Keressen minket

Horgászat

Egy váratlan vendég a Dunán

Mindannyian, akik horgászoknak valljuk magukat, egy olyan ősi szenvedély rabjai vagyunk, ami oly sokszor kicsábít bennünket a víz mellé. Nem tudjuk miért, de mintha a lelki békénket találnánk meg ilyenkor a halakkal. Ott kell lenni a víz mellett, fogni egy pecabotot és türelmesen várni a kapásra…. Sokan ebbe születnek bele, míg másokban egy „benyomás hatására” előtör, mint egy éhes süllő, a kishalak között, naplementekor.

Közzétéve:

Mindannyian, akik horgászoknak valljuk magukat, egy olyan ősi szenvedély rabjai vagyunk, ami oly sokszor kicsábít bennünket a víz mellé. Nem tudjuk miért, de mintha a lelki békénket találnánk meg ilyenkor a halakkal. Ott kell lenni a víz mellett, fogni egy pecabotot és türelmesen várni a kapásra…. Sokan ebbe születnek bele, míg másokban egy „benyomás hatására” előtör, mint egy éhes süllő, a kishalak között, naplementekor.

Lohner József és a dunai szürkeharcsája…

Lohner József, azon szerencsés horgászok közé tartozik, aki az édesapjától tanulhatta ezt az ősi mesterséget. Amit lehetett meg is tanult a kis horgász a szülei mellett, főleg nyaranta a vadkempingezések során, Tiszasason.  Sajnos, sokáig nem horgászhattak együtt a Tiszán és a Dunán, de a halak iránt érzett hatalmas nagyrabecsülés tovább öröklődött. József édesapja mindig az élet tiszteletére tanította a fiatal horgászt: óvni, védeni a velünk együtt élő természetet, nem bántva senkit és semmit. Éppen ezért mindig csak annyi halat vittek haza, amit egy vasárnapi ebédkor el is fogyasztott a család, többet nem.

Lohner József igazi vadász-, horgász emberként élt, amit tudott megtanított a kisfiának

Az ifjú horgászból időközben felnőtt ember cseperedett, aki szabadidejében szülőföldjén, Tokodon, a Táti-Duna szakaszon folytatta a szenvedélyét. Sok horgász él ma Magyarországon. Józsi azok közé tartozik, aki inkább százszor megégeti magát a vadvízen bármiféle eredmény nélkül, minthogy feladná ezt a szenvedélyt. Ez az út sokszor körülményes, nehéz és buktatókkal is jár, de ha valaki képes legyőzni saját magát és a Dunát, előbb utóbb sikereket érhet el. Mondd meg, mire szeretsz horgászni és cserébe megmondom TE ki vagy – véli a tokodi horgász.

Kérlek mutasd be a dunai horgászatot!

Bár ennek a folyónak hatalmasak a méretei, jó, ha mindenki tisztában van azzal, hogy nem könnyű eredményeket elérni. Olyan ez a folyó, mint egy bölcs tanár, tanítani próbál bennünket minden egyes alkalommal, de csak akkor lehetünk eredményesek, ha látogatjuk a szemináriumokat és részt veszünk a gyakorlatokon is. Tőlünk függ, hogy képesek vagyunk-e észrevenni és felfogni a jeleket, amivel a folyó üzenni próbál nekünk. Ha meg van bennünk a tűz és kitartás, lépésről lépésre egyre szebb és jobb eredményeket érhetünk el. Egyik hal jön a másik után.

Egy igazi horgásznak a hideg sem jelenthet akadályt. Józsi egy szép dunai csukával

Gyerekkorom óta mindig a saját utamat jártam, ha a többség elment balra, én mindig jobbra indultam el. Nem azért, mert nem vagyok jártas a horgászatban, épp ellenkezőleg – egyedül, önállóan akartam kiismerni azt a vízi világot, amit annyira csodálok. A Nagy-Duna – ha lehet ezt mondani, – már megkedvelt és én is őt. A kudarcaimról pedig azért kell pár szót ejteni, mert ha ezek nem történnek meg velem, most nem lennék az, aki vagyok. Gyerekkoromban már egyedül jártam a Dunát csónakkal. A mai napig nem értem, hogy engedhettek el a szüleim egyedül, de valahol mindig érezték, hogy nem lesz bajom és én is tudtam ezt. A táti szakaszt kinőve, már olykor-olykor a Nagy-Dunát is meg-megpillantottam, mint egy új helyet, amit meg kell majd ismerjek. Tisztelem a Dunát, gyerekként is mindig erre figyelmeztettek. Ha nincs tisztelet, előbb-utóbb baleset érhet. Szüleim óvó szavát mindig megfogadtam és ha tehettem, kerültem a bajt, amennyire egy ekkora folyón lehetséges…

Végigjártam én is a lépcsőfokokat: először a legkisebb, békés halak fogását tanultam meg, majd szépen jött egyik hal a másik után. Szerencsére elérhetetlen álmokat nem kergettem, és nem is lett az életcélom nagyon ritka, folyami halak vadászata. Egyszerűen csak jól éreztem magam, és teszem ezt a mai napig. Gyerekkoromhoz képest viszont azt látom, hogy sajnos a Duna is változik, olykor rossz irányba. Ahol még jól lehetett horgászni régebben, az most elkezdett eliszapolódni.  A Táti szakaszon egy sóderbánya volt a kedvenc helyem sokáig, ami mostanra már csak áradáskor használható. Az árhullámok jelentik sokszor a megtisztulást és a megváltást a Dunának is, és nekünk horgászoknak is. Rám is az vonatkozik, hogy szeretem a természetet egyedül megtapasztalni, ha egy kapásjelző felvisít a semmiből, nekem onnan mennem kell. Inkább várjon a bukás, minthogy egy adott sémába illeszkedve hódoljak ennek az életérzésnek.

Kérlek mesélj a mostani szenvedélyedről?

Ez is jó pár évvel kezdődött el, a gyerekkoromban. Azok a horgászok közé tartozom, akik aktívan keresik a halat. A pergetés lett a mindenem, amihez egy csónakot is beszereztem Tokajból. Szerelem volt első látásra, „megláttuk egymást és tudtuk”, hogy mi együtt fogunk horgászni. Mivel nem a vízparton élek, a csónakomat háromszor ellopták, amit szerencsére mindig vissza is tudtam szerezni, de éreztem, hogy hosszú távon akaratomon kívül el fogom veszíteni. Ezt megelégeltem, szintet léptem előre, váltottam. Minden vizsgát teljesítettem, motorcsónak tulajdonos lettem, és az új hajóm, minden egyes közös pecázás után, jön vissza a biztonságba – azaz haza velem. A tokaji csónakomba pedig egy másik horgász szerelmesedett bele – most jó helyen van, védett helyen várja újra a dunai túrákat.  Az évek alatt számos olyan helyet fedeztem fel, ami partról több okból elérhetetlen. Megtaláltam a Táti Duna csodáit, amit rajtam kívül nem ismer szinte senki. Mindig azt vallom, hogy az utat mindenkinek egyedül kell bejárnia. Akkor válunk igazi horgásszá, amikor az élményeket keressük, nem pedig a fizikai világ materiális kilóit vagy darabszámait. Azokkal, akik mindig a hazaszállítandó halakban gondolkodnak, vagy a mélyhűtő kapacitásaiban – nem tudok mit kezdeni. Egyébként is a fagyasztott hal csak rövid ideig tartja meg az ízét, utána már kiérződik. Én sem szeretem, annak ellenére, hogy szinte alig eszek halat. A barátaimnak, amikor eljönnek velem horgászni, az általam kitapasztalt helyeimre, mindig a filozófiát próbálom átadni. Ismernünk kell a körülöttünk mindent átszövő életet, a halbiológiát, a kívánt hal viselkedési habitusát. Balint inkább nappal lehet fogni. Amikor elkezdődik a fényváltás, akkor megmozdulnak a süllők, a csuka pedig bármikor képes megtölteni a hasát, ha megéhezik.

Egy szép süllő a rejtett Dunából

A harcsák, a folyók nagy urai, pedig lentről, a mélységből figyelik a náluknál többszörösen kisebb zsákmányállatok napi kis életét. Rájuk inkább a sötétség iránt érzett vágy a jellemző, de Duna ebből a szempontból is kiszámíthatatlan. A szürkeharcsáknál is a legutolsó étkezés befolyásolja a következő vadászat idejét, és itt a szerencse faktor megint sokat számít. Akár késő délután is összeakadhatunk szürkeharcsával.. A folyó néha ad, néha pedig bármit is teszünk, még a víz se mozdul. És ez hogy lehet? Senki nem tudja ezt, sajnos én sem – ezek a Duna titkai, amit még a csöndes, sokat tapasztalt dunai nagy öregek sem képesek megérteni, de talán nem is olyan nagy baj ez.

Kérlek meséld el a legutóbbi horgászatodat!

A halakra visszatérve, szépen lassan én is belecsúsztam a ragadozóhalak világába. Ami olyannyira sikerült, hogy már fiatalon saját kuttyogtató fát készítettem, és magamtól meg is tanultam használni. A Duna most éppen emelkedik, a nagyobb vízmennyiség miatt jobban mozog a ragadozóhal is. Ilyenkor tökéletes, akár pergetve is, szürkeharcsát fogni, persze csak akkor, ha minden optimális: van segítségünk és a felszerelésünk is készen áll az óriási harcra. Természetesen én süllőt szerettem volna fogni egy ultra light casting bottal. Olyan szerencsém volt mindeközben, hogy az unokatestvérem, Norbi is velem horgászott és szerencsére mindenben segített. A max.10 gramm dobósúlyú botom, egy 10-es fonott zsinórral felszerelve, egy olyan csatába indult, amit szerintem még a gyártók sem hinnének el. Legnagyobb meglepetésemre a sokadik dobásra a parthoz kifejezetten közel, a körülbelül 40 centiméteres vízben egy óriási ütést éreztem és szabályosan felrobbant a víz. Egyből tudtam, hogy ez jó hal lesz. Természetesen egy éhes harcsa rabolt rá a wobbleremre, és az események innentől kezdve felgyorsultak. A felszerelés és a bot mindenre alkalmas volt, csak nem ekkora méretű harcsák kivarázsolására.

A fárasztás utolsó pillanatai:

Amikor a hal megindult, meg is lepődtem, mert olyan ütemben ment le a damil, hogy szemmel egy pillanatra elgondolkozva számoltam a lefolyó métereket. Ilyenkor jó a segítség. A súly azonnal felkerült és mentünk a csónakkal a Duna nagy harcosa után a vízi alvilágba, amit mi nem is láthatunk. A harcsa ezt követően ösztönösen egy fát és annak gyökereit célozta meg. Mindenem a horgászat, nem engedhettem meg se magamnak, se a nemes halnak, hogy a harcunk ilyen dicstelenül érjen véget. Szeretek harcolni és csak nemes ütközetben szeretem feladni magamat. A mostani alkalom nem ilyen volt. Miután sikerült ezt az akadályt áthidalnunk, közel 50 perces fárasztás következett. A csónak adta lehetőségeket kihasználva megtettünk körülbelül 4 kilométert lefelé, mire a hal is kezdte megérezni a küzdelem kimenetelét és a vele szemben álló horgász kitartását. Én még ekkor se bíztam semmiben, tudom milyen, amikor egy vágy, kudarcba csap át. A damil feszülő jellegzetes hangja, vagy egy botvég elhajlása, már aggasztó jelek, amire figyelni kell. Akár maradandó sebet is ejthet egy ilyen az ember életében, de mint mindent, ezt is el kell tudni engedni. Táti Duna belső gátjától egészen elvonatoztunk a szénrakodóig, Esztergom mellé – mire úgy éreztem, hogy talán fel tudom csalni a harcsát a számára ismeretlen, veszélyes, felszíni világába. Az érzésem be is jött, mert a hal lassan elkezdett fáradni, a felszerelésem kibírta a terhelést, amit a csónak használata nagymértékben elősegített. Az egyik próbálkozásra hirtelen megjelent előttünk a maga teljes valóságában. Életem egyik legszebb harcsa címét ki is érdemelte. A kifogást követően csak a hosszát tudtuk lemérni, megfelelő technika nélkül a súlyát nem mértük, mert óvtuk bármiféle sérüléstől. Süllőt szerettem volna fogni, de helyette egy faroktőig 161 centiméter hosszú, 30 kiló körüli harcsát sikerült kifogni.

A nemes csata véget ért horgász és harcsa között. A visszaengedés pillanatai:

Édesapám gyerekkori tanításait megtartva, a szürkeharcsát pár fotó után azonnal visszaeresztettük a Dunába – mesélte el Lohner József a tapasztalatait.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News

Képek: Lohner József

Horgászat

Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kezdődik a Tisza-tó “téliesítése”

Published

on

A Tisza-tó téli vízszintjének beállítását ezúttal két lépcsőben tervezik végrehajtani. Első lépcsőben a tározó vízszintjét az alacsonyabb téli vízszintre, tehát Kisköre-felső: 560 plusz-mínusz 10 cm-re csökkentik a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és a KÖTIVIZIG együttműködése alapján készített monitoring terv alapján. A vízszintcsökkentés végrehajtását természetesen befolyásolhatja, módosíthatja egy esetleges tiszai árhullám – tájékoztatott a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.

A november 4-én kezdődő első lépcsőben kezdetben napi 10 cm-es, majd napi 7-8 cm-es ütemben csökkentik a tározó vízszintjét, így várhatóan november 24-én érik el a Kisköre-felsőn mért 560 plusz-mínusz 10 cm-es vízállást. A Tisza-tó téli vízszintje beállításának második lépcsőjéről, amelyben az alacsonyabb téli vízszintet a magasabb téli vízszintre állítják be, tehát Kisköre-felső: 620 mínusz 10 cm, itt külön tájékoztatót adnak ki.

A Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a vízi eszközök (hajók, csónakok, úszóművek, stégek) üzemeltetésénél, illetve lekötésénél, továbbá a kompok üzemeltetésénél a várható jelenségekre (vízszintváltozás) fokozottan számítsanak, és a szükséges intézkedéseket tegyék meg.

Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság
Fotó: Téli Tisza-tó, Tóth Gábor

Tovább olvasom

Horgászat

Öt tonna angolnát fogtak

Csempészeket fogtak spanyol és francia rendőrök

Published

on

Spanyol és francia rendőrök közösen csaptak le nemzetközi csempészhálózatok csoportjaira, és lefoglaltak 5 tonna üvegangolnát, melynek feketepiaci értéke meghaladja a 30 millió eurót. Az európai angolnák fiatal példányainak kilójáért már 7 ezer eurót is megadnak ázsiai tenyésztők, és ennél jóval többet a vendéglők.

Fotó: Rendőrség

A biológusok már a 80-as években megkongatták a vészharangot, hogy a folyók túlhalászása, szennyezése, savasodása és vízerőművek létesítése miatt végveszélybe került az európai angolna, amelyet a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2009-ben vett fel a kihalással fenyegetett fajok listájára. Azóta sok országban kvótákkal védik a halászatát, és 2010-ben az Európai Unió tagállamaiban betiltották az exportját, amitől még magasabbra szökött a feketepiaci ára. Ázsia keleti és délkeleti felén az angolnatenyésztők ma már 7 ezer eurót, azaz több mint 2,8 millió forintot is megadnak egyetlen kiló európai üvegangolnáért. A vendéglők ennek a többszörösét fizetik nekik a vágykeltőként is számontartott hal kifejlett példányaiért, melyek nyersen, főleg szusiként feldolgozott változata a luxusvendéglők egyik legnépszerűbb és legdrágább előétele.

Több bűnözői hálózat is specializálódott európai angolnák Ázsiába, főleg Kínába csempészésére. Ezek között kis csoportok is vannak, de egyvalamiben mindannyian megegyeznek: bőröndökbe rejtve viszik ki a vén kontinensről a faj fiatal, apró méretű képviselőit, az úgynevezett üvegangolnákat. A nagyobb bűnszervezetek tagjai Európából először Afrikába – jellemzően Mauritániába és Szenegálba – csempészik az üvegangolnákat, és onnan repülnek velük Ázsiába, mert a nouakchotti és a dakari nemzetközi repülőtéren kevésbé kell a lebukástól tartaniuk. Egy ilyen bőröndbe, vízzel teli műanyag zacskókba átlagosan 30 kiló üvegangolnát pakolnak, ami azt is jelenti, hogy egy ilyen halcsempészkoffer 200 ezer eurót, azaz 80 millió forintot is érhet. A tenyésztők nyereségkulcsa hozzávetőleg tízszeres, mert egyetlen kilogramm üvegangolna kb. 3000 példánynak felel meg.

Fotó: Rendőrség

Ígéretesnek tűnik a faj megmentésére szakosodott biológusok indukált ivarérési eljárása, de a bűnözői körök továbbra is az angolnákhoz alkalmazkodnak, amelyek az Atlanti-óceán nyugati felén, az áramlatokkal szegélyezett Sargasso-tenger 200–500 méteres mélységében ikráznak. Onnan a lárvák legnagyobb tömege a Golf-áramlattal sodródik Délnyugat-Európa, onnan pedig a Földközi-tenger partvidékére, ahonnan folyótorkolatokon úsznak fel édesvizekbe. Akkor is halásszák őket, amikor ezeken a folyókon visszatérnek a tengerbe, és a zughalászat elleni küzdelmet nehezíti, hogy a csempészek jellemzően középkori módszert alkalmaznak: a halászok csónakkal viszik ki a fogást a partszakasz járművel megközelíthetetlen részére, ahol a bűnözők szamárhátra pakolva, úttalan utakon szállítják zsákmányukat a járművükhöz.

Fotó: Rendőrség

A 2010-es exporttilalom óta az Europol hangolja össze az angolnázó bűnszervezetek elleni küzdelmet, amely 2017-ben az Interpol belépésével szintet lépett. Nemzetközi együttműködés körvonalazódott, amelyben ma már több mint 30 állam vesz részt. Azóta világszerte 85 tonna európai angolnát foglaltak le, és 850 ember ellen indult büntetőeljárás, de továbbra is a spanyol és a francia rendőrök vannak a küzdelem frontvonalában. Nemrég hatalmas sikerről számoltak be, összehangolt rajtaütések során 5 tonna üvegangolnát foglaltak le, majd szakemberek bevonásával folyótorkolatok közelében engedtek vissza természetes élőhelyükre. Feketepiaci áron számolva ezzel 30 millió eurós, azaz 12 milliárd forintos illegális bevételtől estek el a bűnszervezetek. A szél-, illetve vízimalomharc folytatódik, amelyet tovább nehezít az éghajlatváltozás. Becslések szerint a 21. században legalább 75 százalékkal csökkent az európai angolna egyedszáma, miközben ázsiai vendéglőkben a mai napon is rengeteg példánya kerül tányérra.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Horgászat

Nyári horgászat a Balatonon

Published

on

Gulyás László és Táncos Roland a Balatonon horgásztak június elején. Élményeikről beszámoltak lapunknak:

Történetünk egy nyár eleji baráti nyaralással kezdődött. Június 10-én reggel indultunk útnak egy balatonfüredi apartmanba családommal, gyermekkori barátommal és természetesen az ő családja is velünk tartott.

Fotó: Gulyás László – AJN

Szinte már két héttel előtte lehetett tudni, hogy az időjárás nem kedvez a családi programoknak, ezért úgy döntöttünk, hogy a botokat semmiképpen nem hagyjuk otthon. Amíg a csajok és a gyerekek otthon traccspartiznak és játszanak, mi hajnalban kiugrunk egy nap a “tihanyi gödrösre” és megpróbálunk süllőkre vadászni. De ezt meg kellett alapoznunk, nem szeretünk úgy kiérni a horgászhelyünkre, hogy nincs csalihalunk. Első nap, egy kirándulás végeztével, úgy döntöttünk, hogy megállunk Alsóörsön kishalazni. A Vitorlás Pizzéria mellett folyik egy kis befolyó a Balatonba, úgy gondoltuk, ez lesz mi helyünk. Sajnos egy dologról mindkettőnk megfeledkezett, nem hoztuk magunkkal vödröt… Jött az ötlet vérbeli vendéglátósként, kérek egy tejfölös vödröt a pizzériából 😂 szokták mondani, a magyar ember leleményes😀 Szerencsére a vendéglátóegység nagyon jól fogadta kérésem és tudtak is segíteni. Ezután lesétáltunk a partra, ahol többen is horgásztak dobós fenekező készséggel. Mi két spiccbotot vittünk magunkkal, némi etetőanyagot és csontit. Öt perccel a horgászat megkezdése után már tudtuk, hogy szerencsés horgásztunk lesz. Közvetlenül a befolyó torkolatánál próbáltunk horgaszni, a parttól kb egy méterre. Rengeteg sügeret, küszt, gébet és még tenyeres méretű keszegeket is sikerült fognunk, természetesen a sügereket és a keszegeket visszaengedtük. A sikeres horgászat után visszaindultunk a szállásunkra, a bezsebelt csalihalainkkal együtt.

Fotó: Gulyás László – AJN

Mivel másnapra már rosszabb időt jósoltak, azért reménykedtünk benne, hogy nem fog szakadni az eső. Gyorsan el is jött a reggel, jómagam keltem fel először, izgatottan várva, mit fog szólni a horgásztársam a borongós, szeles reggelhez. Hála istennek őt sem tántorította a helyzet, gyors öltözködés, készülődés után már útra is keltünk Tihany felé. A parton autózva a tihanyi horgászbeugrók mellett, nem sokat gondolkoztunk, egy korábban már általam és párom által horgászott helyet választottam, ami ezúttal sikeresebb lett, mint azt először gondoltam. A horgászhely bal oldalán, a vízben, egy nádas helyezkedett el. Én erre az oldalra tettem ki először a bottartóimat, gondolva arra, hogy az egyik botommal a nád tövében próbálok szeremcsét. A másikkal pedig középtájt. Roland barátom természetes szintén középre és értelemszerűen jobbra dobált.

Fotó: Gulyás László – AJN

Próbálkoztunk többféle fenekezős módszerrel is, mint pl. a sima, egyszerű hurokból kötött szerelék vagy búvárúszós módszerrel is.

Mivel nagy volt a szembeszél, így a hullámok szinte teljesen feltörtek a kőgát tetejéig, sokszor még mi is kaptunk belőle. Laposan induló horgászatunk közben volt időm szemrevételezni, hogy a hullámok a küszöket teljesen kisodorták a kövek közé, gyakorlatilag egy szákkal lehetett volna meríteni belőlük.

Eközben a társam kapásjelzője csattanásig emelkedett egy laza beakasztás után, meg is lett az első szép süllőnk, majd a második is őt illette. Ezután jött az a kapás a búvárúszós botomon, ami szintén a karika csattanásával járt, de ez más volt mint a legelső. Mire odaléptem, már indult a fék. Akasztás után már éreztem, hogy megvagyok, majd egyszer csak mintha leakadtam volna. Majd újra megindult. Erőteljes rángatást éreztem, pár perc fárasztás után jött a meglepetés: egy “balatoni angolna”.

Fotó: Gulyás László – AJN

Aki már találkozott vele a horgászata során, az biztos tudja, hogy egy angolna megszákolása vicces dolog tud lenni, ha ügyetlenkedsz. Szerencsénkre mi ketten voltunk, de még ígyis megizzasztott bennünket.🙂

Írta és fényképezte: Gulyás László

 

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom