Keressen minket

Vadászat

Vendégvadászaton a Franchi Feeling 12/76 – GALÉRIÁVAL

Print Friendly, PDF & Email

Egy vadászatra, egy jónak ígérkező vadászatra, különösen barátokkal, igazán készül az ember s ha még egy új puskával vadászat az igazán különleges élmény. Most Bognár Rudolf vadászhatott a FRANCHI új 12/76-os sörétes puskájával.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Egy vadászatra, egy jónak ígérkező vadászatra, különösen barátokkal, igazán készül az ember. Előtte azért fel-felhívjuk egymást, hogy ki merre van, hogy van és, hogy merre is fogunk találkozni? Ki sem hagyhatnám, ki sem hagyhatom azt, hogy Szerbiából, a Vajdaságból, a Délvidékről, a Bácskából vagy tudj Isten merről is, egyáltalán azok, akik Röszkénél vagy végig a magyar-szerb határon lépnek be hazánkba, azok most a kishatárokon is 0-24 órás nyitvatartással találkozhatnak. Szinte el sem hiszi az ember, hogy ott és akkor megyünk át Szerbiába, vagy jövünk haza Magyarországra, amikor csak akarunk, mert a kishatárátkelők mindenütt nyitva vannak! Ez azonban csakis nekünk, magyaroknak és a szerb állampolgároknak lehetséges. Soha nem látott együttműködések Belgrád és Budapest között, amit itt, a mindennapokban is megélünk.

Hajnal az Öreghegyi vadászházunk udvarán. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

A barátaim szoktak fogadni, hogy elkések-e a vadászatokról vagy nem, de szerencsére most már inkább olyan fogadásokat teszünk, hogy ki ér oda a vadászházhoz hamarabb. Hozzá kell tenni, hogy aki Szerbiában vadászik, az igencsak veselkedjen neki, mert őket megelőzni nem igen lehet. Hogy változott a határátkelők rendje, Goran barátom szeme felcsillant, hogy mindenképpen ők fognak hamarabb hozzám érni, azaz ide Magyarországra és Bognár Rudi csak nevette. Ahogy mondja a népdal, hogy „Rózsa Sándor nem vötte ezt tréfának!”, így én sem és már reggel hat órakor a vadászháznál talált a hajnal! Egy üveg pezsgő volt a tét!

A korán érkezők: középen Csányi József elnök, a magyarkanizsai vendégeim, barátaim társaságában. Balról Bognár Rudolf, míg jobbról Bosnjak Goran. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Az egyik tagtársunk már tüzelt a konyhában, hogy mire megjönnek a többiek, meleg legyen, így én voltam a második, de már én is meleg konyhába toppantam be. A vadászház körül aztán szöszmötölés, egy-egy tag is fel-feltűnt Öreghegyben és az előóvatoskodó macskák úgy döntöttek, hogy jobb lesz kereket oldani ma reggel, mert Ottokár már őrjáratozott és nála nincs alku. Azonban nem történt semmi és mivel a vadászházba nem jöhetett be, ezért úgy döntött, hogy visszakéredzkedik az autóba. Onnan lesett, de mikor a vadászkürtömért visszamentem, akkor már nem viccelt és szó nem lehetett arról, hogy nyugodtan pihen. Vadászni megyünk!

Reggeli eligazítás Öreghegyben. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Fagyos, de derült hajnalunk volt és a vadászház körüli fenyők méltóságteljesen őrködtek Öreghegyben. Adventben járunk s ha sok fenyő nincs is a környékben ezek a fák díszei a vadászháznak. A régiek ültették s már azt sem lehet tudni, hogy kik voltak azok, de egy biztos, nekünk is, a ma élő embernek is ültetni kellene, mert ha azok a fák kiszáradnak, akkor kopasz marad a vadászház és a környéke. Azt hiszem nekünk is többet kellene tenni, mint a régieknek, mert, ha ők is megültek volna azon, amilyük van, a ma ismert világunk is más lenne. Kétségtelen tény, hogy szorgalmasok voltak. Az kevés volt régen is, hogy csak tartsuk meg, amink van, mert ha nem is tudjuk gyarapítani, de legalább legyen takaros és csinosítgassuk, ami nemcsak ide igaz, hanem általában véve. Bár hozzá kell tenni azt is, hogy annyi minden változott és teszem hozzá azt is, hogy jó irányba, hogy sokszor még összeszedni is nehéz s kapkodja az ember a fejét, hogy ezt is lehet, azt is lehet…

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Egy mérhetetlen nehéz, vén, öreg, átláthatatlan nádban gázolok, töröm az utat és ahogy a vége felé érek a hajtásnak, kitisztul előttem a horizont, ahogyan a jogszabályok kesze-kusza sűrűjét is szépen lassan, ha nem is villámsebesen, de kiegyenesítik és a ránk égett múltat, amikor az államhatalom mindenről tudni akart, lassan lefejtik rólunk.

Irány a nád! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Az út végén, velem szemközt ott áll most Bognár Rudolf és Bosnjak Goran, akik élő példái annak, hogy csak ebben az évben mennyiben javult meg nekünk, vadászoknak a mindennapi életünk és mennyiben más egy ilyen vadászat, amikor könnyít az eljáró hatóság a mindennapjainkon.

  • Péter! A Goran azt mondta, hogy ha egy madarat is elhibázok akkor én megkapom az ő IZS dupláját és nekem oda kell adnom a FRANCHI Feelinget. – fogad a hajtás végén a magyarkanizsai barátom Bognár Rudolf, vagy ahogy náluk szerte ismerik „Macska Rudi”!

Hogy miért Macska Rudi, azt nem árulja el sem ő, sem senki az öreg barátai közül, de egy bizonyos, hogy olyan fürge és villámkezű, hogy kétségtelen illik rá a jelző. Valamikor mesterien rúgta a bőrt is, talán ott kellene keresni, de Kanizsán a fiatalok sem tudják, így sanszos, hogy én sem fogom megtudni.

  • Bizony mondtam neki, persze! Nehogy elrontsa azt a FRANCHI-t! – teszi hozzá Goran.

Tudom, hogy Goran sajnálja, mert úgy volt, hogy ő vadászik vele, de a másik puskám, a Salvinelli elromlott. Rákoppint ugyan az ütőszeg a gyutacsra, de nem akkora erővel, hogy elsüljön és így egylövetű lett a puska.

A FRANCHI Feeling hét év garanciával került a magyar üzletekbe és itt Rudi barátom mágneses irányzékát is láthatjuk a 12/76-os kaliberrel szerelt, csere chokkos sörétes puskán Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Ami miatt aztán mégis Rudihoz került, az az, hogy egy billentyűs puskával tud vadászni közös barátunk s gálánsan visszalépett Goran, barátja, Rudi javára.

  • Értékelem Goran a kedvességedet, de Péter rám bízta a fegyvert és én nem adhatom át senkinek. – neveti Rudi.

Goran csak mosolyogja a dolgot, de én csak nevetem, mert hát pontosan jól tudom én a rendőr észjárását s csak hozzáteszem.

  • Nem is fogod te azt kérni, igaz Goran:
  • Nem szoktuk Péter. Jobb ha önként leteszi! – feleli.
  • Látod Péter, a zsaruvér! Én figyelmeztettelek! Jól vigyázz! – neveti Rudi.
  • Nekem elhiheted, a rendőr, az rendőr marad! – felelem.
  • Neked elhisszük! Jut eszembe, kézcsók édesanyádnak! – mondja Rudi!

Ma vendégvadászatot szerveztünk és minden helyi a saját vendégének kedvez. Így illik és mi is a vadászbarátaink vendégei felé udvariasak vagyunk. Így illik és ha ilyen helyt jár az ember, csak megjegyzem, hogy látszik az ilyesmi, mert aki komolyan gondolja, annak a hátán keresztben van a puska.

Behoztuk a szárnyat és Ottokárral figyelünk! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Vadásszanak a többiek is – mi itthon vagyunk. Ilyenkor jó, ha egy helyi, egy vendég váltogatja egymást a hajtásban s az is eligazodik az idegen területen, aki sose járt erre. Általában véve úgy kell menni, hogy tudjon is lőni az ember. Most a vendégnek kell kedvezni és Ottokárral úgy intézzük, hogy ne csak Goran élvezze, hanem van itt mellettünk egy szakállas úr, aki igen jó sörétlövő, csakhogy az 50 méterre karikára bukó nyúlért vissza is kell menni!

  • Maradjon, csak! Ottokár elhozza, én meg majd viszem!

Kalapemeléssel üdvözöl! Na, mit ne mondjak, jól esik! Igazi úriember! Ottokár nyaka közé kapja a lábait és utána rugaszkodik a nyúlnak. Áll a hajtás s ahogy kiigazodik a sor csak, fel-felpattan egy-egy nyúl és mivel az elállók valami miatt mozognak, mind erre törne ki. Pedig nincs kapu, nincs zsák, egyáltalán semmi kivetnivaló nincs abban, ahogy felálltunk.

Ottokár kutyám érkezik! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Igaz, az elején volt egy-egy lemaradó, de vannak közöttünk dunántúliak s ők tudják csak mit jelent az egyenes hajtósor, mert hát disznóhajtáson domborodik ki igazán, hogy mit jelent egy professzionális vonal, hogy nyugodtan lehet előre is, hátra is lőni, de ez az apróvad vadászatra is igaz. Ó, különösen igaz!

Ahogy Ottokár bejön, már repül is a másik nyúlért. Goran csak mosolyogja, hogy azért merül az akkumulátora a kutyának is, persze, egy ekkora, egész napi hajtás a kutyákat is próbára teszi. Goran egyszercsak megszólal.

Csóti János vadásztársam balról és Bosnjak Goran jobbról. Közöttük minden madár leesett! Gratulálunk! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

  • Miért jön erre az összes nyúl?
  • Azért, mert alapvetően erre szokott! – felelem és ahogy elviharzik előttünk egy, Goran fel sem emeli a puskáját – Miért nem lőttél?
  • Ott, a bal sarokban is lőjenek! – és milyen igaza volt!

Ottokár érkezik! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

A nyúl tovább repült, mellettünk a szakállas úr sem lőtt, mintha összebeszéltek volna Gorannal, pedig sose találkoztak és aztán megszólaltak a puskák. Ilyen az „U” hajtás és a szárnyon már hajolnak is le a zsákmányért. Azt hiszem egy nyelvet beszélünk, jó ilyen emberek között lenni, régi idők hangulatát idézi. Miközben az én és a társam vendége csak összenéz. Nincsenek szavak, erre nehéz bármit is tanítani, mert a stílus maga az ember…

A “Zádori kereszt” Dorozsma alatt. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Mikor kiérünk, Rudinak fülig ér a szája. Persze két nyúl, egy kakas három töltényből azért nem rossz átlag!

  • Csak az új FRANCHI miatt van! – ugratja Goran!
  • Ne irigykedj! Inkább mondjad, mit lőttél?
  • Két nyulat!
  • És mennyi töltényből?
  • Háromból?
  • Akkor ezt most jobban zártam – ugratja barátját Rudi!
  • Na, cseréljünk egy hajtásra!
  • Kizárt Goran, még elrontod a puskát, épphogy sikerült belőnöm!

Szépen gyarapodik a zsákmány. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Egy fiatal hajtógyerek lép el mellettünk, aki kerek szemekkel hallgatja a két jóbarát élcelődését és megkérdezi, a kis társát, hogy lehet egy sörétest belőni?

  • Én rájöttem! – mondja Goran!
  • Na, Goran! Akkor ne tartsd magadban!
  • Vedd le a mágneses irányzékodat, amit a cső végére raktál!
  • Kizárt dolog – neveti Rudi – kizárt dolog!

Vetés szélén kiigazodni! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Aztán kis szakmai vita alakul ki, mit is jelent az „U” hajtás?

Vannak akik mereven ragaszkodnak álláspontjukhoz, de nincs mit tenni, mert az „U” hajtás éppen olyan, mint a stráf vagy ki, hogy ismeri, a cseh pászta, de azzal a különbséggel, hogy míg a stráf szárnyain kizárólagosan csak hajtókból állhatnak, addig az ”U” hajtás szárnyain, a hajtók között, vadászok is mehetnek és semmi, de semmi különbség nincs az egyenes hajtásfenék között, a két vadászati forma esetében. No és mindkét esetben a vadászatvezetőnek középen, a hajtásderékban kell menni! Meg itt még vannak elállók – rakja mellé valaki. A tények makacs dolgok. Aztán, hogy mennyire fontos a humor, hogy a mindennapokat túléljék az emberek, egy jókedélyű dunántúli vendég aztán egy precíz megjegyzéssel messze elhajtja a felek és az adventi vadászat feje felől a gyülekező felhőcskéket…

  • Ámen!

Bognár Rudolf a FRANCHI új, 12/76-os Feelingjét tesztelhette Kiskundorozsmán. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Nem is lehet erre mit mondani és kitör a nevetés, de páran füstölögnek még s ahogy állunk fel a következő hajtásra itt is, ott is folytatódik a diskurzus. Egy-egy szálat még fel-felvesznek a vadászok. Ki-ki megjegyez még valamit, hozzátesz, eszébe jut egy-egy fontos momentum, de hogy a hajtásvezetőnek a derékban kell lennie középen, na abban, senki nem vitatkozik.

20 év után újra kapható a FRANCHI Magyarországon! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Ragyogó napsütésben, derűs időben fordulunk rá Dorozsmának. Bal kéznek a Keresztelő Szent János templom emelkedik fel. A „giling-galangos”, még én is rácsodálkozok, pedig már láttam néhányszor és rendre minden írásomban is megemlékezek róla, de mindig másképpen látja az ember s akárhogy is vagyunk, a templom meghatározza a falvak képét ma is.

Ottokár kutyámmal Domaszék és Kiskundorozsma között. Fotó: Bosnjak Goran

Mindenkinek megvan a neki kedves. Felénk, a kivonuló vagy éppen a kivert török után, hagymaalakú református templomok is vannak. Persze, nyomtalanul nem ment el a 150 év s ki gondolná, hogy a legmagasabb rangú török vezető, a legmagasabb szintű biztonsági intézkedések mentén érkezik majd 300 év után Budapestre…

Lőállásban Bognár Rudolf a FRANCHI Feeling 12/76-os teszpuskájával. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Csendesen telik az adventi vadászat, na, nem azért, hogy nem szól a puska nem, mert, itt is, ott is fel-felpattan egy-egy nyúl, röppen a fácán, bújik, igyekszik megszökni a szajkó, mert hát a saját élete, mindenkinek nagyon kedves!

  • Rudi! Rudi! Megy a szajkó!
  • Látom Goran, látom, de lapos…

Bognár Rudolf és Bosnjak Goran vendégségben, nálunk! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

No, szépen vadásznak, jól vadásznak és Rudi igen jól forgatja a FRANCHI-t. Megint ott a lábánál egy mezei nyúl, két kakas meg a sűrűben itt és ott. Csak leljük meg!

  • Megleli az Ottokár, Péter, csak engedjed!

Rudi nehezen válik meg a puskától, de haza nem vihetik. Mire a terítékre kerül a sor, nehéz párákat nyög a rét, lent a székben. Onnan, a bokrok, a lapos felől kúsznak elő s úgy lehet reggelre fagyni is fog. Már reszket az Esthajnal csillag, amikor megszólal a kürt, fellobbannak a tüzek.

Balról: Dr. Lázár Szvetozár rendőr ezredes, társaságunk természetvédelmi felelőse, középen Csányi József elnök és kutyájával, Marsovszky Gergely, társaságunk titkára. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Ottokár már nem igen ugrál és a kompetenciában megkapott nyulakra fekteti okos, barna fejét. Sokat mentünk. Sokat tettünk ezért a napért. Ma már jogunk lett, hogy bármikor mehetünk a kishatáron, hogy átadhatom vagy éppen átengedhetem a puskámat, hogy a külföldi állampolgárok vadászati engedélyekkel az ország egész területén vadászhatnak és azok, akiknek még nem lehet magyar vadászjegye, azoknak is találtak újabb megoldást.

Karácsonyi ajándékot keresel? Kattints a képre és látogass el az Agro Jager webshopjába!

A régi joganyag, a ránk égett régi szabályok szépen lepattognak, lefejti az idő, meg benne az ember, aki megoldásokat keres. A kritika, az építő és segítő jellegű kritika, a jóízű, az előremutató véleményformálás nélkül azonban aligha működhetne, érhetne el bennünket a változás. De ne feledjük: a jóhoz könnyű hozzászokni. Persze jogunk van ehhez és ahhoz, hangoskodni is lehet, de adventben járunk és a joggal, amit kaptunk, felelősség is jár. Ennyi könnyítés, ennyi segítség után hálával is tartozunk, ami mellé jó adag szerénység is szükségeltetik. Különösen most, karácsony előtt egy héttel, amikor már mindenki az ünnepre készül.

A FRANCHI is marad és Dragisa mellénye sem megy “haza”, Szerbiába! Balról Bosnjak Goran tartja a híres klub versenyzőjének mellényét, amelyet ajándékba kaptam Dragisa Simictől! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

  • Goran persze nem hagyhatja annyiban!
  • Na, add csak vissza Péternek a FRANCHI-t, nem örökbe kaptad!
  • Na, ne irigykedj, legközelebb te kapod el – feleli a barátja.
  • Ez biztos, csak gyertek, mert most már jöhettek, amikor csak akartok!

Lobognak a tüzek  Öreghegyben! Üdv a vadásznak, tisztelet a vadnak! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Itt-ott még villognak egy kicsit a lángnyelvek az arcokon, aztán elcsendesedik a vadászház udvara és egyik vendég a másik után köszön el ettől is, attól is. Új ismeretségek, barátságok köttettek, persze erről is, meg mi másról szólna a vadászat? Gazdag teríték körül álltunk és mindenkinek jutott az ünnepi asztalra. Még a hajtóknak is, hiszen így hozza a szokás, ez az íratlan törvénye nekünk a vadászoknak, határaikon innen és azon túl is, hiszen a vadászat összeköt…

Kellemes karácsonyi ünnepeket és eredményekben gazdag új évet kívánunk!

A vendégvadászat végén az Öreghegyi vadászházunk udvarán. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. – lapigazgató

Agro Jager News

Vadászat

Bakonybéli vadőr lett a vármegye legjobbja

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot Veszprém vármegyében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot a szakma megyei versenyén, így ő képviselheti régiónkat az országos megmérettetésen Chernelházadamonyán június 18-19-én.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Immár harmadik alkalommal adott otthont a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont a hivatásos vadászok vármegyei versenyének. – Nagy öröm számunkra, hogy ismét mi lehetünk a házigazdái ennek a neves rendezvénynek. Számunkra komoly elismerés, hogy újra és újra alkalmasnak találtok bennünket arra, hogy nálunk folyjon ez az esemény – mondta el köszöntőbeszédében a Bakonyerdő Zrt. turisztikai főelőadója, a Festetics Imre Élményközpont vezetője. Gerencsér Zoltán rámutatott, a 2024-es év újabb nagy kihívások elé állította a hivatásos vadász szakmát.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mint fogalmazott, soha nem volt még ekkora szükség a hivatásos vadászok felkészültségére, tudására, hiszen folyamatosan változnak a törvényi szabályozások, a vadgazdálkodási előírások, a kilövési tervek, illetve új vadászati eszközöket vezetnek be. – Egy ilyen megmérettetésen nincsenek vesztesek, csak nyertesek. Mindenki, aki részt vesz ezen a versenyen, gazdagodik valamivel – tette hozzá.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Pap Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének elnöke elismerését fejezte ki a megjelentek létszámát illetően. A szakmai megmérettetésen induló 15 fővel ugyanis vármegyénkben önálló versenyt indíthattak, míg más megyék arra kényszerülnek, hogy összefogva szervezzék meg az eseményt. – A hivatásos vadászok versenye nem csupán egy színvonalas rendezvény, hanem egy komoly szakmai összejövetel is. A kamara szeretné kifejezni megbecsülését a jelentkezők felé azáltal, hogy az első díjazottat 300 000, a másodikat 200 000, a harmadik helyezettet pedig 100 000 forintos vásárlási utalvánnyal jutalmazza, melyet a sümegi Lutra Vadászboltban válthatnak be – hangsúlyozta Pap Gyula. A dobogósok mellett minden résztvevőnek kedveskedett a kamara egy üveg borral, a Lutra Vadászbolt képviseletében pedig Hettyei Emőke ajándékcsomagokat adott át. Emellett a szerencsés indulók vadászati lehetőséget is nyerhettek, melyeket a Bakonyerdő Zrt., a Verga Zrt., illetve a vadászkamara ajánlott fel.

Korn Ignác, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezete Hivatásos Vadász Osztályának alelnöke ismertette a verseny menetét. Elmondta, igyekeztek úgy összeállítani az egyes versenyszámokat, hogy azok harmonizáljanak az országos rendezvénnyel. Kitért arra is, hogy az ilyen jellegű szakmai megmérettetések azért fontosak, mert erre készülve a kollégák frissítik szakmai tudásokat, ami elengedhetetlen az állandóan változó jogszabályi környezetben.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

A 15 résztvevőnek először 100 tesztkérdésre kellett választ adnia. A szakmai kérdések egyaránt érintették az vadismeretet, a lövészeti tudást, illetve a csapdázási módszereket, de otthon kellett lenniük a hatályos jogszabályokat és a vadászirodalmat illetően is. Ezt követte a 20 kérdést feltevő interaktív videosorozat. A minifilmek különféle, előre nem kiszámítható kérdésekkel zárultak, így a hivatásos vadászoknak minden apró részletre koncentrálniuk kellett, megadva a helyes választ a kiosztott bírálati lapokon.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Ez után növény-, majd állatfelismerés következett, és külön pontot kaphattak azok, akik a vadászkürtszignálokat is felismerték. A tantermi feladatok után a versenyzők a gyenesdiási BEFAG Sportlőtérre mentek, ahol 5 különböző helyszínen zajlottak a versenyek egy időben. Keczeli Zoltán lőtérvezető irányításával a futóvadlövészet (50 m távolságból .22 LR fegyverrel) mellett koronglövészetben is teljesíteniük kellett, és természetesen nem maradhatott el a tájegységi fővadászok irányítása alatt zajló növény- és vadászkutyafajták felismerése, valamint a trófeabírálat sem.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A képzeletbeli dobogó legfelső fokára idén Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza állhatott. A második helyezett Rózsahegyi Bence, a Verga Zrt. Zirci Erdészetének hivatásos vadásza, a harmadik pedig Obermayer Attila, a Verga Zrt. Kab-hegyi Erdészetének hivatásos vadásza lett.

Szívből gratulálunk a díjazottaknak!

Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Vtv. módosítás – kerítések, „e-beíró”, vadaskertek

Print Friendly, PDF & Email

Több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Május 17-ától, majd 2025. január 1-jétől több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény (Vtv.). A jogszabályban egyebek mellett módosulnak, pontosításra kerülnek, valamint kiegészülnek a kerítéstelepítésre, a nemkívánatos fajok egyedeinek elejtésére, a zárttéri vadtartásra (különösen a vadaskertekre) vonatkozó előírások. A törvény 2025. március 1-jétől opcionálisan lehetővé teszi az „elektronikus beírókönyv” használatát a papíralapú adminisztráció helyett.

Ábra: OMVK

tartós telepítésű kerítések létesítéséhez kapcsolódó szabályok legfontosabb újdonságai:

  • az egybekeríteni tervezett terület nagysága az 50 hektárt nem haladhatja meg;
  • a vad természetes életfeltételeinek, jellemző mozgásirányának biztosítottnak kell maradnia,
  • a kerítésnek műszaki jellemzői alapján alkalmasnak kell lennie a vadkár elleni védekezésre,
  • feltétel, hogy a mezőgazdasági kultúra védelme más vadkárelhárítási módszerrel ne legyen biztosítható.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kerítés építését – noha volt más irányú gazdálkodói kezdeményezés – továbbra is csak akkor engedélyezheti a hatóság, ha az érintett vadászatra jogosult hozzájárult ehhez.

Új rendelkezésként épül be a jogszabályba, hogy a vadászterület vadgazdálkodási üzemtervében nemkívánatos fajként meghatározott nagyvadfaj egyedei – a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervtől függetlenül vagy annak hiányában is – vadászati idényben mennyiségi korlátozás nélkül elejthetők. Az elejtésnél a szakszerűtlen elejtésre vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni.

Szintén új szabály, hogy az éves vadgazdálkodási terv akkor is teljesítettnek minősül, ha az attól való elmaradás a 10 százalékot nem haladja meg.

2025. március 1-jétől minden vadászatra jogosult használhat elektronikus vadászati naplót és teríték-nyilvántartást („e-beírókönyvet”) a papíralapú helyett. Az ilyen szoftvereket az arra kijelölt szervezet fogja bevizsgálni, és az eredményeket honlapján közzéteszi. A további részletszabályok a Vtv. végrehajtási rendeletének módosítása tartalmazza majd.

vadaskertek tekintetében a változások egyebek mellett a hatósági felügyeletre, az alhaszonbérletre, az adminisztrációra és a kertekben tartható állománynagyságra vonatkozó rendelkezéseket érintenek.

A Vtv. módosításáról a jogszabályalkotó Agrárminisztérium folyamatosan egyeztetett a vadászati érdekképviseletekkel, miként a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet szükségessé vált módosításával kapcsolatban is kikérte, kikéri a véleményünket és javaslatainkat. Ezúton is köszönjük a szaktárcának – úgy is, mint stratégiai partnere – a proaktív hozzáállást és meglátásaink figyelembe vételét!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

***

A Vtv.-t is módosító, az Egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi XIX. törvény a Magyar Közlöny május 9-ei, 52. számában jelent meg.

A követhetőséget segítve egységes szerkezetben, a változásokat korrektúrával kiemelve közzétesszük a Vtv. május 16-áig hatályos szövegét. Ezt ide kattintva töltheti le.(Microsoft Word formátum)

A Vtv. mindenkor hatályos állapota ide kattintva érhető el a Nemzeti Jogszabálytárban.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Hét kitüntetett a pápai Agrárexpón

Print Friendly, PDF & Email

Hét vadász kitüntetésben részesült a pápai Agrárexpón:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben:

Árvai István. Fotó: Gyurom János – OMVK

Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérem kitüntetést vehette át Győrffy Balázstól és Takács Szabolcstól. Árvai István a Hajag Vidéke Vadásztársaság alapító tagja, 1997 óta. Veszprém Vármegye egyik meghatározó és mindenki számára példaként említhető, kimagasló emberi tulajdonságokkal rendelkező vadásza.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vadászat iránti elkötelezettsége szinte egész életútját végig kísérte, számtalan kimagasló vadászati pozíciót töltött b,e és minden esetben kimagasló munkát végzett. Vadásztársaságánál 2002-től 2012-ig, egy évtizeden át vadászmesterként tevékenykedett, meghatározó szerepe volt a társaság fejlődésében és gyarapodásában.

2012-től 2024-ig a vadásztársaság Ellenőrző Bizottságának elnöki teendőit látta el, ebben a választott funkciójában is egy előremutató, tenni akaró, kompromisszumkészséget mutató vadásztársat ismerhettünk meg.

2024-től aktív vadászati tevékenységét már nem gyakorol, de ennek ellenére a Hajag Vidéki Vadásztársaság tiszteletbeli tagjává fogadta.

Árvai István aktív szerepet vállalt a Veszprém Vármegyei Vadászkamara életében is. A Kamara megalakulásától kezdődően 2009-ig Sportvadász Alelnöki tisztséget töltött be, de mai napig is Vármegyei küldöttje a Kamarának.

Munkásságát 2003-ban Nimród Vadászéremmel, 2008-ban a Vadászkamara Aranyérme kitüntetéssel ismerték el.

A Hubertusz Kereszt kitüntetéseket Pap Gyula és Áldozó Tamás adta át:

Fejes Dezső 1958-ban született Magyargencsen. Édesapja is vadászember volt. Akkoriban a terület inkább apróvadas jelleggel bírt. Nagyon sok közös vadászélményt éltek meg együtt.

Hertelendy vadásztársaság elődjénél, a Rába-Marcalközi vadásztársaságnál megüresedett hivatásos vadászi állást 1986-tól 2023 nyaráig, azaz nyugdíjba vonulásáig töltötte be. Az elmúlt 38 évben szerves része lett a vadásztársaság vadászatainak, és vadászat szervezésének. Sok kapitális gímbika és remetekan elejtésénél adta meg a vadnak járó végtisztességet. 2022 óta a társaság vadászmestereként is tevékenykedik. Kiemelkedő vad-, és területismeretét a mai napig tudja kamatoztatni a kísérések alkalmával.

Fotó: Gyurom János – OMVK

37 évi áldozatos, a Hertelendy vadásztársaság érdekeit figyelembe vevő munkájáért a Hertelendy vadásztársaság vezetése Hubertus kereszt gyémánt fokozata kitüntetésben részesíti.

Baki Zoltán 1980-ban született Pápán. Családjában senki nem vadászott, de a mező, erdő, és a természet szeretete mindig közel állt családjához.

Mezőgazdasági középiskola elvégzése után a Nyugat-magyarországi Egyetem Mosonmagyaróvári Karán szerzett agrármérnöki képesítést. Ekkor még a horgászat ált közelebb szívéhez.

Baki Zoltán. Fotó: Gyurom János – OMVK

Az egyetem elvégzése után Nemesszalókra került állattenyésztési vezetőnek, ezen évek alatt vált vadásszá.

A Magyargencs, Kemeneshőgyész területein működő Hertelendy vadásztársaságnál először bérlő, majd teljes jogú tag lett. 2017 óta látja el a vadásztársaság gazdasági vezetői pozícióját. Sikeres vadász és kísérő. Önzetlen, a vadásztársaság érdekeit képviselő munkájáért a vadásztársaság vezetése a Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetésben részesíti.

Mayer Nándor, a  Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetés birtokosa a Kislődi Hunor Vadásztársaság alapító tagja, 1990 óta aktív vadász. Jelenleg a vadásztársaság gazdasági vezetője. Önként vállalt feladatát lelkiismeretesen, nagy precizitással végzi. Számára a vaddal való törődés, a vad gondozása, etetése, megfigyelése mindenkor fontosabb és nagyobb élményt jelent, mint annak elejtése. Közvetlen, vidám személyiségével, egyedi humorával könnyen kerül a társaság középpontjába, hozzájárulva ezzel a vadászatok jó hangulatához. Nagy szerepet vállal a Farkasgyepűi Önkormányzat üzemeltetésében lévő Bakony Vadjai állandó kiállítás népszerűsítésében.

May Nándor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Szívesen és töretlen lelkesedéssel vezeti az iskolás és egyéb turistacsoportokat, mely tevékenységével nagyban hozzájárul a felnövekvő nemzedékek, valamint a természet iránt érdeklődők vaddal és vadászattal kapcsolatos szemléletének formálásához.

A Nimród érem kitüntetéseket Győrffy Balázs és Takács Szabolcs adták át Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor részére.

Kovács Attila, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének erdészeti igazgatója egyetemi diplomájának megszerzése után, 2002. július 1-től kezdte meg munkáját az akkori Bakonyerdő Rt-nél, mint a Bakonybéli Erdészet fahasználati műszaki vezetője. Emellett már a kezdetektől elkötelezett résztvevője volt a Bakonyerdő Zrt. vadászati tevékenységének, aktívan közreműködött a vadkárelhárító vadászatokban és a hajtások lebonyolításában is.

2007 novemberétől 2010 decemberéig a Központban termelési, majd erdőgazdálkodási osztályvezető tisztséget töltött be.

2010-2012 között ismét fahasználati műszaki vezető volt, az akkor már az Ugodi Erdészet területeivel megnövelt Bakonybéli Erdészetnél.

2012. július 6-tól a Bakonyszentlászlói Erdészet erdészeti igazgatója lett, ahol az erdészet jellegéből fakadóan körültekintő gazdálkodásra volt szükség. A vad-és erdőgazdálkodási tevékenység során jó kapcsolatot ápolt a környező gazdákkal és vadászatra jogosultakkal is. Jelentős eredményeket ért el a zárttéri vadtartás területén, mint a gici vaddisznóskert kezelője.

2020. augusztus 1-től a mai napig a Bakonybéli Erdészet erdészeti igazgatója.

A jellemzően nagyvadas bakonybéli vadászterület gondos gazdája, munkatársai körében megbecsült vezető.

Munkája során kiemelt figyelmet fordít a terelővadászatok és vaddisznóhajtások magas színvonalú, eredményes és pontos lebonyolítására. Az erdőgazdálkodás és a vad egyensúlyának folyamatosan szem előtt tartásával gazdálkodik a rá bízott állami vagyonnal.

Kovács Attila. Fotó: Gyurom János – OMVK

Mint a huszárokelőpusztai vendégházért felelős vezető, annak a magas elvárásoknak megfelelő színvonalon való működtetésében jelentős szerepe van, amit a számos vadászvendég visszajelzése is igazol. Az egyre inkább növekvő turisztikai elvárások között is szem előtt tartja és kiemelten kezeli az objektum fő profilját. A vendégház jelenleg is zajló átalakításában is kiemelt szerepet vállal.

Képzett vadászkürtösként aktív tagja a Bakonyerdő kürtös csoportjának, szervezi és bonyolítja a kürtösök rendezvényeken és képzéseken való részvételét, a magyar vadászati hagyományok elkötelezett híve.

Munkájára igényes, azt magas színvonalon végző, nagy munkabírású, lelkiismeretes szakember. Hozzáértésének és tapasztalatának köszönhetően eredményes, gondos területgazda, mindezek mellett kiváló erdészeti igazgató.

Bedő Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Bedő Gábor a Marcal-Bitvaközi Vt. fővadászi teendőit látja el ma is. Dabronyi születésű, szinte egész életpályája összefüggött a természetvédelemmel, a vad szeretetével és részben a társasághoz történő kötődésével. Mindez vezetett oda, hogy ezt az életpályát választotta. 2007-ben végzett Sopronban vadgazda technikusként, és hamarosan, 2010-ben vadgazda szakmérnöki képesítést is szerzett.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A Marcal-Bitvaközi Vadásztársaságnál 2007 óta van munkaviszonyban, mint hivatásos vadász, 2011-től pedig a társaság fővadásza.

Bedő Gábor meghatározó szerepet tölt be a társaság vadgazdálkodási tevékenységének irányításában, szervezi és részese a bérvadásztatási tevékenységnek, de kimagasló érdemei vannak a földtulajdonosokkal, gazdákkal való napi szintű kapcsolattartásban a vadkármegelőzés érdekében.

Mint hivatásos vadász Veszprém Vármegyei Vadászkamara küldötte, aktív szerepet vállal az új vadászok sikeres képzését illetően kihelyezett oktatások, bemutatók tartását illetően. Mindezt önzetlenül teszi.

Folyamatosan képezi magát, jelenleg vadászkürt-oktatáson vesz részt, és ha a későbbiek folyamán még a telefonját is időben felveszi, nagy sikerek előtt állhat.

Sipos Gábor 1997-től 2002-ig a szombathelyi Hermann Ottó Szakképző Iskolába járt vadász, vadtenyésztő szakra, majd vadgazdálkodási technikumot végzett.

Sipos Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

2002 és 2005 között a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol agrármérnök diplomát szerzett. A főiskolai évek alatt az állattenyésztő menedzser és a vadgazdálkodási specializáció követelményeit is teljesítette.

2000 és 2005 között a Sümegi Kinizsi Vadásztársaságnál a hivatásos vadász mellett gyakorlaton vett részt, majd 2007-től itt helyezkedett el hivatásos vadászként az akkori a Bertény Vadásztársaságnál, amely később átalakult a mostani néven ismert Sümegi Kinizsi Vadásztársasággá.

Azóta is hű az első munkahelyéhez, amely reméljük, az utolsó is lesz számára, hiszen mindenki elégedett a szorgalmas és szakértő munkájával. Megbecsüli minden tagtárs, hiszen a lefontosabb neki, hogy a vadásztársaság érdekeit szem előtt tartsa, időt és energiát nem sajnálva. A vadgazdálkodás nem csak hivatása, hanem egyben a hobbija is, hiszen hihetetlen szeretettel fordul az állatok felé.

Nem elhanyagolható érdeme, hogy minden évben 20-30 gímbika, illetve 2020-ban Veszprém megye legnagyobb gímbikája az ő segítségével kerülhetett terítékre, 14,03 kilogrammal.

A vadásztársaság vezetősége büszke arra, hogy ilyen kiváló munkaerőt tudhatnak maguk mellett!

Forrás: OMVK

Fotók: Gyurom János

Tovább olvasom