Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Szenteste

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Ünnep van ma szerte a keresztények lakta földeken –– hacsak nem ortodox valaki –– és ilyenkor otthon az ember helye, a fenyőillatú szobában, a családja mellett!

Megettük már a böjtös ételnek számító halászlét, ami szerintem a legpompásabb fogások egyike, tehát egyáltalán nem az önmegtartóztatást jelképezi, mégis épp’ szentestére való – de ebbe most ne bonyolódjunk bele. Aztán a fa alatt kibontottuk az ajándékokat, örültünk nekik, de az éjféli miséig még órák vannak.

Sorra lapozom hát a fa alatt lelt könyveket – ezek persze nem jelentenek meglepetést, mert magamnak veszem őket. Könyvtáram állományát más nem ismeri, s valamikor, immár évtizedes messzeségben, volt olyan is, hogy ugyanabból a kötetből három példány került hirtelen….

Mindenesetre elmélkedésre alkalmas az idő, gondolataim pedig – könyvvel a kezemben – hol is járhatnának máshol, mint az erdőn?

Pár napja esett egy kis hó, de nem elegendő arra, hogy fehér leplet vonjon a tájra – ez így igaz. Azt azonban már csak a lelki szemeimmel látom, hogy a fasor szélén hagyott körbálák felé egy róka oson! Egerészne, mert a szénában biztonságos rejtekhelyet lelt a cincogók népe, a kőhajításnyira eső szórón pedig mindig akad ennivaló is. Csakhogy oda el is kell ám jutni, az útszakasz pedig a fokozottan veszélyes kategóriába tartozik rágcsáló szempontból…
A róka felpillant a nyárfasor koronájába – egy macskabagoly repül ott puhán, nesztelenül. Ő is egérpecsenyére számítva vadászik erre. A koma a következő pillanatban az erdő felé kapja fejét – ágroppanást hallott messziről, talán már a disznók közelednek? Előbb azonban a fasor túloldaláról két őz érkezik: egy suta a gidájával. Lépteik alatt zörren az avar, megcsikordul a fagyott hó. Rámennek a szóróra, ropogtatják a kukoricát – amikor azonban negyedóra múlva a vaddisznók az erdőszéli bokrok közé érnek, majd egy kis figyelés után megindulnak feléjük, elugranak.
A róka az erdő felé sompolyog tovább, s út közben sikerül elcsípnie egy óvatlan pockot! Egy ugrás, egy fogcsattanás, két gyors rágás, végezetül egy nagy nyelés – és a pocok vacsorává átlényegülve érkezik a róka gyomrába. A süldők ekkor már a szórón keresgélnek, egy-egy türelmetlen röffenés is hallatszik felőlük. Nemsokára nagyra nőtt koca kocog nyomukban a kukoricára – az anyjuk türelmesen kivárta, hogy biztonságosnak ígérkezik-e az esti lakoma.
Aztán a disznók egyszerre kapják fel a fejüket, amikor nem is olyan messze egy feketerigó gyorsan elhaló vészkiáltása veri fel a csendet – vagy a róka akasztotta le a madarat a boróka egyik alacsony ágáról, vagy a nyest mászott fel utána….

Láttam, hallottam én már mindezt téli vaddisznó- és rókaleseken – persze mindent máskor és hosszú idő alatt. De hát karácsony áldott éjszakáján miért történne másképpen bármi is a természetben? Szenteste van, a kis Jézust váró, örömteli ünnep, de erdőn-mezőn más az élet. A vadászok vadásznak, a reménybeli zsákmány menekül, ha tud, a konda is, az őzek is pedig éppúgy megérkeznek a szóróra, mint máskor. Csakhogy karácsonykor hagyjunk békét a vadnak! Maradjunk otthon, a fenyőillatú szobában, a család mellett, hiszen mindig, mindennek megvan a maga helye és ideje. A természetben is, az ember életében is….

Behavazott erdei fenyők

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom