Keressen minket

Mezőgazdaság

Kampány indult a hazai méhészetek fejlesztéséért

Print Friendly, PDF & Email

A méhészetek fejlesztése érdekében Magyarországon nagyszabású kampány indult 2020 augusztusában.. A méhek állománya drasztikusan csökkent az Európai Unió területén. Agrár ország révén Magyarországnak kulcsfontosságú stratégiája a hazai méhészetek fenntartása.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

1. Házi méh (Apis mellifera) család egyes tagjai a kaptár bejárata előtt

A  közel 20 ezer család megélhetését biztosító méhészeti ágazat gazdasági helyzetét, versenyképességét ösztönző kampány indult. A világban 100 élelmiszerből 70 előállításához szükségesek a méhek. Az állomány megcsappanásával a jövő generációinak élelmiszer-ellátása kerülhet veszélybe, éppen ezért indult el a napokban egy nagyszabású kampány a méhek kulcsfontosságú szerepének bemutatásával  A méz gasztronómiájának, az emberi szervezetre gyakorolt előnyeinek ismertetésével, a gazdák helyzetbe hozásával, kiemelt figyelm fordul az ágazatra-  hangsúlyozta Bross Préter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Elnöke.

2. Bross Péter az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Elnöke

Méhek nélkül nincs élet. Ez a kampány felhívja a lakosság figyelmét, hogy milyen módon tud segíteni a természetes beporzóknak. Egyértelműen látszik, hogy a világunk olyan irányba halad, hogy egyre kevesebb a természetes beporzó. Az elmúlt 20 évben egyes európai uniós országokban 70 %-kal csökkent – a kutatások alapján – a méhállomány, illetve a méhészkedés egyre inkább alábbhagyott az Európai Unióban, egyre több mézet kell importálni. Mi lehet ennek az oka ? Miért fontosak a méhek?

Erről fog szólni a kampány. Magyarország az Európai Unióban harmadik legnagyobb méztermelő. A hazai méhészetek körülbelül 1,2 millió méhcsaládot tartanak. Az ágazat komoly erőket mozgat meg azért, hogy a méhsűrűség az Unióban továbbra is Magyarországon legyen a legnagyobb. A cél továbbra is az, hogy 1 km²-re 12 méhcsalád jusson. Az EU-ban évente átlagosan megtermelt 250 ezer tonna mézből Magyarország körülbelül 10 %-kal részesedik. 2010 óta hazánkban a tudatos, új vásárlói szokások elterjedése miatt, már duplájára nőtt a méz fogyasztás, így jelenleg 90 dkg / fő / év a magyar átlag. Ennek a szépen emelkedő tendenciának azonban folytatódnia kell, hogy a magyarok is elérjék az európai uniós 1,7 kg-os átlagot. Hazánkban megközelítőleg 20 ezer család megélhetéséhez járulnak hozzá a méhek. Egy átlagos évben határainkon belül 25-28  ezer tonna mézet termelünk meg, hívja fel a figyelmet Ondre Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője .

3. Ondre Péter az Agrármarketing Centrum ügyvezetője

Két jó okunk is van, hogy a mézfogyasztásra felhívjuk a kedves hazai vásárlók figyelmét. Egyrészt a méz édesítésre, ízesítésre egyéb cukroknál sokkal egészségesebb anyag. Az ásványi anyag tartalma mellett a vitaminokban gazdag, illetve a természetben megtalálható egyik legerősebb gyulladáscsökkentő, immunrendszer erősítő. Nagyon fontos, hogy az őszi időszakban, amikor a betegségek terjedése fokozódik, erősítsük az immunrendszerünket. Kávéhoz, teához, főzéshez használjunk egy kis mézet. A másik fontos dolog, hogy a hazai méhek tartása nélkül a teljes magyar ökoszisztéma összeomlana. A magyar növényi kultúrák fenntartásának 80 %-ában a méhek virág beporzó tevékenysége nélkül Magyarországon nem lenne növénytermesztés. Egy ilyen kiemelkedő agráriummal rendelkező ország esetében ez egy stratégiai kérdés. Ezért is rendkívül fontos, hogy legyenek hazai méhészetek, illetve fenntartsuk a méhcsalád állományokat. Egy olyan nehézségekkel küzdő ágazatban, mint a méhészet – nagyon fontos hogy egy olyan együttműködési megállapodást hozzunk tető alá, ami segít a termelőknek. Ezért is csatlakozott az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és az Agrármarketing Centrum közös kampányához a Takarékbank is.

4. Szabó Levente a Takarék Bank vezérigazgatóhelyettese

Szabó Levente, a Takarékbank vezérigazgatóhelyettese szerint cégük az agráriumban egy rendkívül erős szereplő, mind a hitelezés, mint egyéb szolgáltatások terén tekintetében is. Teljes vidéki lefedettség mellett kiváló partnere tud lenni a hazai agráriumnak, és ezen belül a méhészeknek is. Éppen ezért gondolták azt, hogy  nagyon szívesen csatlakoznak ehhez a nagy szabású közös kampányhoz. A most aláírt megállapodás eredményeként szakmailag kiemelkedő szervezetek és egy tőkeerős pénzügyi csoport együttműködése valósulhat meg az egész méhész ágazat további dinamikus fejlődésének elősegítésért.

 

Forrás: 2020. augusztus 26-án sugározta a Kossuth Rádió, a riport Király Levente összeállítása alapján készült.

Képek megnevezése:

  1. Házi méh (Apis mellifera) család egyes tagjai a kaptár bejárata előtt 
  2. Bross Péter az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Elnöke
  3. Ondre Péter az Agrármarketing Centrum ügyvezetője
  4.  Szabó Levente a Takarék Bank vezérigazgatóhelyettese

 

Képek forrása:

  1. Agrojagernews
  2. http://jku.hu/2020/08/23/rendhagyo-mezkiralyno-valasztas/
  3. https://www.facebook.com/ondrepeter/photos/a.545605739226372/807111886409088/
  4. https://m.facebook.com/takarekcsoport/photos/a.165034406859387/2860927113936756/?type=3

Mezőgazdaság

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen csökkent a tűzveszély

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az időjárási előrejelzés alapján a következő napokban borult, hűvös idő várható, helyenként záporokkal. Az előrejelzett időjárási körülmények növelik a levegő és a holt biomassza nedvességét. Ennek következtében a tűzveszély várhatóan még tovább fog csökkenni, ezért a hatóság a holnapi naptól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Csongrád-Csanád, Jász-Nagy-Szolnok, valamint Hajdú-Bihar vármegyék területén.

Bács-Kiskun vármegyében is hullott csapadék, ennek mennyisége azonban egyelőre nem indokolja a visszavonást, ezért ebben a vármegyében a hatóság továbbra is fenntartja a tűzgyújtási tilalmat.

Ábra: erdotuz.hu

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy erdőterületen a tűzgyújtási tilalom visszavonása után is kizárólag szélcsendes időben, a kijelölt és kiépített tűzrakó helyeken szabad tüzet rakni. A tüzet felügyelet nélkül hagyni veszélyes és tilos, biztonságos eloltásáról minden esetben maradéktalanul gondoskodni kell.

A tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Még egy fagyos reggel

Print Friendly, PDF & Email

A hőmérséklet alakulása április 25-én:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Még ma sem kímélte a hideg reggel a növényeket, sőt a korán útnak indulókat sem. Több helyen kellett kaparni az autók szélvédőjéről a ráfagyott párát.

Fotó: Időkép

A mára virradóan átvonult front mögött felszakadozott a felhőzet, a derűs, szélcsendes idő pedig rásegített a lehűlésre.

Fotó: Időkép

Holnap hasonlóan a derült, szélcsendes tájakon számíthatunk nulla fok körüli értékekre, gyenge fagyra pedig az Északi-középhegység, az Alpokalja, a Bakony fagyzugos és magasabb részein.

Forrás: Időkép

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás

Print Friendly, PDF & Email

Az MVH cikket közölt a Területi Monitoring Rendszerről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

1. Miért vizsgáljuk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyeken a kaszálást határozottan tiltó időintervallumon belül mégis történt kaszálás, így a nem támogathatóságuk miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra. Az ellenőrzés a VP Agrár-környezetgazdálkodás intézkedéssel érintett területeken kerül vizsgálatra, a kötelező vagy választható előírások alapján.

2. Mit vizsgálunk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés a bejelentett táblán tiltott időszakban történő kaszálás jelenlétét/jeleit keresi, azaz a tábla egy bizonyos része, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő területrészek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?
I. Valós konfliktus – részterületre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a kaszálást tiltó időszakban kaszálta a terület egy részét vagy egészét. Tudatában van a kaszált terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II. Valós konfliktus – teljes területre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen kaszálást tiltó időszakban történt kaszálás. Az igénylés visszavonását megteszi.
III. Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyetért azzal, hogy a területén kaszálás történt tiltott időszakban. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

4. Fel nem oldott konfliktusok
Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület támogathatóságáról.

5. Példatár
Első kép: 2023-as kaszálás előtti állapotot tükröző Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület
Második kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel, kaszált területek geometriájával
Harmadik kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület

1. példa

A fentebbi képsorozat egy kaszált gyep kaszálás előtti, illetve utána állapotát mutatja be Sentinel-2 műholdfelvétel alapján. A kaszálás utáni helyzetet egyértelműen igazolja a terület vegetációjának csökkenése („barnulása”).

2. példa

Forrás: MVH  

Tovább olvasom