Keressen minket

Vadászat

Veszélyes helyzetben

Közzétéve:

Feltöltő:

Október közepe táján, szép őszi délután, terepjáróval barkácsolni indultunk egyik vadásztársammal a Vértes hegység déli lejtőjén. Magával hozta kedvenc foxi kutyáját is; ugyanis ha tehette, azt soha nem hagyta otthon, ha vadászni indult. Engedélyünk szerint tar-vadra és vaddisznóra vadászhattunk. Az időjárás csendes, nyugodt volt; erejét fitogtatva még mindig sütött a nap, de a vénasszonyok nyara már színes tarkára festette a fák és a cserjés bokrok leveleit. A szemünk nem tudott betelni a csodás környezet látványával, a Vértes hegység legszebb arcát mutatta felénk. Élveztük az időt, csodáltuk a tájat, ezért gyakran megálltunk a terepjáróval és csendesen szemlélődtünk.

Utunk mentén egyszer csak egy szarvasborjúra lett figyelmes a barátom, amelyik a hegyoldal bozótos részén, jó takarásban komótosan csipkedte a cserjék bogyóit, vagy leveleit. De azért az elejét és a nyakát jól kilehetett venni. Miközben a látcsöveinkkel nézegettük, a barátom halkan kommentálta, hogy a borjút az anyja a szeptemberi szarvas nász idejére már nyilván magára hagyta. Fontosabb dolga volt annál, minthogy a borjával törődjön. Egymagában bizony, ott a hegyoldalban elég árvának tűnt. Barátom biztatására, mintegy százötven méterről sikeresen meglőttem a borjút. A terepjárót hátrahagyva mentünk fel érte az emelkedős terepen, de természetesen a foxi messze megelőzött bennünket. Mire odaértünk, ő már a legyőzött vadat birtokba vette és morogva ráncigálta a bőrét, ahol csak érte. Annak rendje-módja szerint feltörtük és szállításra előkészítettük a meglőtt vadat. Lehúztuk a hegyoldalról az út közelébe, hogy ott felrakjuk a terepjáróra. Majd keresni kezdtük a kutyát, mert közben ott hagyott bennünket. A barátom szólítgatta, füttyögött neki, de mindhiába; nem tudtuk elképzelni, hogy hová lett?

Közben a borjút feltettük a saroglyára és éppen hogy végeztünk vele, kutyaugatásra lettünk figyelmesek. Ez a foxi hangja! Valamit fog a kutya! – állapította meg a barátom. De teljesen ellenkező irányból jött a hang, mint ahol mi voltunk. Fegyvereinket magunkhoz véve, futottunk a hang irányába. A kutya egyhelyben, folytonosan csaholt. Igyekeztünk minél előbb megközelíteni a helyet, ahonnan a kutya hangját hallottuk. Közelebbről azt láttuk, hogy a fehértarka foxi egy hatalmas, szederindás bozót alját kerülgeti, és haragosan támadva próbál bejutni a bozótba. Amikor minket észrevett még inkább felbátorodott és újabb rohamra készült. Nem volt kétséges, hogy a bozótban egy, vagy több vaddisznó rejtőzködik és messziről szagot kapott a kutya. Ezért hagyott ott bennünket és önálló akcióba kezdett.

A bozótos közvetlen közelében egy igen terjedelmes, mély dagonya volt; tele sárral, zavaros vízzel és körülötte rengeteg vadnyommal. A szederindás bozótost köröskörül szálerdő határolta. Halkan tanácskozva alakítottuk ki a gyors haditervet. A vadásztársam azt javasolta, hogy én egyik oldalon úgy álljak el, szemben a bozótossal, hogy a dagonya közbeessen. Feltételeztük ugyanis, hogy a menekülő disznók nyilván a csúszós, vizes dagonyát kerülve rontanak majd ki a rejtekhelyükről, de erre lehet számítani magányos disznó esetében is. A barátom pedig majd az emelkedő terepen tőlem jobbra, a dagonya felett helyezkedik el, hogy elállja a felfelé menekülő vadak útját. Így egymás védelmére egyben kialakítottuk a tilos lőirányokat is. Harmadik oldalról, szinte velem szemben, a bozótos túloldalán pedig a kutya igyekezett indítani a támadásait. Így lényegében három irányból fogtuk közre a hatalmas bozótot. A negyedik irány – ahogy szemben álltam a vad rejtekhelyével – tőlem balra, szálerdővel fedett, lejtős terep volt; ezt szántuk a vadak szabad menekülési irányának, amerre nekem kitűnő kilövési lehetőségem kínálkozott volna a szálasban.

A megállapodásunk értelmében gyorsan elfoglaltuk kijelölt helyeinket. A fegyverem kibiztosítva, lövésre kész helyzetben, feszült figyelemmel álltam egy fatörzsnek dőlve; jól ráláttam a bozótosra, hiszen alig volt tőlem húsz méterre, köztünk a dagonya pedig nagyjából e távolság felénél terült el. Társam a kutyáját a lőállásából hangosan biztatta, bátorította, hogy sikerüljön neki kimozdítani a vadat a bozótosból. Úgy látszott, hogy a kutya tökéletesen megértette a haditervünket, mert egy irányból újabb és újabb rohamokat indított, de nem mert berontani a rejtekhelyre. Én ekkor már biztos voltam abban, hogy magányos vadkan rejtőzködik a bozótosban, mert ha kisebb konda lett volna ott, azok már régen kimenekültek volna onnan; nem bírták volna türelemmel a kutya támadásait.

Mintha a kutya megunta volna ezt a passzív küzdelmet, mert haragos lendülettel beljebb hatolt a bozótosba, de rémületében azon nyomban éktelen visításba kezdett. Nyilván megijedt az ott látottaktól. E pillanatban hangos csörtetés hallatszott a szederindás bozótos felől és hirtelen, nagy robajjal, velem szemben egy igencsak méretes, magányos kan szinte repülve vágódott ki a rejtekhelyéről. A dagonya kellős közepén akart átrontani, pontosan abba az irányba, ahol én álltam, nyílegyenesen felém. Nem tudnám megmondani, hogy a másodperc töredéke alatt, hogy is voltam képes oly hirtelen cselekedni, de a fegyveremet vállhoz kapva, a céltávcsövet alig használva, kapáslövéssel sikerült úgy orrtövön lőni a felém „repülő” kant, hogy az a sáros dagonyában rogyott össze, félig elmerülve az iszapban. Fegyveremet gyorsan újratöltve, csak álltam és csodálkoztam, alig hittem el, hogy ez így sikerült. A kutya vinnyogó csaholással rohant volna a kan után, de a sáros dagonyában nem tudta megközelíteni. Mire a vadásztársam oda ért, a kan már élettelenül „dagonyázott” tőlünk néhány méterre. A feszültségtől felszabadulva és örömmel fogadtam a vadásztársam gratulációját.

Ezután jött a neheze; a kant ki kellett vonszolnunk a sáros dagonyából, ami nem ment könnyen, mert fél lábszárig merültünk a sárban. Súlyánál fogva is csak nagy nehezen, csúszva-mászva húztuk ki a disznót a dagonyából. Ekkor vettük alaposabban szemügyre; a korát legalább nyolc-kilenc évesre, a nagy agyarok méretét húsz centi felettire becsültük. Nem tévedtünk, mert a kifőzés után, mindkét nagy agyar közel huszonegy centit mutatott.

Mire kizsigereltük, mi magunk is úgy néztünk ki, mintha dagonyáztunk volna; sárosak és csapzottak voltunk, de a kutyára is alig lehetett ráismerni, mert a sáros disznót haragosan tépkedve úgy összekente magát, hogy senki nem mondta volna meg, milyen volt a foxi eredeti színe. Közben kiértékeltük ezt a vadászati eseményt és megállapítottuk, hogy ez esetben is megmutatkozott a vaddisznó bámulatos ravaszsága. Ugye mi biztosak voltunk abban, hogy a bozótosból kitörve minden irányba menekül majd a vad, csak éppen a sáros, csúszós dagonyán át nem; azt egészen biztosan kikerüli. A menekülő kan azonban nem ezt tette, hanem pont ellenkezőleg; mintha felismerte volna a számításunkat, a dagonya kellős közepén átgázolva próbált menekülni, éppen abba az irányba, ahol én álltam. Erre mi egyáltalán nem számoltunk. A kan azt persze nem tudhatta, hogy így éppen a puskacsőbe rohan. Nem hiszem, hogy engem korábban észrevett volna, a nyílegyenesen felém irányuló lendületét tehát, nem lehetett támadásnak vélni. Persze az egy másik kérdés, hogy ha a menekülése hevében engem az útjában talál, akkor mi történik, hiszen kitérni előle már nem lehetett.

Vizsgálgattuk a találat helyét és csodálkoztunk azon, hogy hirtelen kapáslövéssel ilyen pontosan, homlokon találtam el az öreg remetét, mert hiszen gondos célzással, még álló helyzetben levő disznót sem könnyű a szemei között fejbe találni. Azóta is igyekszem elhessegetni magamtól azt a gondolatot, hogy mi történt volna, ha ez nem így sikerül? Akkor és ott éreztem át igazán, hogy milyen hajszálon múlhat egy-egy vadászbaleset bekövetkezése, vagy annak elkerülése. Nekem ez esetben kétszeresen is szerencsém volt; először is megúsztam egy végzetes vadászbalesetet, másodszor pedig azért, mert sikerült elejtenem a Vértes hegység egy magányos remete kanját, ezzel is gyarapítva maradandó vadászélményeimet, ötvözve azzal a tanulsággal, hogy a vaddisznó reakciója nem mindig igazolja vissza a vadász számításait. Ezt akkor örökre megjegyeztem!

Késő este lett mire beértünk a vadászházhoz és a sárból kimosakodva rendbe hozhattuk magunkat; s így a napi vadászélményünk termékét, a már saroglyára felrakott remete kant, és az elejtett szarvasborjút fotón is megörökíthettük. Amikor a felvételre időként ránézek, mindig azt a mozgóképet látom magam előtt, ahogy nyílegyenesen vágtat felém a hatalmas kan és felmerül bennem a kérdés újra-és újra, mi lett volna, ha oda is ér hozzám? Nyilvánvaló, hogy akkor ez a kaland rosszabbul is végződhetett volna.

Saroglyán az elejtett vértesi remete és a szarvasborjú.
A kan orrtövén jól látszik a találat helye

Vadászat

Az idei első lesvadászatom

Hahn Kristóf élménybeszámolója:

Published

on

Az idén még ki sem jutottam lesre vadászni… Végre úgy alakult, hogy időm és lehetőségem is adódott, így ismételten vadászni indulhattam. Az idő tökéletes volt. Tapasztalataim szerint eső után aktívabb a dúvad, ráadásul felhős volt az ég – sötét időben szívesebben mozognak a sakálok. Tele voltam izgalommal. Minden felszerelést négyszer is átnéztem, megvannak-e a cuccok. Egy kedves vadászbarátom meghívásának tettem eleget.

Fotó: Hahn Kristóf – Agro Jager News

Hat óra körül ültünk ki a lesekre. Élveztem, hogy kint vagyok – csak ültem, és hallgattam a természetet. Nem kellett sokat várni: negyed hétkor látom, hogy 150–200 méterre valami mozog. Sejtettem, hogy róka, mert nyúlnak nagy volt, őznek alacsony. Ránéztem távcsővel, és láttam, hogy a koma megy a vakvilágba. Rácuppogtam, és már rohant is felém. Annyira lelkes volt, hogy már 50 méteren belül járt, mikor rá kellett szólnom, hogy “tessen szíves megállni!”

Kicsit kapkodtam, és a lövés pillanatában is éreztem, hogy ez nem lesz az igazi. A bal első lábát fogta a lövés (szemben állt velem). Elkezdett forgolódni, megvártam, míg megáll egy pillanatra, és ott sikerült megváltani a szenvedéstől.

Aztán már világosban elkezdtek üvölteni a sakálok – nem hittem el. Háromnegyed hétkor már 3–4 helyről hallatszott a hangjuk. Soha nem tapasztaltam még ilyet. Nem sokkal később szépen jöttek ki a szarvasok a távolban, azokat nézegettem. Aztán körülbelül óránként “énekeltek” a sakálok, 5–6 különböző irányból. Néha válaszoltam nekik, de nem észleltem, hogy közelebb jöttek volna.

Kilenc előtt picivel látom, hogy a szarvasoknál kijön valami az erdőből. Nagyon gyorsan mozgott, a szarvasok lefagyva figyelték. Tudtam, hogy sakál lesz. Kijött a vetésre, próbáltam ráhívni malacvisítással – semmi. Öt perc múlva sakálhang – megint semmi. Viszont jött a válasz: ahonnan ő kijött, egy magányos sakál válaszolt. Na, – mondom,-  ez a párja lesz.

Nagyjából ugyanaz a tortúra: kijött az erdőből, ment volna a párja után, de egy szarvas visszazavarta. Ez pont kapóra jött, mert ha nem is közel, de közelebb került hozzám. Olyan 200–250 méterre volt, amikor elindult a vetésen, én meg már cuppogtam is neki. Ő már jól reagált: szépen elindult az irányomba, 60 méterre szemben megállt. Pulzus 5000, vérnyomás az egekben. Egy halk cuppantást mertem csak kiadni a számon, de ez elég is volt neki. Megállt egy pillanatra – szügyére a szálkereszt, és már lőttem is. Azonnal tűzben rogyott.

Összességében nagyon izgalmas este volt. 😁
Tisztelet a Vadnak!

Írta és fényképezte: Hahn Kristóf

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

67 éve született meg az első csehszlovák farkaskutya! 🐺

1958. május 26-án megszületett az első csehszlovák farkaskutya-alom

Published

on

1958. május 26-án, Brita, a kárpáti farkasnőstény és Cézar z Březového háje, a kivételes idegrendszerű német juhászkutya párosításából megszületett az első alom, amely a Csehszlovák Farkaskutya történetének kezdete lett.

A cél nem kevesebb volt, mint egy új típusú szolgálati kutya létrehozása: a farkas állóképességével és érzékszerveivel, de a kutya irányíthatóságával. A programban 24 német juhászt és 4 kárpáti farkast használtak – ám a sikerre sokáig várni kellett.

A képen Brita látható. Fotó: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel

Ábra: Facebook

Brita, a legendás „ősanya”, három éven át visszautasította a fedeztetést, sőt – minden fedező kant meg is sebesített. Végül egy különösen domináns, karakán kan, Cézar z Březového háje „nyerte el a bizalmát” – és ezzel elkezdődött egy fajta történelme.

Tisztelettel emlékezünk az első lépésekre.
Boldog születésnapot!

Írta: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Saját csapdájuk fogságában

Vadkamera-felvételek alapján azonosították az orvvadászokat.

Published

on

Az emődi rendőrök az illegális tevékenységet rögzítő vadkamera felvételei alapján azonosították az orvvadászokat.

Fotó: Rendőrség

Orvvadászat bűntett kísérlete miatt folytat nyomozást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 18, egy 24 és egy 30 éves férfival szemben. A Mályiban lakó baráti társaság tagjai megegyeztek abban, hogy vadállatok etetésére szolgáló szórókat alakítanak ki egy Nyékládháza külterületén található erdőben, majd drótokból készült hurkokat helyeznek el azért, hogy engedély nélkül elejthessék őket. Terveik szerint az állatok húsát felosztották volna, de ez idáig egyetlenegy vadat sem ejtettek el. A sikertelenség nem szegte kedvüket, később több helyen is kialakítottak szórókat, illetve újabb hurkokat helyeztek el és vadkamerákat is felszereltek, hogy lássák az állatok vonulását.

Fotó: Rendőrség

Az Emődi Rendőrőrs munkatársai a megtalált kamerák felvételei alapján azonosították a férfiakat, és június 10-én gyanúsítottként hallgatták ki őket.

A saját csapdájukba esett orvvadászok beismerő vallomást tettek.

Forrás: Rendőrség

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom