Keressen minket

Horgászat

Kapitális harcsát fogtak pergetve a fővárosban

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Horváth Marcell egy barátjával a reggeli órákban szürkeharcsa horgászatra indult, csónakkal a Duna fővárosi szakaszán. A szenvedélyes pecás vérbeli sporthorgász, aki Európa második leghosszabb folyóján az élményeket keresi.

Fotó: Horváth Marcell – Agro Jager News

Gyenge hidegfronti hatás mellett, a belvárosi hidak közötti szakaszon, harcsára pergettek vertikális módszerrel, ami azt jelenti, hogy a műcsalit a csónak alatt emelgetik, és közben időnként kuttyogatnak, hogy a harcsák kapókedvét meghozzák. Eközben, a reggeli csúcs ideje alatt, több tízezer ember haladt el mellettük. A reggeli horgászat semmihez nem hasonlítható itt, a fővárosban, mert a rengeteg ember ellenére a Duna mindig nyugalmat áraszt – kezdte beszámolóját Marcell.

A kiszámíthatatlan sodrás és a nagy hajóforgalom miatt, a csónakból történő szürkeharcsahorgászat azonban a veszélyes sportok egyike. A balesetek megelőzése érdekében szigorú szabályok vonatkoznak a csónakos horgászokra. A törvény egyértelműen leírja, hol tartózkodhatnak huzamosabb ideig a horgászok. Egy korábban ismert szakaszon, ahol a vízmélység eléri a nyolc-tíz métert, vertikális 130 grammos csalival kezdődött a horgászat, egy jól ismert márka 190 centiméter hosszú botjával. A harcsa az itthon fogható legerősebb ragadozó hal, ezért horgászatához, a más halakhoz használt pergető felszerelésnél, jóval erősebb készség szükséges.

Fotó: Horváth Marcell – Agro Jager News

A masszív horgászboton kívül érdemes prémium minőségű erős orsót és zsinórt is választani, különben halvesztés bármikor előfordulhat. Főleg az idősebb, sokat megélt egyedek akadhatnak le vagy szakítják el a nem megfelelően megválasztott zsinórt, vagy hajlíthatják ki a horgot, de a bottörés sem ritka. A folyó ezen szakaszán már több kisebb-nagyobb harcsát sikerült megakasztani. A folyó sodrása főleg a belvárosi szakaszon rendkívül erős, ezért nagytömegű csalikat szükséges alkalmazni. Közismert tény a helyi horgászok körében, hogy itt bármilyen halfajt, bármikor ki lehet fogni napszaktól függetlenül, de ezzel a módszerrel elsősorban harcsára lehet számítani.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

A folyó méreteinek köszönhetően nincs kőbe vésett szabály, és ez igaz a belvárosi folyószakaszokra is. A körülmények miatt azonban igazi vadvízi horgászat, sok gyakorlás és tapasztalat szükséges az eredményes horgászathoz. Alig múlt reggel kilenc óra, hirtelen a mélyből egy óriási kapás jött. Egy hatalmas harcsát sikerült megakasztaniuk. A horgász körülbelül negyed óráig fárasztotta a több 10 éves egyedet. A hal méretei miatt nem volt egyszerű a csónakba emelés, amit nagyban megkönnyített, hogy ketten voltak, egyedül nem biztos, hogy sikerült volna. Ilyen méretű harcsánál nem szokás szákolni, leginkább azért, mert nem fér bele a merítő hálóba. A hal szájába kell nyúlni és az erős állkapcsánál fogva behúzni a csónakba, ami nem veszélytelen: Az erősített horgokkal felszerelt műcsali még mindig a hal szájában van, és a harcsa kicsi, de éles, smirgliszerű fogai komoly sérülést okozhatnak.

Szerencsére Marcell sporttársa rutinos harcsahorgász, így sikerült a művelet. A beemelést követően egy közeli sóderes partra vitték néhány fénykép erejéig. Megörökítették a ritka fogást. A hal pontos súlyát, a technikai feltételek hiánya és főleg a hal kímélése érdekében, nem tudták megmérni. A teljes hossza elérte a 198 centimétert. A hal súlyára ilyen méretnél csak a korábbi fogásokból lehet következtetni, mivel a hal egészséges kondícióval rendelkezett 50-60 kilogrammosra saccolták. Az áramvonalas teste az erős sodrás miatt tiszta izom volt. A halat a fényképek elkészítését követően kíméletesen visszaengedték, remélve, hogy pár év múlva még találkoznak vele.

Fotó: Horváth Marcell – Agro Jager News

A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság szolgálatban lévő munkatársai is felfigyeltek a horgászokra. A vízi rendőrök a Duna fővárosi szakaszán is azért dolgoznak nap mint nap, hogy épségben térjen haza mindenki, legyen az turista, horgász, vagy fürdőző. Intézkedésre nem volt szükség. Az első gratulációt a vízi rendőröktől kapták meg, akik pár perc után tovább is indultak. Mivel rendszeresen horgásznak erre, a rendőrök már jól ismerik Marcellékat. A fővárosi szürkeharcsa- állomány évről évre egyre erősebb, dinamikusan növekszik. Érdemes lenne védeni a kapitális egyedeket a Dunán, mivel ezek az egyedek adják a következő évi harcsanövendékek stabilitását. A kifejezetten nagy egyedekből kevés van, és több évtized kell, mire közel két méteresre megnőnek – zárta beszámolóját a szerencsés horgász.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fotó: Horváth Marcell

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom

Horgászat

Óriás csuka Szurdokpüspökiben

Print Friendly, PDF & Email

Szurdokpüspökiben 1,22 méteres csukát fogtak:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Báthy Attila vagyok és imádok horgászni, már négy éves korom óta ez a hobbim. Egy számomra kedves helyen, a 21-es főút melletti Szurdokpüspökinél található kis tóra mentem vasárnap reggel Boros Zsolt tógazdához. Ez a kis tó nagyon különleges nekem, sok emlékem kötődik hozzá. Régebben itt, ezen a csodás helyen sikerült egy 7 kg-os csukát fognom pergetve. Most vasárnap pontyra mentem horgászni. Felszerelésem egy három librás bojlis bot, féder szerelék, 4-es horog, csalitüske és gumikukorica.

Fotó: Boros Zsolt tógazda – Agro Jager News

A tó egy kis “csücskének” nevezett helyéről dobáltam, mert ott volt a legjobb esélyem a pontyok elkapására. És tényleg, sikerült fognom két gyönyörű pontyot, egy 5 kg-ost és egy 7 kg-ost, de miután megcsodáltam őket, visszaengedtem mindkettőt a tóba és folytattam a pecát. Délben aztán egy nagyobb kihívással találkoztam. Egy hatalmas hal ráharapott a horogra és azonnal húzni kezdett. Sokáig tartott, mire sikerült megfárasztanom, de megérte! Mivel egyedül voltam, így Boros Zsolti bácsi sietett a segítségemre. A szák kicsinek bizonyult, mert többször is kiszaladt belőle a hal, de nem adtuk fel. Zsolti bácsi hozott egy nagyobb merítőhálót és az már elegendőnek bizonyult.

A halnak hatalmas feje és szemei voltak, nem is csoda, hiszen 1,22 méter hosszú és 11,5 kg volt a súlya! Nagyon boldog voltam, hogy sikerült megfognom ezt az álomhalat. Természetesen a mérés és fényképezés után a halat visszaengedtük a tóba, méltó helyére. Köszönettel tartozom Zsolti bácsinak, aki kiskorom óta mindig is szívesen fogadott e fantasztikus helyen. Kívánom mindenkinek, hogy ilyen szép fogásokkal lepje meg őket a tó, ami téged is vár!

Sok sikert és jó horgászatot mindenkinek!

Báthy Attila korábbi fogásai:

 

Írta:  Báthy Attila sporthorgász

Boros Zsolt tógazda elérhetősége: sprinter033@freemail.hu

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom