Horgászat
Balatoni horgászrend változásai

Kisebb jelentőségű módosításokat vezetnek be a balatoni horgászrendben (Kép: balatonihal.hu)
– a 2021. évre kiállított állami jegyek és az éves balatoni területi horgászjegyek 2022. január 31-ig érvényesek;
– a 2021. évre kiállított állami jeggyel időszakos (24, 72 órás, 10 napos) területi jegyeket lehet váltani még január folyamán;
– 2022. évre érvényes éves balatoni területi jegyet azonban csak az a horgász válthat majd, aki már 2022. évre érvényes állami jeggyel rendelkezik;
– a balatoni éves területi jegyek várhatóan január 10-től lesznek megvásárolhatóak.
– A fogási naplók leadási határideje 2022. február 28. Kérjük, hogy a naplókat összesítve, kitöltve legyenek szívesek leadni azon a forgalmazási ponton, ahol azt kiváltották, vagy ahol a 2022. évi állami jegyet váltani fogják.
A pirossal jelölt módosítások indoklását sorban haladva az alábbiakban fejtjük ki:
A 19., a 20., a 21. és az 59. pontok gyakorlati változást nem, csak a félreértések elkerülése érdekében hozott technikai módosításokat jelentenek.
A 32. pontban olvasható áprilisi csónakos tilalom szövege jelentősen változott. Ahogy az északi parton korábban is létezett egy part menti sáv, ahol kizárólag nappal és kizárólag békés halakra szabadott horgászni, eztán a déli parton is lehetőség lesz erre. A változás gyakorlatilag véglegesíti a koronavírus járvány kapcsán az elmúlt két áprilisban eszközölt eseti feloldásainkat.
A 33. pontban leírt ú.n. “csatornás tilalom” jelentősen enyhült. Korábban a Nyugati-övcsatornán a Kéthelyi-hídtól, a Keleti-Bozót-csatornán pedig a “Bambi-hídtól” délre eső szakaszokon általános tilalom volt érvényben, az említett hidak és a Balaton között pedig szabadott horgászni, de pontyot és harcsát megtartani tilos volt. Az új szöveg szerint látható, hogy az általános tilalom csak a Keleti-Bozót-csatornán marad meg, de ott is lényegesen délebbre tolódik a tiltott terület határa. Fontos azonban megemlíteni, hogy nem marad védelem nélkül a ponty és harcsa. A jogszabályban előírt fajlagos fogási tilalom mindkét befolyón továbbra is védi őket. (ponty: május 2. – május 31.; harcsa: május 2. -június 15.)
Tehát ahogyan a korábbi években sem, úgy 2022-ben sem fogjuk feloldani a pontytilalmat a balatoni befolyókon.

A Balaton tó a Dunántúlon, Közép-Európa legnagyobb tava. 77 kilométer hosszú, területe 592 négyzetkilométer. (Kép: balatonihal.hu)
Új Horgászrendi pont:
“1.7. Amennyiben közvetlen vízparti ingatlanon kirívó horgászrendi szabályszegés történik, a behúzós horgászmódszer gyakorlása betiltható az adott partszakaszt határoló pontos koordináták megjelölésével. “
A korábbi ellopott kapitális ponty esete miatt vezettük be ezt a horgászrendi pontot. Fő célja az, hogy ha felmerül, majd szabályszegés történik az adott helyen a módszer gyakorlása során, ráadásul több alkalommal, akkor az adott helyszínen a behúzós módszer gyakorlását betilthassuk.
Módosított horgászrendi pontok:
Behúzós horgászrend 2.6. pont:
“Elhagyós szerelék esetén ólomsúly használata tilos! Ólomsúly csak inline, vagy running-rig megoldással alkalmazható. Az oldalakasztós ólom fél-fix csúszós lehet, így csak esetleges szakadásnál hagyható el. Különböző ólom elhagyós lead clips-ek használata nem engedélyezett.”
Sokaknál kérdés volt, hogy az ólomsúlyt milyen végszerlék rendszerekben szabad alkalmazni. A horgászrendi pontot módosítottuk úgy, hogy minden kérdésre kielégítő választ adjon.
Behúzós horgászrend 2.13. pont:
“A behúzós horgászok a szabad vízparti közterületeken (nyílt strandokon) egymás mellé közvetlenül nem táborozhatnak le. A dőlőbója körül 40 méteres sugarú körben, illetve a bója és a part által határolt 80 méter széles területen más behúzós horgász nem horgászhat. (Lásd a lenti ábrát.) Legközelebb, oldalirányba 40 méterre lehet a következő behúzós horgász annak érdekében, hogy parti dobós módszert alkalmazó is tudjon horgászni. A magánterületeken (kempingek, vízparti ingatlanok) a helyi területhasználati szabályzatnak megfelelően ülhetnek le egymás mellett a behúzós horgászok.”
Külön felhívjuk a figyelmet a behúzós kisfüzetben (mellékletben) és a honlapjainkon található ábrára, ami pontosan mutatja azt, hogy egy behúzós horgász mekkora területet fedhet le a vízen és a parton, illetve mekkora távolságban ülhet le mellé a szintén behordós módszert gyakorló társa.
Behúzós horgászrend 3.4. pont:
“A csónakból történő fárasztást követően a fogott pontyot fotózás céljából a partra szállítani az alábbi módokon szabad:
a) A horogszabadítás után a pontyot a szákkal együtt a vízben hagyva szabad vontatni, olyan módon, hogy a hal feje a haladási irányba nézzen.
b) A horogszabadítás után a pontyot a szákból merev falú matracra fektetve és azt folyamatosan friss vízzel locsolva szabad szállítani.
c) a parthoz érkezést követően a halat kizárólag úszó mérlegelőbe téve szabad a vízparton elhelyezett merev oldalfallal rendelkező pontybölcsőbe átvinni. Tehát a merítőhálóban lévő halat úszómérlegelő használata nélkül a vízparti bölcsőig átvinni, vagy abban megemelni, mozgatni szigorúan tilos!”
Ehhez a ponthoz egy kiegészítést tettünk halvédelmi célból (c). A merítőhálóban „emelgetett” hal könnyen megsérülhet, pl. faroktörés, uszony beszakadás. Ezek elkerülése miatt bővítettük az említett pontot.
A bővüléseket és változtatásokat pirossal jelöltük a csatolt dokumentumban.
Forrás: balatonihal.hu
Horgászat
Idegenhonos harcsát fogtak a Duna középső szakaszán
2022. július 25-én, Buchmüller Róbert süllőzésre indult a Tolnai Horgászegyesületek vízterületén, amely az óriási holtágairól ismert. A vízterület megközelítőleg 75 hektár nagyságú. A folyószabályozás előtti korokban az ős-Duna itt kanyargott. A Duna itteni szakaszán jelentős a szürkeharcsa, és a ponty állománya is, emellett jó szerencsével szinte bármilyen halat kifoghat az idelátogató szerencsés horgász, a 14 folyamkilométer hosszú vízterületen.

Fotó: Buchmüller Róbert – Agro Jager News
Robi, Szekszárd és Paks között, Tolnához közel, a Duna egyik holtágán horgászott. Késő délutánra ért ki a vízpartra. A szereléke egy csúszóólomból és egy tirolifából állt. Bodorkát és snecit kínált fel a ragadozóhalaknak.
Este nyolc óra után, a bot spicce megremegett. Egy finom, húzogatós kapást figyelt meg. A következő másodpercben pedig valami erőteljesen elhúzta a szerelékét.
A sportos hal, sokáig küzdött mire a szákba tudta terelni. Már a fárasztásnál látszott, hogy valami furcsa halat sikerült megakasztani. Kézbevételkor még nagyobb lett a bizonytalansága.
A tapasztalt horgász tudta, hogy talán a barátait is érdemes lenne megkérdeznie. Wimmer Ferenc, hivatásos horgászvizsgával rendelkező barátja, aki egyben halőr is, kapta meg először a fényképet az ismeretlen halról.

Fotó: Buchmüller Róbert – Agro Jager News
A világháló adta lehetőségeknek köszönhetően a meglepett horgászok gyorsan meg is találtak az interneten az ismeretlen fajt. Tolnán eddig még senki nem látott amerikai pettyes harcsát. Az idegenhonos harcsa megjelenése aggodalomra ad okot.
A vízterületen jelentős számban él busa, és amur is, amelyek az eddigi megfigyelések alapján képesek leívni. A pettyes harcsa vélhetően megszökött, vagy valaki(k) szándékosan a Dunában engedték el. Az idegenhonos halak azonban óriási pusztításra képesek az őshonos halállományokban – hívta fel a figyelmet Bochmüller Róbert horgász. Egyelőre nem tisztázott, hogy miként kerülhetett a holtágba és az sem, milyen hatással lehet megtelepedése esetén a magyar faunára.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fotó: Buchmüller Róbert
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Horgászat
250 ezer forintért „vásárolt” pár darab tiszai pontyot az ÁHSZ
Nébih: A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége megkeresését követően végzett próbavásárlást a Nébih Állami Halőri Szolgálata egy tiszaburai horgásznál. A személyes kapcsolatfelvételt követően a megvásárlásra kínált halakat az ÁHSZ munkatársai a kiskörei hallépcső közelében, vízben kikötött állapotban találták, majd sikeres alkut követően meg is vásárolták. Meglepetésére a jogszabálysértő halárusnak a 250 ezer forintos vételár helyett tetemes bírság „ütheti a markát”.

Fotó: Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)
A 250 ezer forintos ellenértékért egy 19 kg-os (85 cm hosszú), egy db 6 kg-os (60 cm hosszú) és egy db 5,5 kg-os (58 cm hosszú) tőpontyra tettek szert az állami halőrök. A sikeres üzletkötés azonban az eladó személy számára nem várt módon folytatódott. A pénz átadását követően a tiszai vízi rendőrök és az állami halőrök őt, valamint a halak kifogásában és eladásában közreműködő személyeket is feltartóztatták. A Nébih mindannyiukkal szemben eljárást indított, melynek végén több százezer forintos halvédelmi bírságra számíthatnak.
Az eladásra kínált halak – mérlegelés és fotózás után – visszakerültek eredteti élőhelyükre, a Tiszába.

Fotó: Nébih
Az eset kapcsán felhívjuk a horgászok, halkereskedők figyelmét, hogy Magyarországon törvény* tiltja a halgazdálkodási vízterületekről kifogott halak kereskedelmét. A jogszabály előírja azt is, hogy nyilvántartott halgazdálkodási vízterületről származó hal, haltermék vagy más hasznos víziállat kereskedelmi forgalomba csak fogási tanúsítvánnyal kerülhet.
Ezenkívül a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége által kiadott 2022. évi horgászrend is a következőképpen rendelkezik: „A kifogott (elvitelre szánt) hal a vízparton más horgásznak nem adható át, nem ajándékozható el, nem adható el, kereskedelmi forgalomba nem hozható, állatok takarmányozására nem használható.”

Fotó: Nébih
Természetes vizeink halállománya nemzeti kincs, élőhelyük megőrzése közös feladatunk. A Nébih kéri, hogy amennyiben horgászattal, halászattal, halkereskedelemmel összefüggésben szabálytalanságot tapasztalnak, jelezzék azt az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen.
*A hal védelméről és a halgazdálkodásról szóló 2013. évi CII. törvény
***
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Rigó Alex jóbarátjával, Czakó Péterrel már számos helyre utazott el horgászni. Olyannyira szenvedélyük a horgászat, hogy ketten egyéni szervezéssel, segítség nélkül még Olaszországban is jártak: a Pó folyón eredményesen horgásztak szürkeharcsákra.

Védett halfajt fogtak a Balatonon. (Fotó: Rigó Alex – Agro Jager News)
Régi álmuk vált valóra júliusban. Egy egész éjszakát kint akartak tölteni a Balatonon. A pergető horgászok közé sorolják magukat, akik a különféle csalihalakkal és wobblerekkel a ragadozóhalakat űzik.

Alex és Péter, egy olaszországi szürkeharcsával. (Fotó: Rigó Alex – Agro Jager News)
Rengeteg szervezés, és anyagi befektetés után Balatonalmádiba találták magukat, Pestről viszonylag könnyen eljutottak az északi partra. Előzetesen felvették a kapcsolatot egy hajókölcsönző céggel, akiktől egy faladikot béreltek. Az északi parton egy védett, kevésbé ismert kikötőből már a kijutás is nehéznek bizonyult, mert a Balatonban idén kevesebb a víz. Az evezés nem ment, ezért helyenként gyakorlatilag kitolták magukat a náddal körülvett, szűk csatornából. Még késő délután volt, amikor a parttól már több száz méterre intenzíven pergettek. Legnagyobb meglepetésükre hirtelen elkezdődött a viharjelzés. Az Országos Meteorológiai Szolgálat figyelmeztetésére náluknál jóval nagyobb hajók, vitorlások azonnal reagáltak, és indultak el a part irányába. A Balaton pillanatok alatt kiüresedett. A vízirendőrök a bizonytalankodókat is utasították a tó azonnali elhagyására. A fiatal horgászok ezért a nádfal mellé horgonyozták le magukat, közvetlen a kikötő bejárata mellett. „Jött egy gyenge kis szél – majd mintha lekapcsoltak volna egy villanyt, hatalmas vihar csapott le a Balatonra. Félelmetes volt megélni, amit eddig mi még soha nem tapasztaltunk. Annak ellenére, hogy a part mellett horgásztunk, megéreztük a veszélyt. Akkora szél volt, esővel, hogy a wobblert el sem lehetett dobni. Fizikailag képtelenség volt horgászni. Ekkor úgy döntöttünk, hogy visszahúzódunk a partra, alszunk egy kicsit, amíg a vihar lecsendesedik. Megállapodtunk, hogy hajnali háromkor folytatjuk a horgászatot: a körülmények továbbra sem voltak optimálisak, de legalább nem voltunk közvetlen életveszélyben.”

(Fotó: Rigó Alex – Agro Jager News)
Mindent megpróbáltak, váltogatták, cserélték a különböző méretű alakú, színű csalikat, de a próbálkozásuk kudarcba fulladt. Az összes szervezést, befektetést, terveket a balatoni vihar gyakorlatilag elsodorta. Miután elfogadták, hogy ezúttal a Balaton nyert és nekik ma nem jut semmi, visszaindultak a csónakkikötőbe. Lelkiekben már a Budapest felé tartottak, amikor a legnagyobb meglepetésükre egy hosszúkás kis hal bukkant fel előttük a sekély vízben. Azonnal előkerült a szák, és az érdekes és ritkának tűnő halat kiemelték. Legnagyobb meglepetésükre egy réti csík pislogott rájuk, amely béllégzésre is képes. A csík a légköri oxigént is feltudja használni. A levegőt lenyeli, és a beleiben található hajszálerekbe szívódik fel az oxigén. Vélhetően a vihar felkavarta a szűk csatornában az iszapot és ott, azon a szakaszon oxigénhiányos állapot alakulhatott ki. A nagy vihar emellett oda is csaphatta valamihez. A halat sokáig próbálták feléleszteni, majd úgy döntöttek, hogy a nyílt vízfelületen jobb helyre kerül. A védett hal kifejezetten jól reagált a két horgász segítségnyújtására. Egy gyors fénykép elkészítése után, miután már jobb állapotban a vízbe került, azonnal elúszott a Balatonban.

Vihar előtti csend a Balatonon. (Fotó: Rigó Alex – Agro Jager News)
„Bár pergetve nem jártunk sikerrel, nagyon szerencsésnek érezzük magunkat, hogy egy ilyen védett vadvízi halat kifoghattunk a Balatonból és sikerült megmentenünk.” A két fővárosi horgász kalandjuk után arra kér mindenkit, hogy vegye komolyan a viharjelzést és azonnal hagyja el a Balatont, mert beláthatatlan következményekkel járhat egy hirtelen vihar – zárta beszámolóját Rigó Alex pergetőhorgász.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fotók: Rigó Alex
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu