Keressen minket

Horgászat

Menyhal horgászata a Rábán

Közzétéve:

Baranyi Balázs március végén a Rábán menyhalat zsákmányolt. Az idei év tapasztalatairól kérdeztük a győri horgászt.

Baranyi Balázs szenvedélyes menyhalhorgász. (Kép: Baranyi Balázs – Agro Jager News)

Kérlek mesélj el magadról és a menyhalak horgászatáról!

Már gyerekkorom óta szeretek horgászni. Sokat járok a Szigetközbe, a Duna különböző mellékágaira, időnként horgászom a Rábán is. Több évig versenyhorgászként gyűjtöttem a tapasztalatokat. Körülbelül hatéves koromtól 30 éves koromig versenyeztem 2008-ig. Bács Kiskun megyében, egy kecskeméti egyesületnél, 2004-ben egyéni bajnok címet nyertem el.

Duna (Kép: Baranyi Balázs – Agro Jager News)

A szívemhez a finomszerelékes horgászat állt mindig is közel. Az ilyen horgászoknak, mint én, az élmény a legfontosabb. „Mi” nem a halak nagyságára összpontosítunk, hanem az eredményes és gyors horgászatokra. Egy folyóvízi keszegnek is annyira örülünk, mint egy bojlis horgász egy 20+-os pontynak. A felkínált csalit (csontit, gilisztát) bármi felveheti, főleg folyóvízen. Valami hasonló vonz a menyhal horgászatában is. Ennél a halfajnál is ugyanazokat a szabályokat követem, mint a nyári finomszerelékes horgászataim során. Maximum két-három órát töltök kint a folyóparton.

Rába (Kép: Baranyi Balázs – Agro Jager News)

Az elmúlt években sokat gondolkoztam a „menyhalak fejével”. Sokat változtatgattam a technikáimon, amelyeket az egyéni megfigyeléseim alapján kísérleteztem ki. Ugyanazt vallom, mint a sikeres, hazai menyhalasok az ország különböző pontjain: igazából nincs nagy titok a hely megválasztásában és a felkínált szerelékben sem. Az elmúlt években én is megalkottam a saját magam által eredményesnek ítélt technikát.

Menyhal a Mosoni-Dunából (Kép: Baranyi Balázs – Agro Jager News)

A legutolsó menyhal fogásommal szeretném ezt érzékeltetni. Győrben horgásztam március végén. A fogas süllő tilalma április végéig tart, a kősüllőé június 30-ig. Mivel nem akartam süllőt fogni, ezért csaliként először gilisztát kínáltam fel a halaknak. Nem voltam akkor nagyon bizakodó, mert az elmúlt két hétben, heti két-három nap horgászással – egy-két kisebb halat leszámítva – nem igazán fogtam semmit. Még nem jött el a felmelegedés, ami ilyenkor teljesen normális. A giliszta sem működött jól. 19 óra fele sneciből egy vékony, lebegő filét kínáltam fel a horgomon. Legnagyobb meglepetésemre fél óra elteltével, heves kapással, egy 43 centiméter hosszúságú menyhal jelentkezett. Ez a rejtőzködő halfaj, a hideg vízben válik aktívvá, március végén már kifejezetten ritkaság megfogni. Mivel a víz már felmelegedésnek indult, vélhetően ez volt az utolsó menyhalam az idei idényben. A hal, a bevágás után -méreteihez képest – hevesen ellenkezett.  Visszatérve a csalira és a szerelékre: Én a halfilét preferálom, mert kisebb, könnyebben megmozgatja a víz, a keresztben vágott halszelethez képest egyszerűbb. A 8-10 centiméter csalihalból vágott halfilé a legoptimálisabb.

Mosoni Duna (Kép: Baranyi Balázs – Agro Jager News)

Menyhalhorgászataim során, csúszó ólmos szerelékre, 30-60 centis előkén alsó horoggal kínálom fel fenékre fektetve a csalit, folyásirányával lefelé. A másik módszernél fixen kötött végólom fölé 30-50 centivel, egy rövidebbre kötött felső horogra tűzöm fel a folyásirányával felfelé, azért, hogy az előke ne csavarodjon a főzsinórra, valamint a csalit a sodrás lebegtetni tudja. Így egyszerre minden lehetőséget lefedhetek. A tapasztalatom szerint mindkét módszer eredményes!

Az idei évben a menyhal fogását kifejezetten sikeresnek tartom. Decemberig négy halat fogtam a Dunából, a Rábából és a Mosoni Dunából. Ez a mennyiség február közepétől március végéig további 13 darabra nőtt.

Olyan estéim is voltak, amikor egymás után négy kapást is elrontottam. Ez az év sok tapasztalatot, s egyben reményt is adott a folytatásra. Az igazi menyhalas horgász még akkor is folytatja, ha van olyan év, hogy semmit sem fog. Én is jártam már így. Idén azonban 17 mennyhal fogásának élményével gazdagodtam. Mindenkinek jó szívvel ajánlom ennek a rejtett életet élő halfajnak a horgászatát. Bár nem egyszerű és sok kudarc is érhet bennünket, fogjuk fel tapasztalatszerzésnek, amely még a legnagyobb horgászoknak sem árt időnként – összegezte friss élményeit, egy mosollyal az arcán, Baranyi Balázs menyhalhorgász Győrből.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek: Baranyi Balázs

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

 

 

 

 

 

 

Horgászat

Menyhal horgászata a Bodrogon

Fodor János élménybeszámolója:

Published

on

Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!

 

Írta és fényképezte: Fodor János

Tovább olvasom

Horgászat

Harcsázás a Pó-folyón

Polinszky Attila élménybeszámolója:

Published

on

Polinszky Attila élménybeszámolója:

A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el.  Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.

Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.

 

Írta és fényxképezte: Polinszky Attila

 

Agro Jager News

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Horgászat

Domolykó a Rábcából

Published

on

Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti  szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.

Fotó: Meleg Ábel – AJN

A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.

A hal 46 cm és 2+ kiló volt.

Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.

A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt

 

A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel. 

 

Írta és fényképezte: Meleg Ábel

Tovább olvasom