Keressen minket

Vadászat

Kolozsi-Kecskés Zsófia: Az agarászat új hajnala

Közzétéve:

+1

Kolozsi-Kecskés Zsófia Békés vármegyében, Csorvás községben él párjával, akivel közösen tenyésztenek magyar agarakat. Kutyái több hazai és más nemzetközi versenyt nyertek. A fajtával egyetemista korától foglalkozik és hallgatóként már az egyetemi kennelben is tarthatott magyar agarat. Magyar agarai nemcsak hazánkba, hanem Európába, mitöbb, a tengerentúlra is elkerültek. Kolozsi-Kecskés Zsófia rajong a vadászatért, de csak magyar agárral vadászik. Most Kolozsi-Kecskés Zsófia, a Fényűző magyar agár kennel tulajdonosa, tenyésztője gondolatait olvashatják az Agro Jager News hasábjain.

Kolozsi Keckés Zsófia 2023. november 15-én Álomfogó Zinkával (Csodagár magyar agár kennel) és Tarnával ( Fényűző magyar agár kennel) valamint a zsákmányukkal. Fotó: Vincze Tímea Marcella / Agro Jager News

Kolozsi Kecskés Zsófia: Oly régóta vágyott az agarász társadalom a legalitásra, hogy végre tehessék a magyar agaraink azt, amire a fajtát nemesítették. Mikor 2015-ben módosították a 1996. évi LV. törvény, óriási volt az öröm.

Dúvadvadászat. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Ki gondolta akkoriban, hogy még hét esztendőt kell várnunk az utolsó akadályok elgördüléséig? Ami – ha jól belegondolunk – épp egy agárgeneráció kiöregedését jelentette…

Ősi vadászati forma az agarászat. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

De lépjünk túl a múlton és örüljünk a jelennek, hisz végre kiléphettünk agarainkkal a fényre és büszkén jelenthetjük: itt vagyunk és megyünk előre a cseppet sem könnyű úton!

Dúvadvadászat agárral. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Ahhoz, hogy valaki agarásszá válhasson, szükséges a vadászvizsga letétele után kiegészítő agarász vizsga abszolválása is és természetesen a vadászjegy megléte is alapfeltétel. Persze a magyar agaraknak is bizonyítaniuk kell rátermettségüket vadászati alkalmassági vizsgán, ahogy az összes vadászkutyának, vadászkutya fajtának is.

A magyar agár a világon a legjobb terepi futó, miközben pályán vannak nála gyorsabb fajták. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

A jelenlegi szabályozás szerint mezei nyúlra, rókára és aranysakálra vadászhatunk agarainkkal. Két utóbbi természetesen egész évben ejthető, de a nyúl idénye azonban nem túl hosszú – sajnos. Ráadásul az október az elmúlt években igen meleg időjárással „ajándékozott” meg minket, ami nem épp ideális az agarászat szempontjából.

Kattints a képre, kövesd a Fényűző magyar agár kennelt! Vedd fel a kapcsolatot a tenyésztővel és érdeklődj a legújabb almok felől!

Ahol nem áll rendelkezésre megfelelő méretű gyepterület, ott a takarás is későn került le a szántókról. Így aztán novembernél előbb kevés lehetőség adódik az agarak igazi ügyességét megkövetelő nyúlhajtásokra. Ha pedig vesszük a végét is, a mezei nyúl vadászati idényének, akkor rögtön látjuk, hogy a 12 hónapból csupán kettő áll az agarászok rendelkezésére.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Kis terítékű hagyományos vadászati módról van szó és nagy segítség lenne, ha még december 31. után is tudnánk dolgozni a kutyáinkkal. Hiszem, hogy kárt nem okoznánk, sőt az agarak szelektáló hatása csak előnyére válhat azoknak a nyúlpopulációknak, amikben nem a puskára bízzuk ezt.

A vadászat kiemenetele sohasem biztos, hiszen a mezei nyúl ügyessége és a kutya felkészültsége, kondíciója nagyban befolyásolja, hogy sikeres-e egy-egy indítás. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Jó lehetőség lenne ez olyan területek hasznosítására is, ahol nincs mód fegyverrel vadászni nyulakra. Akár nemzeti parkjaink nyitottságában is bízunk a jövőben és örömmel vennénk, ha a gyepeiken újra futhatnának ezek a kecses ebek.

Magyar agár szegődik egy mezei nyúl nyomába. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Azok kedvéért, akik még élőben nem csodálhattak magyar agarakat vadászat közben, pár sorban bemutatnám a fontosabb részeket, hogy elképzelhetővé tegyem a nyulászatok izgalmát a Kedves Olvasónak.

Magyar agarak “repülnek” egy mezei nyúl után. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Feláll a hajtósor vonalban és párba rendeződnek az agarak. Lassú léptek indulnak és az a páros kerül eresztésre, akihez legközelebb kelt a nyúl. A hajtósor ekkor megáll és amíg az eresztett két kutya újra pórázra nem kerül, addig senki nem mozdul. Az egymás számára idegen agarak is csodálatos módon összedolgozva adják-veszik egymás között a nyulat, aki gyors fordulásokkal igyekszik túljárni a fürge vadászok eszén. Ha sikerül a bencének úgynevezett „pozícióba” érve, az agarak szeme elől takarásba kerülve elmenekülnie, akkor aznapra egy kis edzésen kívül szőre szála sem görbül. Itt nincs sebzés, nincs kárba veszett vad.

Ha vadászruházat, akkor->EWIDENT     Az áruházat a fényképre vagy ide kattintva éred el!

A futam végeztével az agarak visszatérnek gazdáikhoz és a hajtás folytatódhat. Nagyjából fél-, egy órás regenerálódás után kerülhet újra sor rájuk, ha ennek semmi egyéb akadálya nincs. Mindig az agarász felelőssége eldönteni, hogy agarában benne van e még egy futás lehetősége és sosem szégyen azt mondani, hogy mára ennyi elég volt, majd legközelebb újra megmutathatja tudományát.

A magyar agár hosszú farkával igyekszik a cselt korrigálni. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Csak jól felkészített, megfelelő kondícióban levő, kiváló koszttal táplált agarakkal van esély sikeres hajtásra. Hisz jó teljesítményt csak jól tartott állattól lehet elvárni!

További részletekért kattintson a fényképre!

Nyúlon kívül rókára és aranysakálra is bevethetjük agarainkat, de ezen lehetőségekhez – azok rejtőzködő életmódja miatt legtöbbször segítőkre van szükségünk. Rókavadászatokon kotorékozások alkalmával adódott szerencsém részt venni és egyszer fiatal szuka sakál is került már agaraink elé és kis szerencsével terítékre. Bízom benne, hogy a jövőben lesz módunk még ezen a téren is próbálni kutyáinkat.

Magyar agár iramodik egy mezei nyúl nyomába. Fotó: Kolozsi-Kecskés Zsófia / Fényűző magyar agár kennel

Tenyésztőként, agarászként, vadászként szeretnénk segítséget kérni minden vadásztársunktól! Ha lehetőségetek van, akkor kérlek nyújtsatok segítő jobbot az agarászoknak, mert ennyi hányattatott év után, nagy szükségünk van rá, hiszen a legjobb vadászagarak, a következő generációk sorsa ezen is áll vagy bukik.

Írta és fényképezte: Kolozsi-Kecskés Zsófia

+1

Vadászat

Baranya vármegyei hivatásos vadász verseny 2025

+1

Idén is megrendezésre került a Hivatásos Vadászok Szakmai Versenyének Baranya vármegyei fordulója

+1

Published

on

+1

A korábbi évekhez hasonlóan idén is megrendezésre került a Hivatásos Vadászok Szakmai Versenyének Baranya vármegyei fordulója. A versenyen legjobb eredményt elérő hivatásos vadász képviseli vármegyénket az országos versenyen.  Az esemény 2025. április 9-én zajlott a Pécs-Somogy Rücker-aknai lőtéren, illetve a Martonfai Vadász- és Ifjúsági Központban. Az indulókat Agyaki Gábor Baranya vármegyei kamarai elnök és Balaskovics József hivatásos vadász alelnök köszöntötte.

Üdvözlő beszédjükben kiemelték a szakma sokrétű mivoltát, valamint a vadgazdálkodásban betöltött kiemelkedő szerepét.

A verseny sörétes és golyós lövészettel vette kezdetét. A gyorsított korongvadászaton sörétes lőfegyverrel 30 pontot, valamint golyós lőfegyverrel 50m-es pályán szabad kézből lőlapra tett lövéssel szintén 30 pontot érhettek el a versenyzők.

Ezt követően a vadászati hatóság munkatársainak felügyeletével terepi trófeabírálat várta a versenyzőket. 10 db nagyvad trófeának keresőtávcső segítségével határozták meg az elejthetőségét, továbbá megbecsülték azok korát- és súlyát.

Fotó: OMVK

A terepi gyakorlatot elméleti feladatok követték, egy 100 kérdésből álló írásbeli teszt, valamint Nagy Gábor a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa által összeállított 10 kérdéses természetvédelmi teszt formájában. Ezt 10 fásszárú növényfaj és 5 vadászkürt szignál felismerése követte.

A versenyzők összesen 300 pontot érhettek el. Az elért pontszámok összesítése alapján 2025 évben az alábbi sorrend alakult ki a képzeletbeli dobogón:

 

Helyezés

Név

Vadászatra jogosult

1.

László Gábor

Gemenc Zrt.

2.

Karnis Balázs

Mecsekerdő Zrt.

3.

Kiss István

Bóly Zrt.

 

Az eredmények alapján László Gábor, a Gemenc Zrt. fővadásza képviseli immáron második alkalommal Baranya vármegyét az országos döntőn, melyet idén 2025. 06. 18-19-ig Csongrád-Csanád megyében, Ópusztaszeren rendeznek meg. Az első három helyezett hivatásos vadász a serleg mellé ajándék utalványt is átvehetett a Kamara jóvoltából. Minden résztvevő emléklapot kapott, ezzel elismerve elhivatottságukat a hivatásos vadász szakma iránt.

Az esemény zárásakor szó esett arról is, hogy a kötelező éves továbbképzés mellett a „Baranya aranya a gímszarvas” programsorozat jegyében augusztusban egy szakmai konferenciára is sor kerül melynek témája a Dél-Baranyai, Ormánsági gímszarvas.

Fotó: OMVK

Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete vezetősége nevében ezúton is gratulálunk a versenyzőknek az elért eredményekhez, illetve köszönjük a verseny előkészítésében, megrendezésében közreműködők munkáját!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A helyszíni mentesítés a végéhez ér, de a védekezés folytatódik

+1

Nagy István agrárminiszter nyilatkozott az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követően

+1

Published

on

+1

A ragadós száj- és körömfájás vírusa elleni küzdelem a fertőzött telepeken véget ért, a védekezést ugyanakkor folytatni kell – jelentette ki az agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követő sajtótájékoztatón Budapesten.

Fotó: AM

Nagy István azt mondta, eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon tehát nincs újabb megbetegedés.

A veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult. Az 1115 mintavétel több mint 70 ezer vizsgálata mind negatív eredményt mutatott, de a vírus 14 napig lappanghat. Az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását – hangsúlyozta.

A kormányzati kártalanítás segíteni fogja az állattartó telepek mielőbbi újraindítását, az állam átvállalja az ott dolgozók bérét az állami bérgarancia alap terhére, a gazdaságok egyéves hitelmoratóriumot kapnak – mondta a tárcavezető. A miniszter egyben vis maior helyzetet hirdetett, hogy a gazdáknak a kényszerhelyzethez kapcsolódó kérelmeikhez ne kelljen külön igazolásokat benyújtani, így a veszteségeiket a lehető legegyszerűbben lehessen enyhíteni.

Az érintett térségekben elkezdődött a sertések felvásárlása is, így a sertéstartókat sem érheti kár – fogalmazott. Nagy István értékelése szerint az operatív törzs határozottan és szervezetten látta el a feladatát, a vírus megfékezéséért pedig a védekezés minden résztvevőjének köszönetet mondott.

Az országos főállatorvos bejelentette, hogy az állategészségügyi hatóság folytatja a munkát, az érintett telepek zárlatát és a korlátozó intézkedéseket fenntartják.

Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, hogy a védekezésben most az állattartóké a főszerep. Kérte, hogy a telepekre csak azok lépjenek be, akiknek a jelenlétére ott szükség van. Ügyelniük kell a ruházat, a lábbeli és a munkaeszközök tisztaságára, a be- és kihajtó járműveket ugyancsak alaposan tisztítani kell, máshonnan származó munkaeszközt, takarmányt, almot nem használhatnak. Meg kell akadályozni a telepen tartott állatok érintkezését a vadon élőkkel, tehát az elkerítésről is gondoskodni kell. Az ellenőrzéseket a hatóság országszerte szigorítja, a szabályszegők pedig komoly büntetésekre számíthatnak, mert az egyéni felelősségnek ebben a helyzetben nemzetgazdasági jelentősége van – emelte ki.

A párosujjú patásokat szintén országszerte vizsgálják, a gazdáktól pedig azt kérik, hogy a gyanús tüneteket azonnal jelentsék be.

Az országos rendőrfőkapitány közölte, hogy a közegészségügyi és állattartási szabályok betartatása érdekében a rendőrök is folytatják az ellenőrzéseket. Balogh János hozzátette, hogy a rendőrség feladata ebben a helyzetben a védekezés feltételeinek biztosítása és a közrend fenntartása mellett a védekezésben részt vevők munkájának felügyelete, a szakszerűség és a hatékonyság ellenőrzése. A helyszíni tapasztalatok alapján az eddigi védekezés a jogszabályoknak megfelelő és eredményes volt, a szabályszegők viszont továbbra is szigorú rendőrségi fellépésre számíthatnak.

Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, a vezérkari főnök koordinációs helyettese közölte, hogy a katonák a mentesítő pontokon több mint 10 ezer járművet fertőtlenítettek. Speciális biológiai laboratóriumban minden nap több tucat mintát vesznek, ezek értékelése kivétel nélkül negatív eredményt mutatott – mondta Somogyi Zoltán.

Forrás: AM

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán

+2

Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:

+2

Published

on

+2

Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.

Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM

A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.

Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.

A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.

Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.

Forrás: AM

+2
Tovább olvasom