Vadászat
Miért fontos a fenntartható vadgazdálkodás, és milyen fából faragták a mai busmanokat
AFRIKA | Afrika-sorozatunk befejező, harmadik részéhez érkeztünk. Kondor Imre barátunk, a Kalahári bozótosainak, a busmanoknak és a vadon állatainak magyar ismerője ezúttal az afrikai vadvilág megőrzésének lehetőségeiről, a „vad” és civilizált busmanokról, a Fekete Kontinens állatvilágát fenyegető valós veszélyekről mesél. Ismerjük hát meg együtt, mit jelent az okszerű vadgazdálkodás Namíbiában, és milyenek a Camp Damara szafaritábor XXI. századi busmanjai.
– Elkötelezetten vallod, hogy Afrika állatvilágát csak az okszerű vadászat és vadgazdálkodás mellett lehet megőrizni, nem pedig a Kenyában bevezetett zéró vadászati tolerancia a helyes út. Miért?
– Mert az 1977-ben amerikai nyomásra Kenyában bevezetett totális vadászati tilalom egy megfontolás és meggondolás nélkül hozott, teljesen téves döntés volt, aminek a roppant káros következményeit sajnos azóta az idő is igazolta. 1977-ben Kenyában igen gazdag, sokszínű és népes vadállomány élt. A vadászat hatóságilag szigorúan ellenőrzött módon, a veszélyeztetett vadfajok védelme, vadászatának tilalma mellett, az általános vadvédelmi elvek betartásával, tilalmi időkkel és darabszám korlátozásokkal folyt. Magasan képzett, tapasztalt szakemberek határozták meg évente területenként és vadfajonként az elejthető vadmennyiséget, és csak ennek megfelelő számú engedélyt adtak ki.
Ebben az időben Kenya volt a leggyorsabban fejlődő, legvirágzóbb afrikai ország, „Afrika Svájca”, kedvelt úti cél, amiben a vadászat is hagyományos komoly szerepet játszott
Az USA-ban és a nyugati országokban azonban a megerősödött és politikai befolyást szerzett nemzetközi „sötétzöld” szervezetek kormányaikon keresztül politikai és gazdasági nyomást gyakoroltak a kenyai kormányra a vadászat megszüntetése, betiltása érdekében.
Ez 1977 októberében teljesen váratlanul, 24 órás határidővel sajnos be is következett, a vadászatot teljesen betiltották, a kiadott vadászati engedélyeket bevonták, érvénytelenítették! A vadászati ágazatban dolgozó több ezer ember egy csapásra munkanélkülivé lett, a vállalkozók beruházásai, vállalkozásai értéktelenné váltak, a vadászati hatóság és a vadászterületek ellenőrzése megszűnt. A szakemberek nagy része elhagyta az országot, a vadvédelmet a betelepült „sötétzöld” szervezetek és az általuk kijelölt, gyakorlatlan hivatalnokok próbálták irányítani, igen kevés sikerrel. Megszűntek a vadászati bevételek, ezzel a vadvédelem és az orvvadászat elleni küzdelem igen jelentős pénzügyi forrásoktól esett el.
A helyi lakosság – mely korábban a vadászatból származó hús nagy részét megkapta – minden lehetséges módon orvvadászni kezdett a kevéssé ellenőrzött területeken, amit tovább súlyosbított az illegális elefántcsont- és orrszarvútülök-kereskedelem céljából folyó szervezett orvvadászat. Az élőhelyek gondozásának hiánya azok további jelentős romlásához vezetett, aminek szintén a vadállomány látta kárát.
Mindez pedig mára oda vezetett, hogy Kenya vadállománya az 1977. évi állapothoz képest kb. 83%-kal lecsökkent. A nemzeti parkok területén kívül az országban alig van már vad. Különösen az orrszarvúállomány szenvedett nagy károkat, az 1977. évi kb. 2000 db-ból mára összesen 700 maradt. Az egyik alfaj, a keleti fehér orrszarvú gyakorlatilag kipusztult! A meggondolatlan, tudatlanul elrendelt totális vadászati tilalom nemhogy hasznára vált volna a vadállománynak, hanem inkább csúfosan tönkretette azt.
- Tovább a teljes cikkre (karpatalja.net)
- A Rába partjától a Zambéziig (1. rész)
- Afrika – ahol bármi megtörténhet (2. rész)
Vadászat
Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében
Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.
2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.
A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.
A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.
Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.
Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:
Helyszínek:
- elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
- gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
- lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely
A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft
Érdeklődni:
telefonon: 06-30/239-4635
emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com
személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)
Jelentkezés: a megadott e-mail címen
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A születésnapi dámbikám
Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától. Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.
Élményeiről beszámolt lapunknak:
Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.
Írta és fényképezte: Gerho Balázs
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.
A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.
Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.
Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.
A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.
A Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.
Forrás: TAEG Zrt.