Keressen minket

Vadászat

Aranysakál természetfotós szemmel – GALÉRIÁVAL – VIDEÓVAL

Közzétéve:

Horváth Zoltán több évtizedig erdészként élt és dolgozott Somogy megyében. Az erdészet mellett a vadászat, majd nyugdíjas éveiben a természetfotózás lett a szenvedélye. A most 69 éves természetfotósnak a napi 20-25 kilométer cserkelés sem akadály. A területileg illetékes vadgazdálkodókkal jó kapcsolatot tart fenn. Fényképezőgépével a kezében mindig olyan zárványterületeket választ ki, ahol vadászember még véletlenül sem fordul elő. Ezeket a helyeket a vad jól ismeri, ezért Zoltán különleges felvételeket készíthet. Számos olyan helyet ismer, ahol használaton kívüli, elhanyagolt magaslesek vannak.  Ha a magasles állapota engedi, fel is megy, és leül rájuk. Ha ez veszélyes vagy kevésbé érzi magát biztonságban, akkor csak a létrára telepszik fel.

Aranysakál vadászat közben. (Kép: Horváth Zoltán – Agro Jager News)

A nyúlsíró sípot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az elmúlt években az aranysakál egyre jobban felkeltette az érdeklődését.

A faj a Balkánról húzódott fel, valamikor a 90-es évek elején: akkor még védett fajként szerepelt a magyar faunában, egy-egy példánnyal lehetett találkozni.

Akkor még senki nem gondolta azt, hogy ilyen rövid idő alatt ennyire elszaporodik hazánk területén.

Jelenléte egyre nagyobb kihívást jelent a természetvédelemnek, vadgazdálkodóknak, apróvadas, és nagyvadasterületeken egyaránt.

A sakál faunagyilkos ragadozó faj, ami szinte mindent képes elkapni, megölni. Zoltán nagyon jól ismeri a területeit, ezért több olyan kotorékot tud, ami 100%-ig biztos, hogy aranysakál foglalt el.

Kép: Horváth Zoltán – Agro Jager News

Az itteni aranysakálok főleg a vörös rókák váraiba telepszenek le, a borz várakba nem – véli Zoltán. A rókáéhoz és a borzéhoz képest az aranysakál kotorékja jellegzetes, . A kotorék bejáratához szinte „árkot húznak”, ami hirtelen mélyül. Összetéveszthetetlen, jellegzetes kialakítás, amit az évek során több alkalommal is megfigyelt.

Aranysakál-kotorék (Kép: Horváth Zoltán – Agro Jager News)

Többször látott aranysakálokat, amelyek a Kis-Balaton vízi világából bújtak elő. Kisebb szigeteken is menedékre talál, ahol megpihen és a nádas, sásos utakon biztonságosan ki-bejárhat. Mivel a területen jelentős a rétisas állománya, a kölykök biztonsága érdekében alakíthattak ki kotorékokat. Ez egyelőre csak feltevés a részéről, mert a mocsaras terep miatt erről személyesen még nem győződött meg.

Kép: Horváth Zoltán – Agro Jager News

A fotókat is az ismert kotorékok körül készíti.  Az őz buttolóval kifejezetten jól lehet aranysakált behívni, illetve az anyját vesztett őzgida panaszos sírásával lehet megtéveszteni az okos ragadozókat. Ennek időpontja pedig nem közvetlenül az ellések után van, (tehát nem május-június), hanem az őznász idején. A szerelmes suták ilyenkor hosszabb időkre magukra hagyják gidáikat. Ez az időszak körülbelül július közepétől tart augusztus közepéig.

Május második hetében fényképezőgépével a kezében egy magasles létráján várakozott, amikor a vészsirámra két aranysakál bukkant fel a virágzó lucernából. Sárga szemeikben vadság és az értelem csillogott. Jobban meglepődött, mint a két kifejlett aranysakál, akik gyors vacsora reményében törtek elő a semmiből. Hirtelen, és nagy sebességgel tűntek fel és amikor már közelebb értek, a buttolót a kabátja alatt szólaltatta meg, azért, hogy a hang tompábban szóljon. Egy ideig közelítettek, le tudta őket külön-külön fényképezni. Olyan közel jöttek, körülbelül 25 méterre, hogy a teleobjektívvel csak külön-külön tudta megörökíteni őket. Annak ellenére, hogy álcázta magát és a szele is jó volt, valami történt. Az előrébb álló egyed hirtelen észrevette és a szemébe nézett. Azonnal tudta a sakál, hogy becsapták őket. Futtában megfordult, figyelmeztette a párját és azonnal elmenekültek. Többször találkozott már aranysakállal, de ez a találkozás felejthetetlen maradt.

Azokon a helyeken, ahol nem vadásszák, nappal is jól megfigyelhető a faj, kifejezetten okos, intelligens állat. A vörös rókánál kétszer-háromszor „fineszesebb”, és az orra is kifinomultabb. Többször előfordult olyan eset, hogy minden optimális volt a fényképezéshez, de az aranysakál valahogy megérezte a természetfotóst. Erre hogyan képesek? Próbált rájönni a titokra, de mindezidáig nem sikerült a rejtvényt megoldani.

Az aranysakálkölykök világra jövetele után könnyebben lehet megfigyelni a fajt. A vörös róka szülőkhöz képest az aranysakál szülőpár szabadabban neveli a kölyköket. A tanulási fázisban a szülök előre engedik a kölyköket, vélhetően azért, hogy önbizalmat gyűjtsenek az egerek, békák vadászatában. Sok esetben a felnőtt egyedek szinte nem láthatóak, de közben folyamatosan figyelnek minden gyanús részletre. Ha bármit veszélyt éreznek „vum, vum” hanggal figyelmeztetik a kölyköket. Ezt már több esetben megtapasztalta, amikor fényképezett vagy videózott – zárta beszámolóját Horváth Zoltán.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek és videó forrása: Horváth Zoltán természetfotós

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

 

 

 

 

Vadászat

Őrizzük Geges István emlékét!

10 éve hunyt el Geges István fegyvermester

Published

on

“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”

Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.

Fotó: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -,  és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.

„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…

Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”

(Fekete István: Búcsú)

Őrizzük Geges István emlékét!

Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

A bronzérmes kan

Révész Zsolt élménybeszámolója:

Published

on

Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.

Írta és fényképezte: Révész Zsolt

 

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

Vadászjegyváltás – megszűnik az Ügyfélkapu!

Az OMVK cikket közölt a vadászjegyváltásról

Published

on

Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.

Fotó: Agro Jager News

Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.

A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.

Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.

Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.

Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.

Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.

Forrás: OMVK

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom