Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

A 8-as körzet fantomja

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Még valamikor, egy januári társasvadászatunkon láttak néhányan egy visszatörő sakált, még lövést is tettek rá, sikertelenül. Azóta foglalkoztatott a gondolat… ahhh, konkrétan nem hagyott nyugodni, hogy egy ennyire valószínűtlen helyen, csak meg kellene csípni azt a sakált. A hely egy kb fél hektáros fás, bokros völgy, három oldalról szántóval, a negyedik oldalról pedig pincékkel, hétvégi házakkal határolva. Néhány ház konkrétan a fasorban van. Pár nappal az említett vadászat után ki is mentem és tábort vertem egy magasabb helyen, ahonnan rálátás nyílt a völgyre.

Fotó: Nagy Róbert- Agro Jager News

A hívón az első számot kezdtem volna éppen, amikor zajt hallottam az ötven méterre lévő fasorból, pont a a figyelt iránnyal szemben. Odanézek. Egy konda disznó állt be mellém, valami teljesen elképzelhetetlen váratlansággal. A disznó a kedvenc vadam, de egy ideje kezdtem feladni a célzott vadászatát, annyira régen láttam utoljára. Ha valaki azt mondja, jelöljek be a terülten három helyet, ahol egy disznófóbiás embert is ki mernék tenni, egyik ez a hely lett volna. (Leginkább az erdőinkhez viszonyított távolság miatt)

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A disznóktól ötven méterre, ugyanebben a fasorban, gyanús alak méregette őket. A sejtésem sakált feltételezett, de nem volt biztos a sűrű takarás és a sakálos gyakorlatlanságom miatt. Végül  eltűnt, a disznók pedig kiváltottak mellém a fűre. Vadászati módot váltottam és a hívó elhallgattatása után inkább kihasználtam a kínálkozó alkalmat és vaddisznót lőttem.

Ekkor aznapra véget ért a sakálvadászat. Pár nappal később ugyanott, ugyanazzal a taktikával folytattam. Két-három óra sikertelen hívás után, kimentem, felvettem a hívót, majd belenéztem a kamerába és  egy hosszú pillanatra éppen egy sakált láttam elosonni az ominózus fasorban. Egy darabig próbáltam vele lépést tartani és valahol megcsípni, de eltűnt. Innentől viszont számomra is egyértelművé vált, hogy van sakálunk, érdemes próbálkozni.

Következő alkalommal másik irányból érkeztem és onnan hívtam. Semmi. Pár nappal később megint másik irányból, máshova állva, újabb lökést kapott a lelkesedésem. Gyönyörű vokál fogadott érkezésemkor. Bár aznap se sikerült sakált látnom vagy választ kapnom a hívásokra, már eldöntött volt, hogy addig járok ide, amíg terítéken nem lesz, legalább egy sakál. Agyaltam, Google térképen taktikákat terveztem, hogy honnan megyek, hova állok, mivel hívok. Latolgattam, hogy táblára vagy ritkásabb bokros részre próbáljak csalni. Végül még Horváth Misit is kérdeztem, hogy mit javasol. És Misi egy új hangot javasolt, sőt küldött, hogy játszam ezt felváltva a már ismert magányossal. Ezúton is köszönöm Misi!

Fotó: Nagy Róbert- Agro Jager News

Ábra: Facebook

Eljött a tegnap délután. Nagy reményekkel telepítettem a hívóra a hangot, próbálgattam otthon. Útvonalat terveztem a hétvégi házak mentén, hogy még a közlekedésem se legyen nekik zavaró. Aztán besétáltam a helyemre, kitettem szél felől a hívót és kerestem egy jobb magaslatot a szántón.
Egy darabig csak vártam, felmértem a környezetet, aztán bejött a képbe egy ragadozó. Nem sokszor láttam eddig sakált, de ezen a helyen láttam már rókát és az első gondolatom az volt, hogy ez is “csak” egy róka. Néztem egy ideje, mire belémvágott a felismerés, hogy bakker, ez végre sakál és meg is lehet figyelni.

Elindítottam az új sakálhangot. Nem mondom, hogy láthatóan érdeklődni kezdett a célpontom. Aztán percekkel később elügetett a völgynek azon része felé, ahova nem láttam be. Ment a széllel szemben. Szerintem eltelhetett jónéhány perc, már régen a csendben várakoztam, amikor a rutin körbenézés közben megláttam, hogy jön felém a szántón. Képes volt takarásban visszajönni és csak minimálisat mutatkozni a nyílt terepen, hogy szél alól mehessen a hívóra, ami a szántón álló bokorszigeten volt elrejtve. Egy pillanat alatt kellett cselekedni, mielőtt észreveszi, hogy ott van a föld közepén valami nagyon nem odaillő.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Szemből érte a lövés és egy fájdalmas visítás kíséretében eltűnt a hajlóban. Lementem a völgybe de örökkévalóságnak tűnő másodpercekig nem láttam sehol semmit. Már készültem rá, hogy esetleg sebzetten behúzta magát valahova és sose találom meg, amikor hőfoltot láttam meg az erdős részben. És ott volt! Életem harmadik elejtett sakálja, egy gyönyörű szuka. Ekkor nyert értelmet a több tíz óra kinn töltött idő, a sok agyalás, próbálkozás, a kitartás, és nem utolsó sorban a tanácskérés, amire láthatóan a legjobb választ kaptam.

A hab a tortán, hogy röviddel azután, hogy a teritéket elkészítettem, és kijöttem az erdőből, vissza a lőállásomra, megszólalt egy sakál. Biztosan az elejtett falkatársa, annyira közel volt. A hivásaim innentől már csak “beszélgetésre” voltak elegendők, de az estét megkoronázta így is. Aztán amikor befejeztem a vadászatot és elindultam vissza a kocsihoz, hirtelen újabb sakálhang hasított az éjszakába. Ez teljesen ellentétes oldalon volt, de a térképet nézve elképzelhető, hogy a korábbi hang gazdája ment előre végig takarásban.

Akárhogy is, maradt ott még sakál, maradt ott még lehetőség.

 

Írta és fényképezte: Nagy Róbert

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom