Keressen minket

Vadászat

A november végi muflonkos

Print Friendly, PDF & Email

Talabos Richárd muflonkosra vadászott

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Talabos Richárd november végén muflonkosokra vadászott.  Élményeit osztotta meg lapunkkal:

Igazából a vadászsikereim után, amikor bakokat és vaddisznókant ejtettem el, kezdett megfogalmazódni bennem: jó lenne terítékre hozni a magyar ötöst. November 21-én hoztam terítékre a dámbikát és november 24-én már egyik nagyon jó ismerősöm területén cserkeltük a kosokat. Kis cserkelést követően kinéztünk egy szóróra, ahol szép számban jelen voltak a muflonok.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

Rögtön megakadt a szemem egy szép öngyilkoson. A bal csigája a szeme felé nőtt, viszont a jobb csiga nyolcvan centiméter fölött volt, ami nekem a határt jelentette. Óvatosan felmásztunk a lesre, de pár tarvad kiszúrt bennünket és szépen arrébb is állt a nyáj. Kísérőm, egyben nagyon jó ismerősöm, mondta, hogy várjunk, hátha visszajönnek a szóróra. Mivel a lővilág is fogyott és a nyáj sem akart visszajönni, úgy döntöttem, hogy megpróbálom őket cserkelve utolérni. Kísérőm mondta, hogy jó, de ő maradna a lesen és próbáljam meg egyedül elejteni. Már utánuk is eredtem. Egy erdő szélén legelt a nyáj. 200 méterre voltam tőlük, mikor elkezdtem keresni a nekem megfelelőt. Mindenképpen öngyilkos kost akartam.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Ilyen távolságról csak azt tudtam elbírálni, hogy talán öngyilkos, mert a többin egészen jól látszódott, hogy nem. Úgy két-három kosra mondtam, hogy talán. Elkezdtem közelebb cserkelni, hogy a talánból biztos legyen. A nyáj egyben volt. 170 méterig tudtam menni. Itt újra láttam az egyik nagyon sötét kost, amit oldalról öngyilkosnak véltem. Egyszer külön állt és teljesen szembe fordult velem. Ekkor már biztos voltam, hogy egy öngyilkos kos, körülbelül 55-60 cm-es szarvval.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

Egészen eddig a pillanatig nem foglalkoztam az otthon felejtett lőbottal, ami ilyen távolságra már igen nagy segítség lett volna. A lőbot azonban otthon a terasz korlátját támasztotta. És igen! A kísérőm is otthon felejtette. Ettől is lehet szép a vadászat. Ha mindig minden úgy lenne, ahogy lennie kellene, az már nem is az igazi. Próbáltam egy fatörzshöz kitámasztani, de nem sikerült. Egy bokor vagy másik fa, netán gally mindig az útban volt. 167 méterre állt tőlem, így szabadkézből nem éreztem biztonságosnak a lövést. A szél viszont fordult és a nyáj eltűnt az erdőben. A lővilág is elfogyott, így én is elindultam visszafelé. Következő alkalommal megbeszéltük, hogy találkozunk a terület szélén, útközben pedig a kísérőm beír. Így is történt, amikor érkezett a telefon, hogy a beírás rendben van, de sajnos közbejött egy fontos elintéznivaló. Ha gondolom, menjek egyedül. A területet ismerem, ha bármi történik – hívjam. Keresőtávcső, fegyver, lőbot, kalap és már indultam is cserkelni. Ismét délután volt.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

Mikor beértem az erdőbe, rögtön találkoztam két nagy kossal, akik a sűrűbe vetették magukat. Szép, nagyívű csigájuk volt.Sokáig azt hittem, hogy mára ennyit tartogatott nekem a szerencse, míg visszafelé menet meg  nem pillantottam egy kisebb nyájat. Erdő melletti bokros, gazos részen csipegettek. Öt-hét kos, három juh, egy jerke és két bárányból állt. Úgy 300 – 350 méterre lehettek. Sikerült becserkelnem őket a magas gazban, 70 méterre. Egy bokor mellett állítottam fel a lőbotot. Elkezdtem bírálni őket. Hamar kiderült, hogy sem a bal oldalt álló három és jobb oldalt lévő kos sem az enyém.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

A középső két kost nagyon nehezen tudtam elbírálni, a magas gaz miatt, mert nem fordultak felém. A lővilág ismét rohamosan fogyott, mert jó széllel, megfelelő takarásban, már közel fél órája néztem őket. Kiderült, hogy az egyik ismét nem jó nekem, így már csak az utolsóra kellett összpontosítanom. Már a fegyver is húzta a vállam, raktam egyikről a másikra. A kos persze mindig takarásban vagy háttal nekem. Már csak 50 méterre voltak tőlem, mire végre szembe fordult és rám is nézett. Ez az amiért jöttem. Fegyver a lőbotra, de most meg szemben állt és elkezdtem remegni is. A vadászláz vagy már a kimerültség, gondoltam. Befordult keresztbe egy bokor takarásába. Nem bírtam tovább várni, így pozíciót váltottam. Ez jónak is bizonyult mindaddig, míg egy mezei nyúl tőlem egy méterre fel nem pattant és ahogy kell, nem kis bosszankodásomra, elvitte a muflonokat. Hívtam a kísérőmet, hogy így jártam, ezt történt. Megbeszéltünk egy új időpontot, hogy amikor nekem jó, ugyanígy meg tudjuk oldani. Harmadik alkalom – ismét délután. Kaptam a telefont, hogy be vagyok írva és indulhatok. Most,  a rossz szél miatt, teljesen más irányból kezdtem, mint a múltkor. Az erdőben ismét találkoztam két kossal, mintha ugyanazok lettek volna, mint a múltkor.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

Nekem nagyok, nem öngyilkos kosok. Kiértem egy nagyobb tisztásra, ahol még nem jártam. Körbe távcsöveztem és láttam, hogy a tisztás túloldalán van egy nyáj, benne 10-15-kossal. Ritkásan nagyobb gaz, a tisztás közepén egy akáccsoporttal. Elindultam az akácos felé a nagyobb gazok takarásában, néha guggolva, de loptam a távolságot. Ahogy csökkent a távolság, úgy csökkent a lővilág is. Az akáccsoporttól 130-150 méterre, balra tarvadak, középen kosok, jobbra ismét tarvadak a kosokkal. Ismét nehezen bírálható helyen, majdnem rossz széllel próbálkoztam. Még nem találtam lőhető kost, amikor balról elkezdtek szaladni a muflonok, vitték a többit is magukkal. Nem értettem miért. Arra gondoltam, biztos megérezték a szagomat. Elindultam kifelé a tisztásról, mire egy konda disznó tört ki. Így már világos volt, hogy miért ugrottak el a muflonok. Elkísértek egy darabig a visszavezető úton, így velük kellett beérjem. Hívtam a kísérőmet, hogy ismét nem sikerült elejteni kost, és megbeszéltünk egy újabb időpontot.

Most úgy döntöttem, hogy egy 24 órás szolgálat után, reggel indulok vadászni. Beíratkozás után ismét egyedül indultam meghódítani az erdőt. Egy kis tisztás felől mentem, ahol egy kos állt a gazosban. Láttam, hogy a bal szarva törött. Gondoltam becserkelem, megnézem a másik szarvát, hogy milyen. Sikerült is, de a jobbos csiga bőven 80 cm fölött volt, így hagytam tovább legelni. Bementem az erdőbe és elindultam a másik tisztás felé. Az erdő szélén egy nyájra lettem figyelmes, tele kosokkal. Rögtön feltűnt két öngyilkos, de a lövéshez nem jutottam, mert valami miatt kiszaladtak a tisztásra. Az erdő szélén egy nagy tölgy adott takarást. 150 méterre voltak. Megtaláltam a kosomat, a lőbotot felállítottam, fegyver rá és már a céltávcsövön keresztül vártam a megfelelő pillanatot. Bő 10 perc elteltével mellőlem négy tarvad váltott ki, körülbelül 15 méterre. Észrevettek és futva mentek a nyáj felé, természetesen megint  az egész nyájat vitték magukkal. Céltávcsőben szépen tudtam követni a kosomat, ami elég messze állt meg, a nyáj szélén egy jerkével. Próbáltam megsaccolni a távolságot, kb. 250 méter. A jerke elindult a nyájhoz, én pedig úgy döntöttem, hogy megpróbálom elejteni a kost, ami szinte kínálta magát, szépen keresztbe állt. Gerincre helyeztem a szálkeresztet, kibiztosítottam és eldördült a lövés. A kos összerogyott, de láttam, hogy kapálózik. Így gyorsan újratöltöttem, ha netán ismételnem kellene. Céltávcsőben figyelve azt láttam, hogy rövid idő után feláll és elindult az erdő felé, lépegetve. Nem állt meg, így ismételtem, mire tűzben rogyott. Nem mozdult többet. Kicsit megnyugodva hívtam a kísérőmet, hogy sikerült és merre vagyok. Gratulált és mondta, hogy nincs messze, máris jön. Töreteket törtem és elindultam birtokba venni a kosomat. Mire odaértem, már a kísérőm is megérkezett és ő adta át a vadásztöretemet. Nagyon meg voltam elégedve. A muflon mindkét csigája nyakba növő volt, olyan,amiért jöttem. Kiderült , hogy az első lövés üres nyaktőlövés lett. Elmeséltem, hogyan történt a lövés az igen nagy távolságból. Utólag lemérve az erdő szélét, 302 méterről sikerült terítékre hoznom. Köszönöm Diána.

Fotó: Talabos Richárd – Agro Jager News

Köszönöm mindenkinek a lehetőséget, a kísérést, örülök, hogy új vadászbarátokat ismerhettem meg! Felejthetetlen élményekkel lettem gazdagabb!

 

Üdv a vadásznak, tiszteletet a vadnak!

Írta és fényképezte: Talabos Richárd

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

 

 

Vadászat

Vtv. módosítás – kerítések, „e-beíró”, vadaskertek

Print Friendly, PDF & Email

Több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Május 17-ától, majd 2025. január 1-jétől több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény (Vtv.). A jogszabályban egyebek mellett módosulnak, pontosításra kerülnek, valamint kiegészülnek a kerítéstelepítésre, a nemkívánatos fajok egyedeinek elejtésére, a zárttéri vadtartásra (különösen a vadaskertekre) vonatkozó előírások. A törvény 2025. március 1-jétől opcionálisan lehetővé teszi az „elektronikus beírókönyv” használatát a papíralapú adminisztráció helyett.

Ábra: OMVK

tartós telepítésű kerítések létesítéséhez kapcsolódó szabályok legfontosabb újdonságai:

  • az egybekeríteni tervezett terület nagysága az 50 hektárt nem haladhatja meg;
  • a vad természetes életfeltételeinek, jellemző mozgásirányának biztosítottnak kell maradnia,
  • a kerítésnek műszaki jellemzői alapján alkalmasnak kell lennie a vadkár elleni védekezésre,
  • feltétel, hogy a mezőgazdasági kultúra védelme más vadkárelhárítási módszerrel ne legyen biztosítható.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kerítés építését – noha volt más irányú gazdálkodói kezdeményezés – továbbra is csak akkor engedélyezheti a hatóság, ha az érintett vadászatra jogosult hozzájárult ehhez.

Új rendelkezésként épül be a jogszabályba, hogy a vadászterület vadgazdálkodási üzemtervében nemkívánatos fajként meghatározott nagyvadfaj egyedei – a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervtől függetlenül vagy annak hiányában is – vadászati idényben mennyiségi korlátozás nélkül elejthetők. Az elejtésnél a szakszerűtlen elejtésre vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni.

Szintén új szabály, hogy az éves vadgazdálkodási terv akkor is teljesítettnek minősül, ha az attól való elmaradás a 10 százalékot nem haladja meg.

2025. március 1-jétől minden vadászatra jogosult használhat elektronikus vadászati naplót és teríték-nyilvántartást („e-beírókönyvet”) a papíralapú helyett. Az ilyen szoftvereket az arra kijelölt szervezet fogja bevizsgálni, és az eredményeket honlapján közzéteszi. A további részletszabályok a Vtv. végrehajtási rendeletének módosítása tartalmazza majd.

vadaskertek tekintetében a változások egyebek mellett a hatósági felügyeletre, az alhaszonbérletre, az adminisztrációra és a kertekben tartható állománynagyságra vonatkozó rendelkezéseket érintenek.

A Vtv. módosításáról a jogszabályalkotó Agrárminisztérium folyamatosan egyeztetett a vadászati érdekképviseletekkel, miként a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet szükségessé vált módosításával kapcsolatban is kikérte, kikéri a véleményünket és javaslatainkat. Ezúton is köszönjük a szaktárcának – úgy is, mint stratégiai partnere – a proaktív hozzáállást és meglátásaink figyelembe vételét!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

***

A Vtv.-t is módosító, az Egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi XIX. törvény a Magyar Közlöny május 9-ei, 52. számában jelent meg.

A követhetőséget segítve egységes szerkezetben, a változásokat korrektúrával kiemelve közzétesszük a Vtv. május 16-áig hatályos szövegét. Ezt ide kattintva töltheti le.(Microsoft Word formátum)

A Vtv. mindenkor hatályos állapota ide kattintva érhető el a Nemzeti Jogszabálytárban.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Hét kitüntetett a pápai Agrárexpón

Print Friendly, PDF & Email

Hét vadász kitüntetésben részesült a pápai Agrárexpón:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben:

Árvai István. Fotó: Gyurom János – OMVK

Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérem kitüntetést vehette át Győrffy Balázstól és Takács Szabolcstól. Árvai István a Hajag Vidéke Vadásztársaság alapító tagja, 1997 óta. Veszprém Vármegye egyik meghatározó és mindenki számára példaként említhető, kimagasló emberi tulajdonságokkal rendelkező vadásza.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vadászat iránti elkötelezettsége szinte egész életútját végig kísérte, számtalan kimagasló vadászati pozíciót töltött b,e és minden esetben kimagasló munkát végzett. Vadásztársaságánál 2002-től 2012-ig, egy évtizeden át vadászmesterként tevékenykedett, meghatározó szerepe volt a társaság fejlődésében és gyarapodásában.

2012-től 2024-ig a vadásztársaság Ellenőrző Bizottságának elnöki teendőit látta el, ebben a választott funkciójában is egy előremutató, tenni akaró, kompromisszumkészséget mutató vadásztársat ismerhettünk meg.

2024-től aktív vadászati tevékenységét már nem gyakorol, de ennek ellenére a Hajag Vidéki Vadásztársaság tiszteletbeli tagjává fogadta.

Árvai István aktív szerepet vállalt a Veszprém Vármegyei Vadászkamara életében is. A Kamara megalakulásától kezdődően 2009-ig Sportvadász Alelnöki tisztséget töltött be, de mai napig is Vármegyei küldöttje a Kamarának.

Munkásságát 2003-ban Nimród Vadászéremmel, 2008-ban a Vadászkamara Aranyérme kitüntetéssel ismerték el.

A Hubertusz Kereszt kitüntetéseket Pap Gyula és Áldozó Tamás adta át:

Fejes Dezső 1958-ban született Magyargencsen. Édesapja is vadászember volt. Akkoriban a terület inkább apróvadas jelleggel bírt. Nagyon sok közös vadászélményt éltek meg együtt.

Hertelendy vadásztársaság elődjénél, a Rába-Marcalközi vadásztársaságnál megüresedett hivatásos vadászi állást 1986-tól 2023 nyaráig, azaz nyugdíjba vonulásáig töltötte be. Az elmúlt 38 évben szerves része lett a vadásztársaság vadászatainak, és vadászat szervezésének. Sok kapitális gímbika és remetekan elejtésénél adta meg a vadnak járó végtisztességet. 2022 óta a társaság vadászmestereként is tevékenykedik. Kiemelkedő vad-, és területismeretét a mai napig tudja kamatoztatni a kísérések alkalmával.

Fotó: Gyurom János – OMVK

37 évi áldozatos, a Hertelendy vadásztársaság érdekeit figyelembe vevő munkájáért a Hertelendy vadásztársaság vezetése Hubertus kereszt gyémánt fokozata kitüntetésben részesíti.

Baki Zoltán 1980-ban született Pápán. Családjában senki nem vadászott, de a mező, erdő, és a természet szeretete mindig közel állt családjához.

Mezőgazdasági középiskola elvégzése után a Nyugat-magyarországi Egyetem Mosonmagyaróvári Karán szerzett agrármérnöki képesítést. Ekkor még a horgászat ált közelebb szívéhez.

Baki Zoltán. Fotó: Gyurom János – OMVK

Az egyetem elvégzése után Nemesszalókra került állattenyésztési vezetőnek, ezen évek alatt vált vadásszá.

A Magyargencs, Kemeneshőgyész területein működő Hertelendy vadásztársaságnál először bérlő, majd teljes jogú tag lett. 2017 óta látja el a vadásztársaság gazdasági vezetői pozícióját. Sikeres vadász és kísérő. Önzetlen, a vadásztársaság érdekeit képviselő munkájáért a vadásztársaság vezetése a Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetésben részesíti.

Mayer Nándor, a  Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetés birtokosa a Kislődi Hunor Vadásztársaság alapító tagja, 1990 óta aktív vadász. Jelenleg a vadásztársaság gazdasági vezetője. Önként vállalt feladatát lelkiismeretesen, nagy precizitással végzi. Számára a vaddal való törődés, a vad gondozása, etetése, megfigyelése mindenkor fontosabb és nagyobb élményt jelent, mint annak elejtése. Közvetlen, vidám személyiségével, egyedi humorával könnyen kerül a társaság középpontjába, hozzájárulva ezzel a vadászatok jó hangulatához. Nagy szerepet vállal a Farkasgyepűi Önkormányzat üzemeltetésében lévő Bakony Vadjai állandó kiállítás népszerűsítésében.

May Nándor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Szívesen és töretlen lelkesedéssel vezeti az iskolás és egyéb turistacsoportokat, mely tevékenységével nagyban hozzájárul a felnövekvő nemzedékek, valamint a természet iránt érdeklődők vaddal és vadászattal kapcsolatos szemléletének formálásához.

A Nimród érem kitüntetéseket Győrffy Balázs és Takács Szabolcs adták át Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor részére.

Kovács Attila, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének erdészeti igazgatója egyetemi diplomájának megszerzése után, 2002. július 1-től kezdte meg munkáját az akkori Bakonyerdő Rt-nél, mint a Bakonybéli Erdészet fahasználati műszaki vezetője. Emellett már a kezdetektől elkötelezett résztvevője volt a Bakonyerdő Zrt. vadászati tevékenységének, aktívan közreműködött a vadkárelhárító vadászatokban és a hajtások lebonyolításában is.

2007 novemberétől 2010 decemberéig a Központban termelési, majd erdőgazdálkodási osztályvezető tisztséget töltött be.

2010-2012 között ismét fahasználati műszaki vezető volt, az akkor már az Ugodi Erdészet területeivel megnövelt Bakonybéli Erdészetnél.

2012. július 6-tól a Bakonyszentlászlói Erdészet erdészeti igazgatója lett, ahol az erdészet jellegéből fakadóan körültekintő gazdálkodásra volt szükség. A vad-és erdőgazdálkodási tevékenység során jó kapcsolatot ápolt a környező gazdákkal és vadászatra jogosultakkal is. Jelentős eredményeket ért el a zárttéri vadtartás területén, mint a gici vaddisznóskert kezelője.

2020. augusztus 1-től a mai napig a Bakonybéli Erdészet erdészeti igazgatója.

A jellemzően nagyvadas bakonybéli vadászterület gondos gazdája, munkatársai körében megbecsült vezető.

Munkája során kiemelt figyelmet fordít a terelővadászatok és vaddisznóhajtások magas színvonalú, eredményes és pontos lebonyolítására. Az erdőgazdálkodás és a vad egyensúlyának folyamatosan szem előtt tartásával gazdálkodik a rá bízott állami vagyonnal.

Kovács Attila. Fotó: Gyurom János – OMVK

Mint a huszárokelőpusztai vendégházért felelős vezető, annak a magas elvárásoknak megfelelő színvonalon való működtetésében jelentős szerepe van, amit a számos vadászvendég visszajelzése is igazol. Az egyre inkább növekvő turisztikai elvárások között is szem előtt tartja és kiemelten kezeli az objektum fő profilját. A vendégház jelenleg is zajló átalakításában is kiemelt szerepet vállal.

Képzett vadászkürtösként aktív tagja a Bakonyerdő kürtös csoportjának, szervezi és bonyolítja a kürtösök rendezvényeken és képzéseken való részvételét, a magyar vadászati hagyományok elkötelezett híve.

Munkájára igényes, azt magas színvonalon végző, nagy munkabírású, lelkiismeretes szakember. Hozzáértésének és tapasztalatának köszönhetően eredményes, gondos területgazda, mindezek mellett kiváló erdészeti igazgató.

Bedő Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Bedő Gábor a Marcal-Bitvaközi Vt. fővadászi teendőit látja el ma is. Dabronyi születésű, szinte egész életpályája összefüggött a természetvédelemmel, a vad szeretetével és részben a társasághoz történő kötődésével. Mindez vezetett oda, hogy ezt az életpályát választotta. 2007-ben végzett Sopronban vadgazda technikusként, és hamarosan, 2010-ben vadgazda szakmérnöki képesítést is szerzett.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A Marcal-Bitvaközi Vadásztársaságnál 2007 óta van munkaviszonyban, mint hivatásos vadász, 2011-től pedig a társaság fővadásza.

Bedő Gábor meghatározó szerepet tölt be a társaság vadgazdálkodási tevékenységének irányításában, szervezi és részese a bérvadásztatási tevékenységnek, de kimagasló érdemei vannak a földtulajdonosokkal, gazdákkal való napi szintű kapcsolattartásban a vadkármegelőzés érdekében.

Mint hivatásos vadász Veszprém Vármegyei Vadászkamara küldötte, aktív szerepet vállal az új vadászok sikeres képzését illetően kihelyezett oktatások, bemutatók tartását illetően. Mindezt önzetlenül teszi.

Folyamatosan képezi magát, jelenleg vadászkürt-oktatáson vesz részt, és ha a későbbiek folyamán még a telefonját is időben felveszi, nagy sikerek előtt állhat.

Sipos Gábor 1997-től 2002-ig a szombathelyi Hermann Ottó Szakképző Iskolába járt vadász, vadtenyésztő szakra, majd vadgazdálkodási technikumot végzett.

Sipos Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

2002 és 2005 között a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol agrármérnök diplomát szerzett. A főiskolai évek alatt az állattenyésztő menedzser és a vadgazdálkodási specializáció követelményeit is teljesítette.

2000 és 2005 között a Sümegi Kinizsi Vadásztársaságnál a hivatásos vadász mellett gyakorlaton vett részt, majd 2007-től itt helyezkedett el hivatásos vadászként az akkori a Bertény Vadásztársaságnál, amely később átalakult a mostani néven ismert Sümegi Kinizsi Vadásztársasággá.

Azóta is hű az első munkahelyéhez, amely reméljük, az utolsó is lesz számára, hiszen mindenki elégedett a szorgalmas és szakértő munkájával. Megbecsüli minden tagtárs, hiszen a lefontosabb neki, hogy a vadásztársaság érdekeit szem előtt tartsa, időt és energiát nem sajnálva. A vadgazdálkodás nem csak hivatása, hanem egyben a hobbija is, hiszen hihetetlen szeretettel fordul az állatok felé.

Nem elhanyagolható érdeme, hogy minden évben 20-30 gímbika, illetve 2020-ban Veszprém megye legnagyobb gímbikája az ő segítségével kerülhetett terítékre, 14,03 kilogrammal.

A vadásztársaság vezetősége büszke arra, hogy ilyen kiváló munkaerőt tudhatnak maguk mellett!

Forrás: OMVK

Fotók: Gyurom János

Tovább olvasom

Vadászat

Áfonya 58. munkája

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében járunk, a Zemplén lábánál, ahol a napokban riasztották Gergely Csabát, hogy az esti cserkelésnél egy őzbakra tettek lövést, de sajnos elugrott és beváltott, egy körülbelül öt hektár kiterjedésű, ősnádasba. Kora reggel aztán Áfonyával, a hatéves hannoveri vérebemmel indultunk útnak – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Áfonya 58. munkája Fotó: Gergely Csaba

Még pénteken beszéltem a barátaimmal és a társaság elnökével is. Tudtam, hogy szlovák vendégek látogattak hozzánk. A vadásztársasággal régi jó viszonyban vagyunk és nemcsak a vadászatok idején, hanem egyébként is tartjuk a kapcsolatot.

Akkor este annyit mondtak, hogy világos, habos vért találtak és megjelölve a rálövés, az elugrás helyét, a szürkület érkeztével otthagyták a nádast.

Persze ilyenkor nehezebben telik az este a vadászházakban és ha fogadni nem is mertem volna rá, de azért biztos voltam, ha szlovákok vadásznak nálunk, azokat a vendégeket otthon sem lehet tartani. Mivel ismertem a területet, abban maradtam a barátaimmal, hogy kint találkozunk – mesélte Gergely Csaba.

Gergely Csaba és kutyája Áfonya, a hannoveri véreb. Fotó: Agro Jager News

Persze ott volt a vadőr barátom, a szlovák vendég és a tolmács is. Elmondták, hogy egy 8×57-es kaliberrel vadásztak. Az autót hátrahagyva felvettük a csapát. A barátommal úgy döntöttünk, hogy megnézzük, van-e esély arra, hogy meglesz, mert ha beljebb jutott a nádasba, akkor fel kell vegyük a combcsizmát is. Tudvalevő ugyanis, hogy az a nádas még ilyen száraz tavasz esetén is tud meglepetéseket okozni. Az autóban egyébként sok mindent magunkkal viszünk – folytatta Gergely Csaba, így viszünk a kutyának vizet is, felszerelést és még sebkötöző csomag is van a vérebnek, ha esetleg valami baj érheti, hiszen ezeken a részeken vaddisznót is keresnek. Ámbár az ASP okozta járvány visszavetette a társaságok lehetőségeit, s jobban őzet és szarvast szoktak keresni.

Áfonya az 58. utánkeresése. Fotó: Agro Jager News

Áfonya az elmúlt évben, ha nem is kényszerpihenőn volt, de kölykei miatt többet járt Gergely Csaba Szép-völgyi Nyomkövető Csinossal, hívónevén Borókával, aki alig három esztendős, de már komoly munkákat tudhat maga mögött. Mégis mondhatjuk, hogy Csaba életében Áfonya a nagy szerelem.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A rálövésnél a kutya szépen felvette a csapát és ahogy a vadőr mutatta, ahol az őz beváltott, ők is beléptek az ingoványba. Fújt a szél és az éjjel esőt is hozott, amitől tartottak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy eső után a vérebek jobban dolgoznak – legalábbis az enyémek, mondta Gergely Csaba. Egy dupla puskaszíjon öreg Mauserje várakozott, amelybe .30-06-os, 14,3 grammos Sako lőszert töltött. A puskán pedig egy 1-6×24 hajtástávcső ült.

 

Éreztem, hogy most hallgatni fog a vállamon, mert láttam a kutyán, hogy közel a vad s aki vérebes, már tudja, látja a kutyáján, hogy dermedt-e a vad vagy hajszára kéredzkedik.

Bent a nádban azután a kutya újabb csapajelet talált és akkor már tudtam, hogy nem fogunk sokat menni. Egyre élénkebb lett előttem Áfonya, mikor szétnyílt a nád és a vezetéken beértem a kutyát, már fogta az őzet, amit dermedten találtunk meg.

Ilyenkor néhány perc az enyém a kutyával. Ezt minden vérebes átéli s a megtalált vadnak a kutya éppen úgy örül, mint mi, sőt – úgy gondolom büszke is arra, hogy ő vezetett oda. Leülünk, mellétérdepelünk a vadnak. Nagyon hálás ilyenkor a kutya.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A nádas széléhez érve, már tudták, hogy megtaláltuk és a vendég számára sikerült kihozni az őzet a nádból. Nyilvánvaló volt, hogy kutya nélkül ez nem sikerülhetett volna. A töretátadás után a szlovák vendég odalépett Áfonyához és átadta a kutyának.

Áfonya és az őzbakja.

Magam részéről azt kívánom minden vérebesnek és vadásznak is, hogy egyszer legyen részese egy ilyen utánkeresésnek, mert még soha nem történt olyan szlovák vendégekkel, hogy ne tudták volna, mi a vadászat írott és íratlan szabálya. Nem kell tanítani, nem kell magyarázni, hogy kellett volna, mint kellett volna. Egyszerűen tudják. A vendég tudja, hogy mit szabad és mit nem és azt is, hogy számára mi a kötelező, ha idegen helyen jár.

Jó volt látni ezt és jó volt együtt örülni egy vadászatnak, mert mégiscsak megkerült az őzbak. Úgy gondolom, jó döntést hozott a vadőr barátom, hogy nem keresték tovább – mi meg, ahogy általában, szívesen érkeztünk.

Gergely Csaba utánkereső és kutyája: Áfonya. Fotó: Agro Jager News

Itt a Zemplénben mostanság kevesebb a vad, így minden munkát megbecsülünk. Ezzel a visszarakott, úgy hat évesre becsült, örökös közepes őzbakkal pedig Áfonya teljesítette az 58. sikeres keresését is – tájékoztatta az Agro Jager Newst Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Gergely Csaba

Utánkeresőt keres a Zemplén lábánál?
Gergely Csaba -> Telefon: +36303528399

Agro Jager News

Tovább olvasom