Természetvédelem
Különleges álláslehetőség a Bükki Nemzeti Parkban
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őri állást hirdet a Kelet-Bükki Tájegységbe (Bükki Nemzeti Park) teljes munkaidőben, határozatlan időre, 6 hónapos próbaidővel. A munkakör betöltésénél előnyt jelenthet a természetvédelem terén korábban szerzett tapasztalat, gyakorlat, továbbá erdészeti, mezőgazdasági, vadászati, vízgazdálkodási, halászati ismeretek és az ezen szakterületeken szerzett szakmai tapasztalat. Továbbá jártasság a GPS és terepi térinformatikai eszközök alkalmazásában és nem utolsó sorban terepjáró vezetési gyakorlat is fontos a Bükki Nemzeti Park számára.
AZ ELLÁTANDÓ FELADATKÖR MEGNEVEZÉSE:
Állami természetvédelmi őr
kormányzati szolgálati jogviszonyban
FELADATOK
A munkakörhöz tartozó főbb tevékenységi körök és feladatok
A vonatkozó jogszabályokban meghatározott természetvédelmi őri feladatok ellátása.
Közreműködés az Igazgatóság alaptevékenységével összefüggő feladatok ellátásában: természetvédelmi területkezelés, vagyonkezelés, adatgyűjtés, adatszolgáltatás, kutatás, pályázati közreműködés, kulturális örökség védelme, vadászat, bemutatás, oktatás.
Figyelemmel kíséri a védett természeti területek és értékek állapotát, ellenőrzi a természet védelmére vonatkozó előírások betartását
Közreműködik a Natura2000 területekkel kapcsolatos ellenőrzésekben, ügyintézésekben.
Kapcsolatot tart a területileg illetékes hatóságokkal, települési önkormányzatokkal, a térségi szereplőkkel, gazdálkodókkal, szakmai- és civil szervezetekkel, oktatási intézményekkel
ELVÁRÁSOK
Pályázati feltételek:
– Magyar állampolgárság
– Büntetlen előélet
– Felhasználói szintű számítógépes ismeretek (MS Word, Excel, valamint ArcGIS vagy egyéb térinformatikai szoftver készség szintű használata)
– „B” kategóriás jogosítvány
– Szolgálati maroklőfegyver tartására vonatkozó – külön jogszabály szerinti – feltételeknek való megfelelés
– Felsőfokú szakirányú végzettség
– A 29/2012 (III.7.) Kormányrendelet 3. számú melléklet 124 pont I.besorolási osztályhoz tartozó végzettség
– A természetvédelem terén korábban szerzett tapasztalat, gyakorlat
– Legalább egy, a Bükk hegységben előforduló védett vagy természetvédelmi szempontból fontos fajcsoport magas szintű ismerete
– Határozott fellépés
– Jó kommunikációs készség
– Erdészeti, mezőgazdasági, vadászati, vízgazdálkodási, halászati ismeretek; ezen szakterületeken szerzett szakmai tapasztalat.
– Jártasság a GPS és terepi térinformatikai eszközök alkalmazásában
– Terepjáró vezetési gyakorlat
– Angol és/vagy német nyelvismeret Miskolcon, vagy annak közelében rendelkezik tartózkodási hellyel, vagy ottani lakhatását más módon biztosítani tudja.
AMIT KÍNÁLUNK
természetvédelmi őri állást Kelet-bükki Tájegységben (Bükki Nemzeti Park) teljes munkaidőben, határozatlan időre, 6 hónapos próbaidővel
AZ ELLÁTANDÓ FELADATKÖR MEGNEVEZÉSE:
Állami természetvédelmi őr
- kormányzati szolgálati jogviszonyban
- Jogállás
- A jogállásra a kormányzati
- igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény rendelkezései az irányadók.
- A pályázat részeként benyújtandó iratok, igazolások:
- a pályázó szakmai életútját részletesen bemutató, személyi adatait és elérhetőségeit (telefon, e-mail cím) is tartalmazó fényképes szakmai önéletrajz és motivációs levél, a végzettségét, képzettségét igazoló okiratok másolata, a pályázó hozzájáruló nyilatkozata arról, hogy a személyes adatait a pályázat elbírálásában résztvevők az elbírálás során megismerhetik, és kezelhetik.-
- 90 napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvány
- A munkakör betölthetőségének időpontja: 2024. február 03.
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. január 06. 16.00-ig beérkezőleg.
A pályázat benyújtásának módjai:
elektronikus levélben Magos Gábor Osztályvezetőnek címezve: titkarsag@bnpi.hu e-mail címre. A tárgyban kérjük feltüntetni: természetvédelmi őr – Kelet-Bükki Tájegység.
személyes leadással: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Eger, Sánc utca 6.
A pályázati eljárás, a pályázat elbírálásának módja, rendje:
Az érvényes pályázatot benyújtók közül kiválasztott jelentkezőket felvételi bizottság személyes elbeszélgetés keretében hallgatja meg, melyen az iskolai végzettséget és egyéb képzettséget igazoló okiratok eredeti példányait be kell mutatni.
A pályázat elbírálásának határideje: 2024. január 25.
Forrás:
Természetvédelem
Erdei szalonka táplálkozási helyeit vizsgálták a MATE kutatói
Legújabb kutatási eredmények az erdei szalonkánál:
Gödöllő, 2024. december 16. – A Magyar Agár- és Élettudományi Egyetem kutatóinak erdei szalonkával (Scolopax rusticola) kapcsolatos kutatásai 2009-ben kezdődtek, a tudományos tevékenység pedig a mai napig tart. A MATE-VTI Vadbiológiai és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársai legutóbbi publikációjukban a MATE-KÖTI Talajtani Tanszék kutatóival közösen számoltak be a fajjal kapcsolatos legfrissebb tudnivalókról. Ismerjük meg kutatási eredményeiket közelebbről!
A barnás-sárgás foltos, rejtőszínű tollruhával rendelkező, mindössze 300 grammot nyomó madár természetes élőhelyei a mérsékelt övi erdők, cserjések, ugyanakkor előfordul nyílt, mezőgazdasági területeken, vetéseken és legelőkön. Utóbbi területeket különösen szereti, hiszen ez fő zsákmányának, a gilisztának is kedvelt előfordulási területe. Érdekesség, hogy bár alapvetően az erdei szalonka erdőben élő madár, nevével ellentétben éjszaka rendszeresen felkeresi a legelőket és gyepeket, az előbb említett zsákmány nagyobb mennyiségű előfordulása miatt.
Élőhelyhasználatáról még mindig viszonylag kevés információ áll a szakértők rendelkezésére, ezért a MATE kutatói azt vizsgálták, hogy az erdei szalonkák éjszakai előfordulása különbözik-e két szomszédos, hasonló növényzetű legelő között, és hogy a szalonkaészlelések térbeli mintázatának táblán belüli eltérései összefüggésben vannak-e a földigiliszta-sűrűséggel és a fő talajjellemzőkkel. Két jelölt szalonka GPS-nyomkövetési adatait és közvetlen megfigyelési adatokat használtak fel, hogy tanulmányozzák a madarak előfordulási mintázatát tavaszi és őszi időszakban. Ezen mintázatokat hasonlították össze a terepi mintavételezéssel nyert finomléptékű talajjellemzőkkel és a földigiliszták számával.
Eredményeik megerősítették, hogy a nagyobb földigilisztasűrűséggel rendelkező táblát gyakrabban látogatták a szalonkák, és ez az összefüggés a táblán belüli szinten is hasonlóan megfigyelhető volt. Eredményeik azt mutatják, hogy a szalonkák több térbeli skálán választják ki táplálkozóhelyeiket, mind a táblák között, mind a táblákon belül. Mivel a földigiliszta-sűrűség és a talajparaméterek jó indikátorai a szalonka táplálkozó élőhelyének, e változók mérése – legalábbis durva léptékben – segíthet a faj számára fontos élőhelyek azonosításában és kezelésének tervezésében.
Forrás: MATE
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Természetvédelem
Szemétszedés a Jánossomorjai Erdészet területén
182 köbméter illegálisan elhelyezett hulladékot számoltak fel
A “Tisztítsuk meg az országot II.” hulladékfelszámolási pályázat keretében november hónapban összesen 182 köbméter illegálisan elhelyezett hulladék felszámolása történt meg a Jánossomorjai Erdészet által kezelt állami erdőkben.
A pályázati forrásból 7 helyszínen 5 községhatárban (Jánossomorja, Mosonmagyaróvár, Hegyeshalom, Dunakiliti, valamint Feketeerdő) sikerült eltakarítani a többnyire erdőszéleken, közúthoz csatlakozó erdőterületeken felhalmozódott lakossági hulladékot.
Ezúton is szeretnék köszönetet mondani az erdészet azon dolgozóinak, akik aktív résztvevői voltak a programnak, valamint azoknak a gépes vállalkozóknak, akiknek a munkája elengedhetetlen volt a sikeres megvalósuláshoz.
Forrás: Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.
Természetvédelem
Bábaszarka – Ismét több nagy őrgébics telel a Kis-Sárréten 6.
Ilyenkor télvíz idején is találkozhatunk áttelelő példányokkal:
A hazánkban előforduló gébicsfajok közül a nagy őrgébics a legtermetesebb, körülbelül akkora, mint egy rigó. Ilyenkor télvíz idején a Körös-Maros Nemzeti Park minden részterületén, így a Kis-Sárréten is találkozhatunk vele.
Alapszíne szürkésfehér, szárnya és farka fekete. Méretéhez képest nagy a feje, melyen egy fekete szemsáv kölcsönöz szigorú tekintetet számára. Külsejét a ragadozó madarakéhoz hasonló kampós, erős csőr teszi teljessé.
Hazánkban elsősorban téli vendég, de az északkeleti országrészben kis számban fészkel is. Európa és Ázsia nagy részén, valamint Észak-Afrikában költ. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain az első példányok idén is október közepén jelentek meg. Azóta a számuk növekedett, igaz sehol sem találkozhatunk velük túl gyakran.
Kedveli a fasorokkal, facsoportokkal, bokrosokkal tarkított, nyílt mezőgazdasági területeket, pusztafoltokat. Jellemzően magányosan figyelhetjük meg, igen nagy revírt, azaz táplálkozó-területet tart fenn telelőterületén.
Rendszertanilag énekesmadár, azonban életmódja a ragadozó madarakéhoz hasonló. Tipikus vártamadár, azaz zsákmányát különböző magaslatokról kémleli, például telefon- és villanyoszlopokról, vezetékekről, bokrok, fák és egyéb száraz növények csúcsáról, de gyakran vércse módjára szitál. Költési időben sok nagytestű rovart is fogyaszt, de télen ezek hiányában főként apró rágcsálók, alkalmanként kisebb énekesmadarak szerepelnek az étlapján. Ezeket gyakran a többi gébicsfajhoz hasonlóan tövisekre, tüskés ágakra szúrja fel.
A Kis-Sárréten Mezőgyán – Geszt – Biharugra határában, egy előre meghatározott útvonalon évről-évre megszámoljuk az itt telelő példányokat. A mostani eredmény 12 példány, de a teljes területen minimum 30 példány is előfordulhat. A nagy őrgébicset ezen a vidéken népies nevén, bábaszarkának is nevezik.
Forrás: KMNP