Vadászat
Éjjel hurokkal, nappal agárral
KOMÁROM-ESZTERGOM MEGYE | Nem csak a túrázók, kiránduló családok, az engedéllyel rendelkező vadászok és a hivatásosak járják rendszeresen az erdőket. Szinte minden nap próbálkoznak, sajnos gyakran sikerrel, a rapsicok, magyarán az orvvadászok is. A Vértes-hegységi tájegység fővadászával, Sumbzky Gáborral beszélgettünk.
– Mennyire jellemző a Gerecsében és a Vértesben, hogy orvvadászok próbálkoznak?
– Gróf Széchenyi Zsigmond írja Ünnepnapok című kötetében, a Vadorzókról fejezetben: „Hogy a vadorzás – a vadászatnak emberemlékezet óta ismert rákfenéje – mennyi bajt és szenvedést, mennyi keserű bűnhődést és hajmeresztő igazságtalanságot zúdított már nyakunkba, ennek ismertetése újabb kötetre való lenne.” Tekintettel arra, hogy az észak-dunántúli tájnak egyik legvadregényesebb, évszázadok vadászati, vadgazdálkodási tradíciójától átitatott hegyvidékeiről beszélünk, nyilvánvaló, hogy a terület vadbősége manapság sem kerüli el az orvvadászok figyelmét. A magyar vadállomány hatékonyabb védelme érdekében a büntető törvénykönyv módosulásával önálló bűncselekmény lett az orvvadászat.
– Milyen vadra veszélyesek elsősorban?
– A hegyvidéki élőhely adottságaiból adódóan elsősorban nagyvadas területekről beszélünk. Ennek megfelelően az öt hazai nagyvadfaj – gímszarvas, dámszarvas, őz, muflon, vaddisznó – leginkább érintett. Mindezek közül kis testmérete, könnyű „szállíthatósága” okán talán az őz a legveszélyeztetettebb. Emellett az évek során akadt példa fácán, mezei nyúl, sőt fokozottan védett fajok, mint a vidra vagy a vadmacska elejtésére is, ami az orvvadászat és állatkínzás mellett a természetkárosítás bűncselekményét is kimeríti. Az illegálisan birtokolt és használt, célzásra is alkalmas hőkamerák, valamint hangtompítók gyors terjedése nagyban megkönnyíti az orvvadászok „munkáját”, egyben megnehezíti a vadászterületeken ezen esetek felderítését.
– Csak tettenérés esetén jelentheti fel őket a hivatásos vadász?
– Nem. A ráirányuló magatartás, az orvvadászatra alkalmas eszköz vagy az illegális vadászatból származó vad tetemének megtalálása esetén is tehet feljelentést a vadász.
A napokban a Kék Fény műsorára kíváncsiak láthattak elszomorító összeállítást a rafinált orvvadászokról. Kiderült, hogy 2020-ban ugyan 114 rapsic lebukott Magyarországon, de a becslések szerint legalább ezerre tehető a folyamatosan erdőn-mezőn portyázók száma. Hatalmas, a becslések szerint 500 millió forintos kárt okoztak tavaly. Egy átlagos vadásztársaság területe 5000 hektár, vagyis 50 km2, erre mindössze ketten(!) felügyelnek. Sokan „dolgoznak” éjjel is az orvvadászok közül, az egyik kedvenc eszközük a hurok. Jelentős az agárral vadászók száma, áldozataik elsősorban őzek és nyulak. Nagyon nehéz rajtakapni őket és rájuk bizonyítani a bűnösségüket. Amikor meglátják a vadászt, megkötik a kutyát, és mosolyogva széttárják a karjukat: – Sétáltatom. – Szerencsére egyre több bejelentést kapunk. A szokásos híráramláson túl a vadászterületeken egyre nagyobb számban megtalálható és jó minőségű képet azonnal továbbító vadkamerák sok hasznos információval szolgálnak.
kemma.hu
Vadászat
Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében
Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.
2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.
A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.
A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.
Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.
Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:
Helyszínek:
- elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
- gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
- lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely
A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft
Érdeklődni:
telefonon: 06-30/239-4635
emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com
személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)
Jelentkezés: a megadott e-mail címen
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A születésnapi dámbikám
Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától. Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.
Élményeiről beszámolt lapunknak:
Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.
Írta és fényképezte: Gerho Balázs
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.
A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.
Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.
Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.
A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.
A Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.
Forrás: TAEG Zrt.