Vadászat
Mediterrán ország leszünk
A Zalai Hírlap 2005. január 23-ai számában olvastam Láng István akadémikussal készült riportot. Két év múlva nem úsznak nyáron jégtáblák a Dunán, de az biztos, hogy Magyarország mediterrán ország lesz.
Láng István akadémikus mégis optimista, bízik az emberekben, akik a politikusokkal szemben nemcsak két-három választási ciklusban gondolkodnak, hanem gyerekeikre és unokákra is gondolnak.
Az interjút olvasva a vízügyi, vízgazdálkodási, az általános felmelegedést és a környezetünk változását boncolgató tudományos megközelítéseket értelmezve bennem, mint vadászban és aktív természetvédőben, a következő kételyek fogalmazódtak meg. Olvasva professzor úr szavait, új megvilágításba kerülnek bizonyos dolgok. Többek között az is elhangzik és bennem mély és riasztó nyomot hagy, hogy az Alföld elsivatagosodása megállíthatatlanul be fog következni, ha nem lépünk időben.
Az elkövetkező években gyermekeink és unokáink szeme láttára fog az Alföld sivataggá válni, óriási esőzések, hihetetlen aszályok váltogatják majd egymást. Persze mint mondja nem kell feltétlenül tornádókra és özönvízszerű árvizekre számítani, de hogy a mai lépték sokszorosára kell felkészülni, az szinte biztos. Nekünk embereknek fel kell készülnünk ezekre a kihívásokra, kontinentális méretű és nagyságú összefogásra van szükség, hogy képesek legyünk kompenzálni ezeket a változásokat.
A mértéktelen édesvízhasználat következményei már most is jól látszanak, kiszáradnak tavaink, elapadnak a kútjaink és egyre kevesebb az egyre mélyebbről felszínre hozott víz, amely rendelkezésünkre áll. A rossz felszíni vízgazdálkodás miatt fékezhetetlenül zúdul az éltető édesvíz a sós tengerbe. Meg lehetne menteni az Alföldet is a Duna és a Tisza között létesített csatornával, amely megépítése esetén jelentősen javulást, pozitív előjelű változást hozna a halálra ítélt Alföldnek.
Azt is olvasom, hogy ez sok pénz, megvalósulása nem valószínű. Lehetne extenzív gazdálkodással is segíteni a problémán, a gyepes-legelős állattartás egyfajta megoldást jelentene, ehhez viszont a gazdák szemléletének változására lenne szükség! Én azt hiszem, ez sem egyszerűbb feladat, mint az előző megoldás kivitelezése! Ma Magyarországon nincs olyan erő, amely az emberi mentalitáson gyorsan és hatékonyan változtatni tudna. Hacsak nem egy óriási, bennünket itt a Kárpátok ölelésben érő katasztrófa okozna! De Isten mentsen ettől!
Ha a mértéktelen, a környezet semmibevétele mellett továbbra is jelentős széndioxid-kibocsátást követünk el, annak az árát meg kell fizetnünk. A tarvágásokkal felgyorsítjuk a természetes csapadék leáramlását, a folyók pedig a tengerekbe szállítják édes terhüket! Professzor úr utal arra is, milyen sors várhat a Balatonra, a tavainkra. Kiszáradás, beszűkülés, csökkenő vízi élettér. És nekem, mint aktív természetvédőnek, aktív vadásznak ezek után milyen gondolataim és kétségeim támadnak?
Hát olyanok, hogy mi lesz itt a természet sajátos környezetében élő vaddal? Mennyi védelem, preventív gondoskodás és regionális élőhelyfejlesztés történik majd az ő érdekükben. Nem tudom, hogy van-e erre vonatkozó tudományos igényű terv, van-e arra irányuló törekvés, hogy olyan megoldásokat dolgozzanak ki szakembereink, amelyek képesek ezeknek a problémáknak a kezelésére. Ahol nem lesz víz, ott vad sem lesz, ez eléggé nyilvánvaló.
Az aszályos évek olyan elvándorlásra kényszeríthetik a vadállományt, amelyre most még csak gondolni sem merünk. Ahol jelenleg nincs megoldva a természetes csapadék tárolásra alkalmas víztározó rendszer, ott azok megvalósítása felől tüstént gondoskodni kell. Szabályozott keretek között szükségessé válhat kisebb-nagyobb vízlelőhelyek kialakítása és azok üzemeltetése. Nekünk embereknek kell ezekről gondoskodni, mert a vad életösztönének parancsára maga keres vízlelőhelyet! Nemzeti érdek és nemzeti összefogás kell, hogy jellemezze természetvédelmünket, az állatvilág megóvását. Első számú és senkire át nem ruházható kötelessége pedig e feladat megoldása a vadgazdálkodónak.
Aki a fenti sorokban felvázolt jövőben vadgazdálkodni akar, annak jóelőre fel kell kötni azt a bizonyos férfi fehérneműt! Félek attól is, hogy a most következő két évben ezt a kérdést nem fogják előtérbe helyezni, így ez a két év, valamint a következő hosszú távú vadászati ciklus első zökkenőkkel teli egy-két éve alatt olyan deformációt fog szenvedni a vadállomány, amelyet már nem leszünk képesek kompenzálni.
Az ember felelőssége nem átruházható! Nincs kire átruháznunk! A magunk és a velünk élő természet védelme, ápolása nem odázható el.
SZABÓ ÁRPÁD
Nimród Tudósítói Hálózat
Kapcsolódó anyagok: https://index.hu/tech/tudomany/vahava0909/ https://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=9539
Az idén még ki sem jutottam lesre vadászni… Végre úgy alakult, hogy időm és lehetőségem is adódott, így ismételten vadászni indulhattam. Az idő tökéletes volt. Tapasztalataim szerint eső után aktívabb a dúvad, ráadásul felhős volt az ég – sötét időben szívesebben mozognak a sakálok. Tele voltam izgalommal. Minden felszerelést négyszer is átnéztem, megvannak-e a cuccok. Egy kedves vadászbarátom meghívásának tettem eleget.

Fotó: Hahn Kristóf – Agro Jager News
Hat óra körül ültünk ki a lesekre. Élveztem, hogy kint vagyok – csak ültem, és hallgattam a természetet. Nem kellett sokat várni: negyed hétkor látom, hogy 150–200 méterre valami mozog. Sejtettem, hogy róka, mert nyúlnak nagy volt, őznek alacsony. Ránéztem távcsővel, és láttam, hogy a koma megy a vakvilágba. Rácuppogtam, és már rohant is felém. Annyira lelkes volt, hogy már 50 méteren belül járt, mikor rá kellett szólnom, hogy “tessen szíves megállni!”
Kicsit kapkodtam, és a lövés pillanatában is éreztem, hogy ez nem lesz az igazi. A bal első lábát fogta a lövés (szemben állt velem). Elkezdett forgolódni, megvártam, míg megáll egy pillanatra, és ott sikerült megváltani a szenvedéstől.
Aztán már világosban elkezdtek üvölteni a sakálok – nem hittem el. Háromnegyed hétkor már 3–4 helyről hallatszott a hangjuk. Soha nem tapasztaltam még ilyet. Nem sokkal később szépen jöttek ki a szarvasok a távolban, azokat nézegettem. Aztán körülbelül óránként “énekeltek” a sakálok, 5–6 különböző irányból. Néha válaszoltam nekik, de nem észleltem, hogy közelebb jöttek volna.
Kilenc előtt picivel látom, hogy a szarvasoknál kijön valami az erdőből. Nagyon gyorsan mozgott, a szarvasok lefagyva figyelték. Tudtam, hogy sakál lesz. Kijött a vetésre, próbáltam ráhívni malacvisítással – semmi. Öt perc múlva sakálhang – megint semmi. Viszont jött a válasz: ahonnan ő kijött, egy magányos sakál válaszolt. Na, – mondom,- ez a párja lesz.
Nagyjából ugyanaz a tortúra: kijött az erdőből, ment volna a párja után, de egy szarvas visszazavarta. Ez pont kapóra jött, mert ha nem is közel, de közelebb került hozzám. Olyan 200–250 méterre volt, amikor elindult a vetésen, én meg már cuppogtam is neki. Ő már jól reagált: szépen elindult az irányomba, 60 méterre szemben megállt. Pulzus 5000, vérnyomás az egekben. Egy halk cuppantást mertem csak kiadni a számon, de ez elég is volt neki. Megállt egy pillanatra – szügyére a szálkereszt, és már lőttem is. Azonnal tűzben rogyott.
Összességében nagyon izgalmas este volt. 😁
Tisztelet a Vadnak!
Írta és fényképezte: Hahn Kristóf
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
67 éve született meg az első csehszlovák farkaskutya! 🐺
1958. május 26-án megszületett az első csehszlovák farkaskutya-alom
1958. május 26-án, Brita, a kárpáti farkasnőstény és Cézar z Březového háje, a kivételes idegrendszerű német juhászkutya párosításából megszületett az első alom, amely a Csehszlovák Farkaskutya történetének kezdete lett.
A cél nem kevesebb volt, mint egy új típusú szolgálati kutya létrehozása: a farkas állóképességével és érzékszerveivel, de a kutya irányíthatóságával. A programban 24 német juhászt és 4 kárpáti farkast használtak – ám a sikerre sokáig várni kellett.

A képen Brita látható. Fotó: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel

Ábra: Facebook
Brita, a legendás „ősanya”, három éven át visszautasította a fedeztetést, sőt – minden fedező kant meg is sebesített. Végül egy különösen domináns, karakán kan, Cézar z Březového háje „nyerte el a bizalmát” – és ezzel elkezdődött egy fajta történelme.
Tisztelettel emlékezünk az első lépésekre.
Boldog születésnapot!
Írta: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Az emődi rendőrök az illegális tevékenységet rögzítő vadkamera felvételei alapján azonosították az orvvadászokat.

Fotó: Rendőrség
Orvvadászat bűntett kísérlete miatt folytat nyomozást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 18, egy 24 és egy 30 éves férfival szemben. A Mályiban lakó baráti társaság tagjai megegyeztek abban, hogy vadállatok etetésére szolgáló szórókat alakítanak ki egy Nyékládháza külterületén található erdőben, majd drótokból készült hurkokat helyeznek el azért, hogy engedély nélkül elejthessék őket. Terveik szerint az állatok húsát felosztották volna, de ez idáig egyetlenegy vadat sem ejtettek el. A sikertelenség nem szegte kedvüket, később több helyen is kialakítottak szórókat, illetve újabb hurkokat helyeztek el és vadkamerákat is felszereltek, hogy lássák az állatok vonulását.

Fotó: Rendőrség
Az Emődi Rendőrőrs munkatársai a megtalált kamerák felvételei alapján azonosították a férfiakat, és június 10-én gyanúsítottként hallgatták ki őket.
A saját csapdájukba esett orvvadászok beismerő vallomást tettek.
Forrás: Rendőrség
You must be logged in to post a comment Login