Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Az első gímszarvasom

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Hetek óta figyeltem az időjárás-jelentéseket. Egy igazi téli vadászathoz hozzá tartozik a hó is! Amikor január utolsó péntekén elindultunk barátnőmmel, Zsuzsával, és Ferivel, aki kollégám és vadászbarátom is egyben, hó szempontjából nem sok jóra számíthattunk.

Az idő gyönyörű tiszta volt, ahogy közeledtünk Szín felé még a Tátra hófödte csúcsai is látszottak, de a határ eme oldalán még egy pelyhet sem láttunk. Érkezésünkkor némileg megnyugodtam, a „nagyoldalt” jó tízcentis hó borította. Itt találkoztunk Marci barátommal, akivel már visszatérő vendégnek mondhatjuk magunkat Szelcepusztán!

Első este lesvadászatra indultunk, Lacival és Albival, hivatásos kísérőinkkel. Egy vadászházhoz közeli szóróra ültem ki Zsuzsával, míg Feri és Marci egy-egy távolabbi lest foglaltak el. Kiérkezésünkkor egy fiatal barkás bak, sutával már a szórón csipegette a kukoricát, tőlünk jó ötven lépés távolságra. Egy óra múlva a bak felkapta a fejét, figyelt, majd menekülőre fogta.

Kézbe vettem a 30-06-ost. Jól sejtettem, megérkezett az erdő „fekete serege”, egy legalább húsz fős konda. Óriási élmény volt, barátnőmnek és nekem is – ő még nem látott ennyi vaddisznót egyszerre – főleg amikor egy „medve” méretű kan keresztbe állt előttünk alig tizenöt méternyire! Olyan nyugodt volt a vén remete, mintha tudta volna, hogy ma nem ő miatta járjuk az erdőt.

Másnap hajnalban Marci cserkelni ment, Feri és én barkácsolni indultunk. Sok vadat láttunk ismét, de lövést csak Marci tett egy gím tehénre. A kicsit hátracsúszott lövedék ellenére hamarosan birtokba vehette a vadat. A sikeres vadászat értékét az is emelte, hogy a fagyott talajon szinte lehetetlen volt halkan közlekedni. Igaz, ezen én nem igazán csodálkoztam, Marcinak olyan szerencséje szokott lenni.

Délután ismét az őzek fogadtak a szórónál, hatan voltak, és már kezdtünk aggódni Lacival, hogy megeszik az összes kukoricát. Erre szerencsére nem került sor, bal oldalról egy bikaborjú érkezett a sűrűből. Rövid távcsövezés után megállapítottuk, hogy lőhető, de mintha csak megsejtette volna, hogy mire készülök, megállt az utolsó előtti bokor mögött, majd néhány perc múlva megfordult és visszatért a védelmet adó csenderesbe.

Mosolyogva –– én egy kicsit szomorúan – egymásra néztünk, Diana és Hubertus valamiért nem akarja, hogy gímszarvast lőjek!

Aztán jó negyed óra múlva megtört a jég, hat gím jött ki a szóróhoz még lővilágban. A rudlival volt egy fiatal bika is, remélem, vele még találkozni fogyok egy szeptemberi cserkelésen! Ahogy szétszóródtak, és tisztán keresztbe állt előttem az egyik tehén, már az oldalán parázslott a szálkereszt piros közepe.

Eldördült a lövés, „szétszaladt az erdő”. A kötelező várakozás után, a vad keresésére indultunk, és hamarosan meg is találtuk, egy cserje tövében feküdt, már élettelenül.

Fenyőágakból készítettünk terítéket a magyar erdők királyának, majd a hagyományok szerint megtörtént az avatás is. Ezzel együtt már csak a muflon trófeája hiányzik gyűjteményemből, és teljes lesz a „magyar nagy ötös”. .

Bérczesi Márton, Bordás Péter és Kristóf Ferenc a gímtehénnel

Barátnőmmel és az első szarvasommal

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom