Keressen minket

Vadászat

Régi történetek (1.)

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Szögi Tibor vadászlevelei

Már napok óta randa, borús, csöpögős idő járja, az embernek a kedélye is lassan pocsékká válik. Olyan napok ezek, amik semmire se jók. Kint nem lehet, bent meg nincs kedve az embernek semmit se csinálni.

Hát erre az esetre van nekem egy nagyon jól bevált gyógyszerem (majdnem olyan jó, mint a „jég dupla whiskyvel”). Előveszem a régi, kopott, bőrkötésű vadásznaplóm, két párnát teszek a fejem alá, kényelmesen elhelyezkedek. Az olvasólámpa az ágy végénél beállítva, csend és nyugalom. Csak az ereszcsatorna egyhangú kopogását hallom még egy darabig a hálószoba ablaka mellett, de nemsokára az is eltűnik, a jelenbe vész.

Mert én már valahol nagyon messze, valahol a múlt ezredben, fiatalságom vadászösvényén járok. Pöjhödző szakállal, az öszvér makacsságával, kitartó szenvedéllyel űzöm a vadat. Váltakoznak az évszakok, pörögnek az évek. Hol a hó ropog a csizmám talpa alatt, hol meg izzadtságtól lucskos az ingem. Egyszer fázom, máskor melegem van, majd az izgalomtól kiráz az isten hidege.

Mind sűrűbben mozdul meg a bajszom, mosolyra rándul az arcom. Lassan haladok. Meg-megállok, a sorok között ábrándozok, s újból átélem az egészet. Istenem, de szép is volt! Kár lenne, ha ez mind feledésbe veszne. Hátha másokat is jobb kedvre deríthetek egy ilyen szomorú, csöpögős hangulatú nap után. Ezért hát fogom a pennám és papírra vetek egy pár izgalmas – vagy éppen komikus – történetet.

* * *

Valamikor nagyon régen, még a hetvenes évek vége felé történt, a vadászdiplomámon alig száradt meg a pecsét. Egy 16-os sörétes bock már „rég” a tulajdonomban volt, és most végre a kezemben a vásárlási engedély egy 8×57-es álomkarabélyra. Nem bírok magammal. Zentán pont most nincs ilyen a vadászboltban, csak jövő héten kapják a szállítmányt. Még hogy a jövő héten… Hisz ma még csak kedd van! Ki bírja azt kivárni?

Szerencsére jó a főnököm, meg hát látja, hogy úgyse érne a bőröm most túl sokat. Elenged „terepmunkára”. A Zastava 750-esnek a füle közé csapok, szedi is a lábát. A szimatom jó, úgyhogy a második nekifutásra, az Adai áruházban rátalálok álmaim netovábbjára, egy Zastava „Mauser” 8×57-es karabélyra. Nagyon készségesen, azonnal kiveszik a kirakatból a puskát (biztos látták az arcomon az ellentmondást nem tűrő elszántságot). Két éve ott van, még a nyitáskor kapták. Régi áron adják, a zentainak feléért se.

Elkapom, nagy az öröm. Madarat lehetne velem fogatni, azaz hogy inkább disznót. Mert Padén most ott vannak a disznók (az időtájt nem volt mindig disznó a területünkön). Szombat-vasárnap disznók után fogok járni ha törik, ha szakad, ha a fene fenét eszik is. Most ez egyszerűnek tűnik, de akkor nem volt az.

Vásárlás után használati engedélyt kell kérni (legalább két hét), ha ez megvan, akkor kérhetem a lőszervásárlási engedélyt. ÁÁÁ, ez már kibírhatatlanul hosszú idő. Nekem már holnapután ott kell ülnöm a jézdai kanális nádasa mellett!

A sors úgy hozta, hogy egy szabadkai jó kollégámnak pont Zentára kellett jönnie „terepre”, és véletlenül pont 8×57-es puskája van, és kölcsön is tud adni öt darab ilyen töltényt. Ezek után megérthetik, hogy nem tudtam szombatig várni. Csütörtökön ebéd után már ott nyomoztam a nádas szélén. Hátamon a Balistollal fényesre csiszolt vadiúj puskámmal (a csövet szárazra kihúztam).

Találtam egy jó kis helyet. Minden tökéletesnek tűnt, a két nádas között tíz méternyi széles nyiladék, féllábszárig érő éles fűvel. Az elázott talajon szépen kivehetők a hatalmas copákok nyoma. Rendszeresen, oda-vissza használták a csapát, ez még az én kezdő szememnek is világos volt. A szélirány is tökéletes, pont az arcomba fúj. Eldöntöttem, nem is megyek haza, itt várom be az estét.

Fölállítottam a három lábú vadászszékem a nádas csücskinél, ölembe vettem a „drágám”, becézgettem, simogattam. Terveztem a közös jövőnk. Milyen szereléket, milyen céltávcsövet fogok majd venni rá. Milyen lőszerrel lövöm a rókát, milyennel a disznót…

Gyorsan elszaladt az idő. Meg hát ilyenkor, február második felében, gyorsan is sötétedik. A Nap már elbújni készült a Tisza parti nyárfák koronái mögött, amikor a következőt hallom: „Tipp, ide gyere a mindenségit! Ide a lábam mellé!” – adta ki a parancsot Pechó Miska bátyám rövid szőrű német vizslájának. „Miska, akkor én itt maradok ennél a tócsánál” jelentkezik Pintér Misi, a másik szenvedélyes kacsavadász.

Az orromat már a slipperfákon (vasúton) húztam hazafelé, amikor az első lövések elhangzottak. Ők biztos örültek a jó húzásnak, de én a pokolba kívántam a kacsák összes nemzedékét. Szentül megfogadtam, hogy holnap olyan helyre megyek disznók után leskelődni, ahol még egy gyűszűnyi víz sincs a közelben. Ahol nemcsak kacsavadásszal, de még egy eltévedt kacsával se fogok találkozni.

* * *

Másnap csak úgy kutyafuttában, majdnem talpon állva kaptam be az ebédet és már rohantam is. Át a vasúti síneken, át a szentmiklósi országúton, irány Todrovacs-Visnyevac. Szedtem a lábam, igyekeztem. Rövid a délután és én hatalmas területet szándékoztam bejárni. Azt tudtam, hogy a jázovai halastavakból járnak ki disznók erre a határrészre, de hogy pontosan hova és merre, azt most szeretném kideríteni. Ha sikerül valami ígéretes helyet találnom, akkor kint maradok, ha nem, akkor majd holnap folytatom a keresést.

Találtam én mindenfelé disznókra utaló jeleket: Régi és új nyomokat, túrást, fekvést, de egy se volt ígéretes, olyan csapás, amit rendszeresen használtak a disznók, ahova érdemes lenne kiülni. Jó messzire elkalandoztam, kint voltam egészen a nagydomb tövénél.

Már kezdett szürkülni körülöttem a világ, ideje volt hazafelé fordulnom. Hideg, csípős szél kerekedett, szembe, az arcomba fújt. Ólomszürke felhők kavarogtak körülöttem, aztán egyszer csak kiszakadt a dunna és hatalmas pelyhekben elkezdett esni a hó. Szemöldökig húztam a kötött sapkám, behúztam a nyakam a fölgyűrt gallérok közé és tapogatózva megindultam toronyirányt.

A Mirkó bácsi emlékparkjánál, a vasbeton „vadetető” – vagyis inkább emlékmű – mellé elhúzódtam egy kis időre. De aztán beláttam, hogy ennek semmi értelme. A friss hó már bokáig ér, és később csak rosszabb lesz. Megyek tovább. Egy kukoricatáblán haladok hosszában, a gazda elkésett a töréssel, olyan kilenc-tíz sor szár még talpon maradt. Kihasználom a szélárnyékot, leszegett fejjel, meggörnyedve lépkedek a szélső sor tövében.

Egyszer csak földbe gyökeredzik a lábam, megáll az ütő az ereimben… A negyedik-ötödik sorban egy fürdőkád nagyságú fekete folt, kicsit odébb meg még egy. Közelebb megyek. Ahogy a hópelyhek ráesnek erre a foltra, azonnal elolvadnak. Még gőzölög, szinte meleg ez a darabka föld. Te jó ég, pár perce még itt feküdt két disznó!

A szél ugyan elsimította, de azért sejteni lehetett a csülkök nyomát, amint átsrégaltak a túloldal felé. Nagyon óvatosan, mint egy szellem (akinek teste nincsen) megindultam a nyomon. Minden szál kukoricaszárat megfogtam és félrehajlítottam, minden lépés után a szemem majd kiesett, úgy figyeltem előre. Néha még levegőt is elfelejtettem venni.

Végre átérek a túloldalra. Bent maradok az utolsó kukoricasorban, onnan próbálok kilesni abba a fehéren gomolygó, tejfeles világba. Úgy erőltetem a szemem, hogy szinte fáj.

Egyszer csak megpillantok tőlem jobbra, úgy ötven méternyire egy mocorgó, fekete gombócot. Tanácstalan vagyok. Disznó? Igen, az! Leszegett fejjel, nekem háttal – vagyis hát ne szépítsük a dolgot, fenékkel – áll. Valószínűleg turkál, talán gyökeret csemegézik.

Próbálom a célzást. Így, nyílt irányzékkal, távcső nélkül nagyon nehezen megy. A fény egyre fogy, nincs időm várni, hogy a disznó megforduljon, a lapockáját mutassa.

Tudom én, tudom… Képzeletben már százszor is végigcsináltam, hogy majd így, hogy majd úgy kell…. De hát a mindenit, ez az első disznó az életemben!

Döntöttem. Két jó vastag kukoricaszárat bal kezemmel összemarkolok és a puskám mellé szorítom. A szél ugyan megpróbál kibillenteni, de nincs az a szél, nincs olyan erő, ami most megtántorítana. Szétterpesztett lábbal, biztos „célzóbottal”, mintha satuba lenne befogva a karabélyom. Amikor úgy érzem, hogy minden a helyén, óvatosan begörbül a jobb mutatóujjam.

Fülsiketítő dörrenés csapja szét a kóválygó hópihéket, hátborzongató sivalkodás rá a válasz. Ilyet azelőtt csak disznóvágáskor hallottam, amikor a böllér rosszul szúrt. Nincs időm méltatlankodni, bukdácsolva rohanok előre. Hitetlenül látom, hogy közben a disznóm lábra áll, vagyis inkább vonszolja magát. Aztán erőre kap és a kukoricás felé igyekszik. Kapkodva, húsz méterről elhibázom.

A disznó mindjárt fedezékbe kerül. Nagy igyekezetemben olyat csináltam, amit azóta se sikerült megismételnem. A zárdugattyút nem húztam teljesen hátra, az üres hűzli kijött ugyan a csőből, de a puskában maradt, a pöcök nem lökte ki. Ahogy újratöltöttem volna, az új lövedék meghágta az üreset. Hiába próbálkoztam, húztam, vontam, rángattam, csak nem tudtam kiszabadítani.

Nem hagyhatom, hogy a disznó, életem első disznója megszökjön! Rohanok utána, szinte tébolyult állapotban, valami túlvilági erővel, nem törődve semmivel. A vad és vadász halálos vágtája ez.

Már-már utolérem, azon töprengek, hogy letaglózom. De hát mivel, az új puskámmal?

A disznó – vagyis inkább olyan hatvan-hetven kilós süldő –, amikor két lépésnyire érek visszafordul, a fogait csattogtatja. Visszahőkölök. A disznó kis előnyt kap, folytatódik a rohanás. Mindez egy párszor megismétlődik, mígnem egy ledőlt kukoricaszárba hasra nem esek.

Ennek így tovább semmi értelme. Lent maradok, térden állva kiveszem a tárat és a zárdugattyút. Talán csak egy percnyi idő múlhatott el, vagy még annyi se, de most nekem egy örökkévalóságnak tűnt. Végre rendben a puskám. Átnézek a lukon és gyorsan egy új lőszert tolok a csőbe.

Oldalt kirohanok a kukoricából. Most veszem csak észre, hogy a hóesés elállt, de teljesen beesteledett. Nincs könnyű dolgom. Ott előttem, a fehér abroszon gurul az a fekete gombolyag, de sehogy se tudom lukiránt hozni. Ha most céltávcsövem lenne… De nincs! Meg csak három töltény az összes vagyonom.

Leeresztem puskám csövét. Egy darabig még futok utána, sóvárogva, abban reménykedve, hátha elesik, hátha neki is csak ennyire futja a szuszból. A távolság azonban egyre növekszik, a remény lankad, végül elvész.

Nem emlékszem, hogy értem haza, mit vacsoráztam, egyáltalán vacsoráztam-e? Nem jött álom a szememre. Csak feküdtem az ágyban a fiatal feleségem mellett, de bevallom férfiasan, egész másfelé jártak a gondolataim.

Szerencsétlenségemre másnap kommunista szombat volt, Zentára kellett mennem dolgozni. Tiszaszentmiklóson a szerb templom körül körforgalom van, két kört is megtettem benne. Jót gondolhatott, aki látott, no, ez begolyózott. De aztán megérintett az isteni sugallat, merthogy nem a józan ész diktálta, az biztos. Ahelyett, hogy Zenta felé vettem volna az irányt visszakanyarodtam Padé felé. Lesz ami lesz, majd csak megúszom valahogy.

Hazaérve gyorsan átöltöztem, a rúdról letörtem egy darab házi kolbászt, mellé egy karéj kenyeret és már rohantam is. A fejemben kavarogtak a gondolatok: Merre ment? Megállt-e valahol és elvérzett, vagy netán kiszaladt a világból, egészen a jázovai határba…?

Most látom csak, mennyire gyarló, önző is az ember. Csak a magam nyavalygásai foglalkoztattak. Persze nekem is nehéz éjszakám volt, de neki, neki milyen lehetett…?!

Gyorsan odaértem a tegnapi helyszínre. Először a rálövés helyét vizsgáltam meg. A szél ugyan megpróbálta elsimítani a tegnap esti eseményeket, de ez csak részben sikerült. Így napvilágnál aránylag könnyen ment a nyomozás. A hófehér abroszon már messziről látszott a szétfröccsenő, sötét sugár, közelről megannyi véres jéggolyó. Találtam még apró húscafatokat és egy körömnyi csontzománcot. Most már tudom, hogy ez mind a hátsó combból ered, de akkor még nem tudtam.

Aránylag könnyen haladok, követem az összekuszált, fölbolyhozott vonalat a hószőnyegen. Néhol, ahol a lapály jege beszakadt a disznó súlya alatt, ott egyértelművé vált, hogy jó nyomon haladok. Vörösre volt pingálva az összetört jégcserepek széle. Ahogy visszaemlékszem, megszűnt körülöttem a világ létezni. Nem voltam se éhes, se szomjas, melegem se volt, de nem is fáztam. Csak az a csapás, az az alig észrevehető kis maszatolás a szikrázóan fehér hóban – hol fölcsillan, hol meg lelankad a remény.

Amikor egy sűrű gazoshoz vagy egy lábon álló kukoricáshoz közeledek, szinte még a szagát is érzem, és már majdnem biztos vagyok benne, hogy itt fekszik az én disznóm, az én gyönyörűséges fekete csuhás, levitézlett daliám. Ám ahogy a csapán nyílegyenesen átvágok, a sűrűből kiérve a szívem visszaáll a régi ritmusba.

A bizalmam is kezd ingadozni. A disznóm nem állt meg, nem kanyarodott el sehol, egyenest a jázovai halastó felé tart. A halastó csücske, egy gyékényes kiöntés még a mi területünkhöz tartozik. A gyékényesig már nincs semmi, az egész egy nagy, sima, fehér lepedővel letakart legelő. Ha a disznóm itt feküdne, biztosan meglátnám. Ezért nem is követem a nyomat, egy kicsit jobbra, a háromszög hegyének fordulok.

Egészen a gyékényes tövében haladok. Ahol a disznó beváltott a kefesűrű növényzetbe, biztosan piros kendővel megjelölte. Másra nem is figyelek, csak a vadfolyosók oldalát fürkészem, van-e frissen pengált fal valamelyikénél. Valahol most már itt kellene lennie… és megdobban a szívem, földbe gyökerezik a lábam, lenyelem az öklömnyi gombócot. Egy jól kitaposott vadcsapás jobb oldalán, a befelé hajló gyékényszálakon egy kéttenyérnyi vörös maszatolás.

Két gombot is kikapcsolok az ingem nyakán, kifújom a bent rekedt fölösleges gőzt és megindulok a félméternyi, szélesen kanyargó, jól kitaposott ösvényen. A piktor nem sajnálta a festéket, a jobb oldal emberesen kifestve. Nem kell totojáznom, szinte rohanok előre. Jó húsz méternyire, egy elágazásnál egyszerre csak megszűnik a vér. De teljesen. Egy csepp se. Izgatottan indulok meg jobbra, hátha majd odébb, de semmi.

Kétségbeesve szaladok végig a bal oldalin, ott sincs folytatás. Sehogy se értem a dolgot. Visszamegyek az elágazáshoz, az utolsó vérpacnihoz. A kalapom is leveszem, hátha így több levegőt kap az agyam, meg le is hűl egy kicsit, mert különben fölforr.

Önkívületemben – csak úgy önkéntelenül –, a jobb lábammal benyúlok az összehajló, sűrű gyékényszálak közé. Valamibe megakad a csizmám, lábbal megpróbálom kitapogatni. Te jóságos ég, most fog megütni a guta! Két kézzel rántom szét a függönyt. Valami leírhatatlan boldogság vág mellbe: megvan a disznóm! Bozontos fülekkel, lecsukott szemekkel néz rám életem első vaddisznója. Kapkodva hajtom szét a gyékényt…

Ez már sok. Az előbb forró, most meg hideg zuhany, nem tudom, hogy sírjak-e vagy nevessek. Ott a feje, de hiányzik a teste. Kihúzom a füleinél fogva. Valóba nincs meg a test, a fej mögött csak egy kisasztalnyi, össze-visszaszabdalt bőrdarab, a háta bőre.

Csak álltam ott, bambán bámulva a megszégyenített gyönyörűséget, a már régóta áhított trófeát. Amikor egy kicsit magamhoz tértem, tüzetesen átvizsgáltam a környéket. Észrevettem az elmosódott csizmák nyomát, kicsit kijjebb a gyöpön a traktor hátsó kerekének rovátkáit, amint Jázova felé mutatta az irányt. Még kijjebb, a gyékényestől tíz méternyire a vértócsát, ahol a disznóm valójában elesett és elvérzett.

Megtaláltam a beleket is, négy-öt méterre bedobták a gyékényesbe. Ha egy kicsit tovább bírja, ha bemegy a sűrűbe és ott esik el, akkor nem láthatja meg a véletlenül arra járó traktorista. Akkor talán az enyém lehetett volna igazán.

Vegyes érzelmek kavarogtak a lelkemben. De csak az elején, mert minden lépéssel elmaradt egy kis keserű szájíz. És a végén, úgy másfél óra múlva, amikor átértem a vasúti sorompón, a padéi főutcán már büszkén, boldogságtól dagadó mellkassal lépkedtem. Úgy tartottam azt a megcsonkított gyönyörűséget, mintha aranyból lenne. Hadd lássa ország-világ a hőstettet. A Szögi DISZNÓT lőtt!!! (A mai napig megvan, őrzöm az első disznóm megcsonkított trófeáját.)

Zenta, Vajdaság

Vadászat

Megnyílt a Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás

Print Friendly, PDF & Email

Megnyitotta kapuit a Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Igazán különleges tárlatnak ad otthon a mesebeli környezetben álló csopaki Plul-malom épülete. A Bakony Vadjai és Élővilága Kiállításnak köszönhetően bárki bepillantást nyerhet a hazánk ékszerdobozának is mondható bakonyi és Balaton-felvidéki táj faunájába.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK 

II. Balaton Vadgasztro Fesztivál keretein belül, május 18-án a Bakony Vadászkürt Egylet közreműködésével megnyitotta kapuit az 1910-ben épült Plul-malomban található Bakony Vadjai és Élővilága Kiállítás. Az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének, azon belül is Baracskay Lajos titkárnak köszönhetően számos kiállítási tárgyat, illetve vadpreparátumot sikerült kiállítani az épületben, és csodálatos diorámákba helyezni azokat. A látogatók testközelből csodálhatják meg a vadállatokat. A cél, hogy a vendégek a jövőben közelebbről megismerkedjenek az erdei növényekkel, gombákkal is. Vadász Oszkár, a Balaton Vadgasztro Fesztivál alapítója, illetve a kiállítást üzemeltető Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány kurátora szerint az itt látottak után a vendégek sokkal otthonosabban mozognak majd az erdőben, és a gyerekekben korán kialakul a természet iránti tisztelet.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A kiállításon malomipari bemutatót is láthattak az érdeklődők, sőt, a malomban őrölt lisztből készült, kemencében sütött kenyeret és ínycsiklandó húsételt is kóstolhattak.
Ambrus Tibor  polgármester, a Balaton Vadgasztro Fesztivál házigazdája a helyszínen elmondta, már az 1200-as évektől hét malom működött Csopakon a Séd-patak mentén, köztük ezen a helyszínen, a Kisfaludy utcában is, a mai Plul-malom helyén. – Mindig éreztük, hogy többet ér ez a malom egyszerű ipari műemléknél, így rendbe tettük a környezetét. De itt nem álltunk meg, életre keltettük a malomkereket is, hogy azt működésében is megcsodálhassák az ide látogatók. A képviselőtestülettel úgy döntöttünk, hogy megvásároljuk a malom mögött található terültet is, hogy helytörténeti kiállítást hozhassunk létre, majd gasztrocentrummá is vált a kemence megépítésével. Ma már több mint félhektárnyi egybefüggő terület nyúlik el a malom körül – ismertette megnyitóbeszédében a polgármester.
Még nem kapott külön funkciót a molnárlakás, amikor a Veszprém Vármegyei Vadászkamara megkereste az önkormányzatot azzal, hogy egy magyar vadfajokat bemutató kiállítást nyithassanak a helyszínen. A Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány pedig felajánlotta a terület további fejlesztését és a kiállítás működtetését. A jövőben szeretnének egy fácánoknak otthont adó voilert építeni, illetve a tervek szerint a malomárokba pisztrángokat és díszhalakat helyeznek. Reményeik szerint ezzel még több látogatót vonz majd a helyszín, akik több értékes információval távozhatnak.

Mizsei Bernadett – OMVK 

Baracskay Lajos kamarai titkár szerint egy sokak összefogásából létrejött, igazi közösségi tér valósult meg a helyszínen. – Az itt látható preparátumokat és diorámákat az Egy a Természettel Vadászati Világkiállítás és a Veszprém Vármegyei Vadászkamara hozta létre a világkiállításra. A preparátumokat több épületben kiállították már, köztük Herenden és a pápai Esterházy-kastélyban. Az önkormányzat közreműködésének köszönhetően egy rendkívül látogatott helyszínné válhat a Plul-malom – mutatott rá Baracskay Lajos. Hozzátette, egy ilyen kiállítás létrehozására azért is van szükség, mert segít közelebb kerülni a természethez. – Ha sikerül, a jövőben muflonok és simogatható állatok is lesznek majd a helyszínen, így a gyerekeket már kicsi korban bevezethetjük a természet világába. Az ide látogató felnőttekkel pedig megértethetjük a vadászat fontosságát, és ezáltal segíthetjük a vadászok elfogadását is – mutatott rá.
Pap Gyula, a Veszprém Vármegyei Vadászkamara elnöke elmondta, nagy örömmel tettek eleget a közös projekt létrehozásnak. – A kiállítás kettős célt szolgál. Egyrészt elősegíti a vadászat társadalmi elfogadását, másrészt kiválóan beilleszthető az ifjúsági programokba. Ma mind az országos, mind a vármegyei vadászkamara célja az, hogy megragadja az ifjúságot, megismertesse őket a természettel, a magyar vaddal és ez által a vadászattal, illetve a vadgasztronómiával is – tette hozzá. Ismertette, a Vadászati Világkiállítás örökségekét képező preparátumok és diorámák létrehozása nagy erőfeszítéseket kívánt, s nem csekély anyagi befektetést – közel húszmillió forintot – igényelt, és az összes hazai nagyvadfajt bemutatja.
– A mai napon egy olyan kiállítást tekinthetünk meg, melyben elvitathatatlan érdemei vannak az Ambrus Tibor vezette Csopaki Önkormányzatnak és a Veszprém Vármegyei Vadászkamara részéről Baracskay Lajosnak, aki segítette a kiállítás létrehozását, új otthont biztosítva a preparátumoknak – mondta el megnyitóbeszédében Gyurkó Máté. A Magyar Vadért és Vadászati Kultúráért Alapítvány kurátora szerint ilyen környezetben újra érezzük a természet valódiságát és nagyságát. – A mai virtuális világban, melyben a fiataloknak a valóságtól és a realitásoktól eltávolodva nincs lehetőségük találkozni a természettel, most bepillantást nyerhetnek annak csodájába. Köszönjük az alapítvány nevében, hogy lehetőséget kaptunk arra, hogy gondozzuk és újabb tartalmakkal töltsük meg ezt a kiállítást! Ebben a munkában alapítványunk részéről Vadász Oszkár vette ki leginkább a részét, és segítette elképzelésünk létrejöttét. Köszönjük az ő munkáját is! – tette hozzá.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A helyszínre látogatott Kontrát Károly országgyűlési képviselő is, aki elmondta, már többször volt szerencséje megtekinteni ezt a gyönyörű helyszínt, és élvezni a csodálatos klímát. – Annak idején biztattam Ambrus Tibor polgármester urat, hogy gyarapodjanak, és vásárolják meg a malom körül elhelyezkedő területet. A vadászok társadalmi szerepvállalása miatt is nagyon fontos, hogy a civil társadalommal jó kapcsolatban legyenek. Ez a bemutatóhely ezt is szolgálja. Magam is szeretem a természet, falun nőttem fel. Az apám gazdaember volt, és amikor szénát kaszált az árokparton, már tudta, hol fészkelnek a foglyok, fürjek, fácánok, letakarta a fészkeiket, vigyázott rájuk, hogy kikeljenek az utódok. Bízom abban, hogy ez a kiállítás is hozzájárul azoknak a céloknak a megvalósításához, amelyet mind az önkormányzat, mind az alapítvány és a vadászkamara kitűzött – tette hozzá.

Mizsei Bernadett – OMVK 

A II. Balaton Vadgasztro Fesztivál keretein belül megnyílt kiállítást nyitvatartási időben megtekintheti a nagyközönség, és biztosak vagyunk abban, hogy bárki ellátogat ide, nem mindennapi élményekkel távozik majd.
Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK 
Tovább olvasom

Vadászat

Bakonybéli vadőr lett a vármegye legjobbja

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot Veszprém vármegyében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot a szakma megyei versenyén, így ő képviselheti régiónkat az országos megmérettetésen Chernelházadamonyán június 18-19-én.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Immár harmadik alkalommal adott otthont a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont a hivatásos vadászok vármegyei versenyének. – Nagy öröm számunkra, hogy ismét mi lehetünk a házigazdái ennek a neves rendezvénynek. Számunkra komoly elismerés, hogy újra és újra alkalmasnak találtok bennünket arra, hogy nálunk folyjon ez az esemény – mondta el köszöntőbeszédében a Bakonyerdő Zrt. turisztikai főelőadója, a Festetics Imre Élményközpont vezetője. Gerencsér Zoltán rámutatott, a 2024-es év újabb nagy kihívások elé állította a hivatásos vadász szakmát.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mint fogalmazott, soha nem volt még ekkora szükség a hivatásos vadászok felkészültségére, tudására, hiszen folyamatosan változnak a törvényi szabályozások, a vadgazdálkodási előírások, a kilövési tervek, illetve új vadászati eszközöket vezetnek be. – Egy ilyen megmérettetésen nincsenek vesztesek, csak nyertesek. Mindenki, aki részt vesz ezen a versenyen, gazdagodik valamivel – tette hozzá.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Pap Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének elnöke elismerését fejezte ki a megjelentek létszámát illetően. A szakmai megmérettetésen induló 15 fővel ugyanis vármegyénkben önálló versenyt indíthattak, míg más megyék arra kényszerülnek, hogy összefogva szervezzék meg az eseményt. – A hivatásos vadászok versenye nem csupán egy színvonalas rendezvény, hanem egy komoly szakmai összejövetel is. A kamara szeretné kifejezni megbecsülését a jelentkezők felé azáltal, hogy az első díjazottat 300 000, a másodikat 200 000, a harmadik helyezettet pedig 100 000 forintos vásárlási utalvánnyal jutalmazza, melyet a sümegi Lutra Vadászboltban válthatnak be – hangsúlyozta Pap Gyula. A dobogósok mellett minden résztvevőnek kedveskedett a kamara egy üveg borral, a Lutra Vadászbolt képviseletében pedig Hettyei Emőke ajándékcsomagokat adott át. Emellett a szerencsés indulók vadászati lehetőséget is nyerhettek, melyeket a Bakonyerdő Zrt., a Verga Zrt., illetve a vadászkamara ajánlott fel.

Korn Ignác, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezete Hivatásos Vadász Osztályának alelnöke ismertette a verseny menetét. Elmondta, igyekeztek úgy összeállítani az egyes versenyszámokat, hogy azok harmonizáljanak az országos rendezvénnyel. Kitért arra is, hogy az ilyen jellegű szakmai megmérettetések azért fontosak, mert erre készülve a kollégák frissítik szakmai tudásokat, ami elengedhetetlen az állandóan változó jogszabályi környezetben.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

A 15 résztvevőnek először 100 tesztkérdésre kellett választ adnia. A szakmai kérdések egyaránt érintették az vadismeretet, a lövészeti tudást, illetve a csapdázási módszereket, de otthon kellett lenniük a hatályos jogszabályokat és a vadászirodalmat illetően is. Ezt követte a 20 kérdést feltevő interaktív videosorozat. A minifilmek különféle, előre nem kiszámítható kérdésekkel zárultak, így a hivatásos vadászoknak minden apró részletre koncentrálniuk kellett, megadva a helyes választ a kiosztott bírálati lapokon.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Ez után növény-, majd állatfelismerés következett, és külön pontot kaphattak azok, akik a vadászkürtszignálokat is felismerték. A tantermi feladatok után a versenyzők a gyenesdiási BEFAG Sportlőtérre mentek, ahol 5 különböző helyszínen zajlottak a versenyek egy időben. Keczeli Zoltán lőtérvezető irányításával a futóvadlövészet (50 m távolságból .22 LR fegyverrel) mellett koronglövészetben is teljesíteniük kellett, és természetesen nem maradhatott el a tájegységi fővadászok irányítása alatt zajló növény- és vadászkutyafajták felismerése, valamint a trófeabírálat sem.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A képzeletbeli dobogó legfelső fokára idén Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza állhatott. A második helyezett Rózsahegyi Bence, a Verga Zrt. Zirci Erdészetének hivatásos vadásza, a harmadik pedig Obermayer Attila, a Verga Zrt. Kab-hegyi Erdészetének hivatásos vadásza lett.

Szívből gratulálunk a díjazottaknak!

Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Vtv. módosítás – kerítések, „e-beíró”, vadaskertek

Print Friendly, PDF & Email

Több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Május 17-ától, majd 2025. január 1-jétől több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény (Vtv.). A jogszabályban egyebek mellett módosulnak, pontosításra kerülnek, valamint kiegészülnek a kerítéstelepítésre, a nemkívánatos fajok egyedeinek elejtésére, a zárttéri vadtartásra (különösen a vadaskertekre) vonatkozó előírások. A törvény 2025. március 1-jétől opcionálisan lehetővé teszi az „elektronikus beírókönyv” használatát a papíralapú adminisztráció helyett.

Ábra: OMVK

tartós telepítésű kerítések létesítéséhez kapcsolódó szabályok legfontosabb újdonságai:

  • az egybekeríteni tervezett terület nagysága az 50 hektárt nem haladhatja meg;
  • a vad természetes életfeltételeinek, jellemző mozgásirányának biztosítottnak kell maradnia,
  • a kerítésnek műszaki jellemzői alapján alkalmasnak kell lennie a vadkár elleni védekezésre,
  • feltétel, hogy a mezőgazdasági kultúra védelme más vadkárelhárítási módszerrel ne legyen biztosítható.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kerítés építését – noha volt más irányú gazdálkodói kezdeményezés – továbbra is csak akkor engedélyezheti a hatóság, ha az érintett vadászatra jogosult hozzájárult ehhez.

Új rendelkezésként épül be a jogszabályba, hogy a vadászterület vadgazdálkodási üzemtervében nemkívánatos fajként meghatározott nagyvadfaj egyedei – a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervtől függetlenül vagy annak hiányában is – vadászati idényben mennyiségi korlátozás nélkül elejthetők. Az elejtésnél a szakszerűtlen elejtésre vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni.

Szintén új szabály, hogy az éves vadgazdálkodási terv akkor is teljesítettnek minősül, ha az attól való elmaradás a 10 százalékot nem haladja meg.

2025. március 1-jétől minden vadászatra jogosult használhat elektronikus vadászati naplót és teríték-nyilvántartást („e-beírókönyvet”) a papíralapú helyett. Az ilyen szoftvereket az arra kijelölt szervezet fogja bevizsgálni, és az eredményeket honlapján közzéteszi. A további részletszabályok a Vtv. végrehajtási rendeletének módosítása tartalmazza majd.

vadaskertek tekintetében a változások egyebek mellett a hatósági felügyeletre, az alhaszonbérletre, az adminisztrációra és a kertekben tartható állománynagyságra vonatkozó rendelkezéseket érintenek.

A Vtv. módosításáról a jogszabályalkotó Agrárminisztérium folyamatosan egyeztetett a vadászati érdekképviseletekkel, miként a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet szükségessé vált módosításával kapcsolatban is kikérte, kikéri a véleményünket és javaslatainkat. Ezúton is köszönjük a szaktárcának – úgy is, mint stratégiai partnere – a proaktív hozzáállást és meglátásaink figyelembe vételét!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

***

A Vtv.-t is módosító, az Egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi XIX. törvény a Magyar Közlöny május 9-ei, 52. számában jelent meg.

A követhetőséget segítve egységes szerkezetben, a változásokat korrektúrával kiemelve közzétesszük a Vtv. május 16-áig hatályos szövegét. Ezt ide kattintva töltheti le.(Microsoft Word formátum)

A Vtv. mindenkor hatályos állapota ide kattintva érhető el a Nemzeti Jogszabálytárban.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom