Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Az a bizonyos első

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Hjajj, Te első királynő, Te szívemnek legbecsesebb, de nehéz dolgom van veled! Hányszor leültem már, hogy megörökítselek, hogy megtiszteljelek egy szép írással?!

Hiszen itt vagy, itt lebegsz gondolataim penge élén, itt vagy tollam hegyén, de valahogy sosem sikerült még tisztességesen papírra vesselek! Mindahányszor gyűrött papírgalacsinként végezted a szemétkosárban. Egyszer túl giccses lettél, másszor semmitmondó, harmadízben túl álomszerű és így tovább. De, becsületemre váljék, küzdök! Újra és újra írásnak veselkedem, hogy nyugtalan éjjelen ne szegezhesd nekem vádlón hosszú csőröd.

Hat éve történt – milyen kurta idő ez egy vadászéletből! –, március vége felé. A kovácsoltvas kertkaput becsuktam magam mögött, és megállt az idő. Kívül maradt minden gond, probléma. Kívül rekedt a zajos huszadik század, a modern világ rohanása, és jóleső nyugalommal lépdeltem az ódon ház felé.

Beléptem, és nagyot szippantottam a csendből. Gábor az asztalnál ült ebéd utáni hosszúlépése mellett, és pipázott. Lecihelődtem és leültem egy pohár jó olaszrizling mellé magam is. Kora délután volt, ráértünk még. A szó lassan folyt, vigyázva szinte, nehogy megzavarjuk az öreg ház álmát.

Első szezonom volt ez, amikor puskával állhattam kint a standon én is, persze csak öreg barátom vigyázó felügyelete mellett. Már jó néhány szalonkát elhibáztam, némelyiket igazán csúnyán. Kicsit féltem is az estétől, és néha még olyan gondolatom is támadt, inkább ne jöjjön rám madár, mert megint eltolom. Azért persze tűkön ülve vártam, mikor mondja az öreg, hogy induljunk.

Nem mondta. Kényelmesen üldögélt és a barackfát nézte a kertben.
–– Meg kellene lassan ezt is metszeni.
–– Lassan ideje –– válaszoltam, és titkon drukkoltam, nehogy most álljunk neki, mert akkor biztosan elkésünk a húzásról.

Nekiálltunk… Gábor nyugodtan csipkedte az ágakat a metszőollóval, én pedig serényen kapkodtam fel a lehullottakat a földről, és egyre számláltam a perceket. „Most már biztosan nem érünk ki!”

Aztán mégis összeszedelődzködtünk, és elindultunk Visegrád felé. A Vízverési-rét alatt álltunk meg, ismerős helyen. Korábbi esztendőkben már többször vártuk itt az erdők királynőjét – Gábor puskával, jómagam kibicként. Megkaptam a puskát, és néhány patront is hozzá, majd az öreg odébb sétált egy termetes bükkfa tövébe. A hegyeket néztem, vajon honnét fog jönni, ha jön.

Egyszer csak elkezdtek pattogni a puskák. Innen egy dupla, amonnét egy szimpla, messzebbről megint egy dupla. Szívem már hevesen vert, és bőszen tekergettem a nyakam – semmi. Erősen sötétedett. Körülöttem már huszonkét lövés dördült el, de még pisszegni sem hallottam a madarat.

Az égen szaporodtak a csillagok, és a dagadó Hold kérdőn bámult le rám – ez a suhanc meg mit csinál itt? Mérgesen visszakérdeztem: „Én miért nem kapok?! Ide miért nem jön szalonka?!” Aztán – jobb híján – válaszoltam magamnak: „Aki ennyit hibázott, az mit akar? A múltkor Erdőanyában az a szóló madár milyen lassan, komótosan jött, messziről korrogva? Azt vártad, hogy még infarktust is kap a durrogásodra, te taknyos?”

„Igaz”,– ismertem be, és hazaindulásomon kezdtem gondolkodni, amikor „Cpszt …cpsszt” –– két szalonka gurult le sebesen a szomszéd hegyoldal felől. „Először a hátsót” – villant még át az agyamon. DURR! –– a madarak repültek tovább, mégsem tudtam duplázni, ekkor a hátsó ívesen zuhanni kezdett. Becsapódása soká visszhangzott az erdő csendjében. Megijedtem –– ez túl nagyot puffant.

–– Ez megvan –– szólt egy vidám hang a bükkfa alól.
–– Ez meg –– reszkettem. Szaladtam is nyomban keresni. Gondolatok százai cikáztak agyamban. „Lehet, hogy nem is szalonka volt? Akkorát szólt mint egy zsák. De hát pisszegett, és a csőrét is láttam! Lehet, hogy kacsa?! Mindegy! Az enyém, bármi is az! Első vadászzsákmányom leesett, és megkeresem, ha reggelig kell maradjak is!”

–– Na, menj vissza a standra, és irányíts merre esett! –– szól Gábor, mert látta, hogy össze-vissza rohangászom.
–– Jó –– hebegtem. Óráknak tűnő percek csorogtak el, míg egy helyen megállapodott a lámpa fénye.
–– Mit szól a fiatalúr, ha megtalálom a madarát?
–– Kiugrok a gatyámból örömömben! –– de már szaladtam is – gatyában. És ott volt! A kis elemlámpa fényében, az összeboruló fűszálak alatt ott feküdt első szalonkám. Mérhetetlen boldogság, könnycseppek, gratuláció. Nem tudom, hogyan értünk be Visegrádra. Az erdész házánál megálltunk egy áldomásra.

–– A fiatalúr meglőtte első madarát! –– nevetett be a kertkapun Gábor. Aztán persze jöttek az élcek, hogy ilyen nagy madarat nem nehéz eltalálni, meg nincs is rajta seb, biztosan szélütés vitte el, és így tovább. Nem bántam, bár igaz, ami igaz, a madár nem volt éppen kicsi, és csupán három szem sörét találta meg.

Az avatás másnap reggel volt. Somvirággal, ibolyával, barkával, tüdőfűvel díszítettük a ravatalt, és jól suhogó somvessző is került. Öcsi bátyám ünnepélyes avatóbeszéde után aztán megtapasztalhattam, hogy nem csak jól suhog, csíp is!

Valahogy így történt az a bizonyos első.

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom