Keressen minket

Vadászat

NapTár – A fenntartható és etikus vadászatért

Felmérést végeztek „A vadászat megítélése a felnőtt magyar lakosság körében” címmel.

Közzétéve:

A vadászkamarai rendszer negyed százada képviseli a hazai vadászok érdekeit. Az utóbbi időkben mintha felerősödtek volna a vadászatot ellenzők hangjai, úgy tűnik, hogy a bűnbakképzés jelenségével találkozunk a hazai vadászok tevékenységének és magatartásának megítélésével kapcsolatosan. Pechtol Lajossal, a Fejér Vármegyei Vadászkamara titkárával arról beszélgettünk, hogy lehet-e, és ha igen, mivel lehet változtatni ezen a helyzeten. 

Fotó: OMVK

  • Az urbanizáció, vagyis a városi életmód felülkerekedése a vidéki, falusi életmód felett, továbbá a városodás, tehát a városok számának és lélekszámának növekedése elszakította a társadalom tagjait a természettől. Mindeközben szűkült a vadon élő állatfajok élettere, így megjelennek ott is, ahol kevésbé kívánatosak. Tegyük fel, hogy a vadászok egy évig felfüggesztik a tevékenységüket, gondoljuk végig, ennek milyen következményei lennének. Mivel a természetes szelekcióra már nem bízhatjuk az ökológiai folyamatok mederben tartását, olyan mennyiségűre duzzadna a vadállomány, amely senkinek sem lenne jó. Sem a vadon élő állomány genetikai vonalára, sem a településeken élők biztonságára nem jelentene megnyugtató megoldást. Kinek jó, ha a vaddisznók köztünk élnek? Ki szeretne nap, mint nap rókákkal találkozni? Nem beszélve az állategészségügyi kockázatokról!

A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászati Védegylet 2004ben és 2019-ben „A vadászat megítélése a felnőtt magyar lakosság körében” címmel, a Társadalomkutatási Intézetet bízta meg, elemezze, miként is állunk ezzel a kérdéssel. A kutatók milyen következtetésekre jutottak?

  • A válaszadók 47,8%a szerint a vadászat lényege leginkább a vadászható fajok létszámának szakmai alapon történő szabályozása oly mértékben, hogy csökkenjenek az általuk okozott károk és az ebből adódó konfliktusok. A vadgazdálkodás lényegét 65,2%-uk elsősorban a vadállomány és élőhelye egyensúlyának tervszerű fenntartásában, a vadállomány gondozásában, védelmében és hasznosításában látja. A vadászattal kapcsolatos állítások értékelése kisebb változásokat mutatott a 2004-es felmérés eredményeihez képest. 2004-ben a válaszadók 1,4%-a, 2019-ben pedig 1,8% mondta azt, hogy szokott vadászni. A felmérésben részt vevők 32,6%-ának már volt személyes tapasztalata vadászattal vagy vadászokkal kapcsolatban. 64,0% semleges tapasztalatokról, 26,5% pozitív tapasztalatokról és 9,5% negatív tapasztalatokról számolt be. 2019-ben a válaszadók 45,9%-a jelezte, hogy valamilyen forrásból szokott hallani vagy olvasni magyar vadászatot, vadgazdálkodást érintő kérdésekről. Ez az arány 29,6%ponttal alacsonyabb a 2004-ben mért arányhoz képest. A válaszadók 66,3%-a jelezte, hogy már hallott arról korábban, hogy a vadászatot és a vadgazdálkodást törvény szabályozza. A legtöbben Bodrogi Gyuláról tudták, hogy vadászik (51,9%), a legkevesebben pedig Farkas Bertalanról (20,9%)

Ezen kutatás szerint, alig 10 százalékuk bír negatív tapasztalattal a vadászokat illetően, ami azért nem olyan rossz eredmény. Valószínűleg az úgynevezett „hangadók” felelnek egyegy eset kapcsán az indulatok felkorbácsolásáért. Vagy tetten érhető a vadászok felelőssége is?

A zavart az elnevezés is kelti, ugyanis két kategóriába soroljuk a vadászokat. Vannak a hivatásos vadászok és a sportvadászok. Ez utóbbi elnevezés sokak nem tetszését váltja ki, hiszen úgy gondolják, hogy ők azok, akik sportból „lődözik” a vadat. Ez annál inkább sem igaz, mert szigorú szabályok mentén veszik ki részüket a vadgazdálkodásból, a vadkárelhárításokból, a vadállomány minőségi és mennyiségi szabályozásából. Az utóbbi években megfigyelhető az állami vadászvizsgáztatások során, hogy átlagosan a negyvenéves korosztály „érik” meg erre a feladatra.

Fotó: OMVK

Ma már nem feltétlenül a vadásztársasági formáról szól a vadászat, hanem akár önálló tevékenységről, bérvadászatról, vadkárelhárításról. Az a néhány kirívó példa, amely a bulvársajtón és a közösségi médiákon futótűzként terjed, nem keverendő össze a hivatásos, tájegységi és úgynevezett sportvadász kategóriába tartozók felelősségteljes tevékenységével. A nem tisztességes magatartású vadászok- puskás emberek, akik száma elenyésző, valóban sokat ártanak a vadásztársadalomnak, lásd szürkefarkas kilövése, vagy védett madarak elpusztítása. Ezek az esetek a személyes felelősség körébe tartoznak, nem szabad ezek alapján ítélkezni a teljes vadásztársadalomról.

Mit tud tenni az országos vadászkamara és milyen mozgásterük van a vármegyei vadászkamaráknak a vadászok helyes megítélésében, gazdasági szerepük helyretételében?

Évek óta megkülönböztetett figyelmet fordítunk az ifjúság nevelésében, illetve szemléletformálásában a természet értékeinek megismertetése és megóvása terén.

Fotó: OMVK

A Föld világnapja, a Madarak és fák napja alkalmat teremt önálló rendezvények megszervezéséhez. A vadászati kultúra hagyományainak ápolása, a vadászelődökre emlékezések, a megyei és országos vadásznapok olyan nyilvános események, amelyeken a civil lakosság is láthatja, kik vagyunk, és mi mindennel foglalkozunk. A társadalmi felelősségvállalás is erőteljesen jelen van mind az egyén, mind pedig a kamaránk életében. Szaklapjaink, kiadványaink, könyveink közvetítik mindazt az értéket, amik szerint tesszük a dolgunkat. Negyedszázados kamarai múltunk kötelez bennünket az etikus, a felelősségteljes, a szakszerű vadászatra, amely tevékenység egyidős az emberi kultúra, a civilizáció létrejöttével. A vadászok megítélésében lényeges, hogyan gondolkodnak, miként cselekednek, milyen módon tartják a kapcsolatukat a környezetükkel. Nem elhanyagolható szempont a tekintélyt parancsoló megjelenés, aminek nem elhanyagolható része az öltözködés.

Forrás: OMVK

Vadászat

Életem első dámszarvasbikája

Published

on

Ugróné Czinege Anita vendégvadászaton vett részt november elején, ahol Kiss Tibor kísérővadásszal dámszarvasbikára vadásztak.

Az elejtő beszámolt élményeiről lapunknak:

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Elindultunk kifelé az erdőbe. Tibi elmondta, hogy az előttem lévő vendégvadászoknak több napon keresztül nem volt sikerük: bikát nem láttak, és barcogást sem hallottak. Mi, egy nagyobb kerülővel, kicsit kedvezőtlen szélirányban indultunk, mert Tibi látott errefelé egy szép, nekem való dámbikát, amely egy másik nagyobbal verekedett. Útközben még egy traktorral is találkoztunk, amely épp az erdő mellett szántott. Ennek ellenére abból az irányból folytattuk utunkat, ahogy azt Tibi eltervezte. A puskát vállra kaptam, a lőbotot kézbe vettem. Tibi javaslatára az enyémet a kocsiban hagytam, mivel az zajt okozhatott volna. Megmutatta, hogyan működik az övé. Kipróbáltam, rátettem a puskát, és könnyedén tudtam kezelni.

Elkezdünk befelé cserkelni. Tibi arra kért, hogy csak utána és csendesen haladjak. Figyeltünk és hallgatóztunk, de barcogást nem hallottunk. Szép halkan haladtunk, közben, meg-megállva, türelmesen vártunk.

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

A kísérőm tudta, hogy nem lehet messze a bika, mert ezt jelezték az ott legelésző, szaladgáló dámtehenek. Egy takarásban lévő padhoz értünk, ahol leültünk. Hallgattuk a fák recsegését és a madarak énekét. Suttogva beszélgettünk. Mondtam Tibinek, hogy nekem ez az igazi élmény: itt várakozni, hallgatni az erdő zaját.

Pár perc múlva Tibi szólt: – Fordulj meg szép lassan! Ott van!

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Néztem, és hirtelen el sem akartam hinni, hogy a barcogó hangját nem hallottuk. Amikor megpillantottam, a környezetbe teljesen beleolvadva, pont olyan volt, ahogy elképzeltem. Egy gyönyörű, nagy bika! Felénk tartott, majd megállt két fa között, jól látható, célozható helyzetben.

– Ő az a bika – mondta Tibi.

A puskámat feltettem a lőbotra, és néztem még pár másodpercig, ahogy a nagy lapátjait jobbra-balra forgatta. Ahogy ott állt, úgy éreztem, mintha Diana küldte volna nekem!

– Meg tudod lőni? – kérdezte Tibi.

– Igen – feleltem.

Útjára engedtem a lövedéket. A dámbikám tűzben rogyott össze. Pár perc várakozás után birtokba vettük a vadat. Megadtuk a tiszteletet! 🌿📯 Dámbika vadásztárssá fogadtak és felavattak, ahogy illik. 🥰 Köszönöm a füzesgyarmati vadásztársaságnak és kísérőmnek, Kiss Tibornak, hogy részese lehettem ennek a szép vadásznapnak!

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Külön meglepetésként ért, hogy a vadászati hatóság aranyérem-minősítésben részesítette a dámszarvas trófeámat! ❤️🌿📯

Kívánok minden vadásztársamnak hasonlóan szép vadászélményeket!

 

Írta és fényképezte: Ugróné Czinege Anita

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Visszanéző: 2024. augusztus

Vadászati hírek 2024. augusztusában:

Published

on

2024. augusztusában számos vadászati hírt osztottunk meg az Agro Jager News oldalán, amely a legnagyobb vadászati online tartalommal rendelkezik. Számos vadászat és élménybeszámoló érhető el ebben a hónapban is.

Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!

[display-posts category=”vadaszat” date_query_after=”2024-08-01″ date_query_before=”2024-08-31″ image_size=”full” include_excerpt=”true” wrapper=”div” posts_per_page=”100″]

 

Agro Jager News

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Visszanéző: 2024. július

A legolvasottabb vadászati hírek 2024 júliusában

Published

on

Az Agro Jager News, hazánk legnagyobb online vadászati portálja, számos érdekes hírt közölt az idei évben. Júliusban például rendkívüli hőhullámok sújtották az országot: több melegrekord is megdőlt, és időnként 41 Celsius-fokot mértek az ország több pontján.

Az óriási aszály ellenére a vadászok felejthetetlen élményekkel gazdagodtak, amelyekről részletesen beszámoltunk. Az óév végén összegeztük a legérdekesebb híreket, azért hogy Olvasóinkkal együtt idézhessük fel 2024 legemlékezetesebb pillanatait.

Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!

 

Berta Bálint: A László-napi vadkan

Berta Bálin vaddisznóra vadászott:

Berta Bálint László-napi vadkanja. Fotó: Berta Bálint / Agro Jager News

Ozorán vadásztunk

Beda Tamás élménybeszámolója:

Fotó: Beda Tamás – Ozorai Pipó Vadásztársaság – Agro Jager News

Komoly fegyverarzenált tartott az orvvadász

Vádat emeltek egy kunsági orvvadásszal szemben

Fotó: Ügyészség

Vadásznapot szerveztek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vadásznap:

Fotó: OMVK

Idei első süldőm
Ugróné Czinege Anita vadkárelhárító vadászaton vett részt

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Baranyai hivatásos vadászokkal a Kopácsi-réten

Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete szakmai tanulmányutat szervezett

Fotó: OMVK

Hogyan pótoljuk a vadászjegyünket?

Az OMVK-tól tájékoztatást kértünk a vadászjegy pótlásával kapcsolatban

Ábra: Agro Jager News

Farkasok garázdálkodnak Kárpátalján

Farkas rabolt egy kiskutyát Ukrajnában – videóval:

Fotó: Pixabay

Nagy értékű gímszarvasok pusztultak el villanypásztorba gabalyodva

Mintegy négy, nagy értékű gímszarvasbikát találtak elpusztulva a Drávamenti Szarvas Vadásztársaság területén.

A magára hagyott villanypásztorba csavarodott egy gímszarvas bika, elpusztult. Fotó: Drávamenti Szarvas FVT / Agro Jager

Óvatosan az utakon! ŐZEK!

Augusztus közepéig tart az őzek párzása

Fotó: OMVK

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Fotó: Maszol

A kaszói sakál

Csáki Gábor élménybeszámolója:

Fotó: Csáki Gábor – Agro Jager News

Agancsot tisztít a Körösvölgyi Állatpark gímszarvas bikája

A Körösvölgyi Állatpark tíz esztendős gímszarvas bikája agancstisztításba kezdett

Fotó: KMNP

A kislétai kan

Kislétán 182 kilogrammos kan esett

Fotó: Paládi Csaba – Agro Jager News

 

Agro Jager News

Tovább olvasom