Vadászat
Napelemes kútból isznak a vadak
Ásotthalom, Mórahalom – Napelemmel működő kutakból isznak a vadak Mórahalom és Ásotthalom közelében, a nekik telepített erdőben. A vadászok ott is azért „vetnek”, hogy „arathassanak”, de 17 éve végzett munkájuk már természetvédelmi szempontból is jelentős.
A bogárzói terület nagy részén 8-9 aranykorona értékű, egy százalék alatti humusztartalmú a talaj. Az éves csapadékmennyiség 556 milliméter, ez egyenlőtlenül oszlik el, néha csak a fele hullik le. A meszes futóhomokon Ásotthalom, Ruzsa és Mórahalom területén a kilencvenes évek végére a gyomflóra is szegényedett.
A Bogárzó és Környéke Földtulajdonosok Vadászegyesülete 1997-ben ezen a területen, 3586 hektáron szerzett jogot arra, hogy gazdálkodjon. Ez ebben a szakmában is azt jelenti, előbb vetni kell, hogy aztán aratni tudjanak. Ez itt a szokásosnál nehezebb volt. Viszont az érdekellentét, amely értékesebb területeken a földművelők, az erdőtulajdonosok és a vadászok között feszül, itt annyira nem volt jellemző.
A társaság tagjai erdőt telepítettek, tizenöt év alatt összesen 530 hektárt. Csenderest is, amelynek dús cserjeszintje segíti a rejtőzködést. Megvették az elhagyott tanyákat a régi gyümölcsfákkal együtt, utóbbiakat meghagyták. Ezek mellett 75 etetőt és sózót, 66 itatót alakítottak ki. 73 hektárra nőtt a művelt vadföld nagysága. Ez a vadászterület több mint 2 százaléka, a megyei átlag 0,3 százalék.
Amit kitűztek, elérték: a fácán- és mezeinyúl-állomány megerősödött, visszatelepítették az üregi nyulat, az őzek megszaporodtak. Hasznosítható – vagyis vadászható méretű – a gím- és dámszarvas-populáció, a vaddisznót és a dúvadakat pedig sikerül féken tartani. Az erdősítést folytatják, fogollyal kísérleteznek, többek között ez a terv. Amit nem terveztek, de megoldandó feladat: a kiszáradás miatt még több itató kell, és muszáj kikísérletezni a megfelelő védekezést az aranysakál ellen, amely most már itt is jól érzi magát.
Amit a bogárzói vadászok tizenhetedik éve végeznek nagyrészt saját erőből, azt a szakmájuk élőhelyfejlesztésre alapozott vadgazdálkodásnak nevezi. Két éve az Országos Magyar Vadászkamara helyszíni bejárást és tanácskozást tartott itt, elismerve az eredményeket. Ám más szempontból is érdemes lenne vizsgálni ezt a vidéket.
Ez mély beavatkozás a természetes folyamatokba, ám egy korábban úgy-ahogy, rossz hatásfokkal hasznosított területnek adott értékesebb funkciót. Ez azzal járt, hogy nem csak a vadászható állatok és a telepített növények érzik jól magukat. Ahogy Szél István, a társaság tagja – a Csongrád Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vadászati és halászati osztályvezetője – fölemeli egy rönkből kialakított vaddisznóetető fedelét, madárfészek tűnik elő. Erre ő sem számított. Most már kezdeni kell vele valamit, hogy a madár ki is tudja költeni a tojásokat. Ez a vidék tele van ilyen meglepetésekkel.
– A vadgazdálkodásnak és a természetvédelemnek közös gyökerei vannak. A célja mindkettőnek az, hogy egy terület fajokban gazdag maradjon, vagy lehetőleg gazdagabb legyen, ezt itt sikerült elérni – foglalja össze az eredményeket Szél István. – Télen-nyáron napi 2,5 óra alatt mintegy 50 kilométert jár be, aki ezt az élőhelyet „működteti”. A vadetetőknél, szóróknál elfogyó takarmányt pótolni kell, ellenőrizni a dúvadaknak kirakott csapdákat, művelni a vadföldeket. Itt, ahol a cinke a rönkbe fészkelt, nagy tömb sima és nyomelemekkel dúsított só is van. Körben fiatal erdő, szürke- és nemesnyárral, akáccal. Mellette kukoricavetés, annak a végén, partosabb részen köles, ahol még magasabb a terület, lucerna és rozs. Az élőhely akkor jó, ha a gazdája mindig észreveszi és megerősíti a leggyengébb láncszemet. Ivóvíz, étel, rejtekhely és nyugalom, ezek az elsődleges szempontok, ehhez képest lehet megtalálni a helyét a magaslesnek.
delmagyar.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login