Mezőgazdaság
Tóth Tamás meteorológus: Nem érkezik példátlan hőség Magyarországra
Tóth Tamás meteorológus szerint a jelenlegi előrejelzések nem támasztják alá, hogy július végén példátlan hőhullám érkezne Magyarországra.
Tóth Tamás meteorológus: A múlt hétvégén két nagy időjárási téma uralta a közösségi médiát: az egyik szerint a rendkívüli aszályért a jégkármérséklő rendszert okolják. A másik szerint még júliusban, minden eddiginél brutálisabb hőség érkezik Magyarországra.
👀 Az első állításról már sok szó esett, a meteorológus szakma egyértelmű véleménye, hogy a melegedő légkörben a nagytérségi folyamatok tendenciózus megváltozása vezetett az évek óta tartó és súlyosbodó aszályhoz, ami aztán itt a Kárpát-medencében egy önerősítő folyamattá válik. Tudom, akárhányszor leírhatjuk, a Facebookon doktorit szerzett emberek ezt úgysem fogadják el, bár véleményüket gyakran a magyar helyesírás szabályainak sem megfelelően, nem éppen finom stílusban írják le.* A másik nagy téma az újabb brutális hőhullám, amely még július utolsó dekádjában csúcsosodik ki.

Ábra: Tóth Tamás meteorológus
Örömmel jelentem: A JELENLEG ELÉRHETŐ INFORMÁCIÓK ALAPJÁN, A TUDOMÁNYOS ALAPOKON MŰKÖDŐ ELŐREJELZÉSI SZÁMÍTÁSOK NEM MUTATNAK A KÖVETKEZŐ 10-12 NAPBAN 40 FOKNÁL ERŐSEBB FORRÓSÁGOT MAGYARORSZÁGRA.
📊 A mellékelt ábra mutatja a ECMWF hétfő hajnali valószínűségi előrejelzését Szegedre. Nem véletlenül ezt a várost választottam: ez rendszerint az ország egyik legmelegebb térsége, vagyis ha valahol igazán megmutatkozna egy extrém hőhullám, akkor az itt lenne.
Mit mutat az 50+1 számításból álló valószínűségi előrejelzés?
1️⃣ A hét nagy részében valóban 30 °C feletti maximumokra számíthatunk, ami nagyjából országos átlagban is reálisnak tűnik. A jelenlegi számítások szerint a péntek és a szombat lehet a legmelegebb, de még ekkor is inkább 34–35 °C körüli csúcsértékek valószínűek. Jelenleg még van néhány olyan számítás, ami szerint a hőmérséklet ekkor megközelíti a 40 fokot, de ezek most a kevésbé valószínű forgatókönyvet jelentik. A tetőzésre vonatkozó pontos értékekre a hét közepén érdemes visszatérni.
2️⃣ Ami viszont igazán érdekes, hogy a ma reggeli modellszámítások már egyértelműen jelzik a hétvégi lehűlést. A valószínűségi előrejelzés alapján a jövő hét elején a nappali hőmérséklet már napokra ismét nagyrészt 30 °C alá csökken.
Ez éppen az ellenkezője annak, amit az elmúlt napokban olvasni lehetett, miszerint éppen ekkor érkezne a legdurvább hőség Magyarországra. Jelenleg ezt egyetlen hivatalos meteorológiai előrejelzés sem támasztja alá.
3️⃣ A diagram egy másik fontos részlete a szélirány változása: a hétvégén átvonuló hidegfront mögött tartós északnyugati áramlás valószínű. Ez meteorológiai szempontból kulcsfontosságú, hiszen ilyen áramlás mellett nem várható, hogy rendkívül forró, szubtrópusi eredetű légtömeg érkezzen fölénk.

Tóth Tamás meteorológus. Fotó: Facebook
Mi a helyzet a csapadékkal?
4️⃣ A valószínűségi diagram természetesen nem tudja megmondani, hogy pontosan hol mennyi eső esik. Mégis kirajzolódik két időszak, amikor nagyobb esély mutatkozik csapadékra. Az első keddről szerdára virradó éjszakától várható, amikor egy közelünkbe érkező magassági hidegörvény növeli a záporok és zivatarok kialakulásának esélyét. Az első zivatarok leginkább az ország északi felén jelenhetnek meg, majd szerdán napközben nagyobb területre is átterjedhetnek. A második időszak a hétvégi hidegfront érkezéséhez kapcsolódik.
➕1️⃣ Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyik esetben sem országos, összefüggő esőzésre kell készülni. A csapadék döntően zivatarokból hullhat, vagyis nagyon egyenetlen lesz az eloszlása. Lesznek térségek, ahol egy-egy zivatar jelentősebb öntözést ad, miközben néhány kilométerrel arrébb alig esik.
➕2️⃣ Az aszály szempontjából tehát továbbra is ez jelenti a legnagyobb problémát: a zivatarok lokálisan sok csapadékot hozhatnak, de országos, tartós enyhülést egyelőre egyik modell sem jelez.
Éppen ezért érdemes mindig a hivatalos meteorológiai előrejelzésekre hagyatkozni. (https://www.met.hu – főoldal legtetején mindig egy hétre elérhetőek ezek az információk )
➡️ A modellek naponta többször frissülnek (⚠️ ezeket mutatják az automatikus előrejelzések, amelyek a telefonokban és sok oldalon elérhetőek, csak ezekre hagyatkozni félrevezető),
➡️ Természetesen változnak (hiszen új kiindulási állapotból számolják végig újra és újra a teljes egyenletrendszert)
📌 Összegezve: a jelenlegi számítások alapján nem a példátlan hőség, hanem inkább egy átmeneti felfrissülés körvonalazódik a hétvégétől.
* Figyelem! A nem megfelelő stílusú véleménynyilvánítás ezen az oldalon nem megengedett! Az alpári stílusban megfogalmazott írások törlésre kerülnek, a közösségi normák súlyos megsértése a kommentelő tiltását eredményezheti.
Írta: Tóth Tamás meteorológus
Tóth Tamás meteorológus Facebook posztja 2026. július 13-án, körülbelül 14:38 kor jelent meg
Mezőgazdaság
Alapos locsolást kapott északkelet, végre országszerte esett
Az átvonuló hidegfront helyenként jelentős csapadékot hozott
Hosszú ideje várunk az esőre, s a mostani hidegfront végre egy picit kárpótolt bennünket csapadékkal.
Hosszú ideje várunk az esőre, mostanra azonban végre megtört a szárazság és az érkező hidegfronttal csapadék érte el térségünket. Különösen az északkeleti országrész részesült kiadós áldásban, ahol a hosszan elnyúló, csendes esőzésnek köszönhetően a talaj kicsivel mélyebb rétegei is kellő mennyiségű nedvességhez jutottak. A gazdák és a kerttulajdonosok számára ez a mennyiség hatalmas megkönnyebbülést jelent, hiszen a már ki tudja, mióta tartó aszály komoly veszélybe sodorta az idei termést és a növényzet állapotát.

Nemcsak az északi és keleti tájak lélegezhettek fel, hanem az ország szinte teljes területén hullott valamennyi a várva várt égi áldás. A csapadékzóna fokozatosan haladt át hazánk felett, délnyugaton estek még 5–10 mm közötti értékek, sajnos északon és délkeleten sok helyen csak arra volt elég az eső, hogy elverje a port.
A kialakult aszályhelyzet javulásához persze országszerte jól jönne egy kiadósabb, akár napokig tartó esőzés, de jelenleg ennek is örülnünk kell.
A legtöbb tehát az északkeleti csücsökben esett, az abszolút győztes az Időképes mérőautomaták közül jelenleg Fehérgyarmat, ahol már 29 mm-nél járunk. Ám ennél is több hullott Ibrányban, ahol Majoros József észlelőnk hagyomás csapadékmérőjével egészen pontosan 34 mm-es összegről számolt be
A legészakkeletibb csücsökben jelenleg, kedden reggel is esik, úgyhogy ezek még nem a végleges összegek. Kedden napközben túlnyomóan napos, gomolyfelhős időre számíthatunk, nyugaton és északkeleten növekedhet meg erősebben a felhőzet, és alakulhat ki helyenként zápor, zivatar.
Forrás: Időkép
Mezőgazdaság
Kárenyhítési előleg igényelhető a tavaszi fagykár és a jégesőkár után
Az agrártárca megteremtette a kárenyhítési előleg igénylésének a lehetőségét.
A termelők fizetőképességének javítása érdekében az agrártárca megteremtette a kárenyhítési előleg igénylésének a lehetőségét. Ezzel gyors segítséghez juthatnak a súlyos tavaszi fagykárral, illetve a 2026. június 15-éig bekövetkezett jégesőkárral érintett szőlő- és gyümölcstermelők.
A kárenyhítési előleg iránti kérelmek augusztus 24. és szeptember 6. között nyújthatók be, az előleg mértéke hektáronként 100 ezer forint – jelentette be az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium.

Fotó: AÉM
A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események jelentős kihívást jelentenek a gazdálkodók számára. A vegetációs időszakban bekövetkező tavaszi fagyok mellett idén a jégeső is komoly károkat okozott a szőlő- és gyümölcsültetvényekben. Ezért a termelők likviditási helyzetére tekintettel a szaktárca megteremtette a kárenyhítési előleg igénylésének lehetőségét..
Az előlegre az a szőlő- vagy gyümölcstermelő jogosult, aki a 2026. kárenyhítési évre vonatkozó kárenyhítési hozzájárulását határidőben és maradéktalanul megfizette, és akinek a károsodott területe eléri a termőre fordult növénykultúra egységes kérelemben bejelentett területének legalább 50 százalékát, és a káresemény következtében várható átlagos hozamcsökkenés eléri az 50 százalékot.
Amennyiben a termelőt mind a tavaszi fagy, mind a jégeső károsította, a jogosultság megállapításánál a nagyobb mértékű károsodást okozó káresemény által előidézett várható átlagos hozamcsökkenést kell figyelembe venni. A kárenyhítési előleg iránti elektronikus úton lehet benyújtani az agrárkár-enyhítési szervhez, az erre a célra kialakított elektronikus felületen, az agrárkár-enyhítési szerv honlapján közzétett közleményben foglaltak szerint.
Az előleg mértéke a károsodott terület után hektáronként 100 ezer forint. Amennyiben a rendelkezésre álló forrás nem fedezi valamennyi jogos igényt, az előleg hektáronkénti összege arányosan csökkenthető. Az agrárkár-enyhítési szerv legkésőbb 2026. október 15-éig dönt az előlegfizetési kérelmekről, és a döntés közlését követően 5 napon belül folyósítja az előleget a jogosult termelők részére. A már kifizetett előleg összegét a későbbi kárenyhítő juttatás megállapításakor figyelembe kell venni.
Forrás: AÉM
Mezőgazdaság
Rendkívüli aszály sújtja a halgazdaságokat: már 1588 hektár halastó száradt ki
Az idei rendkívüli aszály súlyosan érinti a hazai halgazdaságokat. Már 1588 hektár halastó száradt ki, közel 280 tonna hal pusztult el.
Az idei rendkívüli aszály a halgazdaságokat is komoly kihívás elé állítja. A tartós hőség és a vízhiány miatt folyamatosan változnak a halastavak körülményei. A halgazdaságok szakemberei ezért nap mint nap gyors és felelős döntéseket hoznak.

Folyamatosan halásznak a tavakon.
Folyamatosan figyelik a tavak vízszintjét, vízminőségét, oxigénszintjét és a halállomány állapotát. Ahol szükséges, azonnal beavatkoznak. Átszervezik a vízfelhasználást, visszatartják és újrahasznosítják a vizet, egyes tavakat üzemen kívül helyeznek, valamint módosítják a lehalászás és a telepítés ütemezését.

Nehéz helyzetben a magyar haltenyésztők.
A vízkészlet hatékony felhasználása a legfontosabb
Ezeknél a döntéseknél a legfontosabb szempont a rendelkezésre álló vízkészlet hatékony felhasználása és a halállomány megóvása.
Már 1588 hektár halastó kiszáradt
Az idei aszály súlyosságát jól mutatja, hogy már 1588 hektár halastó kiszáradt. A jelenlegi adatok szerint 20 gazdaságban közel 280 tonna hal pusztult el. A becsült árbevétel-kiesés 1,3 milliárd forint. A szakemberek folyamatosan dolgoznak a további károk megelőzésén és az aszály hatásainak mérséklésén.
A halgazdaságok évek óta készülnek a szélsőségesebb időjárásra
A hazai halgazdaságok évek óta készülnek a szélsőségesebb időjárásra. Egyre több helyen alkalmaznak víztakarékos és vízvisszaforgató megoldásokat, és a megváltozott körülményekhez igazítják a termelési gyakorlatokat.

A becsült árbevétel-kiesés 1,3 milliárd forint.
A cél a halállomány és a halgazdaságok megóvása
A mostani helyzetben is minden rendelkezésre álló eszközzel azon dolgoznak, hogy a vízhiány minél kisebb kárt okozzon a halállományban és a halgazdaságokban.


Ne maradjon le! Kattintson a képre és nézze meg, milyen akciókkal érkezett Magyarországra a Benelli és a Franchi!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131



