Keressen minket

Mezőgazdaság

Hókás őzsuta Kunszentmiklós határában

Print Friendly, PDF & Email

Kreisch Zoltán hókás őzsutát figyelt meg Kunszentmiklós határában

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Április 19-én sikerült ezt a hókás (fehér csík a fejen) kis sutát megfotóznom. Aznap kora délután hívott Horváth József (Joci), a Kunszentmiklósi Természetvédő Petőfi Vt. hivatásos vadőre telefonon, hogy a terület bejárásakor észrevett egy érdekes sutát.

Elmondta, hogy az őzsuta fején egy fehér csík van, valamint azt is, pontosan hol látta az őzet. Munka után átöltöztem, a fotózáshoz használt terepszínű ruhámba és autóval elindultam a helyszínre. Amikor kiértem a területre, egy traktor dolgozott a szomszédos táblában. Ennek következtében az őzek nem voltak kint. Ilyen ez a fotózás… Elmentem egy másik területre, ahol gyakran túzokok szedegetnek. Egy kakas szépen dürgött is. Gyorsan összeraktam a felszerelésemet, egy jó takarást találtam magamnak. Amint elkezdtem volna fotózni, a területen megjelent egy autó. A túzokkakas elrepült.  Körülbelül egy óra elteltével visszaindultam arra a helyre, ahol Joci a hókás sutát látta. A traktor már nem volt ott. Egy kilenc fős őzrudli, viszont kint volt a tábla közepén. Takarásban megálltam az autóval, kiszálltam és távcsővel figyeltem, hogy köztük van-e a keresett suta. Egy 10×42-es távcsövet használok. Olyan messze voltak tőlem, hogy alig láttam meg vele a hókát, a suta fején. Mindenesetre megláttam. Az őzek nagyon messze voltak, teljesen nyílt terepen és a szél sem nekem kedvezett. Ezért elindultam autóval a tábla másik oldalára. Sajnos az őzek megugrottak. Megálltam. Ők is megálltak, de tőlem ismét nagy távolságra.

Ráadásul egy frissen elmunkált területen, ami nem éppen jó háttér egy fotóhoz. Ekkor megjelent két terepjáró az ellenkező oldalon. Jociék voltak, mentek ki egy vendéggel vadászni. Hála Istennek, az őzek megijedtek az autóktól, ezért visszafutottak oda, ahol először megláttam őket. Ekkor kezdődhetett a cserkelés. Nagyjából 500 méterre lehettek tőlem. A gabonaföld közepén egy régi tanya maradványa volt. Egy ligetes, fás rész maradt az öreg tanyából, ami nekem nagyon jól jött. Így a fél távot takarásban tudtam megtenni. Amikor kiértem a tiszta terepre, megnyugodtam, mert szépen legelésztek. Még kb 250 méter lehetett köztünk. Óvatosan elkezdtem lopni a távot. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a nyílt terepen, hogy összegörnyedve haladjunk. Az őzeknek amilyen jó a fülük, és a szaglásuk, legalább olyan rossz a látásuk.Lehetőleg ilyen esetben szemből kell érkezni feléjük.

A zsákmányállatok általában úgy legelnek, hogy nekik hátulról fújjon a szél. Így a szagból azonnal észreveszik, ha a hátuk mögött veszély leselkedik rájuk. Sikerült kb 100 méterre jutnom hozzájuk. Ez már nekem egy olyan táv, ahol a 600-as objektív segítségével értékelhető fotót tudok készíteni. El is kezdtem fotózni őket, de felkeltettem az érdeklődésüket. Egyszer csak fogták magukat, és elindultak felém. Bejöttek velem szembe 50 méteren belülre. Mondhatjuk azt is, hogy szerettek volna egy közeli képet magukról. 40 méternél tarthattak, amikor réjöttek, hogy itt valami turpisság van a dologban. Ezután oldalra kezdtek húzódni, de a szemüket nem vették le rólam. A zsibbadt, féltérdre ereszkedett pozíciómból csak akkor álltam fel,amikor elég messze távolodtak el tőlem. Nagy örömmel mentem ki a táblából, mert tudtam, hogy ma is sikerült valami érdekeset fotóznom. Nagyon hálás vagyok Horváth Joci hivatásos vadőr barátomnak, hogy felhívta erre a csodás kis sutára a figyelmemet. Természetesen elküldöm neki ilyenkor a képeket, illetve ami neki fontosabb, a területen látott bakokról készített képeimet is. Azokat próbálom minden irányból megfotózni, hogy könnyebb legyen a számára a bírálat. Mellékelek képet a vadásztársaság területén készített bakfotóink közül. Ezt a páratlan nyolcas bakot tavaly a feleségem fotózta. Ha szeretnétek egy igazán jó hangulatú őzbak vadászaton részt venni, akkor keressétek fel a Kunszentmiklósi Természetvédő Petőfi Vt-ot.A jó kedv mellett a jó bak is meglehet. Joci nagyon jól ismeri a területét és a területén élő bakokat.

Írta: Kreisch Zoltán

Fényképek: Kreisch Zoltán és Kreisch Körözsi Virág

Kreisch Zoltán amatőr vadfotós Facebook oldala itt érhető el

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

Mezőgazdaság

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen csökkent a tűzveszély

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az időjárási előrejelzés alapján a következő napokban borult, hűvös idő várható, helyenként záporokkal. Az előrejelzett időjárási körülmények növelik a levegő és a holt biomassza nedvességét. Ennek következtében a tűzveszély várhatóan még tovább fog csökkenni, ezért a hatóság a holnapi naptól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Csongrád-Csanád, Jász-Nagy-Szolnok, valamint Hajdú-Bihar vármegyék területén.

Bács-Kiskun vármegyében is hullott csapadék, ennek mennyisége azonban egyelőre nem indokolja a visszavonást, ezért ebben a vármegyében a hatóság továbbra is fenntartja a tűzgyújtási tilalmat.

Ábra: erdotuz.hu

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy erdőterületen a tűzgyújtási tilalom visszavonása után is kizárólag szélcsendes időben, a kijelölt és kiépített tűzrakó helyeken szabad tüzet rakni. A tüzet felügyelet nélkül hagyni veszélyes és tilos, biztonságos eloltásáról minden esetben maradéktalanul gondoskodni kell.

A tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Még egy fagyos reggel

Print Friendly, PDF & Email

A hőmérséklet alakulása április 25-én:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Még ma sem kímélte a hideg reggel a növényeket, sőt a korán útnak indulókat sem. Több helyen kellett kaparni az autók szélvédőjéről a ráfagyott párát.

Fotó: Időkép

A mára virradóan átvonult front mögött felszakadozott a felhőzet, a derűs, szélcsendes idő pedig rásegített a lehűlésre.

Fotó: Időkép

Holnap hasonlóan a derült, szélcsendes tájakon számíthatunk nulla fok körüli értékekre, gyenge fagyra pedig az Északi-középhegység, az Alpokalja, a Bakony fagyzugos és magasabb részein.

Forrás: Időkép

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás

Print Friendly, PDF & Email

Az MVH cikket közölt a Területi Monitoring Rendszerről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

1. Miért vizsgáljuk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyeken a kaszálást határozottan tiltó időintervallumon belül mégis történt kaszálás, így a nem támogathatóságuk miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra. Az ellenőrzés a VP Agrár-környezetgazdálkodás intézkedéssel érintett területeken kerül vizsgálatra, a kötelező vagy választható előírások alapján.

2. Mit vizsgálunk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés a bejelentett táblán tiltott időszakban történő kaszálás jelenlétét/jeleit keresi, azaz a tábla egy bizonyos része, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő területrészek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?
I. Valós konfliktus – részterületre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a kaszálást tiltó időszakban kaszálta a terület egy részét vagy egészét. Tudatában van a kaszált terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II. Valós konfliktus – teljes területre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen kaszálást tiltó időszakban történt kaszálás. Az igénylés visszavonását megteszi.
III. Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyetért azzal, hogy a területén kaszálás történt tiltott időszakban. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

4. Fel nem oldott konfliktusok
Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület támogathatóságáról.

5. Példatár
Első kép: 2023-as kaszálás előtti állapotot tükröző Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület
Második kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel, kaszált területek geometriájával
Harmadik kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület

1. példa

A fentebbi képsorozat egy kaszált gyep kaszálás előtti, illetve utána állapotát mutatja be Sentinel-2 műholdfelvétel alapján. A kaszálás utáni helyzetet egyértelműen igazolja a terület vegetációjának csökkenése („barnulása”).

2. példa

Forrás: MVH  

Tovább olvasom