Keressen minket

Vadászat

Afrika beleégett a szívébe…

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Az elmúlt tíz évben négy alkalommal vadászott Afrikában Tráser Ferenc közgazdász, a Szegedi Tudományegyetem volt gazdasági főigazgatója. Tanzániai, namíbiai, zambiai élményeiről könyveket adott ki. Maga és családja előtt is be szerette volna bizonyítani, hogy képes erre is, mint sok minden másra: legyőzni a veszélyt.

traser_ferenc_leopard

– Az első, ráadásul ezüstérmes őzbakot Algyő és Szeged között lőttem. A mentorom, Faragó László akkor azt mondta: nyugi, ez nem lesz mindig így, nem az az első lépés, hogy egy ezüstérmes bakot lövünk. Széchenyi Zsigmondot idézte, aki szerint a vadászat vadűzés és erdőzúgás, de az erdőzúgás több benne. Az elmúlt időszakban aztán rá kellett jönnöm, hogy az erdőzúgás is nagyon nagy élmény – magyarázta el a vadászathoz való viszonyát Tráser Ferenc.

IPARÁG A SZAFARIRA

– Először 2006-ban jártam Afrikában, az első állomás Tanzánia volt. A vadászutak szervezésére mára iparág jött létre, az interneten mindent meg lehet találni. Szerepelnek az árak is: jó pár évvel ezelőtt egy napért 1000 dollárt kellett fizetni, ebben benne volt a teljes ellátás.

Egy afrikai szafari általában 14 vagy 21 napig tart. Már januárban felvesszük a kapcsolatot az ottani európai vadásszal, aki a területet az államtól bérli. Kiderül, milyen kvótákat tudott vásárolni arra az évre. Ezután árajánlatot kérünk, amit összevetünk a pénztárcánkkal: kikalkuláljuk, milyen vadra szeretnénk lőni, és hányat akarunk elejteni. Ha nem sikerül kilőni az állatot, nem kell kifizetni az árát, de ez a végén derül ki. Az előszerződés aláírásakor előleget utalunk át. Magyarországon készpénzben felvesszük a dollárt, és kivisszük magunkkal.

Tanzániában például voltak olyan megkötések, hogy csak 50 dolláros címletben lehet fizetni, attól tartottak ugyanis, hogy a százdollárost hamisítják. Figyelmeztettek, ha sebzés esetén a velünk lévő állami felügyelő akár csak egy vércseppet is talál, fizetni kell. A vadászterület bérlője is kockáztat: ha például leköt két oroszlánt egy évre, és a vendégvadászok mindössze egyet ejtenek el, akkor neki a másikat ki kell fizetnie.

MALÁRIA ELLEN

Amikor a felek a végleges szerződést is aláírták és átutalták az előleget, fegyverkiviteli engedélyért kell folyamodni, és meghívólevél alapján vízumot szerezni. Egészségügyi könyvecskét váltanak ki az adott országhoz szükséges védőoltásokhoz, amiket vagy Szegeden, vagy Budapesten kapnak meg. Tráser Ferenc az egyik oltás után három napig nem tudott felkelni az ágyból. A malária elleni gyógyszert Bécsből hozatják az afrikai vadászok: 4 nappal az út előtt kezdik el szedni, és a hazaérkezés után még 4 napi adagot be kell venni.

Barátja fiának gyógyszereit túladagolták: Zambiában orvoshoz mentek vele, ahol azt mondta a doktor, az előző napon valaki meg is halt ebben, de ne aggódjanak, a magyar gyerek erős gyereknek néz ki, túl fogja élni…

ISMÉT KAPHATÓ!

vadaszok_alma_namibia

MEGJELENT!

trofeak_szarvasok_200

TRÓFEAKATALÓGUS – SZARVASOK

FIAINAK AJÁNLOTTA

– Kittenberger Kálmán, Széchenyi Zsigmond, Molnár Gábor, Teleki Sámuel könyvein nőttem fel, kisebbik bátyámmal pedig, akiből erdőmérnök lett, gyerekkorunk óta tartottunk füles- és macskabaglyot, vörös vércsét, horgásztunk a Maros-parton.

Felnőttként fegyvervizsgát tettem, lett fegyvertartási és vadászengedélyem is. Aktívan azonban csak akkor kezdtem el vadászni úgy 10 évvel ezelőtt, miután elhunyt apósom, akiről a családra maradtak a fegyverei. Afrikai élményeimről három könyvet írtam, amiket fiaimnak ajánlottam. Azért, hogy tudják, ki volt a nagyapjuk, apjuk, és hogy miként éltem meg ezeket a történéseket.

Szeged – Tráser Ferenc az SZTE volt főigazgatója otthonában az afrikai és hazai vadásztrófeái között. Fotó: Karnok Csaba

Szeged – Tráser Ferenc az SZTE volt főigazgatója otthonában az afrikai és hazai vadásztrófeái között.
Fotó: Karnok Csaba

ELEFÁNTFŰ ÉS TETŐ

– Elérkezik az indulás ideje: három csomagot viszünk, az egyik sporttáska az afrikai könnyű ruházattal, olyan pólókkal például, amiknek a hónalja szitaszerű, nem lehet beleizzadni – folytatta a vadász. – A bakancs 40 fokos hőségben is előírás a kullancsok, skorpiók miatt. A második poggyász egy hátizsák az igazolványoknak, a zseblámpának, a késnek, a távcsőnek, a harmadik csomag pedig a fegyvereké. Mivel teljes ellátást kapunk, kajára nincs szükség, viszont rászoktam arra, hogy mindennap reggel megeszem egy müzliszeletet.

Ruházatban széles az afrikai vadász választéka: reggel négykor kelnek, amikor még csak 2-3 fok van, és mindent magukra vesznek. Kilenc óra körül már úgy süt a nap, hogy vetkőzni kell, és a levetett ruhákat vagy a terepjárón hagyják, vagy egy kísérőre bízzák. Egy normál napon egyébként reggel kimennek cserkelni és követik a nyomokat, kora délután visszazötyögnek a szállásra, egy bőséges reggeli- és ebédszerűség után a legnagyobb melegben lepihennek, majd visszaindulnak a lesre, és várják a jó szerencsét.

– Hiába néztem meg interneten a tábor fotóit, igencsak meglepődtem, amikor szembesültem a nomád körülményekkel – mondta a vadász.
– A vizet a sátor mögött álló olajoshordóban melegítették a segítők. A hordó alatti gödörben tüzeltek egész éjszaka, és amikor reggel kinyitottam a „melegvíz-csapot”, a hordóból egy szivattyú nyomta be a vizet a sátorba. Az ágy fölötti tető elefántfűből készült, ami tele volt egerekkel és pockokkal. Nem hagytak aludni: ha belerúgtam a mennyezetbe, akkor minden rám potyogott. Fogmosáshoz ásványvizet használtunk, ehhez ragaszkodtunk. A mobiltelefon és a laptop nem működött, mivel nem volt térerő. A barátom vett egy olyan telefont, ami műholdról működött, erről sikerült hazaszólni, mielőtt végleg lemerült. Feltölteni ugyanis nem lehetett.

A LEOPÁRD

2006-ban Tanzániában indult a szafarik sora, 2007-ben és 2008-ban Namíbia, 2009-ben pedig Zambia következett. A legutolsó sikertelen útnak számított, mivel nem tudott oroszlánt ejteni. Csak két vízilovat lőtt, amiknek a húsa részint csalinak kellett, részint a helyi lakosok ették meg. A legértékesebb trófea, egy leopárdé Namíbiából, a 2007-es útról származik.

delmagyar.hu

Vadászat

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Print Friendly, PDF & Email

Nagy István agrárminisztern nyilatkozott a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra – közölte Nagy István agrárminiszter a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén, szerdán.

Fotó: AM

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeink jellegzetes arculatához az egyes vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában pedig a vadászat kulcsfontosságú. Mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy a nemzeti kincsünk. Ezzel az értékkel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generáció számára – tette hozzá.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A miniszter kiemelte, kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Nagy István szerint az egyedülálló adottságainknak köszönhető az is, hogy a magyar vadhús népszerű Európában. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Hagyományainkat és szokásainkat tudatosan kell megvédenünk. Meg kell becsülnünk a normalitást a gazdák és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek mindennapi áldozatos és kitartó munkáját, akiknek köszönhetően biztonságos élelmiszer kerülhet a magyar családok asztalaira – hangsúlyozta.

Fotó: AM

Kifejtette, a Nagykunság szívében, Karcagon a kunok földjének lakói híven őrzik és ápolják hagyományaikat, büszkék múltjukra és jelenükre egyaránt. A közös kötelességünk pedig az, hogy a természet, a vad és az ember alkotta egyensúlyt megőrizzük és fenntartsuk az utánuk jövő generáció számára.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Vadászat

170 millió az idei kiemelt kamarai programokra

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége április 25-ei ülésén döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról. A Küldöttközgyűlés márciusi határozata értelmében az ifjúságnevelésre, a hivatásos vadászokra, kutatásra és közönségrendezvényre 2024-ben összesen 169 531 250 forintot fordít az érdekképviselet Központja. Ezt a döntést váltotta aprópénzre az Elnökség a tanácskozáson, amelyen egyéb témák is napirendre kerültek.

Az ülésen az Elnökség tagjai egyhangúlag támogatták dr. Jámbor László elnök előterjesztéseit, így döntés született az ifjúságnevelési és hivatásos vadászok felkészültségét erősítő vármegyei pályázatokról, illetve központi feladatok finanszírozásáról is.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vármegyék ugyan többletforrást igényeltek a korábban meghatározott kerethez képest, de más források átcsoportosításával ezt is biztosította az Elnökség (erre a márciusi Küldöttközgyűlés egyik határozata adott lehetőséget, részletek itt). Ezek alapján a feladatok és a hozzájuk rendelt pénzösszegek az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • Az „Ismerd meg a vadászokat!” ifjúságnevelési programra idén 114 millió forintot fordíthat a Vadászkamara központja. Ebből 84,7 millió forint a vármegyei Területi Szervezetek ifjúságnak szóló kezdeményezéseinek, programjainak megvalósulását segítheti a 2018 óta működő pályázati rendszerben, a fennmaradó összegből pedig ez évben is megjelenhetnek a nagysikerű, gyerekeknek szóló „Kisvadász” foglalkoztató füzet újabb számai (részletek, letölthető korábbi számok itt).
  • hivatásos vadászok szakmai felkészültségét és munkafeltételeiket javító programokra a vármegyéktől beérkezett pályázatok alapján 49,9 millió forintot különített el az Elnökség, ebből a Területi Szervezetek rendeznek a vadőröknek képzéseket, szűréseket, szakmai tanulmányutakat.
  • A több éve futó, a mikotoxikonat és azok vadállományra gyakorolt hatását vizsgáló kutatásra 10 millió forintot szán a szervezet. Ezzel kapcsolatban Bajdik Péter főtitkár elmondta: a fő feladat, hogy a lehető legtöbb vadgazdálkodó és vadász értesüljön a problémáról, ha valaki rendellenességet tapasztal a szaporodásbiológia vagy trófeák terén, gondoljon erre az eshetőségre is. Ezt célozták a témában országszerte tartott előadások és ez a fő célja a Vadászkamara rövidesen megjelenő, helyes takarmányozási gyakorlatot ismertető szakkönyvének is. (A kutatás előzetes eredményeiről a Nimród Vadászújság 2023 májusi számában jelent meg cikk, elérhető itt.)
  • Végül, de nem utolsósorban a Vadászkamara legnagyobb éves közönségrendezvényét, az Országos Vadásznapot a szervezet Központja 10 millió forinttal támogatja. A rendezvényre augusztus 24-én, szombaton, Lakitelken kerül sor.

Ugyancsak egyhangú döntés született a bizottságok és szakbizottságok költségvetéséről. Ennek teljes kerete 19,6 millió forint, amelyet az Elnökség egyhangúlag támogatott.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A tanácskozás napirendjén szerepelt a Vadászévkönyv jövőbeni kiadásának módja. A tavalyig tartó gyakorlat, miszerint a Vadászkamara éves szakmai kiadványát a vadászok számával egyező számban készíttesse el a szervezet, az online vadászjegyváltás térnyerésével egyértelműen pazarlóvá, egyben okafogyottá vált. Felmerült, hogy csak digitálisan készüljön el a könyv, azonban ennél nagyobb az érdeklődés, és a hivatásos vadászok korábban egyértelműen jelezték: igénylik a papíralapú kiadványt. Idén az évkönyv letölthető volt vadászjegyváltáskor, illetve a Vadászkamara honlapjáról, és minden hivatásos vadász kapott egy-egy nyomtatott példányt, valamint a Területi Szervezetek 100-100-at. Ezt a hibridmegoldást továbbgondolva az Elnökség elfogadta, hogy a letöltés lehetőségét megtartva minden Területi Szervezet a saját belátása és igényei szerint rendeljen nyomtatott Vadászévkönyveket. (A Vadászévkönyvek digitális formában mind letölthetők a honlapunkról.)

Az „Egyebek” napirendi pont keretében Bajdik Péter tartott előadást a VadON tagnyilvántartó rendszer és kapcsolódó informatikai rendszerek fejlesztéséről. Ezzel összefüggésben elmondta az is, hogy idén már a vadászok 47%-a érvényesítette online a vadászjegyét, míg tavaly arányuk 39%, 2022-ben 28%, az első évben, 2021-ben pedig még csak 16% volt. (Az idei vadászjegy-érvényesítés statisztikai adatairól a májusi Nimród Vadászújságban adunk részletes tájékoztatást.) Emellett a többi között szó esett a közeljövőben tervezett ágazati jogszabálymódosításokról (a Vadgazdálkodási törvényt is módosító törvényjavaslatról részletek a Parlament honlapján). Hrabovszki János országos sportvadász alelnök és a Békés vármegyei Területi Szervezet elnöke felhívta a figyelmet az Alföldön tapasztalt őzelhullásokra, Szigethy Béla, a Bács-Kiskun vármegyei Területi Szervezet sportvadász alelnöke pedig az Országos Vadásznap előkészületeiről és helyszínéről adott részletes tájékoztatást.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Őzet gázoltak Székkutas határában

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában. Az OPEL típusú személygépkocsi Hódmezővásárhely felől Orosháza irányába tartott, amikor az alkonyat után pár perccel, egy fiatal őzbak lépett az autó elé. A személygépkocsit vezető fiatal nő ugyan rendkívül megijedt, de nem rántotta el a kormányt és a hirtelen fékezés hatására sikerült csökkentenie a sebességét.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Az ütközés azonban nem maradt el és a személygépkocsi bal elejénél csapódott az állat az autóba, amely nem sokkal a baleset után elpusztult. Székkutas határában Orosháza felé haladva jobbkéz felől, védett gyepeket, ősgyepeket találhatunk, amely kiváló és háborítatlan élőhelye a nemcsak a vadászható állatfajoknak, hanem a védett és fokozottan védett természeti értékeknek. Székkutason a Petőfi Vadásztársaság gazdálkodik, eredményeik, dúvad programjuk igen nagy hatással bír a természetvédelemre, amelyre joggal lehetnek büszkék – gyakorlati tudásuk mögött persze egyetemi háttér, felsőfokú tudásbázis áll.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A téli rudlik szétoszlottak. Elfoglalták a területeiket az őzbakok és az erős, vitális bakok kifent, letisztított agancsokkal védik a területeiket, sutáikat s bár még messze vagyunk az őz nászidőszakától, már igen harciasak.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A székkutasi baleset kapcsán is ki kell emelni, hogy az alkonyati és a hajnali időszak rendkívül balesetveszélyes óráknak számít. A közútkezelő országosan tisztítja az út menti szegélyeket. Az őz napi mozgása ezekre az időszakokra korlátozódik, azonban a fiatal, gyenge őzbakok nehezen találnak maguknak nyugodt területet.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Magyarországon, a közelmúltban módosították a vadbaleset kárfelelősségi alakzatát, miszerint minden résztvevő viseli a maga kárát. A közlekedésben résztvevők a gépjárműveik, a vadásztársaságok az elütött vad tekintetében. Ezzel kapcsolatosan némi aggodalomra ad okot a közlekedők részéről, hogy a társaságok nem érdekeltek az utak mellé behúzódó vadlétszám csökkentésében, másfelől pedig feltűnt egy olyan jelenség, hogy bejelentik a vadbalesetet, de a helyszínre érkezve nem találják már ott az autókat, illetve az elpusztult vad testét sem. Az autóba betett, krotália nélkül szállított vad eltulajdonítása lopásnak számít, illetve felmerülhet az orvvadászat bűntette is. Egyes vélemények szerint, félő, hogy elegendő majd arra hivatkozni, hogy a fellelt vadat csak gázolták és úgy került az autóba. A jogszabályváltozás ugyan kedvező irányba mozdította a társaságok eddigi helyzetét, de olyan irányba is haladhat, amellyel mindenképpen foglalkoznia kell a szakmai és érdekvédelmi szervezeteknek.

 

Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Agro Jager News

Tovább olvasom