –– magunkról. Hárman voltunk, mondom: barátok. Ismerjük egymást, együtt vadászunk.

–– Persze, együtt vadásznak! Agyonlőnek pár ártatlan jószágot, aztán isznak reggelig. Nagyhangú, gazdag társaság. Jellemző….

Erre csak összenézünk. Talán megfogalmazódik bennünk egy frappáns káromkodás, cifra szidalom, de gyorsan elfelejtjük. Nem kell itt a szó, a pillantásban benne van minden. Talán még bólintunk is. Föl is kiáltanék:
–– Hölgyeim és Uraim! Itt megy három gyilkos az erdőre mészárolni. Tessék a szemeket eltakarni, sok vér lesz!…

De könyörgöm, hogy mondjuk el neki, hogy mit jelent a tavaszi erdő ébredő suttogása, a barka megfoghatatlan selyme, a rigó esti szerenádja, a leszálló alkonyat meleg fuvallata, a vacsoracsillag bátortalan fénye… a felénk imbolygó szalonka szívet roppantó röpte?!

Nem haragszunk. Pipázgatva, diskurálva ballagunk helyeink felé. Befelé mosolygunk….

Hopp, egy szalonka. A lábunk előtt hever az úton. Kalaplevéve guggolunk köré, torkunkra fagy a szó. Nehezen nyúlunk hozzá, pedig sürget az idő. Zavarba hozott minket.

Honnan került ide, ki lőtte meg? – Mert lőve volt, az bizonyos.

Hallgatagabban megyünk tovább. Hogy ez is egy jel lenne, azt próbálom magamtól elhessegetni. Diana, vagy a kaporszakállú Szent Hubert nem jelezget össze-vissza, nem gyerekek ők. Vagy adnak, vagy nem. Náluk ez ilyen egyszerű. Nem vagyok én babonás….

Aztán kiértünk.

Kényelmesen nekigombolkoztam, a madarat magam mellé fektettem. Kalapkarima fel, halkan kattan a puskám. Indul a varázs!

Az érdekes hangulat azonban nem múlt el. Persze babonás nem vagyok, ezt már lerendeztem.… Nekiállok hát vájkálni magamban, mi is van velem?!

Tűnődésemből egy balról magasan húzó madár ébreszt fel. Azonnal visszatértem a lelki tapogatózásból! Volt időm figyelni, várni. Igen! Ez szalonka. Magasan van, de jó lesz. Elég gyorsan jön.

Az első lövésem szinte megállítja a levegőben, a másikkal pedig csodálatosan elhibázom. Idegesen tépem ki a hüvelyeket, ebadtázva tömöm újra a csöveket, emlegetve szent Hubertet is, amikor szemben velem a koronák felett – söréthatáron – egy újabb madár libeg, azaz húz gyorsan.

Durr!!! – ennyire volt időm. A szalonkának pedig többre is, mert – mondhatni – makkegészségesen húzott tovább….

Kemény szavakat mormoltam akkor abban a kis völgyben, nem kíméltem sem magamat, sem mást.

Telt az idő. Korán jöttek ezek a madarak, aztán egyre sötétebb lett. Az, hogy engem a sírás környékezett, az senkit sem érdekelt.

Már öreg volt az alkony, amikor… egy villanás balról, egy hatalmas pisszenés, és a cser mögül kivágódik madaram! Alacsonyan.

Kapáslövés… Durr!

Szétvágott szárnyakkal pottyan az erdőbe….

Nem emlékszem sok mindenre. Rohanás, recsegés, gallyak az arcomban, kalap a földön, szívdobogás, pánik… Hol van, hol van?

Jönnek a többiek. Nincs meg! Vissza a standra. Aha, szóval, ott….

Aztán szólnak. Ott fekszik a fénysugár kévéjében, a királynő, az este tündére – az első!

Egy-két könnycseppért nem megyünk a szomszédba, nem szégyellünk letérdelni sem. Még többet érdemelne….

Sokáig nézzük csendben, inkább érezzük.

Vége az estének.

Hazafelé aztán gyorsan összeszedem tűnődéseim elvesztett fonalát, és már tudom, hogy a legnagyobb gyerek, a legbabonásabb –– én magam vagyok….

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom