Vadászat
Vadászlovaglás kopjafaavatással
ERDÉLY | Október 24-én Marossárpatak határában második alkalommal rendezték meg a régmúlt idők úri szórakozását felelevenítő II. Marosszéki Hubertusz vadászlovaglást. A kiváló körülmények között megtartott lovas rendezvény teljes napi programot ölelt fel, élménydús mozzanatokkal, nagyszerű hangulattal.
A reggeli gyülekezőt és kínálgatást követően, a harmincöt lovas és a vendégeket szállító kilenc fogat az Enyed-dűlőnél tartotta az első pihenőt, ahol kopjafaavatásra került sor. Díszes fogatokon, ünneplőbe öltöztetett szekereken foglaltak helyet a vendégek és a sárpataki érdeklődők, és zenészek kíséretében, énekszóval vonultak végig a falu utcáján.
Kopjafaállításra a szervezők gyönyörű helyet választottak a pókai halastavak fölött, a sárpataki erdő alatt. Az alkotás előtt elsőként a rendezvény főszervezője, Benedekfi Levente beszélt. Elmondta, hogy a kopjafaállítás ötlete a tavalyi lovas vadászaton született, amikor Vajdaszentivány és Toldalag határában, egy vízválasztó területen, valahol a domboldalon hiába keresték azt a katolikus keresztet, amely hosszú ideig az ortodox kereszttel szemben hirdette, hogy mi is jelen vagyunk ezen a vidéken.
„Dr. Benke István javasolta, hogy az eltűnt kereszt helyett állítsunk egy kopjafát a közeljövőben. A helyszín kiválasztása azért esett Marossárpatakra, mert úgy gondoltuk, hogy itt inkább szem előtt van az alkotás. Szeretnénk, hogy mindenki számára jelképes legyen ez a hely, lovasok és természetjárók részére egyaránt” – hangsúlyozta a főszervező, majd köszönetet mondott Miholcsa József szobrászművésznek a kopjafa elkészítéséért, dr. Benke Istvánnak és Sebes Tamásnak az anyagi támogatásért.
„Adjon Isten minden jót/ Jobbat, mint a tavaly volt” – olvasható a kopjafán
Az alkotó Miholcsa József szobrászművész (fotó) a kopjafán látható motívumokra hívta fel a jelenlévők figyelmét. „A szarvas két okból került a kopjára: azért, mert ide vezetett minket a Kárpát-medencébe, valamint azért, mert a vadászok védőszentje. Szent Hubertusz a nemes vad szarvai közt pillantotta meg a keresztet, majd ezt követően tért át a keresztény hitre. Régen Szent Hubertusz napján szokták szervezni a lovas vadászatokat. A kopjafán látható kehely a lélek szimbóluma, a gömb a Föld gömb alakjára utal, a csillag az égre emlékeztet. A szarvas az agancsai között hozza a napot és a holdat, amelyek a székelység jelképei” – mondta a szobrászművész, és Kányádi Sándor Rege című verséről is említést tett. A vadászok nyomát veszítik a gímnek, a vezér azon töpreng, hogy szükség esetén eladják a nyergeket és a lovakat is, de „a gímnek nem szabad az emlékezetből kivesznie”, mert népet toboroz és történelmet teremt. Aztán egyszer megtalálják a nyomot, s a reménytől már nem érzik a fáradtságot.
Dr. Filep Kálmán Csaba beszédében rámutatott, hogy az alkotás egyben életfa és emlékoszlop, amelyben kombinálva van Hubertusz szarvasa és a magyar eredet szarvasa. „Jó tudni, hogy az ország legértékesebb szarvastrófeája is Marossárpatakról került múzeumba. A vadászat és a lovaglás történelem, amely hagyományokat őrizni kell. Azt sem szabad elfelejteni, hogy tájainkról, Erdélyből indult ki a modern román lótenyésztés is. Erre a kopjafára itt, az egykori zarándokhely, a Jézus-kútja mellett vigyázni kell, a lovas vadászat hagyományát pedig tovább kell vinni. A munka és a természet az, amibe az embernek vissza kellene pottyannia, távozva a mesterséges létből.” – hívta fel a figyelmet a nyugalmazott állatorvos.
Ezt követően a helyi önkormányzat részéről Kozma Barna polgármester és Mózes Sándor tanácsos koszorút helyeztek el a kopjafánál, Stupár Károly református lelkipásztor igét olvasott fel, majd áldását adta az egybegyűltekre.
André Mónika a legügyesebb lovas vadász
A kopjafaavatás után hivatalosan is megkezdődött a vadászlovaglás. Erdőn, mezőn át vágtatva Pókában volt a következő pihenő, ahonnan Sárpatak alsó határába ügettek, ott ifj. Gálfi Tibor és Rend Tamás szakácsoknak köszönhetően ízletes pörkölt várta a résztvevőket. Ebéd után „rókavadászatra” indultak, harmincnégy lovas vette üldözőbe a „rókát” (Palotás Tibor tavalyi győztesre osztották a szerepet), hosszú kilométereket nyargalva. Hosszas üldözés után sikerült elkapni (megérinteni) a rókát. A szabályok értelmében a győztes lovas vadász, André Mónika fogja a jövő évi Hubertusz lovas vadászaton a róka szerepét betölteni.
Az esemény főszervezője, Benedekfi Levente marossárpataki hagyományőrző lovas, Mátyás-huszár elmondta, hogy nem volt könnyű az elképzeléseket rendszerezni és gyakorlatba ültetni. A versenyen egy sor szabályt kellett betartani a résztvevőknek. „A jelenlegi egészségügyi szabályokra is figyelmet fordítottunk, különben a lovasok körében, a járvány idején kívül is kötelező az egy-két lóhossz távolság betartása. A lovas csapatot rendszerint a falkanagy vezeti, akit nem szabad megelőzni. A rókabundát az újabb szabályok értelmében egy lovas kell vigye, mert az egykori falkavadászat be van tiltva. A mi esetünkben a tavalyi győztesnek osztottuk le a szerepet, aki kiváló lovas, ezért nem volt könnyű utolérni. Az egész vadászat egy nagyon ütemes tereplovaglás volt, természetes és mesterséges akadályokkal, így csak tapasztalt lovasoknak ajánlott a részvétel” – tájékoztatott a főszervező.
Az eseményre több mint tizenöt Maros és Kovászna megyei településről érkeztek lovasok, sőt egy külföldi versenyző is akadt közöttük. A rendezvényt, amelynek fővédnöke dr. Filep Kálmán Csaba volt, a Marossárpatakért Egyesület támogatta.
Szent Hubertusz, a vadászok védőszentje tiszteletére sok országban rendeznek vadászlovaglásokat (ún: Hubertusz-lovaglást). A legenda szerint Hubertusz kíméletlen, világi életvitelt folytató vadász volt. Egy napon azonban megpillantott egy szarvast az erdőben, mely világító keresztet hordozott agancsai között. E jelenés megtérésre és szent életre indította Hubertuszt, később püspökké választották.
e-nepujsag.ro
Az Agro Jager News, hazánk legnagyobb online vadászati portálja, számos érdekes hírt közölt az idei évben. Júliusban például rendkívüli hőhullámok sújtották az országot: több melegrekord is megdőlt, és időnként 41 Celsius-fokot mértek az ország több pontján.
Az óriási aszály ellenére a vadászok felejthetetlen élményekkel gazdagodtak, amelyekről részletesen beszámoltunk. Az óév végén összegeztük a legérdekesebb híreket, azért hogy Olvasóinkkal együtt idézhessük fel 2024 legemlékezetesebb pillanatait.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
Berta Bálint: A László-napi vadkan
Berta Bálin vaddisznóra vadászott:
Beda Tamás élménybeszámolója:
Komoly fegyverarzenált tartott az orvvadász
Vádat emeltek egy kunsági orvvadásszal szemben
Vadásznapot szerveztek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vadásznap:
Idei első süldőm
Ugróné Czinege Anita vadkárelhárító vadászaton vett részt
Baranyai hivatásos vadászokkal a Kopácsi-réten
Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete szakmai tanulmányutat szervezett
Hogyan pótoljuk a vadászjegyünket?
Az OMVK-tól tájékoztatást kértünk a vadászjegy pótlásával kapcsolatban
Farkasok garázdálkodnak Kárpátalján
Farkas rabolt egy kiskutyát Ukrajnában – videóval:
Nagy értékű gímszarvasok pusztultak el villanypásztorba gabalyodva
Mintegy négy, nagy értékű gímszarvasbikát találtak elpusztulva a Drávamenti Szarvas Vadásztársaság területén.
Augusztus közepéig tart az őzek párzása
Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt
Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.
Csáki Gábor élménybeszámolója:
Agancsot tisztít a Körösvölgyi Állatpark gímszarvas bikája
A Körösvölgyi Állatpark tíz esztendős gímszarvas bikája agancstisztításba kezdett
Kislétán 182 kilogrammos kan esett
Agro Jager News
Juhász György, Csongrád-Csanád vármegyében társasapróvad-vadászaton vett részt Dócon, a Sasér Vadásztárssaság területén. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Tegnap is korán keltem. Háromszáz km autózás és jön a várva várt, gazdag terítékű apróvadvadászat az Alföldön. Harmadszor dolgozott hajtáson a 20/70- es Beretta (köszi Ádám). Nagyon nagy élmény volt meghívottnak lenni, egy virtigli aprovadas területen, amikor a tölgyerdőben szinte folyamatosan dörögnek a puskák. Az erdei nyúlhajtás is újdonság volt nekem. Annak a szerepe, hogy az időnként megálló hajtólánc, szinte varázsszóra kiugrasztja a tapsifüleseket lapulási stratégiájukból. Sajnos a lőkészségem további fejlesztésre szorul, jóval több volt a hibázásom az elfogadható szintnél 😞 .
Érdekes módon, a találataim mind egyszerre lövések voltak, és a vendéglátók abban a pillanatban nekem adták sikert (erős kétségek mardossák az önbizalmamat). Két erdei nyúlhajtás volt és négy, jól repülő, előnevelt fácánhajtás a nádas, zsombékos területeken. Itt is volt esélyem, de sikerem nem. Az élményeket és a hangulatomat tovább fokozta, a rendkívüli vendégszeretettel párosuló kiszolgálás, bőséges reggeli a három órás autózás után és a négyfogásos ebéd a megfáradt vadászoknak. Az ebéd után, az emelkedett hangulat tetőpontján, Ördögh sógor munkába fogott tangóharmonikája és az együtténekelt dalok, felejthetetlen élménnyel gazdagítottak.
Igazán a Doberdói csatatér megéneklése párásította be a szememet, mivel Buress Vencel dédapám ott nyugszik a Nagy Háború hőseként.
Írta és fényképezte: Juhász György
Vadászni szeretne Dócon, a Sasér Vadásztársaság területén?
Keresse bizalommal Kovács Krisztiánt!
Tel: +36 30 425 5808
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Németh Géza, 2024 november elején, egyéni vaddisznó vadászaton vett részt a Győr-Moson-Sopron vármegye déli részén található, Iván település határában, amely 28 kilométerre fekszik északra, Sárvártól.
Németh Géza osztotta meg élményeit lapunkkal:
Este nagyjából tíz órakor megérkezett egy körülbelül 20 egyedből álló konda a területre. Éreztem, hogy várni kell, a búgás idején pedig főleg. Sejtésem beigazolódott, öt percel később láttam ám a fák között, hogy jön utánuk egy nagy testű kan. Gyors bírálat után egy jó blattlövéssel sikerült terítékre hoznom. Húsz métert tett még meg, aztán végleg az örök vadászmezőkre távozott.
Súlya 102 kg, kora 4 éves.
Tisztelet és Békesség a Vadnak!
Írta és fényképezte: Németh Géza