Horgászat
Horgászjegyeket sorsoltak a Tisza-tóra
Szövetségünk székházában 2021. január 12-én délután, élő bejelentkezés keretében megtartottuk a „Szép fogások – Küldjön és nyerjen!” nyereményjátékunk sorsolását, amelyben a 2020. évi fogási beszámolók kerültek terítékre és ahol a megnövelt nyereményalap szerint 30 db 2021. évre szóló KHESZ éves általános területi jegy talált gazdára.
2021. január 12-én délután, élő bejelentkezés keretében megtartották a „Szép fogások – Küldjön és nyerjen!” nyereményjáték sorsolását, amelyben a 2020. évi fogási beszámolók kerültek terítékre és ahol a megnövelt nyereményalap szerint 30 db 2021. évre szóló KHESZ éves általános területi jegy talált gazdára – tájékoztatott a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.
A 2020. évi nyereményjáték kapcsán ki kell hangsúlyozni, hogy a járvánnyal sújtott horgászév ellenére minden eddiginél színesebben alakult fogási a paletta, ami nagyban köszönhető a korábbi évekhez képest ismét rekordszámú beküldésnek. Összesen 214 érvényes beszámolót tudtunk listánkba felvenni, amelyek 143 beküldőtől érkeztek – közölte KHESZ.
Sajnos számos beszámoló nem felet meg a kiírásban foglalt kritériumoknak, jellemzően hiányos adatok, illetve néhány esetben a fotókon visszatükröződő, a halakkal nem túl etikus bánásmód miatt.
Szintén rekord, hogy 28 különböző faj szerepel a 2020. évi fogási listán, köztük ismét fellelhetőek a védett, illetve a – főként a folyóinkon – kuriózumnak számító halak.
Először fordult elő, hogy ezúttal nem a holtágakról, hanem a folyókról érkezett a legtöbb fogási beszámoló (91 db), szorosan nyomában az eddig mindig listavezető holtágak (86 db) következtek. Figyelemreméltó, hogy szép számmal szerepeltek csatornai vízterületek is a listán (20 db), illetve, hogy a tavak esetében az összes beküldést (17 db) a Fás-tó prezentálta.
A top halfajt ezúttal a ponty adta (60 db), de – több szempontból is – figyelemreméltó, hogy az utóbbi időben ugyancsak népszerűvé vált (stupekos) rablóhalas horgászat a harcsát (29 db) hozta be második helyre, a dobogó harmadik fokára szorítva a süllős (22 db) horgászkalandokat.
A beszámolók ezúttal is számos kapitális fogást adtak, akadt olyan horgász, aki 5 halfajból is jegyzett felettébb termetes példányokat. Most is kiemeljük azonban, hogy a nyereményjáték szellemiségéhez híven ismét akadtak olyan beküldők is, akik pontosan tisztában voltak (mérettől függetlenül) egy-egy ritkábban horgászkézbe kerülő vagy természetvédelmi szempontból értékesebb hal fogásának jelentőségével, úgyszintén „szép” fogási hírt adva róluk.
Amellett, hogy teljes körű képet nyilvánvalóan nem lehet alkotni a 2020-es évről pusztán fogási beszámolók alapján, mindenesetre kitűnik, hogy a KHESZ vízterületek horgászati lehetőségek és halfogási élmények tekintetében olyan rendkívüli spektrumot ölelnek fel, amelyre joggal büszkék lehetünk.
A 2020. évi „Szép fogások – Küldjön és nyerjen!” nyereményjáték hivatalos nyerteslistája:
Legnagyobb őshonos hal kategória (gyakoribb halfajok):
- Makráné Kecse Andrea – ponty 17,60 kg
- Farkas Szabolcs – amur 25,40 kg (nem őshonosként)
- Könye Géza – süllő 10 kg
- Bakos László – harcsa 82 kg
- Pálfi Zoltán – csuka 12,89 kg
- Bíró Róbert – balin 6 kg
- Eilre Anett – compó 1,38 kg
- Krausz János – dévérkeszeg 3,10 kg
Legnagyobb őshonos hal kategória (ritkább halfajok):
- Somvári Zoltán – márna 1,98 kg
- Uhrin Mihály – selymes durbincs 18 cm
- Dobra Tamás – jászkeszeg 2,30 kg
- Liszkai János – kősüllő 1,1 kg // Ungor Gábor – kősüllő 1,1 kg
- Laukó Zoltán – magyar bucó 0,335 kg
- Vajas Viktor – domolykó 1,85 kg
- Styecz György – fekete amur 28,30 (nem őshonosként)
Hölgyhorgász kategória (sorsolással)
- Csillag Beáta – amur 7,5 kg
- Bereczki Norina – paduc 0,8 kg
További beküldők kategória (sorsolással):
- Varga Mihályné – tőponty 6,6 kg
- Sipiczki Mónika – amur 12,10 kg
- Tóth Szilvia – süllő 5 kg
- Csikós István – dévérkeszeg 1,77 kg
- Gál László – tőponty 9,80 kg
- Pavlovics Bence – amur 19,65 kg
- Kovács Dávid – Harcsa 12,6 kg
- Bajusz Zoltánné – dévérkeszeg 2 kg
- Havai Zsolt – süllő 6,40 kg
- Felegyi Péter – ponty 8,90 kg
- Szabó Gábor – tőponty 10,36 kg
- Pasek Balázs – tőponty 8,75 kg
A nyeremények személyenként 1 db 2021. évre szóló KHESZ éves általános területi jegy, amely kiváltásához és eljuttatásához a +36 (66) 328-945-ös +36 (30) 478-3783 telefonszámon lehet segítséget kérni.
Forrás: KHESZ
Horgászat
Kitekintés: Észak-nyugati Területek – Kanada – folytatás
Horgászat Kanada Északnyugati Területein:
A terület, amit szeretnék röviden bemutatni a korábbi ízelítő után, az Északnyugati Területek (Northwest Territories, rövidítve NWT). Ez Kanada három területéből (Yukon, Északnyugati Területek és Nunavut) az egyik, a tíz provincián kívül. A „terület” elnevezés arra utal, hogy ezek a régiók kevésbé fejlettek, mint a provinciák, ami elsősorban sajátos elhelyezkedésükből, a hatalmas távolságokból és a rendkívül ritkán lakott területekből adódik.
Az Észak-nyugati Területeken főként az indiánok, azaz az “első nemzet” népei élnek, míg Nunavut az inuitok otthona. Fontos megjegyezni, hogy az “indián” kifejezést az őslakosok nem szívesen használják, helyette az „első nemzet” megnevezést részesítik előnyben, hasonlóan ahhoz, ahogy az „eszkimó” helyett az „inuit” elnevezést használják. A terület fővárosa Yellowknife, amelynek neve (Sárgakés) arra utal, hogy az érkező európaiak észrevették, hogy a helyi lakosok réz eszközöket használnak. A város a Nagy Rabszolga-tó partján fekszik, és 1967-ben lett a terület fővárosa, majd 1970-ben kapott városi státuszt.
Kanada hosszú ideig nem tudta hatékonyan közigazgatni ezt a hatalmas területet. Nunavut például csak 1999-ben vált önálló egységgé, előtte a NWT része volt. Az Észak-nyugati Területek jelenlegi területe több mint tízszerese Magyarországénak (93 000 km² helyett 1 144 000 km²), amelyből 163 000 km² vízfelület (12%). Lakossága 40 ezer fő, így ez a legnépesebb a három terület közül. A Nagy Rabszolga-tó (Great Slave Lake) neve a slavy első nemzet jelenlétére utal. Ez a tó Észak-Amerika legmélyebb tava (600+ méter) és a világon a 10. legnagyobb. A tóból indul ki a Mackenzie-folyó, Észak-Amerika második legnagyobb vízgyűjtő területű folyója a Mississippi után. A Mackenzie deltája, a második legnagyobb a világon, az északi-sarkvidékbe ömlő folyók közül, az oroszországi Lena után.
A régió népszerű a természet szerelmesei körében, évente több ezer horgász és vadász érkezik ide. Emellett az arany- és gyémántbányászat is jelentős, világviszonylatban is kiemelkedő. Yellowknife városa autóval a Mackenzie Highway-n keresztül érhető el, amely az egyetlen országút, amely összeköti a területet a külvilággal. Alternatívaként rendszeres repülőjáratok is elérhetők és az érkezőket egy kitömött jegesmedve fogadja, amely éppen egy fókát üldöz a jég hátán. Érdekesség, hogy a gépkocsik rendszámtáblája medve alakúra van formázva.
Horgásztúra az Aurora Nights Lodge-ban
Az Aurora Nights Lodge (Északi Fény Éjszakái Horgásztanya) a Nagy Rabszolga-tó déli oldalán, a Taltson-folyónál található. A tanya elérhetősége csak repülővel lehetséges Yellowknife-ból, majd motorcsónakkal közelíthető meg a torkolattól. A repüléshez jellemzően bush plane-eket (kis, speciális terepre alkalmas repülőgépeket) használnak. A tanya egy első nemzetbeli család tulajdonában áll és inkább tábori körülményeket kínál, de a csukázás minősége felülmúlhatatlan. A fogások között 100 cm feletti, 10+ kg-os példányok voltak a jellemzőek.
Első alkalommal egyedül érkeztem a táborba, de a horgászcsapat, akikkel később megismerkedtem, szívesen fogadott, és a következő években együtt tértünk vissza a túrákra. Egy emlékezetes eset alkalmával egy leszakított gumikalapácsot (csalit) egy másik horgász fogta ki, majd visszaadta nekem – ugyanaz a hal kapta el a csalit, amit korábban elvesztettem. Ez a csali azóta is a falamon lóg, mint emlék.
Horgászüdvözlettel: Horváth Zoltán
Horgászni szeretne Kanadában?
Keresse bizalommal Pálfai Gábort!
Horgászat
Anekdota a távoli Észak-Kanadából, avagy… Kést hoztál a pisztolypárbajra?
Tóth Zoltán élménybeszámolója Kanadából:
Tóth Zoltán osztotta meg kanadai élményeit:
Mielőtt valaki megijedne, rögtön tisztázom, hogy ez csak egy kifejezés, amit akkor használnak, ha valaki felkészületlenül vág bele egy nagyobb feladatba. Mégis belevág, minden kockázat ellenére.
Én is így jártam, amikor egy horgásztúrán vettem részt egy hat fős profi csukázó csapattal a távoli Észak-nyugati Területeken, Kanadában (Northwest Territories). Az előző évben „fogadtak örökbe”, amikor egyedül horgásztam mellettük. A terület a Nagy Rabszolga-tó (Great Slave Lake) déli oldalán volt, a Taltson folyónál, ami a tóba torkollik. A deltától egy órás motorcsónakos útra volt a horgásztábor. A „horgásztábor” kifejezés talán túlzás, inkább sátortábornak illett nevezni, de csukázás szempontjából az első öt között van Észak-Amerikában. Yellowknife-ból repültünk be, egy másfél órás légi út során.
Nem akarok számokkal senkit megzavarni, de a terület (Kanadában 10 tartomány és 3 terület van) elmaradottabb, mint egy tartomány. Ez a terület Magyarországnál több mint tízszer nagyobb, lakossága azonban mindössze 41 ezer fő. Yellowknife a főváros, ahol a lakosság többsége él. A Nagy Rabszolga-tó 27 000 km²-es, és a világon a 10. legnagyobb tó. Érdekesség, hogy Yellowknife először lett főváros, és csak azt követően érte el a „város” elnevezést fejlődése során.
Szeretek könnyű szerelékkel horgászni; Székesfehérvár környéki vizeken, a Velencei-tavon és a Gaja-patakon, üldöztem a pontyokat, kárászokat, dévérkeszegeket. Ott hallottam először a vadon szavát, ami nagyon fiatalon magával ragadott. Aztán változott a terep. Ebben a csapatban a profi csukázók felszerelése nekem túl durvának tűnt: rugalmatlan, rövid botok, erős fonott zsinórok és hatalmas kanalak jellemezték a repertoárt. Én rugalmas bottal és 0.20-as monofil damillal horgásztam. Ez váltotta ki a barátságos zsémbelődést: „Mi van, öreg? Kést hoztál a pisztolypárbajra? Csak nem pisztrángozni jöttél?”
Ez érthető volt, hiszen a csukák bőven egy méter felettiek voltak. A barátságos versenyre természetesen én is beneveztem, és… csodák csodájára, az én csukám lett a legnagyobb a hét során.
A könnyű szerelék azt igényli, hogy nem lehet erőltetni a halat, ezt minden horgász tudja. Hátránya, hogy a hal jobban elfárad a kifogás során, amit az óvatos kímélet és a gondos, gyors visszahelyezés kárpótolhat.
Szeretem, és szerencsére van lehetőségem követni a vadon szavát, amit először Jack London novelláiból ismertem meg, és amelyre a mai napig hallgatok. Természetesen a régi vizeken, Székesfehérvár körül magyarul hallgatom a vadon szavát. Továbbra is pontyozok és kárászozok, a compóról nem is beszélve. Egy-egy túra után pedig legurítok néhány korsó jó magyar sört.
Honfitársi horgász üdvözlettel Montanából.
Írta és fényképezte: Horváth Zoltán
Horgászat
MŰCSALI LAS-SÍ-TÁS…
Varga Szilárd osztotta meg a tapasztalait a téli pergetésről:
Télen, amikor jószerivel szinte az egész természet mély álomba merül és az élővilág lüktetése is jelentősen lelassul, nekünk, pergetőknek is más aspektusból kell megközelítenünk a rablóhalak elejtésének praktikáit. A téli hónapok didergős időjárásában már nem tudunk tempósan, ütemre vezetett műcsalikkal (csak egészen minimális körülmények között) halat fogni. Számunkra is itt az ideje, hogy más taktikával kutassuk fel a kevesebb aktivitást mutató rablóhalakat. Természetesen több műcsali-prezentációs lehetőség is adott számunkra, de most egy, kifejezetten süllőre sikeres, metódust szeretnék megosztani a kedves pergetőkkel.
Mint ismert, az éj királynője (fogassüllő) télen jelentősen nehezebben fogható meg, köszönhetően a hideg miatt kialakuló lelassult anyagcseréjének. A lelassult anyagcsere-folyamatok (metabolizmus) miatt a tüskéshátú ragadozók is jóval kevesebbet táplálkoznak, emiatt pedig jóval passzívabban reagálnak az általunk felkínált műcsalikra. Ahogyan a korábbi írásaimban már többször kitértem az éjszakai wobbleres süllőzés hatásosságára, ez télen sincs másképp – csupán más technikákat kell alkalmaznunk a hideg évszakban.
Télen egy kifejezetten sikeres wobbleres technikának bizonyul, amikor a szembe sodrásban hagyjuk úgymond „megúsztatni” a wobblerünket. Ez egy hihetetlenül jól működő horgászmódszer, amelyben a sodrást használjuk fel arra, hogy hosszabb ideig tartsuk a wobblerünket egy bizonyos ponton, a megfelelő mélységben, a süllők számára presszionálva.
Na, de hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?
A legmegfelelőbb, ha olyan helyeket keresünk, ahol jellemzően két folyó torkollik egymásba. Az ilyen helyeken a wobblerünket egyszerűen bedobjuk arra a pontra, ahol láthatóan a két folyó összefolyik. Ekkor szoktam még egy kisebb trükköt alkalmazni: a becsobbanást követően még nem csapom rögtön vissza a felkapókart, hanem hagyom, hogy a wobblert még 15-20 métert sodorja a víz, így hosszabb szakaszon is végigkutathatom a süllők esetleges jelenlétét a spoton. Miután a csalink a megfelelő pozícióba került, jön a technika lényege.
A szembe sodrásban egyszerűen csak megtartjuk a wobblerünket: a terelőjének köszönhetően bevontatás nélkül, a sodrás segítségével érjük el a műcsali megfelelő mélységét. Ilyenkor általában 4-5 másodpercig tartom egy helyben a csalit, majd egy leheletfinom, kifejezetten lassú orsótekeréssel közelebb húzom a wobblert. Ezután ismét megállítom és hagyom, hogy a sodrás mozgassa a műcsalit további 4-5 másodpercig. Ezt a folyamatot ismétlem, amíg a süllők nem reagálnak.
Ha a süllő táplálkozási szándékot mutat, nem fog ellenállni a műcsalinknak. Ha pedig épp nem éhes, ezzel a technikával akkor is megfoghatjuk, mivel a süllő, territóriumát védelmező halfaj. Sokszor előfordul, hogy a süllő egyszerűen „leüti” a nem kívánatos halakat a közeléből és ilyenkor a wobblert állal érinti, amely a prezentálás közben kívülről az állkapcsába akad.
Fontos, hogy télen teljesen le kell lassítanunk a csalink vezetését, különben elveszítjük az esélyt, hogy egy szép fogast tereljünk partra. Ezekben a hónapokban a legjobb barátunk a türelem és a kitartás. Másképp nem megy! Wobbleres süllőzésre télen is az éj leple lehet a legalkalmasabb.
A wobbler méretét tekintve nálam a móka 13 cm-nél kezdődik. Sokan ezen meglepődnek, de bátran kijelentem, hogy egy 40 centis süllő is gond nélkül torokra tud venni egy ekkora műcsalit.
Az alsó képen láthatjátok, hogyan néz ki egy ilyen horgászat. A két piros nyíl mutatja az egymásba torkolló folyókat (a folyásirányokkal együtt), a zölddel megjelölt sáv pedig a meghorgászandó területet.
Ajánlom mindenkinek ezt a technikát – nagyon sikeresen lehet vele süllőt fogni! Szóval ha tél, akkor lassuljunk vissza mi is egy kicsit! 🙂
Görbüljön mindenkinek! 😉
Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!