Keressen minket

Vadászat

Ökológiai ismeretek jelentősége az erdei vadkárral kapcsolatos szakértésben

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézetének kollégái a közelmúltban juttatták el szerkesztőségünkhöz “Ökológiai ismeretek jelentősége az erdei vadkárral kapcsolatos szakértésben” című írásukat. Az Erdő-Mező a téma fontossága miatt vitaindítónak természetesen közzé is teszi a cikket, amelyre várjuk a szakmai véleményeket, reakciókat is, amelyeket szintén publikálunk.

Észrevételeiket, véleményeiket az erdo-mezo@erdo-mezo.hu címre várjuk!

A szerzők bevezetője a cikk előtt:

2014. szeptember 25-26-án került megrendezésre a NAIK – Erdészeti Tudományos Intézet – erdészeti, vadászati igazságügyi szakértők konferenciája, vitafóruma. A konferencia résztvevőiként mi is lehetőséget kaptunk arra, hogy a konferenciakötetbe leírjuk a témához kapcsolódó gondolatainkat. Így benyújtottuk írásunkat, ami egy hazánkban sajnos kevéssé meghonosodott szemléletmódot mutat be az erdei vadkár témakörében. A szerkesztő és a lektorok viszont elhatárolódásukat jelezték a megírt anyaggal szemben, és az itt bemutatott formában elkészült hozzászólásunk megjelenését egyértelműen elutasították.

A megjelent „Praktikumok az erdészeti és vadászati igazságügyi szakértésben” c. kiadvány elején egyértelműen szerepel, hogy: „A kámoni konferencia kaidványát nem tudományos publikációnak szántuk. A megszólalók fel tudták és akarták is vállalni önálló gondolataikat…”. Mindezek alapján érthetetlen, hogy a szerkesztő által felkínált lehetőséggel mi végül miért nem élhettünk.

A kéziratot ezután változatlan formában elküldtük az Erdészeti Lapokba, ahol a Szerkesztő Bizottság a megjelenést egy párhuzamosan publikált – az SZB által felkért – opponáló szakmai cikkhez kötötte. Indoklást nem kaptunk arra nézve, hogy ez miért szükséges.

Mivel úgy éreztük, hogy a kéziratunk megítélését a lap így nem az olvasóra bízza, hanem igyekszik azt irányítani, ezért a megjelentetéstől elálltunk.

Hisszük, hogy konfliktusokat megoldani csak úgy lehet, ha meghallgatjuk és nem elhallgattatjuk egymást. Így ezt az írást mindenképpen szeretnénk eljuttatni azokhoz, akik a vadkárral kapcsolatos ügyekben érintettek, de ezeket az összefüggéseket még nem ismerik vagy nem ismerik el. Állunk elébe a tényszerű vitáknak, építő párbeszédnek!

Ökológiai ismeretek jelentősége az erdei vadkárral kapcsolatos szakértésben
Katona Krisztián, Bleier Norbert, Fehér Ádám, Szemethy László

Szent István Egyetem, Vadvilág Megőrzési Intézet
2100 Gödöllő, Páter Károly u. 1., www.vmi.info.hu
katonak@ns.vvt.gau.hu; bleier.norbert@gmail.com

A 2005. évi XLVII. törvény szerint az igazságügyi szakértő feladata, hogy a tudomány és a műszaki fejlődés eredményeinek felhasználásával készített szakvéleménnyel segítse a tényállás megállapítását, a szakkérdés eldöntését. Ehhez segítségül, írásunkban szeretnénk tudományos bepillantást adni az erdei vadkár körüli konfliktusok ökológiai hátterébe. A kérdés jogi szabályozása sajnos az ökológiai összefüggések túlegyszerűsítésén alapul, így nem képes megfelelően kezelni a növény-növényevő kapcsolatok oda-vissza ható, dinamikus és mindig helyzetfüggő összetett rendszerét. Alapvető probléma, hogy a vadkár jelenlegi jogi szabályozása azt tükrözi, hogy patásaink az erdei életközösségekben élettevékenységeik során csak negatív gazdasági következményekkel járó hatásokat fejtenek ki, pozitívakat viszont nem. A vadkárt ugyanis értelmezi a jog, a „vadhaszon” fogalma viszont még nem került bevezetésre, értékkel való ellátása nincs kidolgozva. Emellett az erdei vadkárra vonatkozó szabályozás nem veszi figyelembe azt, hogy a növényevők növényzetre gyakorolt hatása és így a vadkár események kialakulása nagymértékben függ attól, hogy az erdőgazdálkodó milyen szakmai szabályok és feltételrendszerek mellett dolgozik és milyen erdei élőhelyi állapotokat alakít ki. Azaz nem foglalkozik azzal, hogy az erdő természetességi állapotát jelentősen csökkentő erdőgazdálkodói tevékenységek következtében kialakuló kedvezőtlen élőhelyi állapotok milyen mértékben járulnak hozzá a vadkár kialakulásához, vagy milyen problémákat okoznak a vadállomány viselkedésében, minőségében.

A negatív vadhatás, ami gazdasági értelemben lehet vadkár, természetesen létezik. Csülkösvadjaink rágásukkal, taposásukkal, túrásukkal természetvédelmi problémákat és gazdasági károkat egyaránt okozhatnak[1.]. Ezeket a problémákat már hosszú ideje nem tudjuk megfelelően kezelni. Nem csak napjainkban, 100.000-es hazai becsült gímállomány méret mellett, beszélnek a túlszaporodott nagyvadállomány által okozott drasztikus vadkárokról, hanem már 75 éve is 20.000-es létszámnál[2.]. Hazánkban ezekre generális megoldási módszerként mindig a vadlétszám-csökkentés a fő javaslat, ami önmagában gyakran nem lehet eredményes, ahogy arra később rámutatunk. Bár a csülkösvad fajok létszáma egész Európában folyamatos növekedést mutat[3.], ennek ellenére számos országban (pl. Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Svájc, Svédország, Szlovénia) nincs erdei vadkár-térítési rendszer vagy csak ritkán történik kifizetés[4.]. A csülkösvad ökológiai szerepének megítélése és az erdei vadkár kérdéskörének jogi szabályozása tehát sok európai országban egészen más, mint nálunk. A hazánkban elterjedt egyoldalúan negatív hozzáállást jelzi pl. az a gyakori kinyilatkoztatás, miszerint az erdő életközössége működőképes szarvas nélkül, de a szarvas nem tud létezni erdő nélkül[5.].

A vadászati törvény szerint a vadászatra jogosult az erdősítésben, valamint a csemetekertben a csülkösvad által okozott kár 5%-ot meghaladó részét köteles megtéríteni. Ez viszont nem azt jelenti, hogy akár egyetlen csemete csúcshajtást is megrághatna a szarvas lehetséges jogi következmények nélkül, hanem azt, hogy a csemete megrágásából számolt lehetségesen okozott bevételkiesés vagy költségtöbblet 5%-át állja az erdőgazdálkodó. Azaz a jog nem biztosítja csülkösvadjaink természetes és szükséges hatásainak minimális megtűrését sem az erdei életközösségekben, hiszen már az első csemete megrágásának 95%-ért is a vadászatra jogosultnak elvileg fizetni kell. Persze a gyakorlatban az eljárás költségei nem indokolják, hogy néhány forintért, jelentéktelen kis kárért eljárást indítsanak.

Ma már Európa-szerte felismerik, hogy a vaddisznó vagy a gímszarvas ökoszisztéma-mérnök szerepet tölt be[6.]; azaz kiemelkedő jelentőségük van az erdei vegetáció és életközösség szerkezetének, dinamikájának szabályozásában; amelyek azonban nem csupán negatív, de semleges és pozitív hatásokat egyaránt magukba foglalnak! A szarvasfélék rágása nélkülözhetetlen a növények közötti versengés szabályozásában, az erős dominanciára hajlamos vagy invazív fajok visszaszorításában, nyílt területek záródásának csökkentésében. A vaddisznó természetes bolygatást okozó túrása növelheti a lágyszárú fajközösség változatosságát és a gerinctelenek gyakoriságát[7.], vagy a növényi tápanyagellátottság mértékét[8.] is. A patások pótolhatatlanok a növények terjeszkedésében is, számtalan faj magjainak elfogyasztásával és hullatékkal való kiürítésével[9.] és a szőrzetükön megragadó növényi szaporítóképletek rövid vagy hosszútávú szállításával[10.].

Összességében tehát az erdei folyamatok nem működnek jól szarvas és vaddisznó nélkül! A növényevő nagyvadfajok elől elzárt területeken nem a növényevés, hanem a növényi versengés lesz az elsődleges szabályozója a növényzet fajösszetételének, ezért homogenizálódási folyamat mehet végbe[11.]. Az ilyen kerített területek fajdiverzitása idővel jóval alacsonyabb lehet, azokhoz a szabad területekhez képest, ahol a csülkös vadfajok szabályozó hatása érvényesül[12.]. Ez nem jelenti azonban azt, hogy a rágást egyébként rosszul toleráló vagy ritka növényfajokban ne okozhatna érzékeny sérülést akár egy alacsonyabb intenzitású vadhatás. Ilyenkor az elkerítések[13.], de még inkább a természetes védelmet biztosító menedékek, mint a nehezen járható sziklás erdőfoltok[14.], a ragadozók vagy a holtfa jelenléte[15.] vagy a sűrű cserjések[16.] a sérülékenyebb állat- és növényfajok túlélésének zálogai lehetnek.

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a különböző fafajok eltérően reagálhatnak a vadrágásra[17.], amit tovább árnyalnak a termőhelyi feltételek. Ezért ismernünk kell, hogy az adott fafaj egyedének melyik részét, mikor, milyen gyakran, továbbá milyen kondicionális és fejlettségi állapotban kellene megrágnia vagy hántania a növényevőnek ahhoz, hogy az valóban negatív hatású legyen az érintett növényfaj számára. Már korábbi szimulált vadrágás vizsgálatok[18.] is rávilágítottak arra, hogy nem mindegy mekkora sérülést szenvednek el például a kocsányos tölgy csemetéi. Ha a csemete levélzetének kevesebb, mint harmadát veszítette el a kezelések során, akkor a vadrágás negatív hatásai (csökkent törzsnövekedés) észrevétlenek maradtak, az ún. túlkompenzáció viszont valamennyi kezelt csemeténél jelentkezett. A növény szempontjából ugyanis a vadrágás, mint stressz-hatás gyakran serkentő lehet az egyed növekedésére. Ennek hatására a növény vagy annyi növekményt produkál, amennyit rágás során elvesztett (kompenzál), vagy még ennél nagyobb gyarapodással igyekszik behozni lemaradását (túlkompenzál). Előbbi esetre jó példa a nyír[19.], utóbbira pedig az akác[20.] reagálása. Kocsánytalan tölgy és nyír csemeték kétszeri szimulált vadrágása esetében az azévi hajtások és a levélfelület 66%-os vesztesége késleltette a meglévő levélzet elszáradását és hullását, ráadásul a levelek nitrogén és cukortartalma növekedést is mutatott a kontroll egyedekhez képest[21.]. Tehát ezek a fajok rágást követően még értékesebb táplálékot jelentettek!

A vadrágás ténye önmagában tehát nem mindig egyenlő a csemete halálos ítéletével. Alapvető a termőhelyi tényezők befolyásoló szerepének vizsgálata is, mivel a csemeték kondícióját, válaszait a külső bolygatásokra főként ezek a feltételek határozzák meg. A juhar, a kőris és a kései meggy csemeték mortalitása a szimulált vadrágást követően rendre nagyobb volt, ha azok meghatározóan árnyékos területen helyezkedtek el a rendszeres megvilágítást kapott erdőfoltokhoz képest[22.]. A kétéves kocsányos tölgy csemeték növekedését a talajnedvesség viszonyok kimutathatóan nagyobb mértékben befolyásolták, mint maga a szimulált vadrágás[23.]. A csemeték elhalását elő nem idéző vadrágás hosszútávú hatásai tehát korántsem olyan egyértelműek. A legtöbb esetben egyéb termőhelyi tényezők közrehatása dönti el, hogy a csemetére nézve a vadrágás hosszútávon hátrányos lesz-e (minőségi kár), azt a növény „kinövi”, vagy esetleg még haszna is származik belőle. Hazánkban az Országos Erdőkár Nyilvántartási Rendszer adatai szerint a gerincesek 15800 ha-on (ebből a rágcsálók 539 ha-on) okoztak kárt 2013-ban, ami az erdőgazdasági károkkal érintett területek 23%-a; az EVH I. szintű egészségi állapot felmérés alapján pedig a különböző erdei kárformák között a vadkár relatív aránya csupán 2,2% volt [24.]. Mivel csak a vad által okozott kárért kap kártérítést az erdőgazdálkodó, ezért alapvető jelentőségű világosan elkülöníteni a kárformákat. Fontos, hogy a vadkár-becslő képes legyen a káresemény (akár minőségi, akár mennyiségi) kiváltó okát mindig egyértelműen meghatározni, ami a különböző tényezők együttes hatása vagy egymásra épülése (kárláncolat) miatt gyakran lehetetlen.

A vadrágásnak és hántásnak a faanyag minőségében okozott változásaira csak hosszú időszakot felölelő, célzott megfigyelések segítségével tudunk megalapozottan következtetni. A témában rendelkezésre álló szegényes irodalom ellentmondó eredményeket mutat be. Nehéz feladat annak eldöntése is, hogy a kialakuló fahibákat egyértelműen a nagyvad okozta-e vagy sem. A hántás következményeként a kéregvesztett törzsrész fogékonnyá válhat a gombás fertőzésekre[25.]. Ennek bekövetkezése, ill. a lehetséges minőségromlás mértéke azonban számos tényezőtől függ. Hazai publikált kutatások szerint a kocsánytalan tölgy felújításban tapasztalható sokévi intenzív vadrágás a törzsalak és a minőség tekintetében nem eredményezett gazdasági kárt, és a fatömeg magasságkülönbségből adódó csökkenése is elhanyagolható volt[26.]. Külföldről is csak kevés tudományos publikáció található a témában. Szitkafenyővel végzett vizsgálatok szerint[27.] a sérülés helyén a faanyag rugalmassági és szakítási mutatói alulmaradtak a kontroll rönkökhöz képest, de a hántás a 30 év körüli törzsek szíjácsában okozott csak elváltozást. A vadrágással érintett faegyedeknél jelentősen magasabb lehet a villás törzsek száma, ami viszont önmagában akár 55%-os rágásig sem feltétlen jelent gazdasági kiesést[28.]. Meg kell fontolnunk egyes (vadhatások okozta) fahibák értékrontó szerepét a különböző választékok szempontjából is, például ha tűzifa előállítása a cél, vagy ha a termőhelyi adottságok nem teszik lehetővé a fűrészipari feldolgozásra alkalmas rönkök nevelését. A vadhatások és a faanyag minőség kapcsolata terén még meglehetősen hiányosak az ismereteink, nem is beszélve arról, hogy a csemeték fejlődéséhez hasonlóan számos hatótényező játszik közre a növény fejlődésében akkor is, ha az adott faegyed már régen kinőtt a vad szája alól.

De mégis, ki mit tehetne az erdei vadkár csökkentése érdekében? Mi a jogilag is elvárható e tekintetben? Az egyetlen és önmagában célravezető megoldás a vadállomány drasztikus csökkentése? Ismert, hogy egy küszöbérték elérésekor a negatív vadhatás mértéke hirtelen megugrik, ezt követően viszont nem nő jelentősen[29.]. Emiatt gyakran még a drasztikus állománycsökkentés sem eredményez jelentős rágáscsökkenést, különösen akkor, ha a küszöbérték nagyon alacsony állományméretnél található. A nem a vadállomány létszáma, hanem annak aktuális hatásai alapján működő, rugalmasabb szlovén vadállomány kontrol rendszer eredményei is igazolják azt, hogy a rágásintenzitás csökkenése gyakran nem mutat szoros kapcsolatot a vadállomány apasztásának mértékével, hanem sokkal erősebben függ egyéb élőhelyi tényezőktől[30.]. Ráadásul a nagyobb térbeli léptékben elvégzett állománycsökkentés hatása kis léptékben nem feltétlenül jelentkezik. A lokális vadrágás mértéke ugyanis nagymértékben függ az egyes élőhelyi foltok használhatóságától, ill. azon belül az ehető – nem ehető, kedvelt – nem kedvelt, rágástűrő – nem rágástűrő fajok előfordulási arányától és térbeli mintázatuktól is. Ha pedig a szlovák szabályozást vesszük alapul, akkor megfontolandó az is, hogy ha az egyértelmű ökológiai bizonyítékok hiánya ellenére a vadgazdálkodó mégis teljesíti az előírt kilövési kötelezettségeit, miért kell mégis vadkártérítést fizetnie? Megállapítható és fenntartható-e egyáltalán egy olyan kívánatos vadállomány nagyság (vadsűrűség), ami az erdőgazdálkodó, a vadgazdálkodó, valamint az erdei életközösség működése szempontjából is megfelelő?

Átgondolandónak tartjuk azt is, hogy ha a helyileg alacsony vadállomány-sűrűségnél is jelentős vadkár-problémák keletkeznek, akkor ez nem jelzi-e az adott terület érzékenységét a vad jelenlétével szemben. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, amikor mennyiségileg is kevés a táplálék a területen, ráadásul a főfafaj mellett egyéb növényfajok alacsony arányban találhatóak meg. Ilyenkor a szarvasnak esélye sincs mást enni, gyakorlatilag nem tud mást, mint kárt tenni. Hazai vizsgálataink egyértelműen mutatják, hogy patásaink nem a gazdaságilag jelentős főfafajokat (tölgyek, bükk) kedvelik, keresik elsősorban (kivéve az akác), hanem különböző elegy- és cserjefajokat, pl. mezei juhar, veresgyűrű som, bodza, szeder[31.]. Ausztriában már az egyéb élőhelyi kockázati tényezők monitoringjával igyekeznek előrejelezni a vadkár miatt erősebben veszélyeztetett erdei területeket[32.].

Európa-szerte jól ismert, hogy a természetközeli erdőgazdálkodás nagymértékben csökkenti a növényevők negatív hatását az erdőfelújulásra[33.]. A homogén, alacsony diverzitású erdőrészletek kialakítása a vágásos üzemmód során, a területek kiápolása, a cserjeirtás mind-mind növeli a vadkár kialakulásának valószínűségét. Az intenzív erdőgazdálkodási tevékenység tehát önmaga is előidézi a problémát, mindenféle vadgazdálkodási tevékenységtől függetlenül. Felmerül a kérdés, hogy valóban a kerítés megépítése jelenti-e a megfelelő védelmet a vadkár megelőzésében, vagy a nagyobb növényzeti változatosság, a kedvelt táplálékfajok elérhetőségének biztosítása érdekében tett lépések kellene, hogy a rendes gazdálkodás körébe tartozzanak erdőgazdálkodói oldalról.

Végül mit tehet az igazságügyi szakértő a korrekt kárfelmérés érdekében? Mivel az erdő nem csupán gazdasági tevékenységek színtere, hanem egy rendkívül összetett, alapvető ökoszisztéma szolgáltatásokat biztosító életközösség, ezért a fent bemutatott ökológiai összefüggéseket mélyebben kell, hogy megismerje és figyelembe vegye. Másrészt a terepi felvételezések során megfelelő statisztikai és becsléselméleti alapok ismeretében kell végeznie a munkáját. Miért? Egyrészt azért, hogy tényleg a valós helyzetet mérje fel, ne pedig csak benyomások alapján állapítson meg olyan jellemzőt, ami alapján valakinek (nem kevés) kártérítést, bírságot kell kifizetnie. Másrészről az igazságügyi szakértőnek a 2005. évi XLVII. Tv. szerint nincs is más lehetősége, „a tudomány és a műszaki fejlődés” eredményeit fel kell használnia a szakvélemény kialakítása során. Továbbá a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara Etikai Kódexe a szakértői vélemény vonatkozásában kötelességként fogalmazza meg „a korszerű szakmai ismeretek alkalmazásának követelményét”. Az úgynevezett „mérnökbecslés” pedig főként a reprezentativitás, az ismételhetőség és az ellenőrizhetőség tekintetében jellemzően nem felel meg mindezen elvárásoknak.

Az elvárható megbízhatóságú és pontosságú terepi becslés elvégzéséhez már annak tervezéskor körültekintően kell eljárni. Alapvető jelentőségű a mintavételi egységek térbeli elhelyezése, azok mérete és darabszáma. Különösen kritikus kérdés, hogy hány helyen történjen az adat-felvételezés, vagyis mekkora minta-elemszámra alapuljon a becslés. A terület teljes felmérése általában nem kivitelezhető. Tulajdonképpen emiatt van szükség a különféle becslési módszerek alkalmazására. Minél inkább lefedi a területet a mintavétel, annál megbízhatóbb lehet a becslés (azaz közelebb lesz a valósághoz a mért érték), de annál több időt is igényel. Túl kevés mintával viszont a becslés pontossága (a mérés eredményének ismételhetősége) nem lesz megfelelő. Vagyis alacsony mintaszám alapján az egyes szakértők által becsült értékek jelentősen különbözhetnek, még akkor is, ha ugyanazon módszert alkalmazták és mindannyian tapasztalt szakmabeliek. A szakértőnek meg kell találni a ráfordítások és az elvárt megbízhatóság és pontosság közötti egyensúlyt[34.].

A jelenlegi mintavételezési gyakorlatot az erdőrészlet szintjén, alacsony változatosságú területek (kevés fafaj, egy korosztály) felméréséhez alakították ki. Ezek már kevés mintaponttal is jellemezhetők a mintavételi egységek közötti kis eltérések miatt. A természetesebb, fajgazdagabb, mozaikosabb erdők felé haladva egyre több mintavételi pont kell azonos megbízhatóság eléréséhez. Sajnos a megfelelő megbízhatóságú becsléshez minimálisan szükséges mintavételi egységek számát csak utólag lehet pontosan megállapítani. Ehhez viszont a mintapontok adatait átlagolni kell és a szórást is szükséges kiszámolni. Az átlag jelenti majd azt a középértéket, ami az egész terület adott vadhatással való érintettségét egyetlen adattal jellemzi. A szórás pedig jelzi, hogy a vadhatás átlagértékének milyen térbeli változatossága van. Tulajdonképpen ez mutatja annak az „esélyét”, hogy a különböző szakértők azonos eredményre jutnak-e. Ez utóbbi rendkívül lényeges információ, így a szórás (ill. belőle a konfidencia intervallum) kiszámítását nem szabad elfelejteni! Ez segít megállapítani azt, hogy elegendő számú minta felvétele történt-e. Előre eldönthetjük, hogy az eltérés, vagyis a szórás, az átlag hány százaléka legyen (milyen pontosságra van szükségünk). Ez pl. az erdővédelmi bírság esetén a törvényben meghatározott 30%-os károsítási szint közelében lehet fontos, hiszen ez alapján dől el van-e alapja a bírságnak vagy nem.

Hazánkban is egyre többen látják a természetszerű erdőgazdálkodás szükségességét és előnyeit. Mindez a természetes változásokhoz és a természetes változatossághoz való folyamatos alkalmazkodást követeli meg, amiben a természet rendkívül bonyolult összefüggéseinek minél részletesebb megértése segít. A jogrendszer, ill. az erdei ökoszisztéma erőforrásait és szolgáltatásait használó különböző érdekcsoportok tevékenysége ezt az ökológiai változatosságot jelenleg nem tudja megfelelően átlátni és kezelni. Ezért fontos, hogy a szakértők véleményük kialakításához alaposabban megismerjék és megértsék azt a sokszínű biológiai rendszert, amit valóban erdőnek hívunk.

A publikáció a Svájci-Magyar Együttműködési Program (SH/4/8 – ’Fenntartható természetvédelem a magyarországi Natura 2000 területeken’ projekt) és a Kutató Kari Kiválósági Támogatás (8526-5/2014/TUDPOL) támogatásával készült.

[1.] Putman, R.J., Moore, N.J. 1998. Impact of deer in lowland Britain on agriculture, forestry and conservation habitats. Mammal Review, 28(4): 141-164.

[2.] Szemethy, L., Bleier, N., Katona, K. 2004. Tényleg csak létszám kérdése a vadkár? 2. Vadkár régen és ma, itthon és külföldön. Nimród, 92(10): 21-22, 35.

[3.] Burbaité, L., Csányi, S. 2010. Red deer population and harvest changes in Europe. Acta Zoologica Lituanica, 20(4): 179-188.

[4.] Reimoser, F., Putman, R. 2011. Impacts of wild ungulates on vegetation: costs and benefits. In Putman, R., Apollonio, M., Andersen, R. (ed.) Ungulate Management in Europe: Problems and Practices. Cambridge University Press, Cambridge, 144–191.

[5.] Bodor, L. 2014. Helyzetjelentés erdei vadkár ügyben. Erdészeti Lapok, CXLIX(3): 76-78.

[6.] Smit, C., Putman, R. 2011. Large herbivores as ‘environmental engineers’. In Putman, R., Apollonio, M., Andersen, R. (ed.) Ungulate Management in Europe: Problems and Practices. Cambridge University Press, Cambridge, 260-283.

[7.] Fagiani, S., Fipaldini, D., Santarelli, L., Burrascano, S., Del Vico, E., Giarrizzo, E., Mei, M., Taglianti, A.V., Boitani, L., Mortelliti, A. 2014. Monitoring protocols for the evaluation of the impact of wild boar (Sus scrofa) rooting on plants and animals in forest ecosystems. Hystrix, 25(1): 31-38.

[8.] Palacio, S., Bueno, C.G., Azorín, J., Maestro, M., Gómez-García, D. 2013. Wild-boar disturbance increases nutrient and C stores of geophytes in subalpine grasslands. American Journal of Botany, 100(9): 1790-1799.

[9.] Jaroszewicz, B., Piroznikow, E., Sondej, I. 2013. Endozoochory by the guild of ungulates in Europe’s primeval forest. Forest Ecology and Management, 305: 21-28.

[10.] Picard, M., Baltzinger, C. 2012. Hitch-hiking in the wild: should seeds rely on ungulates? Plant Ecology and Evolution, 145(1): 24-30.

[11.] Newman, M., Mitchell, F.J.G., Kelly, D.L. 2014. Exclusion of large herbivores: Long-term changes within the plant community. Forest Ecology and Management, 321: 136-144.

[12.] Pekin, B.K., Wisdom, M.J., Endress, B.A., Naylor, B.J., Parks, C.G. 2014. Ungulate browsing maintains shrub diversity in the absence of episodic disturbance in seasonally-arid conifer forest. PloS ONE, 9(1): 1-9.

[13.] Lessard, J.P., Reynolds W.N., Bunn, W.A., Genung, M.A., Cregger, M.A., Felker-Quinn, E., Barrios-Garcia, M.N., Stevenson, M.L., Lawton, R.M., Brown, C.B., Patrick, M., Rock, J.H., Jenkins, M.A., Bailey, J.K., Schweitzer, J.A. 2012. Equivalence in the strength of deer herbivory on above and below ground communities. Basic and Applied Ecology, 13: 59-66.

[14.] Chollet, S., Baltzinger, C., Ostermann, L., Saint-André, F., Martin, J.L. 2013. Importance for forest plant communities of refuges protecting from deer browsing. Forest Ecology and Management, 289: 470-477.

[15.] Kuijper, D.P.J., de Kleine, C., Churski, M., van Hooft, P., Bubnicki, J., Jedrzejewska, B. 2013. Landscape of fear in Europe: wolves affect spatial patterns of ungulate browsing in Białowieza Primeval Forest, Poland. Ecography, 36: 001-013.

[16.] Muñoz, A., Bonal, R., Díaz, M. 2009. Ungulates, rodents, shrubs: interactions in a diverse Mediterranean ecosystem. Basic and Applied Ecology, 10: 151-160.

[17.] Strauss, S.Y., Agrawal, A.A. 1999. The ecology and evolution of plant tolerance to herbivory. Trends in Ecology and Evolution, 14: 179-185.

[18.] Hilton, G.M., Packham, J.R., Willis, A.J. 1987. Effects of experimental defoliation on a population of pedunculate oak (Quercus robur L.). New Phytologist, 107(3): 603-612.

[19.] Hjältén, J., Danell, K., Ericson, L. 1993. Effects of simulated herbivory and intraspecific competition on the compensatory ability of birches. Ecology, 74(4): 1136-1142.

[20.] Fehér. Á., Katona K. 2013. Akácrágás: vadkár vagy vadhatás? Erdészeti Lapok, CXLVIII(9): 278-281.

[21.] Palacio, S., Hester, A.J., Maestro, M., Millard, P. 2013. Simulated browsing affects leaf shedding phenology and litter quality of oak and birch saplings. Tree Physiology, 33(4): 438-445.

[22.] Canham, C.D., McAninch, J.B., Wood, D.M. 1994. Effects of the frequency, timing, and intensity of simulated browsing on growth and mortality of tree seedlings. Canadian Journal of Forest Research, 24(4): 817-825.

[23.] Kullberg, Y., Welander, N.T. 2003. Effects of simulated winter browsing and drought on growth of Quercus robur L. seedlings during establishment. Forest Ecology and Management, 173: 125-133.

[24.] Hirka, A., Koltay, A., Kolozs, L., Janik, G., Szőcs, L., Csóka, Gy. 2013. Erdeink egészségi állapota 2013-ban. Erdészeti Lapok, CXLIX(7-8): 258-261.

[25.] Gheysen, T., Brostaux, Y., Hébert, J., Ligot, G., Rondeux, J., Lejeune, P. 2011. A regional inventory and monitoring setup to evaluate bark peeling damage by red deer (Cervus elaphus) in coniferous plantations in Southern Belgium. Environmental Monitoring and Assessment, 181(1-4): 335-345.

[26.] Náhlik, A., Dremmel, L., Sándor, Gy., Tari, T. 2012. A csemetekori vadrágás következményeinek vizsgálata rudas állományokban. Erdészettudományi Közlemények, 2(1): 163-172.

[27.] Welch, D., Scott, D. (2008): An estimate of timber degrade in Sitka spruce due to bark stripping by deer in a Scottisch plantation. Forestry, 81(4): 489-497.

[28.] Ward, A.I., White, P.C.L., Smith, A., Critchley, C.H. 2004. Modelling the cost of roe deer browsing damage to forestry. Forest Ecology and Management, 191: 301-310 .

[29.] Putman, R., Langbein, J., Green, P., Watson, P. 2011. Identifying threshold densities for wild deer in the UK above which negative impacts may occur. Mammal Review, 41: 175-196.

[30.] Debeljak M., Dzeroski, S., Jerina, K., Kobler, A., Adamic, M. 2001. Habitat suitability modelling for red deer (Cervus elaphus L.) in South-central Slovenia with classification trees. Ecological Modelling, 138: 321-330.

[31.] Katona, K., ,Kiss, M., Bleier, N., Székely, J., Nyeste, M., Kovács, V., Terhes, A., Fodor, Á., Olajos, T., Rasztovits, E., Szemethy, L. 2013. Ungulate browsing shapes climate change impacts on forest biodiversity in Hungary. Biodiversity and Conservation, 22(5): 1167-1180.

[32.] Nopp-Mayr, U., Reimoser, F., Völk, F. 2011. Predisposition assessment of mountainous forests to bark peeling by red deer (Cervus elaphus l.) as a strategy in preventive forest habitat management. Wildlife Biology in Practice, 7(1): 66-89.

[33.] Kuijper, D.P.J. 2011. Lack of natural control mechanisms increases wildlife–forestry conflict in managed temperate European forest systems. European Journal of Forest Research, 130: 895–909.

[34.] Szemethy, L., Katona, K., Csányi, S., Hajdu, M., Hejel, P., Bleier, N. 2013. A vadhatás mérésének módszertani problémái. Erdészeti Lapok CXLVIII (11): 360–361.

erdo-mezo.hu

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Vadászat

Hét kitüntetett a pápai Agrárexpón

Print Friendly, PDF & Email

Hét vadász kitüntetésben részesült a pápai Agrárexpón:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben:

Árvai István. Fotó: Gyurom János – OMVK

Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérem kitüntetést vehette át Győrffy Balázstól és Takács Szabolcstól. Árvai István a Hajag Vidéke Vadásztársaság alapító tagja, 1997 óta. Veszprém Vármegye egyik meghatározó és mindenki számára példaként említhető, kimagasló emberi tulajdonságokkal rendelkező vadásza.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vadászat iránti elkötelezettsége szinte egész életútját végig kísérte, számtalan kimagasló vadászati pozíciót töltött b,e és minden esetben kimagasló munkát végzett. Vadásztársaságánál 2002-től 2012-ig, egy évtizeden át vadászmesterként tevékenykedett, meghatározó szerepe volt a társaság fejlődésében és gyarapodásában.

2012-től 2024-ig a vadásztársaság Ellenőrző Bizottságának elnöki teendőit látta el, ebben a választott funkciójában is egy előremutató, tenni akaró, kompromisszumkészséget mutató vadásztársat ismerhettünk meg.

2024-től aktív vadászati tevékenységét már nem gyakorol, de ennek ellenére a Hajag Vidéki Vadásztársaság tiszteletbeli tagjává fogadta.

Árvai István aktív szerepet vállalt a Veszprém Vármegyei Vadászkamara életében is. A Kamara megalakulásától kezdődően 2009-ig Sportvadász Alelnöki tisztséget töltött be, de mai napig is Vármegyei küldöttje a Kamarának.

Munkásságát 2003-ban Nimród Vadászéremmel, 2008-ban a Vadászkamara Aranyérme kitüntetéssel ismerték el.

A Hubertusz Kereszt kitüntetéseket Pap Gyula és Áldozó Tamás adta át:

Fejes Dezső 1958-ban született Magyargencsen. Édesapja is vadászember volt. Akkoriban a terület inkább apróvadas jelleggel bírt. Nagyon sok közös vadászélményt éltek meg együtt.

Hertelendy vadásztársaság elődjénél, a Rába-Marcalközi vadásztársaságnál megüresedett hivatásos vadászi állást 1986-tól 2023 nyaráig, azaz nyugdíjba vonulásáig töltötte be. Az elmúlt 38 évben szerves része lett a vadásztársaság vadászatainak, és vadászat szervezésének. Sok kapitális gímbika és remetekan elejtésénél adta meg a vadnak járó végtisztességet. 2022 óta a társaság vadászmestereként is tevékenykedik. Kiemelkedő vad-, és területismeretét a mai napig tudja kamatoztatni a kísérések alkalmával.

Fotó: Gyurom János – OMVK

37 évi áldozatos, a Hertelendy vadásztársaság érdekeit figyelembe vevő munkájáért a Hertelendy vadásztársaság vezetése Hubertus kereszt gyémánt fokozata kitüntetésben részesíti.

Baki Zoltán 1980-ban született Pápán. Családjában senki nem vadászott, de a mező, erdő, és a természet szeretete mindig közel állt családjához.

Mezőgazdasági középiskola elvégzése után a Nyugat-magyarországi Egyetem Mosonmagyaróvári Karán szerzett agrármérnöki képesítést. Ekkor még a horgászat ált közelebb szívéhez.

Baki Zoltán. Fotó: Gyurom János – OMVK

Az egyetem elvégzése után Nemesszalókra került állattenyésztési vezetőnek, ezen évek alatt vált vadásszá.

A Magyargencs, Kemeneshőgyész területein működő Hertelendy vadásztársaságnál először bérlő, majd teljes jogú tag lett. 2017 óta látja el a vadásztársaság gazdasági vezetői pozícióját. Sikeres vadász és kísérő. Önzetlen, a vadásztársaság érdekeit képviselő munkájáért a vadásztársaság vezetése a Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetésben részesíti.

Mayer Nándor, a  Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetés birtokosa a Kislődi Hunor Vadásztársaság alapító tagja, 1990 óta aktív vadász. Jelenleg a vadásztársaság gazdasági vezetője. Önként vállalt feladatát lelkiismeretesen, nagy precizitással végzi. Számára a vaddal való törődés, a vad gondozása, etetése, megfigyelése mindenkor fontosabb és nagyobb élményt jelent, mint annak elejtése. Közvetlen, vidám személyiségével, egyedi humorával könnyen kerül a társaság középpontjába, hozzájárulva ezzel a vadászatok jó hangulatához. Nagy szerepet vállal a Farkasgyepűi Önkormányzat üzemeltetésében lévő Bakony Vadjai állandó kiállítás népszerűsítésében.

May Nándor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Szívesen és töretlen lelkesedéssel vezeti az iskolás és egyéb turistacsoportokat, mely tevékenységével nagyban hozzájárul a felnövekvő nemzedékek, valamint a természet iránt érdeklődők vaddal és vadászattal kapcsolatos szemléletének formálásához.

A Nimród érem kitüntetéseket Győrffy Balázs és Takács Szabolcs adták át Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor részére.

Kovács Attila, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének erdészeti igazgatója egyetemi diplomájának megszerzése után, 2002. július 1-től kezdte meg munkáját az akkori Bakonyerdő Rt-nél, mint a Bakonybéli Erdészet fahasználati műszaki vezetője. Emellett már a kezdetektől elkötelezett résztvevője volt a Bakonyerdő Zrt. vadászati tevékenységének, aktívan közreműködött a vadkárelhárító vadászatokban és a hajtások lebonyolításában is.

2007 novemberétől 2010 decemberéig a Központban termelési, majd erdőgazdálkodási osztályvezető tisztséget töltött be.

2010-2012 között ismét fahasználati műszaki vezető volt, az akkor már az Ugodi Erdészet területeivel megnövelt Bakonybéli Erdészetnél.

2012. július 6-tól a Bakonyszentlászlói Erdészet erdészeti igazgatója lett, ahol az erdészet jellegéből fakadóan körültekintő gazdálkodásra volt szükség. A vad-és erdőgazdálkodási tevékenység során jó kapcsolatot ápolt a környező gazdákkal és vadászatra jogosultakkal is. Jelentős eredményeket ért el a zárttéri vadtartás területén, mint a gici vaddisznóskert kezelője.

2020. augusztus 1-től a mai napig a Bakonybéli Erdészet erdészeti igazgatója.

A jellemzően nagyvadas bakonybéli vadászterület gondos gazdája, munkatársai körében megbecsült vezető.

Munkája során kiemelt figyelmet fordít a terelővadászatok és vaddisznóhajtások magas színvonalú, eredményes és pontos lebonyolítására. Az erdőgazdálkodás és a vad egyensúlyának folyamatosan szem előtt tartásával gazdálkodik a rá bízott állami vagyonnal.

Kovács Attila. Fotó: Gyurom János – OMVK

Mint a huszárokelőpusztai vendégházért felelős vezető, annak a magas elvárásoknak megfelelő színvonalon való működtetésében jelentős szerepe van, amit a számos vadászvendég visszajelzése is igazol. Az egyre inkább növekvő turisztikai elvárások között is szem előtt tartja és kiemelten kezeli az objektum fő profilját. A vendégház jelenleg is zajló átalakításában is kiemelt szerepet vállal.

Képzett vadászkürtösként aktív tagja a Bakonyerdő kürtös csoportjának, szervezi és bonyolítja a kürtösök rendezvényeken és képzéseken való részvételét, a magyar vadászati hagyományok elkötelezett híve.

Munkájára igényes, azt magas színvonalon végző, nagy munkabírású, lelkiismeretes szakember. Hozzáértésének és tapasztalatának köszönhetően eredményes, gondos területgazda, mindezek mellett kiváló erdészeti igazgató.

Bedő Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Bedő Gábor a Marcal-Bitvaközi Vt. fővadászi teendőit látja el ma is. Dabronyi születésű, szinte egész életpályája összefüggött a természetvédelemmel, a vad szeretetével és részben a társasághoz történő kötődésével. Mindez vezetett oda, hogy ezt az életpályát választotta. 2007-ben végzett Sopronban vadgazda technikusként, és hamarosan, 2010-ben vadgazda szakmérnöki képesítést is szerzett.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A Marcal-Bitvaközi Vadásztársaságnál 2007 óta van munkaviszonyban, mint hivatásos vadász, 2011-től pedig a társaság fővadásza.

Bedő Gábor meghatározó szerepet tölt be a társaság vadgazdálkodási tevékenységének irányításában, szervezi és részese a bérvadásztatási tevékenységnek, de kimagasló érdemei vannak a földtulajdonosokkal, gazdákkal való napi szintű kapcsolattartásban a vadkármegelőzés érdekében.

Mint hivatásos vadász Veszprém Vármegyei Vadászkamara küldötte, aktív szerepet vállal az új vadászok sikeres képzését illetően kihelyezett oktatások, bemutatók tartását illetően. Mindezt önzetlenül teszi.

Folyamatosan képezi magát, jelenleg vadászkürt-oktatáson vesz részt, és ha a későbbiek folyamán még a telefonját is időben felveszi, nagy sikerek előtt állhat.

Sipos Gábor 1997-től 2002-ig a szombathelyi Hermann Ottó Szakképző Iskolába járt vadász, vadtenyésztő szakra, majd vadgazdálkodási technikumot végzett.

Sipos Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

2002 és 2005 között a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol agrármérnök diplomát szerzett. A főiskolai évek alatt az állattenyésztő menedzser és a vadgazdálkodási specializáció követelményeit is teljesítette.

2000 és 2005 között a Sümegi Kinizsi Vadásztársaságnál a hivatásos vadász mellett gyakorlaton vett részt, majd 2007-től itt helyezkedett el hivatásos vadászként az akkori a Bertény Vadásztársaságnál, amely később átalakult a mostani néven ismert Sümegi Kinizsi Vadásztársasággá.

Azóta is hű az első munkahelyéhez, amely reméljük, az utolsó is lesz számára, hiszen mindenki elégedett a szorgalmas és szakértő munkájával. Megbecsüli minden tagtárs, hiszen a lefontosabb neki, hogy a vadásztársaság érdekeit szem előtt tartsa, időt és energiát nem sajnálva. A vadgazdálkodás nem csak hivatása, hanem egyben a hobbija is, hiszen hihetetlen szeretettel fordul az állatok felé.

Nem elhanyagolható érdeme, hogy minden évben 20-30 gímbika, illetve 2020-ban Veszprém megye legnagyobb gímbikája az ő segítségével kerülhetett terítékre, 14,03 kilogrammal.

A vadásztársaság vezetősége büszke arra, hogy ilyen kiváló munkaerőt tudhatnak maguk mellett!

Forrás: OMVK

Fotók: Gyurom János

Tovább olvasom

Vadászat

Áfonya 58. munkája

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében járunk, a Zemplén lábánál, ahol a napokban riasztották Gergely Csabát, hogy az esti cserkelésnél egy őzbakra tettek lövést, de sajnos elugrott és beváltott, egy körülbelül öt hektár kiterjedésű, ősnádasba. Kora reggel aztán Áfonyával, a hatéves hannoveri vérebemmel indultunk útnak – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Áfonya 58. munkája Fotó: Gergely Csaba

Még pénteken beszéltem a barátaimmal és a társaság elnökével is. Tudtam, hogy szlovák vendégek látogattak hozzánk. A vadásztársasággal régi jó viszonyban vagyunk és nemcsak a vadászatok idején, hanem egyébként is tartjuk a kapcsolatot.

Akkor este annyit mondtak, hogy világos, habos vért találtak és megjelölve a rálövés, az elugrás helyét, a szürkület érkeztével otthagyták a nádast.

Persze ilyenkor nehezebben telik az este a vadászházakban és ha fogadni nem is mertem volna rá, de azért biztos voltam, ha szlovákok vadásznak nálunk, azokat a vendégeket otthon sem lehet tartani. Mivel ismertem a területet, abban maradtam a barátaimmal, hogy kint találkozunk – mesélte Gergely Csaba.

Gergely Csaba és kutyája Áfonya, a hannoveri véreb. Fotó: Agro Jager News

Persze ott volt a vadőr barátom, a szlovák vendég és a tolmács is. Elmondták, hogy egy 8×57-es kaliberrel vadásztak. Az autót hátrahagyva felvettük a csapát. A barátommal úgy döntöttünk, hogy megnézzük, van-e esély arra, hogy meglesz, mert ha beljebb jutott a nádasba, akkor fel kell vegyük a combcsizmát is. Tudvalevő ugyanis, hogy az a nádas még ilyen száraz tavasz esetén is tud meglepetéseket okozni. Az autóban egyébként sok mindent magunkkal viszünk – folytatta Gergely Csaba, így viszünk a kutyának vizet is, felszerelést és még sebkötöző csomag is van a vérebnek, ha esetleg valami baj érheti, hiszen ezeken a részeken vaddisznót is keresnek. Ámbár az ASP okozta járvány visszavetette a társaságok lehetőségeit, s jobban őzet és szarvast szoktak keresni.

Áfonya az 58. utánkeresése. Fotó: Agro Jager News

Áfonya az elmúlt évben, ha nem is kényszerpihenőn volt, de kölykei miatt többet járt Gergely Csaba Szép-völgyi Nyomkövető Csinossal, hívónevén Borókával, aki alig három esztendős, de már komoly munkákat tudhat maga mögött. Mégis mondhatjuk, hogy Csaba életében Áfonya a nagy szerelem.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A rálövésnél a kutya szépen felvette a csapát és ahogy a vadőr mutatta, ahol az őz beváltott, ők is beléptek az ingoványba. Fújt a szél és az éjjel esőt is hozott, amitől tartottak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy eső után a vérebek jobban dolgoznak – legalábbis az enyémek, mondta Gergely Csaba. Egy dupla puskaszíjon öreg Mauserje várakozott, amelybe .30-06-os, 14,3 grammos Sako lőszert töltött. A puskán pedig egy 1-6×24 hajtástávcső ült.

 

Éreztem, hogy most hallgatni fog a vállamon, mert láttam a kutyán, hogy közel a vad s aki vérebes, már tudja, látja a kutyáján, hogy dermedt-e a vad vagy hajszára kéredzkedik.

Bent a nádban azután a kutya újabb csapajelet talált és akkor már tudtam, hogy nem fogunk sokat menni. Egyre élénkebb lett előttem Áfonya, mikor szétnyílt a nád és a vezetéken beértem a kutyát, már fogta az őzet, amit dermedten találtunk meg.

Ilyenkor néhány perc az enyém a kutyával. Ezt minden vérebes átéli s a megtalált vadnak a kutya éppen úgy örül, mint mi, sőt – úgy gondolom büszke is arra, hogy ő vezetett oda. Leülünk, mellétérdepelünk a vadnak. Nagyon hálás ilyenkor a kutya.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A nádas széléhez érve, már tudták, hogy megtaláltuk és a vendég számára sikerült kihozni az őzet a nádból. Nyilvánvaló volt, hogy kutya nélkül ez nem sikerülhetett volna. A töretátadás után a szlovák vendég odalépett Áfonyához és átadta a kutyának.

Áfonya és az őzbakja.

Magam részéről azt kívánom minden vérebesnek és vadásznak is, hogy egyszer legyen részese egy ilyen utánkeresésnek, mert még soha nem történt olyan szlovák vendégekkel, hogy ne tudták volna, mi a vadászat írott és íratlan szabálya. Nem kell tanítani, nem kell magyarázni, hogy kellett volna, mint kellett volna. Egyszerűen tudják. A vendég tudja, hogy mit szabad és mit nem és azt is, hogy számára mi a kötelező, ha idegen helyen jár.

Jó volt látni ezt és jó volt együtt örülni egy vadászatnak, mert mégiscsak megkerült az őzbak. Úgy gondolom, jó döntést hozott a vadőr barátom, hogy nem keresték tovább – mi meg, ahogy általában, szívesen érkeztünk.

Gergely Csaba utánkereső és kutyája: Áfonya. Fotó: Agro Jager News

Itt a Zemplénben mostanság kevesebb a vad, így minden munkát megbecsülünk. Ezzel a visszarakott, úgy hat évesre becsült, örökös közepes őzbakkal pedig Áfonya teljesítette az 58. sikeres keresését is – tájékoztatta az Agro Jager Newst Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Gergely Csaba

Utánkeresőt keres a Zemplén lábánál?
Gergely Csaba -> Telefon: +36303528399

Agro Jager News

Tovább olvasom

Vadászat

Verőfényes Vadásznapon Pápán

Print Friendly, PDF & Email

Vadásznapot szerveztek Pápán

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Vadásznapjaink közül a legmélyebben gyökerező a pápai összejövetel. Volt itt már Szent György napi és „sima” agrárexpo, legújabban fiatalosabbra hangolt „Agrárpiknik”, de volt, ami sosem változott: az, hogy szombaton mindig mi, vadászok voltunk a főszereplők!

Fotó: Gyurom János – OMVK

Bakony Vadászkürt Egylet hívogató kürtszignáljainak elhangzása után Áldozó Tamás, Pápa város polgármestere köszöntötte a vadászokat, azt kívánva, hogy a számukra hétköznapi jelenségként megtapasztalt természetélményt minél több embernek, köztük sok fiatalnak át tudják adni.

Győrffy Balázs országgyűlési képviselő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elismerését fejezte ki az országos és területi vadgazdálkodási tanácsok munkájának új lendületéért, és ígéretet tett arra, hogy a falugazdászok felkészítése és segítsége révén a gazdálkodók pontosabb képet kaphatnak majd a vadkár megelőzésével és kezelésével kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Takács Szabolcs, Veszprém vármegye főispánja, az Országos Vadgazdálkodási Tanács elnöke a közelmúlt jelentős jogszabálymódosításai között említette azt a lehetőséget, hogy a következő vadászati évtől már elektronikus beírókönyvet is használhatnak majd a jogosultak, és azt a tényt, hogy kibővült a vadászat során használható eszközök tárháza, ami remélhetőleg hozzájárul majd a vadkárok csökkentéséhez, a lokálisan megnövekedett nagyvadlétszám észszerű apasztásához.

Fotó: Gyurom János – OMVK

Az apróvad életfeltételeinek javítása, a szaporulat túlélése érdekében a Veszprém Vármegyei Vadászkamara díjat alapított a dúvadgyérítésben élen járó, példát mutató vadászközösségek jutalmazására. Idén a Marcal-Bitvaközi Vadásztársaság, a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. Uzsai Erdészeti Igazgatósága és a Csobánc Vadásztársaság érdemelte ki a legjobbaknak járó díjakat.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Fotó: Gyurom János – OMVK

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben: Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérmet vehette át, Fejes Dezső a Hubertus kereszt gyémánt fokozatával, Baki Zoltán és Mayer Nándor a Hubertus kereszt arany fokozatával gazdagodott, míg Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor szolgálatát Nimród Érem kitüntetéssel ismerték el. Részletes méltatásukat ide kattintva olvashatják.

Sok év kihagyás után ismét van rá lehetőség, hogy a frissvizsgás vadászok egy igazi vadászünnepen tehessenek fogadalmat a vad, a természet, a vadásztársak és a hagyományok tisztelete mellett. Ezúttal tizenöt fő, köztük három hölgy tett hitet a vadászat írott és íratlan szabályainak betartása mellett. Korn Ignác hivatásos vadász a Nimród 1948. február 15-ei számából vett Láng Rudolf-idézettel bocsátotta őket útjukra:

„Kedves öreg és fiatal vadásztársaim, szívleljétek meg, amit írtam. Sok esztendőnek tapasztalata tanított meg erre. Ti öregebbek, ne sajnáljátok a fáradságot és oktassátok a fiatalt, ti fiatalok pedig ne resteljetek tanulni. Mert tanulni sosem szégyen. Szégyen csak az, ha valaki tudatlan marad. És az élet nagyon kíméletlen, nagyon szigorú cenzor. Irgalmatlanul megbuktatja azt, aki nem akar tanulni.”

Fotó: Gyurom János – OMVK

Ezt követően a Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola 4./Z osztálya műsora oldotta a feszes hangulatot. A nebulók produkciója lendületesen ötvözte a zenei, valamint a vadászat szellemi-lelki tartalmához hozzájáruló elemeket. A színpadot a gyerekek után a Bakony Vadászkürt Egylet tagjai vették ismét birtokban, akik színvonalas előadásukkal stílszerű dallamokat szolgáltattak a vadételek elköltése mellé.

A szabadtéri rendezvényhelyszínen Krekács Zoltán révén a látogatók a solymászat régmúltjába és jelenébe is betekintést nyertek, Maróti Béla vadásztársunk (a megyei Kinológiai Szakbizottság elnöke) és Keresztes János agarászegyleti elnök pedig a vadászat során használt kutyafajtákkal ismertették meg a vadásznapra kilátogató laikus közönséget, de a vizslabemutató meglett vadászokból is hangos elismerést váltott ki.

Fotó: Gyurom János – OMVK

A hagyományos vadételfőző verseny minden indulója aranytányérral és aranymedállal lett gazdagabb, ám idén is voltak, akik kimagaslottak a húsz induló közül. Így a Sümegi Kinizsi Vadásztársaság III. díjat, Pálffy László II. díjat, a Nadler Herbert Vadászati Egyesület I. díjat kapott.

Fotó: Gyurom János – OMVK

Veszprém Vármegyei Diana Vadászhölgy Klub a főzőverseny Nagydíját mondhatta magáénak, a Csatári Plast által felajánlott különdíj pedig a Nagyvázsonyi Kinizsi Vt.-nél talált gazdára. A díjakat Pap Gyula vármegyei vadászkamarai elnök, és Kovács Zoltán országgyűlési képviselő adta át – aki annak idején még polgármesterként a legelső Pápán megrendezett megyei vadásznapot megnyitotta, tübb, mint negyedszázada.

Legközelebb május 26-án, a várpalotai vadász-gyereknapon találkozunk!

Forrás: OMVK
Fotó: Gyurom János

Tovább olvasom