Vadászat
A zempléni nagy kan
Új világrekord trófeát adott a csodás Magyar Erdő. Híre bejárta a vadásztársadalmat. Nézegettük az agyarról készült képet, elemezgettük a pontokat és csorgott a nyálunk. Sokunknak a disznó maradt az utóbbi évek nagyvadja, mivel a társaság (és a pénztárcánk) anyagi helyzete nem tette lehetővé más trófeás vad elejtését. Én “genetikailag kódolva” szeretem a vaddisznóvadászat minden formáját. Édesapám szokta mondogatni, hogy egy öreg kanban több rafinéria van, mint az egész vadásztársaságban.
Több mint negyven éve vadászik és vadásztat, de a vadászszobája falán sorakozó őzagancsok között talán öt van, ami érmes. A többi csak az “értők” számára jelent csemegét, de azt jócskán! A parókás kivételével szinte minden “rendellenesség” hordozója megtalálható itt a gombnyársastól a zergekampósig. Bármelyikre rámutathatsz, tudja hol és mikor esett el, és mesél róla szívesen. Szarvasagancs, mufloncsiga egy-kettő, de itt is csak az élmény a nagy.
Külön falat és kiemelt jelentőséget kapott eddigi vadászélete során az igazi szerelem, a DISZNÓ, így, csupa nagybetűvel. Háromszáz felett van az elejtett feketecsuhások száma, és ebből jócskán akad húsz centi feletti kan. Még Sz. Laci bácsi, a trófeabírálók nagy öregje is elismerően csettintett a “kollekció” láttán.
Az agyarak mellet a falon lóg egy megsárgult fénykép. A történetét én is csak felnőtt fejjel ismerhettem meg, mert akkor került oda, amikor elég idős lett hozzá, hogy ne keseredjen meg a szája, ha ránéz. Ennek a kannak a meséjét szeretném megosztani a kedves olvasóval, édesapám szavaival.
“1963 nyara volt és nagyon meleg. Gyakornok voltam annál az erdészetnél, aminek később a vezetője lettem. Egy szombati munka után betértünk a falusi kocsmába, hogy leöblítsük az egész napi rohanást. Mellénk csapódott a helyi vadásztársaság néhány tagja és invitálták az erdészkollégákat egy esti, éjjeli disznólesre, mert nagy volt a kár a zabban és körül akarták ülni a táblát, de nem voltak elegen. Akkoriban csak a vasárnap volt szabad, és volt elég munka a háztájiban, így mindenki szabadkozott, de nem akadt jelentkező. B. Laci akinek a keze alá voltam beosztva, látván a felcsillanó szememet, felajánlotta a szolgálati puskáját, ha maradni akarok. Nagy boldogan mondtam igent, és türelmetlenül vártam a folytatást.
Késő délután mentünk ki a zabtáblához, és sorban álltak el a vadászok. Én maradtam utolsónak a fölső sarokra, ahol már csak egy harmincméteres csíkra szűkült a föld. Nem is bántam, mert sörétes puskával úgysem “nyúlhatok” messzebbre. Besötétedett. Holdvilág nem volt, csak a csillagok meg az érő zab világított.
Tíz óra után elnyomott az egész napi munka és bevallom férfiasan, elbóbiskoltam. Arra riadtam föl, hogy valami zörög előttem. Néhány pillanat múlva a csámcsogást is hallottam. A gyomrom a torkomban. Óvatosan föltérdelve láttam egy fekete tömeget a tábla szélén, ahogy egyre beljebb halad. Puska a vállhoz, és durr. A disznó megperdült és ugrott vissza, amikor odagyújtottam a másik csövet is. Nem ide készültem, így még lámpa sem volt nálam. Hamarosan feljött a szomszéd vadásztárs, de a gyengén pislogó elemlámpája nem segített. Ki kellett várni a reggelt! Most már nem bírtam visszaaludni. Ébren lestem a hajnalpírt, hogy mehessek már. Azt, hogy ilyenkor milyen lassan telik az idő, csak az tudja, aki átélt már hasonlót. Ezerszer végigjátszottam magamban a történteket. Határozottan emlékeztem, hogy a második lövés fényénél láttam, hogy összerándul futás közben.
A lelkemre kötötték, hogy várjam meg a többieket, így már világos volt, amikor keresni kezdtük. Megtaláltuk az elugrás helyét, és ahol másodszor rálőttem, onnan vért is. A vérnyomot követve alig hetven méterre a táblától már kimúlva találtunk rá.
Döbbenten állták körül. Én szólni sem bírtam az örömtől! Nem a nagyságán lepődtek meg, hiszen mindannyian láttak már két mázsa körüli kant – engem kivéve –, de ami a szájából kiállt, az nem agyar volt, hanem “sarló”. Gratuláltak és valaki szekérért indult. Én csak ültem a disznó mellett és simogattam, simogattam…
Ma is tisztán látom magam előtt az egészet. A “bérfás” szekérből kilógott, ahogy a falu felé vittük. Aki tudja miről beszélek, az el tudja képzelni mekkora lehetett. Az átvirrasztott éjszaka ellenére segítettem szétszedni a disznót és megvártam, míg Laci bácsi szakértő kézzel kifőzi az agyarakat. Együtt mértük meg a többiek hitetlenkedő, irigykedő, de elismerő pillantásaitól kísérve. Az egyik nagyagyar 37,5 cm a másik 26,4 cm. A hosszabbik oldalán csak az állkapocsban volt kisagyar, így koptató nélkül nőhetett ekkorára. Azt csak a jóisten tudja, hogy nem tört le eddig.
Két évre rá, akkor már erdészeti dolgozóként, egy mesébe illő lányszöktetéses esküvőn túl (ez is megérne egy misét, de nem ide tartozik), német vadászvendégeket fogadtunk téli hajtásra. Sok disznó volt, lőttek is szépen. Este a vacsoránál a kollégák unszolására megmutattam az agyarakat. Akadt egy “vadász” aki nem volt hajlandó letenni a trófeatáblát. Ígért, kért, könyörgött! Mindent hajlandó lett volna megadni érte.
A szolgálati lakás, ahová a fiatalasszonyt hoztam, vasággyal, sparhelttel és néhány falba vert szöggel és madzaggal volt “berendezve”. Kivolt a seggünk a gatyából és nem számíthattunk csak magunkra. Nem cifrázom tovább! Két álmatlan éjszaka után igent mondtam. Lett szobabútor, konyhabútor és minden, ami kell.
Azt, hogy hányszor rágódtam ezen azóta, azt inkább nem mondom. Kárpótolt a Zemplén többszörösen! Lőttem nagykant és lőttem még nagyobbat (26-os hibátlan agyarakkal), de az az ELSő visszahozhatatlanul és felejthetetlenül vádol a mai napig akárhányszor a képre nézek.”
Ennyi a történet, melynek csattanójaként Te is nézz a képre kedves olvasó!
Az afrikai varacskosagyarakkal versenyre kelő magyar valóság. A méretek hitelességéről még néhány szemtanú beszélhet, bár – fájlalom – napról napra kevesebb. Talán a tábla tetejére rakott gyufásdoboz segít a becslésben.
Sok nagy Öreg van a vadásztársaink között, akinek hasonló kinccsel bír. Mindannyian láttunk már náluk soha le nem bírált trófeákat, amiről haláluk után már senki nem mesélhet. (Általában valahol új történettel kerülnek elő újgazdagék fillérekért vett “zsákmányaként.”) Legalább néhányról tudósítsunk amíg lehet! Olyan örökség ez, amit vétek lenne veszni hagyni.
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login