Keressen minket

Vadászat

Aranysakálhajtást szerveztek Bócsán

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Bács-Kiskun megyében, a Kiskőrösi járásban található Bócsa, amely a Duna-Tisza közének középső, magasabb területén helyezkedik el. A település Kecskeméttől mintegy 40 kilométerre, dél-nyugatra található.

Három aranysakált esett a bócsai hajtáson (Kép: Bócsai Hubertus Vadásztársaság)

A Bócsai Hubertus Vadásztársaság vegyes-vadas területén, minden évben kétszer, aranysakálhajtást szervez. Egyiket az apróvadvadászati idényt megelőzően, a másodikat március közepén. Az elmúlt években olyan szinten elszaporodott az aranysakál, hogy a jövőben vélhetően több hajtást kell majd megrendezzünk – mesélte lapunknak Bondor Dénes, a vadásztársaság elnöke.

A területen a nagyvadtól, az apróvadig minden vadászható állatfaj megtalálható – kivéve a muflont. Az előző évben dámszarvasból és gímszarvasból, a tarvadakkal együtt, körülbelül 20 darabot, vaddisznóból megközelítőleg 100-at hoztak terítékre. Mezei nyúlból megközelítőleg 120, fácánból 80 került aggatékra. A társaság által kezelt terület nagysága megközelítőleg eléri a hétezer hektárt.

Bócsán, az aranysakál, már több mint 15 éve megjelent, ám sokáig markánsan nem volt érezhető a jelenléte. Évről-évre azonban jelentősen gyarapodott a számuk. Mára érezhetően lecsökkentette az őz állományát. A mostani körülmények között 13  őzbakot hasznosíthatnak. Az aranysakál megjelenése előtti években ez duplája volt a mostani adatoknak. Éves szinten aranysakálból megközelítőleg 50-et ejtenek el, amit fele-fele arányban lőfegyverrel és csapdázással érnek el.

Nehéz megbecsülni, de úgy gondolják, hogy megközelítőleg 15-20 darab lehet a helyi sakál törzsállomány, amely a szomszédos vadásztársaság területeire is átjárva, vadászik a bócsai határban.

A mostani aranysakál hajtáson nagyjából 70 vadász vett részt, amelyre nagyon készültek a vendéglátók is. A peremvidékeket hajtották meg és az elmúlt években viszonylag sokat tanultak a hibáikból. A hajtásaikat 2022-ben úgy szervezték meg, hogy a hajtók felől fújjon a szél.

Ez lenne az optimális – mondta az elnök, de sajnos nem mindig tudják így alakítani a hajtásokat. Ha már nem kavarog a szél, akkor már optimálisnak tekinthetőek a körülmények – tette hozzá. A korábbi  években több olyan hajtásuk volt, amikor az aranysakálok egyszerűen eltűntek. A sakál, ha teheti, elkerülve a hajtókat és a leállókat a széleken kitört. Éppen ezért jobb és bal oldalon egyaránt öt-öt vadász 200-250 méterrel előrébb halad a hajtással. Ők a „szélezők”. A balesetveszély miatt, a leállóknál jobb és bal oldalt, helyi vadászok helyezkednek el, akik a legjobban ismerik a vadászterületet.

Amióta így szervezik a hajtásokat, jóval több sakált sikerül elejteniük. Az okos ragadozók ugyanis beszorulnak a leállók és a hajtók közé. A mostani két hajtásban egy toportyánt ejtettek el a szélezők, kettőt pedig a hajtás kellős közepén, körülbelül 30 méterre a leálló sortól sikerült terítékre hozni. A nekiiramodó sakálok hátratörve, a hajtók irányába akartak meglépni. Mivel a terület egyes részei fedettek, érdemes lenne kontrahajtásokat szervezni – amelyeket a jövőben biztos megszervezünk – mondta az elnök. A területi adottságok miatt Bócsán ez a módszer nem optimális, de más társaságok eredményeit azonban el kell fogadni és használni kell – tette hozzá.  Mivel az aranysakál idegei rendkívül jók, ezért a vadászok maximum 10 méterre mennek egymástól. Olyan fiatalos erdőket hajtottak most meg, ahol a sűrű, fedett részek ideális búvóheyet biztosítottak a sakáloknak.

A három elejtő: Bondor Dénes a társaság elnöke, Dr. Bolla Bence, és Fehér Péter kecskeméti vadász.  (Kép: Bócsai Hubertus Vadásztársaság)

A 2021. őszén megrendezett vadászaton már az első hajtásban négy aranysakál esett. Igen, ez is a szerencsén múlik, mert gyorsan helyet változtathatnak – nehéz kiszámítani ezt a vadfajt. A mostani két hajtásban összesen három egyed került terítékre, miközben két aranysakálnak sikerült kitörnie.

Bács-Kiskun megye egyes helyein az aranysakál térhódítása egyre nagyobb problémákat okoz. A vörösrókát jelentősen visszaszorította. Az aranysakál hatásait még mindig sokan tévesen alábecsülik. A bócsai tapasztalatok is azt mutatják, hogy a faj lépésről lépésre egyre jobban elszaporodik. Az elmúlt évben Bondor Dénes lesvadászatán, fültanúja volt annak, hogy pár száz méterre tőle, a sakálok egy vaddisznósüldőt fojtottak le. Bócsán már teljesen hétköznapi az is, hogy lövés után, 5-10 percen belül megérkeznek az aranysakálok. Érdemes várni mielőtt elhagyjuk a magaslest, mert az is lehet, hogy zsákmányunk mellé még egy aranysakált is fektethetünk a terítékre – zárta beszámolóját Bondor Dénes, a társaság elnöke.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

 

 

 

 

Vadászat

Őzet gázoltak Székkutas határában

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában. Az OPEL típusú személygépkocsi Hódmezővásárhely felől Orosháza irányába tartott, amikor az alkonyat után pár perccel, egy fiatal őzbak lépett az autó elé. A személygépkocsit vezető fiatal nő ugyan rendkívül megijedt, de nem rántotta el a kormányt és a hirtelen fékezés hatására sikerült csökkentenie a sebességét.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Az ütközés azonban nem maradt el és a személygépkocsi bal elejénél csapódott az állat az autóba, amely nem sokkal a baleset után elpusztult. Székkutas határában Orosháza felé haladva jobbkéz felől, védett gyepeket, ősgyepeket találhatunk, amely kiváló és háborítatlan élőhelye a nemcsak a vadászható állatfajoknak, hanem a védett és fokozottan védett természeti értékeknek. Székkutason a Petőfi Vadásztársaság gazdálkodik, eredményeik, dúvad programjuk igen nagy hatással bír a természetvédelemre, amelyre joggal lehetnek büszkék – gyakorlati tudásuk mögött persze egyetemi háttér, felsőfokú tudásbázis áll.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A téli rudlik szétoszlottak. Elfoglalták a területeiket az őzbakok és az erős, vitális bakok kifent, letisztított agancsokkal védik a területeiket, sutáikat s bár még messze vagyunk az őz nászidőszakától, már igen harciasak.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A székkutasi baleset kapcsán is ki kell emelni, hogy az alkonyati és a hajnali időszak rendkívül balesetveszélyes óráknak számít. A közútkezelő országosan tisztítja az út menti szegélyeket. Az őz napi mozgása ezekre az időszakokra korlátozódik, azonban a fiatal, gyenge őzbakok nehezen találnak maguknak nyugodt területet.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Magyarországon, a közelmúltban módosították a vadbaleset kárfelelősségi alakzatát, miszerint minden résztvevő viseli a maga kárát. A közlekedésben résztvevők a gépjárműveik, a vadásztársaságok az elütött vad tekintetében. Ezzel kapcsolatosan némi aggodalomra ad okot a közlekedők részéről, hogy a társaságok nem érdekeltek az utak mellé behúzódó vadlétszám csökkentésében, másfelől pedig feltűnt egy olyan jelenség, hogy bejelentik a vadbalesetet, de a helyszínre érkezve nem találják már ott az autókat, illetve az elpusztult vad testét sem. Az autóba betett, krotália nélkül szállított vad eltulajdonítása lopásnak számít, illetve felmerülhet az orvvadászat bűntette is. Egyes vélemények szerint, félő, hogy elegendő majd arra hivatkozni, hogy a fellelt vadat csak gázolták és úgy került az autóba. A jogszabályváltozás ugyan kedvező irányba mozdította a társaságok eddigi helyzetét, de olyan irányba is haladhat, amellyel mindenképpen foglalkoznia kell a szakmai és érdekvédelmi szervezeteknek.

 

Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Agro Jager News

Tovább olvasom

Természetvédelem

Szakmai tapasztalatcsere a vadgazdálkodókkal a rákosi vipera megőrzéséért

Print Friendly, PDF & Email

Vadgazdálkodók természetvédelmi szakemberekkel egyeztettek

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Szakmai tapasztalatcserére vártuk a kiskunsági rákosi vipera élőhelyeken tevékenykedő vadásztársaságokat 2024. április 9-én.

A fórum résztvevői megoszthatták tapasztalataikat és javaslataikat a vipera-élőhelyeken zajló vadgazdálkodásról a természetvédelmi szakemberekkel (fotók: Schneider Viktor)

Az esemény keretében beszámoltunk a rákosivipera-védelmi LIFE-projektben végzett munkáról és annak eddigi eredményekről, ugyanakkor a résztvevők is megoszthatták tapasztalataikat és javaslataikat a vipera-élőhelyeken zajló vadgazdálkodásról a természetvédelmi szakemberekkel.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

Vendégeinkkel ellátogattunk a Rákosivipera-védelmi Központba is, ahol megtekintettük az éppen nevelkedő kisviperákat, valamint érdekes információkat hallhattunk a Központ működéséről és a rákosi vipera életmódjáról.

Vendégeinkkel ellátogattunk a Rákosivipera-védelmi Központba is

Az ilyen, és ehhez hasonló fórumok célja a vadgazdálkodókkal való hatékony együttműködés elérése, amely nélkülözhetetlen a rákosi vipera hosszútávú megőrzéséhez.

Forrás: KNP

Tovább olvasom

Vadászat

A jászsági öreg harcos!

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Kriston Tamás élménybeszámolója:

Vadőrként, sokszor nem is a kapitális bak az, ami igazán lázba hozza az embert! Így volt ez a mai hajnali vadászaton is. Règóta ismert bak, de jól elbújt, úgy egy hètre! Tudta, hogy a búzatábla kellős közepén biztonságban van. Nem csak a hely, hanem körülötte lèvő megannyi társa is vigyázta èletèt. Az erdő hírnökèt jól helyettesítve – ma hajnalig. Ès mint az embereknèl szokás mondani, minden sikeres fèrfi mögött egy erős nő áll. Mellette a suta vigyázta mindennapjait.

Fotó: Kriston Tamás – Agro Jager News

Egy apró, rossz mozdulat is elèg volt, hogy a suta köszönetet mondjon látogatásunkèrt ès már távozott is septiben. Mondanom se kell, hogy kivel! Tegnap esti sikertelen próbálkozásunk után mondtam a vendègnek: majd reggel! El is jött hát gyorsan. Nem tudom, mi okból, csak úgy èreztem, ma máskèpp kell odamennem, mint szoktam. Másik úton közelítettem meg a táblát. De tudva, hogy a bak hol szokott lenni, szinte mèrtani pontossággal ott álltam meg. Felálltam a platóra ès benèztem a laposba. Termèszetesen ott legelt a sutájával. 46-os villanyoszlop. Mindig az volt a támpont. Ugyanis egy sárga táblán ez a szám van rá helyezve. “46-os sárga villamoson”

Fotó: Kriston Tamás – Agro Jager News

Távolság csak 574 mèter, az nem sok. Uccu lőbot, vízálló nadrág fel, tàvcső, spektív nyakba, vendèg mögöttem. Így iramodtam neki, nagy lendülettel. Be is cserkeltük 120 mèterre. Csak az a fránya nagy lapos ne lett volna, így csak az agancsát láttuk, no meg a sutáját, de azt bizony rendesen. Majd negyedórányi várakozas után betolakodókká váltunk. A suta úgy gondolta “viszlát”, bakunk meg utána, nekitartva egy szilvásnak. Igaz, az is volt vagy 600 mèter mèg hozzánk.

Mi gyalog utána. Valami azt súgta, nem akar bemenni oda. Igazam lett. Mèg úgy 300 mèter sèta után is ők elöttünk, jó távot tartva de nem rohanva, megálltak a szilvástól úgy 50-100 mèterre. Legalább is messziről úgy becsültem. Tanakodtam, mèrgelődtem: nem igaz, hogy nem tudom meglövetni! De ekkor gondoltam egyet, mivel a bak szoborrá vált a sarokban, csak agancsa látszott ki a búzából. Vissza akar ez ide jönni, minden áron! Vendèget megkèrtem, maradjon, èn visszamegyek a kocsièrt, körbe kocsikázom a másik oldalra, a szilváshoz. Ha meglát ott a bak, úgy is ide akar majd vissza jönni. Ha jól áll, lője meg. Mondanom sem kell, ekkor már oda-vissza 1.5 km volt a lábaimban. Plusz egy kis ideg ès pörgött az agyam, hogy is lenne jó.

Fotó: Kriston Tamás – Agro Jager News

Kocsihoz visszaèrve, irány a szilvás. Alig pár kilométer kerülő, de hátha. Bejött. Kiszálltam a kocsiból, ki a búzatábla szilvás sarkához ès ki nèz rám, úgy 60 mèterről. Az öreg harcos. Úgy egy perc után nagy nehezen elindult vissza a helyère. Mondanom sem kell, ha vendèg velem van…

Suta, bak előttem, a vendèg tőlem úgy 3-400 mèterre. Viszont jófelè tartott az ÖREG! Vendèg is kell hozzá, meg is èrdemli ezt a bakot is! Látva az őzek mozgását, el kezdte csalni a távolságot ő is. Hol engem, hol őt figyeltèk, nem tudták mire vèlni a helyzetet. De lassan tartottak jól megszokott kis helyükre, vissza. A biztonságot adó otthonuk lett az öreg veszte!

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Ekkor talán már több mint egy órája vívtuk közös harcunk! Mikor látom a vendèg lőbotra helyezi a fegyverèt ès cèloz. Nem kapzsi, nem minden áron. Először egy falu a háttèrben, igaz nagyon messze de akkor is nem engedte el a lövèst. Az is igaz, előző este erre felhívtam a figyelmèt, de ő maga is tudta. Ritka az ilyen manapság. De vègre jó helyen. Ès most jön, ami sose volt mèg. Pedig mondhatom, pár száz bakot már lövettem èletem során. Bakot, vendèget felváltva figyelve, de most a bakot nèzve hirtelen kirúg, aztán egy hatalmas durranás! Mondhatom, hamarabb bejelzett, mint ahogy a lövèst hallottam.

De vègigkísèrve utolsó halálvágtáját, az öröm- megnyugvás-szomorúság egyszerre fogott el!  Megvan az öreg vègre, de mit fogok ezek után ott nèzegetni. Ès kivel játszom le a harcot kèpzeletben, mint megannyiszor vele. Azt a pár száz mètert gyorsan megtettem. Odaèrtem a vendèghez ès együtt kerestük meg az elejtett öreg harcost!
Az ilyenkor szokásos ceremónia után jött csak a felismerès, hogy hol is vagyunk mi ès hol a kocsi. Na, öreg, nem húzhatlak èn ennyit. Nem is illik, meg hát igen csak elfáradnèk, mire kièrünk. Vendèget megkèrtem hozza a távcsövem. Elöször nem igen gondolta, mit akarok, mert segíteni akart húzni. De aztán nyakba fel ès uccu neki. Kb 700 mèterre lehettünk a kocsitól, egy szuszra tettem meg a távot.

Fotó: Kriston Tamás – Agro Jager News

De valahogy, így mègis könyebb volt. Az öreg a vègère mèg becsülettel megizzasztott, de ennyit megèrdemeltem èn is!
Nem adta magát könnyen ès èletènek vègèn is mèg úgy volt, hogy a harcos örökre harcos marad!

 

Írta és fényképezte: Kriston Tamás

 

***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

Tovább olvasom