További információk e témában a Vetőmag-forgalmazás 2023.07.01. – 2024.06.30. című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.
Forrás: AKI
A monília megelőzése, puszpángmoly elleni védekezés, vadkárok csökkentéséről közölt cikket az ÖMKi. A tavaszi lemosás még mindig aktuális. Az idén, néhány gyümölcsfajtánál még most is elvégezhető. A hűvös és száraz tavasz lelassította a növények fejlődését.
A monília megelőzése, puszpángmoly elleni védekezés, vadkárok csökkentéséről közölt cikket az ÖMKi. A tavaszi lemosás még mindig aktuális. Az idén, néhány gyümölcsfajtánál még most is elvégezhető. A hűvös és száraz tavasz lelassította a növények fejlődését.
Fontos aktualitás, hogy a Blossom Protect (Aureobasidium pullulans tartalmú) baktérium- és gombaölő készítmény szükséghelyzeti engedéllyel rendelkezik Magyarország teljes területén az ökológiai gazdálkodás rendszerében termesztett kajszibarack- és meggykultúrákban monília ellen. Az engedély 2021. március 17-től 2021. július 14-ig érvényes. A készítmény a vegetációban legfeljebb három alkalommal, a virágzás kezdetén, teljes virágzásban, valamint virágzás végén juttatható ki. A kezelés során minden esetben törekedni kell a virágok teljes fedésére. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a Blossom Protect csak önmagában juttatható ki, tehát semmivel nem keverhető. Bár a termék besorolása szerint baktérium és gombaölő, valójában nem így hat.
Az Aureobasidium pullulans egy antagonista élesztőgomba, amely jól tűri a napfényt, szárazságot, jól szaporodik és elfoglalja a helyet a kórokozó gombák elől. Megelőző módon kell alkalmazni, azaz a fertőzési veszély előtt 1-2 nappal kell használni, ha azt szeretnénk, hogy a monília fertőzés ne terjedjen. Nem tudja a monília spórák számát csökkenteni, de ha időben kijuttattuk és felszaporodott a virágok felületén, nem lesz tere, fertőzési kapuja a virág és hajtásfertőző moníliának. Mivel a készítmény élő anyag, körültekintően kell használni. Semmiképp nem szabad réz hatóanyagú termékkel kombinálni, sőt az sem ajánlott, hogy a terméket és bármelyik réz hatóanyagú (vagy bármely más gombaölő) növényvédőszert két nap eltéréssel használják. Be kell állítani a növényvédőszer kijuttatásához felhasznált víz kémhatását 3,5-4 pH-ra.
Az ágak csúcsán található a selyemfényű-puszpángmoly kis hernyója, összeszőtt levélkékben. Már ébren vannak, mozognak. Az elkövetkező napokra meleget ígérnek, a lárvák végleg elhagyják a fészküket és rágni kezdenek. Éhesek! Most még metszőollóval lecsipegethetőek a hernyófészkek, a szétmászásuk után már csak permetezéssel védekezhetünk ellenük. A kis lárvák ellen Bacillus thuringiensis (BT) hatóanyagú biológiai növényvédőszer használható. Nagy nyomással a bokrok belsejébe irányítsák a növényvédőszert, ott tartózkodnak a hernyók. A kertbe kívülről beköltöző puszpángmolyok és a nyári és az őszi nemzedékei miatt egész évben figyelni kell a puszpángot, azaz buxust.
A felhívás kiadásakor olyan BT terméket javasoltak, amely csak nagy kiszerelésben kapható, hosszú előrendeléssel professzionális felhasználóknak, például közterületeken, parkfenntartóknak, és erdészeti fafajok molykártevői ellen. Kiskertben más, kis kiszerelésben kapható BT terméket lehet használni, amelyet egyébként is használnak a gyümölcstermő növények molykártevői ellen.
Aki most telepít nyírni való sövényt vagy szolitert, az a kertész inkább egy buxuspótlásra javasolt fajt válasszon. Ilyen kiváló növény a nálunk is honos tiszafa (Taxus baccata). Az alapfajon kívül számos szín és alakváltozata ismert, kertépítők előszeretettel alkalmazzák a buxus helyett, mert jól alakítható és nincs ismert kártevője. Ennek oka, hogy a növény levele és kérge, valamint magja mérgező. A taxin B nevű alkaloida valóban mérgező, de gyakorlatilag nulla az esélye, hogy kisgyermek vagy kisállat a levelet vagy a kérget rágni kezdi. Más a helyzet a maggal, de a természet itt is bölcs: a magot körülveszi a gyönyörű, kehely alakú, piros húsú magburok, amely viszont ehető és az énekesmadarak egyik kedvenc elesége. A mag nem mérgezi meg a madarakat, mert az sértetlenül áthalad a tápcsatornán és jó eséllyel kertünk egy ritkán bolygatott foltjára pottyan. Akinek termőkorú tiszafája van a kertben, számíthat arra, hogy néhány év után értékes, szép formájú magoncokat tud majd ajándékozni kertbarátainak. A meglepetés: kiváló pálinkát lehet főzni a húsos magburokból!
Úgy tűnik, hogy az enyhe, hómentes télen sem szoktak le a gyümölcsfák megrágásáról a vadak. Ebben az almásban, a tavalyi, már barnuló rágásnyomok mellett az idén, kora tavasszal is otthagyta a fognyomát talán éppen az őzek lehettek.
Egyre több nagyvad kerülgeti a kertjeinket, a kerítés a legbiztosabb, de nem az egyetlen megoldás. Érdemes a kerítés alsó índrótját megerősíteni és sűrűn, több helyen lehorgonyozni, ez megakadályozhatja, hogy a vaddisznó kerítésünket megemelje és malacait beküldje a kertünkbe egy kiadós uzsonnázásra. A gímszarvas simán megugorja a most érvényes világcsúcsot (2,45 méter), ha neki tud futni. Nem érdemes két méternél tovább magasítani a kerítéseket, a szarvas, ha akar, bejön.
Forrás: ÖMKi
Kukoricahibridet 25 392 hektáron szaporítottak 2023-ban, ami 10 százalékos területcsökkenést mutatott az előző időszakhoz mérten. Fémzárolásra 116,4 ezer tonna került 354 fajta felhasználásával. A kukorica vetésterülete 2024-ben 795 ezer hektár volt, ehhez 21 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva 16,7 ezer tonna körüli fémzárolt vetőmag szükséges. A fémzárolt volumen közel egyhatoda fedezte a hazai kukoricavetőmag-szükségletet. 1 tonna hibrid kukoricáért átlagosan 2580 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2024 tavaszán, 6 százalékkal kevesebbet, mit egy évvel korábban 2024 tavaszán 19,7 ezer tonna hibrid vetőmag került a gazdákhoz árunövény-alapanyagként a jelentések alapján. Kukorica-vetőmagot a legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyében állítottak elő.
Napraforgóhibridet 2136 hektáron állítottak elő 2023-ban, 15,5 százalékkal kisebb területen, mint 2022-ben. A teljes terület kétharmada a dél-dunántúli régióban található. A szaporítások alkalmával 24 fajtát használtak fel az előállítók, ezen belül pedig a fajták legnagyobb arányban I. szaporítási fokkal rendelkeztek, nem érte el az 5 hektárt sem az elit, sem a szuperelit fokozat. Az alkalmazott fajták közül 5 államilag minősített volt. 2909 tonna vetőmag lett a szezonban előállítva, fémzárolásra pedig 6229 tonna került. 2024 tavaszán 680 ezer hektáron vetettek napraforgót, az egy évvel korábbi vetésterülethez viszonyítva 5 százalékkal csökkent a terület nagysága. A szezonban előállított vetőmag nagyjából a felét, míg a fémzárolt mennyiség teljes mértékben biztosította a 2024-es évi napraforgó-vetőmag igényt, amennyiben 8 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolunk. A beérkezett adatok alapján 2119 tonna hibrid napraforgót értékesítettek a termelők részére. Egy tonna napraforgóhibrid értékesítési átlagára 8659 ezer forint volt tonnánként 2024-ben, ami 12 százalékos növekedést jelentett az előző évi időszakhoz viszonyítva.
Őszi káposztarepce hibridet 2023-ban 220 hektár szaporítóterületen állítottak elő. Fémzárolásra 3451 tonna alapanyag került. 2023 őszén 137,6 ezer hektáron termesztettek őszi káposztarepcét, amelynek alapanyag-szükséglete megközelítőleg 415 tonna fémzárolt vetőmag (3 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva) volt. Az ezen felül maradó vetőmagtételek az export árualapját képezték. Az éves forgalmazott mennyiség 255 tonnát tett ki a beérkezett adatok alapján. Egy tonna őszi káposztarepce-hibridért átlagosan 12 590 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2023 őszén, nagyságrendileg ugyanannyit, mint egy évvel korábban.
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása – jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető hozzátette, pályázni a jövő év első felétől lehet majd, a fejlesztésekhez elnyerhető forrás pedig akár a 10 millió forintot is elérheti, a 85%-os támogatási intenzitás mellett.
Sok vidéki család folytat vagy kezdett bele az elmúlt években egyfajta jövedelem-kiegészítésként a mezőgazdasági termelésbe. Kiemelten számukra lehet hasznos segítség a mezőgazdasági kisüzemek megerősítését célzó, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló 29,4 milliárd forint keretösszegű új pályázati felhívás meghirdetése. A KAP Stratégiai Terv keretén belül megvalósuló kezdeményezés célja olyan kisléptékű fejlesztések támogatása, melyek megvalósulásával növekszik a legkisebb gazdaságok jövedelemtermő képessége, sőt akár a főállású árutermelő gazdálkodást is reális célként tűzhetik maguk elé. A felhívás lehetőséget biztosít az állattartáshoz, kertészethez, szántóföldi növények tárolásához és a mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó épületek, létesítmények építésére, bővítésére, fejlesztésére, vagy éppen az e tevékenységekhez kapcsolódó fontosabb gépek, eszközök beszerzésére. A gyakorlatból néhány példával illusztrálva, a jövőbeni nyertesek így támogatott módon építhetnek tojótyúk istállót, vásárolhatnak az állatok tartásához és takarmányozásához fontos eszközöket, szerezhetnek be a kertészeti tevékenységhez kapcsolódó kistraktort vagy munkagépet, de lehetőségük van ültetvényt telepíteni vagy éppen a zöldség-gyümölcs feldolgozásából származó élelmiszer előállításához szükséges eszközöket munkába állítani.
A felhívás keretében az nyújthat be támogatási kérelmet, akinek már van termelési tevékenysége, de még nem éri el a legkisebb mezőgazdasági termelői üzemméretet. Ez azt jelenti, hogy 5.000 EUR standard termelési értéknél nagyobb, de 10.000 EUR standard termelési értéknél kisebb üzemmel rendelkezik. Gyakorlati példákon keresztül megvilágítva, például egy 2 hektáros almaültetvény kb. 7.700, 0,6 hektár területen ültetett burgonya kb. 5.800, 2 darab tejhasznú tehén 5.500, 30 darab anyakecske 5.200, 60 méhcsalád pedig hozzávetőlegesen 5.700 EUR STÉ-nek felel meg. Növénytermesztéshez kapcsolódó üzemméret számításnál a tavaszi benyújtási szakaszokban a 2024. évi Egységes Kérelem adatai kerülnek figyelembe vételre, míg állattartás esetén a támogatási kérelem benyújtási hónapját megelőző 12 hónap állatállomány-nyilvántartása szerinti állatállomány az üzemméret számítás alapja. A gazdaság meglévő üzemméretének megállapításához segítséget nyújt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján működő STÉ-kalkulátor.
A támogatási kérelem benyújtásának további feltétele, a mezőgazdasági tevékenységnek a kérelem benyújtását legalább 180 nappal megelőző megkezdése. További fontos tudnivaló, hogy egy megvalósítási helyhez csak egy kérelem kapcsolódhat, illetve egy őstermelők családi gazdasága tekintetében csak egy tag lehet támogatott.
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től nyílik lehetőség. A felhívás részletei és minden kapcsolódó dokumentum a kap.gov.hu oldalon lesznek majd elérhetőek.
Forrás: AM
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak Bács-Kiskun vármegyében.
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy szlovák furgonban Bács-Kiskun vármegyében.
A pénzügyőrök egy szlovák furgont tereltek le az M5-ös sztrádáról, a kisteherautó puszta ránézésre is túlsúllyal közlekedett – ezért egyenesen a mérlegre kísérték. A vizuális kontroll gyanúját a mérőeszköz is igazolta: a jármű a megengedett hét tonna helyett több mint nyolc tonnát nyomott. Az is kiderült, hogy nem a pluszsúly az egyetlen probléma: a sofőr a raktérben lévő tizenkét raklapnyi tojáshoz semmilyen fuvarokmányt, de még EKÁER bejelentést sem tudott felmutatni. Az ismeretlen eredetű élelmiszerek miatt értesítették a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal szakembereit, akik megállapították, hogy a tojások jelöletlenek, így nem kerülhettek volna forgalomba, ezért azonnal elrendelték azok megsemmisítését.
Az egyenruhások a túlsúly miatt közigazgatási hatósági eljárást indítottak, és 260 ezer forint bírságot szabtak ki. Az EKÁER bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt a magyarországi feladónak kell majd felelnie.
Felhívjuk a fuvarozók figyelmét, hogy a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben foglalt (egyes) szabályok betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is jogosult ellenőrizni, melynek értelmében a jogszabályhoz tartozó bírságrendelet alapján pénzbírságot szabhat ki.
Fontos! Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) működésével összefüggésben az 51/ 2014. (XII.31) NGM rendelet határozza meg a bejelentéskötelezett élelmiszerek körét, amellyel kapcsolatban érdemes folyamatosan tájékozódni. Ha az adózó egy termékegységbe tartozó fuvarozott termék tekintetében nem tett eleget EKÁER bejelentési kötelezettségének, az állami adó- és vámhatóság az adózó terhére a be nem jelentett áru adó nélküli értékének negyven százalékáig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki.
Forrás: NAV