Keressen minket

Vadászat

KÁR

Közzétéve:

Feltöltő:

Egy mátyás ült az ágon. Puha felhők úsztak felette, tollait szelíden simogatta az április végi hajnal langyos melege.

Egyedül volt, bár érezte, ez nincs így jól, hisz’ mögötte csupa dal és nász volt az erdő. Beteg volt a mátyás. Buksi fejét már lassan forgatta és azokra az időkre gondolt, amikor még tőle volt hangos a pagony, és párja tojásokon ült a forró fészken.

Előtte haragoszöld a vetés. Közepén szinte világít az ott trónoló kakas, és a mihez tartás végett időnként nagyokat kurjant a friss hajnalba. A tábla alsó felén a galagonyásból egy bak lép ki. Bosszúsan nézi a vörös daliát –– hogy a fene enné ki a gigáját ––, majd csipegetni kezd. Nem törődnek már egymással.

Az úton egy lassan guruló kocsi jelenik meg, majd lefékez. A kakas lelapul a búzában, a mátyás pedig összehúzza magát. Épp’ alatta állt meg. Bentről kapkodás hallatszik.
–– Ott egy őz! Add ide a távcsövet!
Kis csend….
–– Na?
–– Bak….
–– Milyen?
–– Nagy….
–– Mutasd! –– és kiveszi a másik kezéből a távcsövet. –– Hú, Feri, ez túl nagy, nem!?
–– Túrót túl nagy. Ennél sokkal nagyobbat lőtt a Sárosi Gyuri éjszaka a megyeri táblán! –– és kotorja is elő puskáját a hátsó ülésről.
–– Fiatal is….

Erre a másik felmérgelte magát.
–– Na ez most már sok. Nem érdekel! Ha itt mindenki azt lő svarcban amit akar, akkor én is lövök egy bakot! Erről beszéltél tegnap, ez az a bak?
–– Tegnap kisebbnek tűnt, mert……
–– Na jó! Mennyire van?
–– Százhetven körül… –– motyogta a vadőr és már meg is bánta, hogy belement. Tartozott Ferinek. Egyszer kihúzta a slamasztikából, mikor részegen igazoltatták, valahogy meg kellett hálálnia. Feri egy bakra gondolt….
–– Százhetven… –– suttogta szinte magának a köpcös a céltávcső mögül, majd rágörbült a ravaszra.

Bumm!

A bak összerezzent, egy pillanatig még állt, majd egy ínszakasztó szökkenéssel bevetődött a sűrűbe. Se kép, se hang….
–– Na, mi van?
–– Elhibáztad –– sóhajtott fel.
–– Hibáztam a jó… Honnan veszed?
–– Alája vágott.
–– Hát ez nem igaz!

A kakas eddig bírta a tábla közepén. Felpattant és szaladni kezdet az út felé.

–– Add ide a kisgolyóst!
–– Ugyan Ferikém… –– de erre egy olyan pillantást kapott, amit nem lehetett félreérteni. A fácán már a tábla szélénél tart, a kocsi előtt akar átfutni az úton, de egy pillanatra még megáll. Akkor csattan a lövés.
–– Tudtam, hogy a puskával lesz a baj, látod! Hogy meglőttem a kakast! He-he…
–– Szép volt Ferikém…!
–– Nekem mondod! Na, hozd ide aztán tűnjünk el, mert a végén még valakit erre esz a fene!

Csend van a határban. Halkabbak a madarak is, a nap is magasan jár. Üres az ág. A beteg mátyás a fa alatt fekszik és már nem piheg. Szárnya még mozdul egyet, aztán már az sem.

A vadőr visszafelé megpillantja a madarat.
–– Te Feri. Itt egy döglött szajkó!
–– Jól van, dobd be azt is! Nem kár érte….

Az arra repülő cinke is ezt mondja…: Nem kár. Nem a szajkóért kár.

Vadászat

KITEKINTŐ: Németoszág – A mosómedvék alkalmazkodnak: miért nem működnek már sokszor a csapdák?

Az elmúlt években jelentősen felerősödött az invazív mosómedvék elleni vadászat a németországi Bielefeldben

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

Az elmúlt években jelentősen felerősödött az invazív mosómedvék elleni vadászat a németországi Bielefeldben. De milyen módszerekkel próbálja a város visszaszorítani az állományt – és mennyire eredményesek ezek?

A Bielefeld városa (Észak-Rajna–Vesztfália tartomány) a múlt héten tette közzé a 2025/26-os vadászati év mosómedve-terítékét: összesen 1374 állatot ejtettek el. Ez jóval magasabb szám, mint az előző években. Összehasonlításképpen: 2022/23-ban 440, 2023/24-ben 700, míg 2024/25-ben 918 mosómedvét lőttek ki.

Fotó: Pixabay

A jelentős növekedés annak is köszönhető, hogy egyre több vadász vállalt szerepet a megelőzésben és az állomány gyérítésében. Bielefeld városának közrendészeti hivatala – mint alsóbb szintű vadászati hatóság – a szerkesztőség megkeresésére közölte:

„A város felhívását követően tavaly mintegy húsz vadász jelentkezett pluszban arra, hogy segítséget nyújtson az ingatlan- és háztulajdonosoknak a mosómedvék által okozott problémák kezelésében. Ez egyrészt tanácsadást jelent arra vonatkozóan, miként lehet megakadályozni, hogy a mosómedvék bejussanak az épületekbe, másrészt pedig csapdázással történő befogást a lakott, vadászatilag korlátozott területeken.”

Hogyan próbálják visszaszorítani a mosómedvéket?

Arra a kérdésre, hogy milyen módszerekkel próbálják a vadászok és a város csökkenteni a mosómedve-állományt, a hivatal a megelőzésre és a vadászatra hivatkozott:

„A város különféle tájékoztató anyagokkal – online felületeken, szórólapokon, telefonos megkeresések során – hívja fel a figyelmet a megelőzés fontosságára. Kiemelten kérik a lakosságot, hogy ne hagyjanak ki élelmet, például madár- vagy süneleséget, valamint akadályozzák meg, hogy az állatok feljuthassanak a tetőkre. A vadászterületeken a gyérítés lövéssel és csapdázással történik, míg lakóövezetekben és házak környékén kizárólag csapdázással.”

Tovább fokozzák a vadászatot?

Arra a kérdésre, hogy a város tervezi-e a mosómedvevadászat további intenzívebbé tételét, nem érkezett konkrét válasz. A hivatal szerint ez a vadászterületeken a vadászatra jogosultak döntésén múlik, a lakott területeken pedig az ingatlantulajdonosok igénye szabja meg a beavatkozás mértékét.

A város a populáció visszaszorításának sikerességéről sem tudott előrejelzést adni:

„Előrejelzés nem lehetséges, mivel nincsenek pontos adatok a mosómedve-állomány nagyságáról, és az jelenleg nem is mérhető fel megbízhatóan. Elképzelhető például az is, hogy az intenzívebb vadászatot kezdetben magasabb szaporodási ráta ellensúlyozza.”

A hivatal szerint a mosómedvék rendkívül tanulékony állatok, ami jelentősen megnehezíti a csapdázásukat:

„A csapdával történő vadászatnak az állatok tanulóképessége miatt megvannak a korlátai. Egyre több megfigyelés szól arról, hogy a mosómedvék alaposan megvizsgálják a csapdákat, de nem mennek bele. Többször azt is megfigyelték, hogy a mosómedvék kinyitották a csapdákat, amikor fajtársaik azokba beszorultak.”

Forrás: Pirsch

Van egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

KITEKINTŐ: Németország – Szakszerűtlenül elhelyezett vaddisznótetemek miatt nyomoz a rendőrség Iphofennél

Vaddisznótetemekkel teli utánfutó miatt nyomoz a kitzingeni rendőrkapitányság

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

Iphofen (Kitzingen járás). Szokatlan és egyben felháborító esettel foglalkozott szerdán délelőtt a kitzingeni rendőrkapitányság: a „NatURwald Wolfsee” erdei tanösvény parkolójában egy otthagyott utánfutóra bukkantak, amelyből erős bomlásszag áradt. A helyszínre érkező rendőrök gyanúja hamar beigazolódott – az utánfutóban több vaddisznótetem volt.

Egy Iphofen közelében lévő erdei parkolóban vaddisznótetemekkel teli utánfutót találtak – a rendőrség nyomoz. Fotó: DJZ

A rendőrséghez reggel 10:15 körül érkezett bejelentés az erős, kellemetlen szagról. A járőrök nemcsak a súlyos bomlásszagot észlelték, hanem az utánfutóból kifolyó szerves folyadékokat is – ami egyértelműen arra utalt, hogy az elhullott vadakkal vagy a vadfeldolgozásból származó maradványokkal nem megfelelően bántak.

A jármű tulajdonosát, egy 35 éves férfit a Neustadt an der Aisch–Bad Windsheim járásból azonosították, aki később megjelent a helyszínen és kinyitotta az utánfutót.

Az utánfutóból összesen nyolc vaddisznótetem került elő. A jelenlegi információk szerint ezeket szabályosan egy állati hulladékkezelő telepre kellett volna szállítani. Hogy az utánfutót miért hagyták egy érzékeny természeti területen, azt a folyamatban lévő nyomozás vizsgálja.

A kitzingeni rendőrkapitányság arra kéri az esetleges tanúkat, hogy akik információval rendelkeznek az utánfutó ott hagyásának időpontjáról vagy gyanús megfigyelésekről, jelentkezzenek a 09321/141-0 telefonszámon.

Forrás: DJZ

Van egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

KITEKINTŐ: Németország – ASP Wiesbadenben: csökkentették a korlátozási zónákat

Németországban, Wiesbaden térségében eredményesnek bizonyulnak az afrikai sertéspestis (ASP) elleni intézkedések.

Published

on

Kattintson és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honlapjára.

Jó hírek érkeztek a járvány elleni védekezésből: az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelemben bevezetett intézkedések eredményesnek bizonyulnak. Ennek köszönhetően Wiesbaden városa két új általános rendelkezést adott ki, amelyek május 7-én léptek hatályba, és érezhető könnyítéseket hoznak a vadászok és a lakosság számára is.

Az új szabályozás központi eleme a korlátozási zónák módosítása. Az I-es számú védelmi zóna (zöld vonal) új határától északra eső területek teljes egészében kikerülnek a korlátozás alól. A vadászati gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ezeken a területeken ismét lehet vadászni járványügyi korlátozások nélkül.

Az újonnan kijelölt I-es védelmi zónán belül – a zöld és a lila vonal között – szintén jelentős könnyítések lépnek életbe. A vaddisznóállomány vadászata itt most már szinte korlátozás nélkül lehetséges.

További enyhítések történtek a Schiersteiner Aue térségében is. Az utolsó korlátozásokat is feloldották: újra engedélyezett a vadászat, a kutyák – amennyiben más szabály ezt nem tiltja – szabadon futtathatók, valamint ismét megengedett például a kerékpározás a kijelölt utak mellett is.

Ugyanakkor a II-es számú védelmi zónában, a lila vonaltól délre továbbra is szigorú előírások maradnak érvényben. A úgynevezett „fehér zónákban” is fennmaradnak a korlátozások. Ezeken a területeken a vadászok feladata továbbra is a vaddisznóállomány következetes gyérítése, mivel az alacsony állománysűrűség továbbra is kulcsfontosságú az ASP további terjedésének megakadályozásában.

A vadászok mellett a lakosságnak is fontos szerepe van a védekezésben: a kihelyezett kerítések kapuit minden esetben zárva kell tartani. Az elhullott vagy gyanúsan viselkedő vaddisznók észlelését pedig haladéktalanul jelenteni kell a hivatalos bejelentési csatornákon.

A jelenlegi fejlemények azt mutatják, hogy a következetes vadászat és a fegyelmezett intézkedések meghozzák az eredményüket – ugyanakkor a veszély még nem múlt el teljesen.

Forrás: Wild und Hund

Van egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Agro Jager News
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom