Keressen minket

Vadászat

XII. Vas Vármegyei Trófeaszemle

11 vadászatra jogosult 16 vadászterületén elejtett 125 legszebb gímbika trófeáját mutatták be Szombathelyi Erdészeti Zrt. területén

Közzétéve:

11 vadászatra jogosult 16 vadászterületén elejtett 125 legszebb gímbika trófeáját láthatta a szakmai közönség a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központjában. A vármegye vadásztársadalmát a házigazda Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója, Bugán József köszöntötte. Kiemelte, hogy a klímaváltozás hatásai egyre jobban érezhetők a természetben, a lucfenyvesek után a bükkösök is a végóráikat élik, és változik a vadállomány is. Az erdészekre, vadászokra, vadászatra jogosultakra rendkívül nagy feladat hárul: a felgyorsult folyamatok hatásainak csökkentése, a természet egyensúlyának fenntartása.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

Bodorics Pál, az Országos Magyar Vadászkamara Vas Vármegyei Területi Szervezetének hivatásos vadász alelnöke is megerősítette a nehézségeket és szólt a vaddisznókat érintő sertéspestissel összefüggő feladatokról is. Köszönetet mondott az erdészeti társaságnak a trófeamustra szervezéséért, a helyszínért.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályának vezetője ünnepnapnak nevezte a trófeaszemlét, ahol a kiállított büszkeségek az elmúlt évtized munkáját bizonyítják. Egyre nagyobb a nagyvadállomány, ezt mutatja, 10 év alatt 53 ezerről majdnem 90 ezerre nőtt a gímszarvas elejtések száma országosan, Vas vármegyében pedig 4.500-ról 6.500-ra növekedett. A klímaváltozás okán az erdőknek rosszabb a jövőképe, a mezőgazdaság is egyre több problémával küzd, a termelőknek csökken a vadkár tűrő képessége. Több központi intézkedés is segíti a vadlétszám csökkentését, például a közép- és időskorú bikák kivételével kiszélesedett a gímszarvasok elejtési idénye.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

A fiatal korosztályú bikák hasznosítását segíti az elejtési darabszám felülről nyitott, változtak a trófeabírálati irányelvek, és egyre jobban működik a nagyvadelejtési igazolójelentés pilot-rendszere. 2025. március 1-től pedig elektronikus beírókönyvre térhetnek át a vadászatra jogosultak, ami javíthatja az eredményeket. A következő hónapokban az állományszabályozás és a selejtezés a vadászok fontos feladata – mondta a főosztályvezető.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

Szalai Csaba, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vadgazdálkodási osztályvezetője a szeptember elsején kezdődött gímszarvas vadászati idény eredményeit ismertette. Az éves vadgazdálkodási terv Vas vármegyében 1824 gímbika elejtését írta elő. Ebből a 44 vadászatra jogosult október 2-ig 454 trófeát bíráltatott el, ezek közül 260 kapott arany, ezüst és bronz minősítést. Az eddigi legnagyobb trófeasúly 14,10 kg volt. A kiállított trófeák érmes aránya 85,6 %. 17 arany, 43 ezüst és 47 bronzérmes trófeát láthatott a szakmai közönség.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. 6 vadászterületén 114 gímbikát ejtettek el, ezek közül 75 trófeáját láthatta is a szakmai közönség. A legerősebb, 11 éves bika 11,14 kg-os trófeáját 213,08 CIC pontra értékelték. Az idei gímbika vadászati főidényt, a bőgés időszakát időjárási szélsőségek: hőség, aszás, majd hirtelen lehűlés, szélviharok nehezítették, és megjelent a szarvasokra komoly veszélyt jelentő májmétely is.

A trófeaszemlét hagyományosan a Vas Vármegyei Vadászkürt Együttes játéka, valamint Erdélyi Tamás, a szarvasbőgő versenyek többszörös bajnokának bemutatója színesítette.

Forrás: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

Vadászat

Dámbikavadászat a KEFAG Zrt-nél

Szerencsés napokat tudhat maga mögött egy külföldi vendégvadász

Published

on

Szerencsés napokat tudhat maga mögött külföldi vendégvadászunk; három, nem mindennapi dámtrófeával térhet haza a KEFAG Zrt. Kelebiai Vadászterületéről.Az elsőként terítékre került kapitális dámbikáról már pár napja beszámoltunk.

Fotó: KEFAG Zrt.

Még aznap, az esti kimenetel során sikeres lövést adott le egy abnormális agancsú öreg bikára, amelynek trófeátömege meghaladja a 3,5 kg-ot.

Fotó: KEFAG Zrt.

Vendégünk céltudatos és kitartó volt, amelynek szombat reggel meg is lett az eredménye: egy ugyancsak kapitális agancsú, érett dámbika, 5,5 kg feletti trófeával!

Fotó: KEFAG Zrt.

Kísérője minden esetben Vér István fővadász volt.

Forrás: KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

Tovább olvasom

Vadászat

Trófeaszemle 2024

A hagyományokhoz híven idén is a Szentpéterföldei Vadászház előtti tisztáson tartotta trófeaszemléjét a Zalaerdő Zrt.

Published

on

A Zalaerdő Zrt. – a hagyományokhoz híven idén is a Szentpéterföldei Vadászház előtti tisztáson tartotta trófeaszemléjét, immár a huszonharmadikat.

Fotó: Zalaerdő Zrt.

A vendégeket Rosta Gyula vezérigazgató, Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályának vezetője és Gróf Jácint, a Zalaerdő Zrt,. vadgazdálkodási osztályvezetője köszöntötte.

Rosta Gyula vezérigazgató köszöntőjében kitért az elmúlt hónapok viszontagságos időjárására. A nyári szárazság és a szeptemberben Európa-szerte tomboló viharos esőzések mind-mind befolyásolták az idei vadászati szezon eredményeit.

Ez utóbbi okán több vadászvendég nem érkezett meg a szeptemberi szarvasnászra.

Kovács Ferenc főosztályvezető megköszönte minden illetékesnek az eddigi kemény munkát, majd felhívta a figyelmet, hogy az állományszabályozás ideje még csak ezután jön. Kérte, hogy minden érintett a mennyiségi helyett a minőségi gazdálkodásra törekedjen, ami jó korszerkezetű, megfelelő ivarösszetételű állomány kialakítását jelenti.

Gróf Jácint osztályvezető ismertette a legfontosabb szeptemberi terítékadatokat. A Zalaerdő Zrt. által kezelt négy vadászterületen 170 gímbika esett 2024 szeptemberében, ezek közül 101 darabot állítottak ki a szemlén. Az aranyérmes bikák száma 22 darab, 47 darab ezüst- és 47 darab bronzérmes gímbika került terítékre idén. Az érem nélküliek száma 54 darab. Az összes elejtett bika trófea-átlagsúlya 7,04 kilogramm, míg az érmes átlagsúly 8,21 kilogramm.

A három legmagasabb pontszámú trófea ismérveit az alábbi táblázat mutatja:

Súly (kg) CIC pontszám Kísérő vadász Elejtés helye
1. 11,35 229,92 Kovács Tamás Lenti-Olgamajor
2. 10,10 229,51 Kósa György Bánokszentgyörgy-Márki
3. 13,22 228,81 Sohár Dezső Lenti-Olgamajor

A bőgési időszakot összefoglaló trófeakatalógus hamarosan nyomdába kerül.

Forrás: Zalaerdő Zrt.

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Két újabb vármegyében jelent meg a madárinfluenza

Közleményt adott ki a NÉBIH

Published

on

Fejér és Hajdú-Bihar vármegyékben is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állományok felszámolása folyamatban van. A járványvédelmi előírások betartása továbbra is kiemelten fontos.

Fotó: NÉBIH

A Fejér vármegyei Mezőfalva és a Hajdú-Bihar vármegyei Hajdúnánás településeken azonosította a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusát a Nébih laboratóriuma. A 17 000 állatot számláló májhasznú kacsatelepen az idegrendszeri tünetek, a takarmány-és vízfogyasztás csökkenése, valamint a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A 23 570 példányt tartó tenyészkacsa telepen a takarmány-és vízfogyasztás, illetve a tojástermelés csökkenése miatt gyanakodtak  a betegségre.

Az érintett állományok felszámolása jelenleg is zajlik. A hatóság a gazdaságok körül kijelölte a 3 km sugarú védőkörzeteket és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzeteket.

A Nébih továbbra is szeretné kérni az állattartók együttműködését a fokozott járványvédelmi fegyelem fenntartásában. Tekintettel arra, hogy  az országban elszórtan jelent meg a betegség, ezért jelenleg a vadon élő madarak szerepe valószínűsíthető a járvány terjesztésében. Az ország magas kockázatú területein kötelező a kereskedelmi célból tartott baromfik zártan tartása, valamint a nem kereskedelmi célból tartott baromfik zártan etetése és itatása. Az ország többi területén pedig kötelező a baromfik zártan etetése és itatása. A takarmányt és az alomanyagot minden esetben zárt helyen kell tárolni.

A madárinfluenzával kapcsolatban  további információkat olvashatnak  a Nébih  tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom