Horgászat
Kapitális szürkeharcsákat fogtak a Lehőczi holtágon – Galériával
A Lehőczi holtágon kapitális szürkeharcsát fogtak ki helyi horgászok.
Lassan véget értek a téli hónapok. A szürkeharcsa horgászok azonban már megkezdték a felszereléseik előkészítését az idei évre – kezdte beszámolóját Bíró Róbert.
A Lehőczi holtágon halőrként dolgozó Wimmer Ferenccel, folyamatosan mérték a napi hőmérsékletet és a vízhőfokot. A csapat másik része, Iszkádi Tamás és Barna Tamás szürkeharcsa vadászok is türelmesen várták a megfelelő pillanatot. A felmelegedés már február végén elkezdődött. A legnagyobb harcsák, farkaséhesen, ilyenkor hamarabb hagyják el a fészkeiket. Köztudott tény, hogy ezek a nagytestű ragadozó halak ilyenkor nem válogatnak. A lehető legrövidebb idő alatt szinte mindent megtámadnak és jóval óvatlanabbak. A már egyszer megakasztott, több tízkilós halak megpróbálják elkerülni a horgászokat. Amikor a levegő hőmérséklet elérte a 15-16 Celsius fokot, a víz hőmérséklete eléri a nyolc fokot. Több napnak kellett eltelnie ahhoz, mire a nagy víztömeg is felmelegesdésnek indult. Ez a minimum érték, amikor a harcsák megmozdulnak.
Minden optimálisan alakult: a horgászat napján csökkenő légnyomás, nyugati szél fogadta a baráti társaságot. Bíró Róbert ki akarta hagyni az idei első közös horgászatukat. A felesége külön kérésének eleget téve, kisebb megfázással csatlakozott a szürkeharcsa-vadászokhoz. A Páger-ároktól nem messze vertek sátrat. A 2023-as év egy hatalmas kapással vette kezdetét. A kapás még az összeszokott csapatnak is meglepetést okozott. Az 55-ös fonott zsinór és a hozzátartozó márkás orsó egyértelműen jelezte a nehézsúlyú “versenyzőt”. Azonnal csónakba szálltak. Mindent megtettek, de a hal tudatosan az akadók felé vette az irányt, ahol le is akadt és eltűnt. A hal méreteit még megsaccolni sem lehetett, mert nem tudták megállítani . A Lehőczi holtágon ismert egy közel 100 kilós egyed, amit csak megakasztani tudtak. Senki nem volt képes legalább egy fénykép erejéig kiemelni a vízből. Bíró Róbert több esetben pergetve is megakasztotta, de a felkészültsége, kiváló felszerelése ellenére is a hal bizonyult jobbnak. A 40-es fonott zsinórt már több esetben eltépte. A nagy harcsákra jellemző az, hogy a saját vízterületeiket kiválóan ismerik. Ha megakasztják őket, tudatosan az akadókba menekülnek, ahol már ők állnak nyerésre.
Az éjszaka azonban még közel sem ért véget. Este 11 órakor egy újabb hatalmas harcsa vágott oda a tenyeres dévérnek, amit spannolós módszerrel kínáltak fel, a parttól megközelítőleg 200 méterre. Ezt a halat sikerült kifogni. A mérleg 44,80 kilogrammot mutatott a parton. Wimmer Ferenc is, aki éjszakánként gyalog, a sötétben keresi az orvhorgászokat, pár órával később szerencsével járt. Reggel hat órakor egy “kisebb” 33 kilós harcsát akasztott meg. Azért, hogy a halakat leghamarabb kiemeljék, minden esetben csónakkal indulnak. Szürkeharcsát soha nem hoznak el holtágból.
Miután a csapat haza indult, Barna Tamás és Wimmer Ferenc kora estére még visszament horgászni. Milyen jó döntést hoztak! 19 óra magasságában kifogott egy 40 kilós harcsát! A dupla halas csalis technika működött. A munka és család miatt azonban több napot nem tudtak kint tölteni. A harcsák ilyenkor intenzíven táplálkoznak, majd a nagyok “visszafekszenek” a fészkeikbe. Év közben is lehet bárkinek szerencséje, de a szürkeharcsa-horgászoknál a kora tavasz és a késő ősz számít a legjobb vadászidénynek. A harcsahorgászat talán a legnehezebbek egyike. Sokat kell kint ülni a teljesen sötétben, sokszor egyedül is, amikor a barátok nem érnek rá. Az esetek többségében még a profiknak sem jön össze mindig, de ha egyszer sikerül egy nagy halat megakasztani felejtehetetlen élményekkel gazdagodunk – zárta beszámolóját Bíró Róbert.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fényképek forrása: Barna Tamás, Bíró Róbert, Iszkádi Tamás, és Wimmer Ferenc
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.
A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.
Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!
Írta és fényképezte: Fodor János
Polinszky Attila élménybeszámolója:
A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.
Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el. Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.
Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.
Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.
Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.
Írta és fényxképezte: Polinszky Attila
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Horgászat
Domolykó a Rábcából
Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.
A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.
A hal 46 cm és 2+ kiló volt.
Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.
A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt
A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel.
Írta és fényképezte: Meleg Ábel