Vadászat
Felvidéki csúcsragadozók
Adatok a vadászat történetéhez
Több mint százötven éve papírra vetett gyöngybetűk, veretes, de a ma embere számára már nehézkes magyarsággal papírra vetett sorok követik egymást a fénymásolaton. A papírlap a vadászat felvidéki, mindenekelőtt Nógrád vármegyei történetét kutatva került a fiókomba, s szövege, az érthetőség kedvéért némi átírással, a következő:
Tekintetes Bellon János úrnak, cs. kir. Szirák kerületi közigazgatási biztosának
A naponta hivatalomhoz jövő azon szomorú, s panaszos hírek folytán, miszerint a bujáki erdőségben barangoló nagyobb számú farkasok általi marhapusztítás határtalanul dühöng, kénytelen vagyok a kerületi biztos urat hivatalában tudósítani.
Mivel pedig a szegény népnek minden kincse egyedül ami még a nemrég dühöngött marhavészből megmenekült kevés számú marhájában van, nehogy ily pusztító állatok által attól is megfosztatva legyenek, oda terjed hivatalos véleményem, s egyszersmind sürgős kérelmem, miszerint ezen vadak kipusztítása céljából egy hajtóvadászatot szíveskedjen eszközölni.
Buják község jegyzője, 1852. július 30.
Akkoriban, legalábbis fentiek szerint, állandó vad volt a Cserhát déli részének kiterjedt erdeiben a farkas. Arra vonatkozó feljegyzés azonban, hogy megtartották-e a “nagyobb számú farkasok” kézre kerítésére a hajtóvadászatot, s az miféle eredménnyel járt, nincs tudomásom.
Hasonló adat ismert azonban 1850-ből Alsósztregováról (ma Szlovákia), Madách Imre szülőfalujából és birtokáról. Az uradalom ugyanis lőfegyverért folyamodott a Bach-korszak bürokráciájához, hivatkozva a juhnyájakat tizedelő farkasok megfékezésére.
A dolgok pedig, a történelem irányíthatatlan eseményei és a természet törvényszerűségei, egybevágnak! Az 1848-49-es események idején, amikor a nemzetőrséget, majd a honvédséget a történelmi Nógrád vármegyében szinte egyik napról a másikra felállították, katonai lőfegyverek híján elöltöltős vadászpuskákkal szerelték fel.
A vadászfegyverek túlnyomó részét már 1848 közepe táján összegyűjtötték, majd 1849 őszén, a világosi csatavesztés hírére a nógrádi gerillák – a szabadságharc újrakezdésére számítva – a Salgótarján környéki hegyekben háromezer darab fegyvert elrejtettek. Ezek nagyrészt a nemzetőrség vadászpuskái voltak. Egy évvel később három szekérnyit megtalált belőle a császári katonaság, a többinek azonban a mai napig sincs nyoma. A vadászfegyver tartását a forradalom leverése után tiltották a hatóságok, de a vármegye egyébként is jóformán puska nélkül volt a nemzetőrség felszerelése miatt.
Ugyanakkor nézzük a farkasok helyzetét! Bár igazán nagy csata nem volt Nógrádban, de a magyar, az osztrák és az orosz hadátvonulások, a Losonc (ma Szlovákia) és a Salgótarján környéki kiterjedt gerillamozgalom meglehetősen sok pusztulást okozott. Háború idején pedig jól élt a farkas: elkóborolt és elhullott háziállat, talán temetetlen halott is akadt.
A szabadságharc leverését követően pedig – hivatalosan – szinte senkinek a kezén nem lehetett lőfegyver. A farkasok számát leginkább hajtóvadászatokon lehetett volna apasztani, ami nagy és feltűnő, embertömegeket megmozgató rendezvény, úgyhogy a császári közigazgatás aligha hunyt volna szemet egy-egy ilyen felett. A méreg és a csapdázás lehetőségére utaló adatot nem találtam.
Előbbiek alapján feltételezhető, hogy az 1850-es évek elejére valóban felszaporodott a nógrádi farkasállomány, de kutatásaim során nem találtam más adatot sem elejtésekről, sem vadászatokról. A következő utalás is úgy két évtizeddel későbbről származik. Shvoy Miklós, aki 1873–74-ben egy kéziratban maradt monográfiát írt a vármegyéről, a farkasokról úgy tesz említést, hogy előfordulnak mindenfelé, de nincs belőlük annyi, hogy érzékeny károkat okoznának.
Meg kell itt jegyezni, hogy a leírtak alapján a szerző, főleg a madártan terén, elég szerény ismeretekkel bírt. A farkas esetében azonban, lévén közismert faj, bizonyára helyes volt a megállapítása.
Az 1884. évi vadászati statisztika szerint, ami vármegyénként mutatja be a történelmi Magyarországon elejtett vadfajokat, már egyetlen farkas, hiúz és medve sem került puskavégre a mai Észak-Magyarország területére eső megyékben. A trianoni Magyarország területéről csak a farkas mutatható ki: az országrésznyi, 12 ezer négyzetkilométert is meghaladó területű Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyében négy ordast lőttek.
Ez a hatalmas kiterjedésű vármegye nagyjából a mai Pest és Bács-Kiskun területére esett, az ordasok a kiterjedt alföldi pusztákon kerültek kézre. Egyébként itt tartották magukat a legtovább az ordasok, a XIX. század végéig néhol még félridegen tartott juhnyájaknak, marhacsordáknak köszönhetően. A Dunántúlról Baranyában jegyezték fel egyetlen farkas elejtését, de – mivel a helyszínt nem közlik – lehetséges, hogy a ma Horvátországhoz tartozó Drávaszög mocsaraiban lőtték. Valószínű egyébként, hogy ezek a síkvidéki ordasok a kimondottan farkastanyának nevezhető szlavóniai erdőkből és mocsarakból húzódtak északabbra.
1884-ben tehát a trianoni Magyarország területéről teljesen hiányzik a medve és a hiúz, s ugyanekkor farkas a Felvidéken is alig akadt: összesen négyet lőttek a mai Szlovákia nyugati és középső részén, de ugyanezen ezen a területen 65 medve került puskavégre. Zólyomban például 14 medve mellett egy hiúzt lőttek, farkast pedig egyet sem.
Ebből arra következtethetünk, hogy míg a medve megbecsült nagyvadfaj volt és igyekeztek gazdálkodni vele, addig a farkast és a hiúzt mint dúvadat, tűzzel-vassal pusztították. Nagyjából a történelmi Sáros és Zemplén vármegye vonalától keletre aztán változik a helyzet, arrafelé 1884-ben már jó pár farkas és hiúz is puskavégre került. A mai Kárpátalján, Erdélyben, Horvátország-Szlavóniában a medve is állandó vad volt.
Ez volt a helyzet százhúsz évvel ezelőtt. Aztán, köszönhetően a védelemnek, az utóbbi évtizedekben a Kárpátok északi tájain jelentősen gyarapodott a medve-, a hiúz- és a farkasállomány. A farkas és a hiúz az elmúlt évtizedben vissza is települt Észak-Magyarország erdeibe, s a megfigyelések szerint néha a medve is felbukkan.
A szlovákiai sajtóban is röppent már fel hír a határtól úgy negyven kilométernyire elejtett medvéről – legutóbb éppen arról az észak-nógrádi területről, Szinóbánya környékéről, amelyről Shvoy Miklós 1884-ben lejegyezte: az erdőségekben még pár éve is került puskavégre egy-egy mackó.
Egyébként a csúcsragadozók felbukkanása furcsa érzelmeket vált ki az emberből. Akinek a területén feltűnnek, aligha örül, hiszen a csülkösvad valamilyen mértékben kárát látja – a természetszerető vadász szíve azonban mégiscsak megdobban! A visszatérő vadvilág talán környezetünk állapotának javulását jelzi, legalább a látszatát annak, hogy az évezredes üldöztetés és az élőhelypusztítás után változott a helyzet, s túljutottunk a mélyponton. Ha a károk érzékenyek lesznek, akkor a védelmi intézkedéseken is enyhíteni kell majd, bár ez nyilván nem lesz egyszerű dolog.
Emlékezzünk csak vissza: volt itt védett a nyest is, a borz is, – bár a medvével, farkassal nem említhetők egy lapon – de most már újra elejthetők.
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login