Keressen minket

Vadászat

A csókai nádas mellett

Közzétéve:

Feltöltő:

Szögi Tibor vadászlevelei

Szia kedves Barátom!

Hull a hó és hózik, Mici Mackó fázik… Nem csak Mici Mackó, de én is valahogy így vagyok ezzel. Hirtelen, átmenetek nélkül tört ránk ez a hideg. A szervezetem nem tudott még átállni, és ezért egy kicsit még tiltakozik ellene. No, de majd megszokja és akkor kigombolt ingnyakkal, gőzölgő üstökkel, kipirult arccal fogom űzni a vadat a padéi „rengetegben”.

Múlt szerdán este odavoltam Csókán vendégségben, disznólesen. A Jovanovity Tóni barátom hívott meg.
– Most gyere, sok itt a disznó a csókai nádasban, de ha leszedik az összes kukoricát a környékről, utána eltűnnek. Két nappal előtte egy fiatal vadásznak kijött a nádasból egymás után – körülbelül félóránként – három disznó. Kettő meglett, a harmadikat elhibázta. Ugyanazon az estén, egy kilométernyire odébb (Terján felé) egy másik vadász egyet meglőtt, egyet megsebzett – így csalogatott.

Ezek után mi is tele reménnyel a hátizsákban ültünk ki a nádas szélétől mintegy 100–120 méterre párhuzamosan húzódó part tetejére. Mint egy páholyban ülve, gyönyörű kilátás nyílik a nádasra és a köztünk elterülő kaszálóra. A kaszáló arany színű, fél lábszárig érő fűszőnyege jó háttere lesz majd a kiváltó koromfekete csuhás nagy kannak. Merthogy lesz abban, semmi kétség. Hogy nagy lesz-e vagy csak közepes, azt még nem tudom. De hogy jönnie kell, muszáj, ezt érzem a zsigereimben.

Valamivel négy óra után állítom föl háromlábú vadászszékem a legígéretesebbnek tűnő partszakaszon. Tóni egy méternyire tőlem balra beleszúrja egylábú széknek csúfolt ülőalkalmatosságát, ő most puska nélkül van. Keresőtávcső a nyakában és egy nagyon erős 30 Wattos halogén reflektor előtte a földre fektetve. Az én három Wattos halogén lámpámat gyöngének vélem ekkora távolságra, ezért föl se szerelem a puskámra. A puskám 11,2 grammos lőszerre töltve, a távcsövem fölkattintva, a fegyver ott hever nyugodtan a combomon. Még nincs miért izgulnia, még világos van, nem jött el az ő ideje.

Szép halkan megbeszéljük a taktikát. A szürkület beállta után Tóni keresőtávcsövével folyamatosan pásztázni fogja a nádas szélét. Ha meglátja a disznót, óvatosan fölveszi a reflektort és megvilágítja a célpontot. Nekem nincs más dolgom „csak” meg kell lőnöm a disznót. No, de hol van ez még. Ne szaladjunk annyira a rúd elé. Előbb majd jönnek a tapsifülesek, utána a vörös zubbonyos őzek, és majd csak jó sokára utána a feketecsuhások.

No, ezért a kiszámíthatóságért kezd egy kicsit fakulni a szememben ez az egy helyben ülős leselkedés. Nehogy félre érts, nagyon sokat kell még hogy fakulgasson az a csillogás, hogy teljesen kifakuljon. Csak eljátszom ezzel a gondolattal, de amikor megcsörren a nád, lázba jövök, mint kezdő koromban, vér tolul az arcomba, minden idegszálam megfeszül. A hosszú évek (évtizedek) során azonban megtanultam ezt az izgalmat kordában tartani, nem remeg már a kezem, és nem rángatolódzik a jobb mutatóujjam.

A zörgés már a nádas szélénél hallatszik, szinte már gyanúsan hangos. Mintha valami tapasztalatlan hajtógyerek közeledne, aki letért a vadcsapásról és most belegabalyodott az összekuszált nádszálakba. Tör-zúz, hogy minél előbb kiérjen, tiszta levegőhöz jusson. Leeresztem a drillingem csövét, visszafektetem a puskám a megszokott helyére. A nádból pedig kiront, ha nem is a hajtógyerek, de két őzkölyök.

A kaszálón is folytatódik a pajkos, jókedvű zargatózás. Tóni mosolyogva megjegyzi, ha ez most egy kicsit odébb, úgy tíz kilométerre délre, a szomszéd határban történne, nem lenne olyan felhőtlen a fiatalságuk. Meglehet időnap előtt gyászba borulna. (Szerintem a szomszédok mindig ilyenek, míg rólunk a becsületesség szobrát lehetne megmintázni.)

Nem sokkal később egy idősebb bak is kijön. De ez már sokkal óvatosabban, csöndösebben. Sötétebb is van már jóval, először disznónak hisszük a jövevényt. Feszülten várjuk, hogy kilépjen a nádasból, de amikor felszegett fejjel kilép, azonnal rájövünk, hogy most is hiába izgultunk.

Teljesen besötétedett, halk neszezés hallatszik a nádasból, pont irányunkban. Jóval beljebb a nádas szélétől, majdhogynem csak képzelődöm, annyira halk. Aztán csönd. Kis idő múlva megismétlődik, majd újra. De mind kijjebb és kijjebb, egyre közelebb a nádas széléhez. Néha egy-egy nádszál is összeroppan a nehéz test alatt. Ez már komoly, nagyon a disznó viselkedésére vall. Tóni le nem veszi szemét arról a pontról, ahol a disznó előbukkanását várjuk.

A puskám a vállgödrömnek szorul, a céltávcső fölött figyelek. Annyira erőlködök, annyira figyelek, hogy végül könnybe lábad a szemem. Tóni meglök finoman a könyökével. Ez a megbeszélt jel, hogy látja a disznót. Óvatosan leereszti a keresőtávcsövet és a reflektorért nyúl. Most én is meglátom szabad szemmel a fekete foltot, amint elindul balra, a nádas szélétől lassan távolodva.

A disznó már elhaladt egy jó húsz méternyit, amikor kigyullad a fény és megvilágítja a disznó – hűlt helyét. Ugyanis amikor Tóni levette a szeme elől az erős keresőtávcsövet, egy pillanatra elvakult. Nem látott semmit, csak egy fekete függönyt. Suttogom neki, balra-balra-még balra. N

a végre, benne a disznó a fénycsóva közepében. A puskám csöve követi a fénycsóvát, céltávcsövem pirosan izzó fonala megakad a fekete gombócon. Most csak egy kis igazítás, csak egy szempillantás, hogy a pókháló közepe a lapockára ragadjon.

De sajnos Diana nem így akarta. A disznóra nyilván már rápuskáztak reflektorral, nagyon tudta, hogy miről is van szó. Nagyon jól tudta, hogy az ő bőrére megy ki a játék. Ahogy a fénycsóva szemen ütötte, azonnal megpördült és visszarohant a nádba. A fénycsóva kalimpálva rohant utána, a célkereszt is próbált lépést tartani vele, de hol elöl járt, hol meg lemaradt. Mindez pár másodperc alatt játszódott le, a disznó eltűnt a nádrengetegben.

Tóni szerint a disznó – mint kiderült, nem is igazi disznó, csak olyan hatvan kiló körüli süldőcske – egy pillanatra meg is állt, kint hagyta a fenekét a nádasból. A puskám túlszaladt ezen a ponton, és mire visszatalált, a süldő már a farkát is behúzta a takarásba. Egy darabig még hallottuk ahogy távolodik, majd utána csönd, síri csönd lett.

Sokkal később, talán egy órára rá, ismét hallottunk nádcsörgést, nádroppanást, tőlünk olyan két-háromszáz méterre Csóka irányában. Úgy döntöttünk, óvatosan arrébb megyünk. Tudtam, hogy ennek semmi értelme. Az a disznó, ami a nádas széléhez közel van és kijönni készül, nem nagyon szereti, ha a vadászok ott sétafikálnak. De hát mit veszítünk? Semmit. Itt már úgyse jön ki semmi. Lassan hazafelé kell venni az irányt, hát próbáljuk meg.

Visszasomfordáltunk az útra, majd lábujjhegyen, csendben, már amennyire töksötétben lehet ezt tenni, odamentünk az elképzelt irányba, ahol a disznónak jönnie kéne. Egy jó ideig síri a csend. Később halk nádzizzenés. Néha elpattan egy nádszál. Egyértelmű, ez disznó. De mégis a feszültség egyre enyhült, a láz egyre csökken, a surranás, a reccsenés egyre távolodik. A disznónk rossz néven vette, hogy ennyire lebecsültük és fölhúzott orral tovább állt.

A túloldalról közben, nagyokat bólogatva, megindul felénk a Lada Niva fénycsóvája. Mi is csomagolunk. Egyszerre érünk oda, ahol a Wartburgommal parkoltam. Két kolléga szál ki a Nivából. Az egyikük a fiatal kezdő vadász Mityo Vulovity, aki május elseje óta a tizenegyedik disznójánál tart. Elmondja, hogy a kollégája éppen velünk szemben ült a nádas túloldalán, és az első disznónk, azaz süldőnk nála is kijött, de ő is ugyanúgy járt. A disznó fölhorkant és megpördült, ahogy a lámpát fölkapcsolta és visszacsörtetett a nádasba.

Jóleső érzéssel, melegséggel a szívemben, és egy igaz Barát meghívásával – jöjjek újra Csókára disznólesre, amikor csak kedvem tartja –, gurultam Zenta felé.

Sokszor csókollak benneteket, barátod Tibi.

Zenta, Vajdaság

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom