Hajdú-Bihar megyében járunk, Derecskén. Az ország keleti felében, a történelmi Bihar vármegye nyugati pereme volt, amely valaha, hazánk harmadik legnagyobb területű vármegyéjének számított. Mérete alapján Biharországnak is nevezték. Innen, a 80 méteres tengerszintfeletti magasságtól, egészen az 1849 méter magas Nagy-Biharig, változatos vadászterületekkel bírt a megye. A Barátság Vadásztársaság intézőbizottsági vendégvadászatát rendezte meg a hétvégén, amelyre Erdélyből, Székelyföldről és Felvidékről is meghívták a vadászbarátokat.

A Barátság Vadásztársaság Intéző Bizottsági vadászatának terítéke Fotó: Bujdosó Judit
A vadászat előtti napon már zajos volt a vadászház udvara, amely Derecske szélén áll, olyannyira, hogy akár gyalog is el lehet indulni innen, ahogyan tették igen sokáig a régi öregek. Ha tehetjük, meg is hívjuk őket, közénk tartoznak, fontos részei a társaságunk történetének -mondja Balogh Sándor elnök, miközben Kiss Imre vadászmester a vadászház előtt köszönti a régen látott barátokat.

Forrás: Frommer Fegyverbolt, Budapest. https://frommerfegyverbolt.hu/
A társaság életében fontos eseménynek számít, ez az évente csak egyszer megrendezett, vadászat. A pandémia miatt ráadásul 2019. óta halogattuk, de most eljött a mi időnk! Egy percig sem késlekedtünk és meghívtuk a felvidéki Dereskről, Rimaszombatról Komáromból, valamint Székelyföldről, Székelykereszttúrról, valamint a Partiumból, a hozzánk közeli Hegyközcsatárról, barátainkat, testvérvadásztársaságunk tagjait – folytatta az elnök.

Vadászok Derecskén Fotó: Bujdosó Judit
A derecskei vadászok híresek a közösségépítésben és többször volt szerencsém bemutatni, milyen is a bihari vendégszeretet és a konyha. Debrecentől délre és Berettyóújfalutól északra vagyunk s az autópálya, amely, ha végre készen lesz és Berettyóújfalut, Békéscsabával, majd Szegeddel is összeköti, egy nagyteljesítményű, nagyforgalmú észak-déli kereskedelmi folyosóvá növekedhet, amely a Baltikum, Lengyelország, Szlovákia, Oroszország és Ukrajna felől kapcsolja össze a déli szomszédainkat, egészen a Balkánig.
Ebből Derecskének már annyi előnye származott, hogy a városból sikerült kivezetni és az autópályára terelni a forgalmat. Érezhetően csendesebb és biztonságosabb lett az alföldi kisváros, amely ugyan síknak tűnik, de ha kiszállunk az autóból és a vállunkra kanyarítjuk a puskánkat, elengedjük a vizslánkat, azonnal kinyílik előttünk.

Ahogyan nyílik a vadászház ajtaja is és Szilágyi Lajos, aki 15 évig volt elnöke a társaságnak, már invitálja is beljebb a régi barátokat. Egy jó pálinka és a gulyásleves után alig marad hely a szalagos fánkoknak. Ez a valami. Jobb, ha ma nem is megyünk vadászni, persze rucázni még lehetne, de inkább mindenki marad az asztaloknál, miközben Takács Zoltán egy, a történelmi Magyarországot ábrázoló faragással érkezik, amelyet saját maga készített s a vadászházban immáron ez a harmadik ilyen ajándéka!
Volt mit bepótolni, hiszen évek óta nem látták egymást a barátok s ahogy lenni szokott nehezen csendesedett el a vadászház s a reggel kérlelhetetlenül közeledett.
A Barátság Vadász Közhasznú Egyesület ma 43 sportvadászból áll és három hivatásos vadászt alkalmaz. A számok már magukban hordozzák, hogy tekintélyes vadászterületük eléri a 10 500 hektárt. A Derecske és Tépe határában gazdálkodók itt összefogtak. Eldöntötték és talpra állították ezt a pazar vadásztársaságot. Mit ne mondjak, irigylésre méltó, persze nem a hatalmas vadászterület, hanem a helyiek összefogása, hogy egybetartották ezt a közösséget és így az alföldi kisváros és a kisközség vadászait. Közösségformáló hatása egyértelmű, hiszen nincs olyan városi rendezvény, ahol ne jelennének meg és arról nem is beszélve, hogy 43 családfő mutathatja meg a legkisebbeknek, mit jelent és milyen felelősség vadásznak lenni, hiszen látható, hogy nemcsak egymásért, hanem a határontúli magyarságért, barátaikért is felelősséget vállalnak.
A vadászház minden igényt kiszolgál. Korszerűsítették, mondhatni minden új benne és az udvar akkora, hogy kényelmesen lehet parkolni, mi több, tiszta lábbal, félcipőben is bejuthatok. Ami hozzá kell tenni nagy szó, mert napok óta esik.

Derecskén avatásokra is sor került Fotó: Bujdosó Judit
A társaság társadalmi szerepvállalásai közül – míg alszik a csapat – hangsúlyozni kell, hogy táboroztatásra, az utolsó tanítási napokon szalonnasütésekhez, iskolán kívüli programok eltöltéséhez oda szokták adni a vadászházat, mi több, az érdeklődő középiskolás diákok számára a közösségi szolgálat teljesítéséhez is lehetőséget biztosítanak.

Derecskén avatásokra is sor került Fotó: Bujdosó Judit
Borongós hajnallal toppant be a szombat reggel Derecskén. Kiss Imre pedig 58 vadászt köszöntött. Őket hat hajtó és további 10 kutya kísérte, akiket hamarosan a Nagyszőlőben álltak fel. Innen indult az első hajtás fel a Szalányos-patak partjáig. Három olyan kört írt le a társaság, hogy voltak olyan hajtások, amelyben Kiss Imre vadászmester igazán csak a bal és jobb szárnyra indított helyi vadászokban bízhatott. Persze rutinos, alföldi vadászokra bízta a szárnyakat, akik tudták mekkora területet szabad bekanyarítani. Az „úgy szoktuk” persze ekkora hajtásoknál vajmi kevés. Ide az évek, meg a tapasztalat kellett..

A vendéglátás elmaradhatatlan része a derecskei vadászatoknak Fotó: Bujdosó Judit
Úgy tíz óra körül, néhány vadászfeleség, frissen sült hurkát, kolbászt, tepertőt, forró citromos teát vitt a csapat után s a hajtás egy tekintélyes tábortűz körül gyűlt össze. Ekkor már egyre jobban borúsra fordult az idő, de a szitáló eső se tudta kedvét szegni a csapatnak. Aztán megfordult az idő és a szitálás szakadó esőre váltott. Ennek ellenére, a tekintélyes hajtás igen jó hangulatú maradt, hiszen vadásztunk – tette hozzá az elnök!

Különleges derecskei ízekkel kedveskedtek a helyiek Fotó: Bujdosó Judit
Végül esőben készítettük el a terítéket, amelyen 60 mezei nyúl, hat fácánkakas, három gerle és egy róka került. Örömteli volt a terítékkészítés után, hogy két ifjú vadászt is felavathattak Derecskén.

Teríték Derecskén Fotó: Bujdosó Judit
A régi Bihar vármegye kisvárosában a vadászhagyományok újabbakkal egészültek ki. Változnak az idők, miközben a vadászok összetartása, barátsága évről, évre csak erősödik. Az adott szó, a becsület, a barátság, a vadászok összefogása Derecskén és Tépén egyaránt megmutatta mire képes, ha az emberek összefognak. Akkor bizony jut belőle nemcsak hatérainkon innen, hanem túlra is….
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter & Bujdosó Judit
Fotó: Bujdosó Judit

***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu